Охтирська центральна районна лікарня

Офіційний інтернет-ресурс КНП ОМР "Охтирська ЦРЛ"

Новини та корисна інформація

28.12.2017

Прийміть щиросерднні вітання з початком Нового 2018 року та Різдвом Христовим!

З Новим роком та Різдвом!

Бажаємо наймійніцішого здоров'я та статку!


Нехай всі Ваші розпочинання завжди завершуються успіхом і вдачею! Щоб поруч були друзі та близькі люди, котрі могли б допомогти у досягненні поставлених цілей!Адміністрація КЗ «Охтирська ЦРЛ»


23.11.2017

Обережно кір

Думайте самі, вирішуйте самі…

Що кажуть цифри?

Наслідком масових відмов від вакцинації проти інфекційних хвороб, які передбачені календарем щеплень в Україні є захворюваність на кір. Так, в 2017 році в Україні на кір захворіло близько 800 людей в 15 областях. Восени захворюваність може зростати, чому сприяє міграція населення (повернення з відпусток, подорожей). Для того, щоб не було епідемії кору потрібне проведення щеплень не менше 90% населення, тоді швидкому розповсюдженню інфекції на заваді стане достатня кількість вакцинованих, котрі захистять тих, хто за різними причинами не робив щеплення.

На жаль в Україні вакциновано лише 45% дітей, а ревакциновано лише 30 %. А щеплення – це єдиний, надійний захист від підступної хвороби. Більше всього хворих в Івано-Франківській, Одеській областях, але спалахи хвороби влітку реєстрували в Тернопільській, Чернівецькій, Донецькій областях, в Києві.

В чому полягає небезпека?

Кір небезпечний тим, що є однією з най контагіозних (заразних) хвороб. Можна навіть не контактувати з хворим, а знаходячись в сусідній кімнаті, заразитись і захворіти.

Вірус передається повітряно-крапельним шляхом від хворого, який заразний за 4 дні до появи висипки і в перші три дні після її появи. Збудник хвороби залишається активним у повітрі протягом 2 годин.

У минулому, коли ще не практикували щеплень, кір називали «дитячою чумою», тому що дуже високою була смертність від цієї хвороби. Сприйнятність до кору дуже висока. Люди, що не хворіли на кір та не щеплені після контакту з хворим, практично всі хворіють.

Перебіг кору

У клінічному перебігу кору виділяють 4 періоди: інкубаційний, катаральний, період висипань та період одужання.

 • В інкубаційному періоді, як правило, хворі почувають себе добре.

 • Катаральний період характеризується підвищенням температури тіла до 38-39 градусів. градусів Хворі чхають, з’являється нежить, кон’юнктивіт, очі червоні, виникає світлобоязнь, прояви бронхіту, трахеїту, ларингіту.

 • У період висипань загальний стан хворого погіршується, з’являється висип cпочатку за вухами на чолі, щоках, носі, бороді, шиї. Надалі висип поширюється на тулуб, а далі на кінцівки. Елементи висипу при корі мають плямисто-папульозний характер з тенденцією до злиття. У деяких хворих висип набуває геморагічного характеру.

 • Після припинення висипань елементи висипу пігментуються, поступово зникають залишаючи висівкоподібне лущення.

Кір небезпечний своїми ускладненнями, які можуть привести до смерті або інвалідизації: сліпота, енцефаліт, отит, пневмонія, міокардит.

Тяжка течія захворювання з ускладненнями часто зустрічається у дітей віком від 2 до 5 років. У віці до року від хвороби дитину захищають антитіла від матері, якщо вона була щеплена або хворіла на кір. Дорослі, як правило, хворіють тяжко, часто у них бувають ускладнення. Небезпечний кір і для вагітних. Якщо захворіла вагітна на кір в ранніх строках, в 20% буде викидень, а якщо дитина народиться, то буде мати проблеми з нервовою системою.

Чим лікувати хвору людину, дитину?

Для лікування кору немає спеціальних ліків. Для полегшення стану призначається симптоматичне лікування.

Єдине, що захистить малюка від кору, це щеплення, яке роблять у 12 місяців життя та підкріплюють у 6 років. Дітям, які не були щеплені в цьому віці, вакцинацію можна починати у будь якому віці до 18 років. Дитина повинна отримати 2 дози вакцини з мінімальними інтервалами в один місяць.

За епідемічними показаннями при виникненні вогнища захворювання контактним з хворим на кір, які не були вакциновані і не хворі кір не пізніше ніж через 72 години з моменту контакту вводиться протикорова вакцина.

В дитячій поліклініці, яка тепер знаходиться за адресою вул. Сумська 57, у достатній кількості є комбінована вакцина проти кору, краснухи та паротиту, виробник Бельгія.


Пам’ятайте: при захворюванні на кір виникають серйозні наслідки для здоров’я та загрози життю.

А.М. Мучник
Зав. кабінетом «Клініка, дружня до молоді»


23.11.2017

Ризик бути ураженим ВІЛ- інфекцією є у кожного!

Це не перебільшення, адже ми живемо в умовах епідемії ВІЛ. Про це свідчить статистика.

Що кажуть цифри?

За рівнем поширеності ВІЛ-інфекції Україна посідає одне з перших місць в Європі. Офіційно на обліку в Центрах СНІДу за період 1987-2016р.р.в Україні зареєстровано 293739 випадків ВІЛ – інфекції серед громадян України, у тому числі 90 833 випадків захворювання на СНІД та 40 816 випадків смерті від захворювань, зумовлених СНІДом.

На початок 2016 року в Україні мешкало 220000 людей, що живуть з ВІЛ, всіх вікових категорій. За оціночними даними експертів, реальна кількість ВІЛ-інфікованих у п’ять разів перевищує офіційні данні. Більше 30% ВІЛ позитивних осіб, виявлених за даними лабораторних досліджень в цілому по Україні залишаються поза медичним спостереженням. Зростає число осіб, виявлених в III-IV клінічних стадіях ВІЛ-інфекції –СНІД.

Епідемія ВІЛ – інфекції продовжує поширюватись серед населення за рахунок активізації статевого шляху передачі ВІЛ, питома вага якого сягнула більше 70%. Все більшого епідеміологічного значення набуває поширення ВІЛ-інфекції у групі «чоловіки секс з чоловіками». Уразливими щодо ВІЛ – інфекції є і споживачі ін’єкційних наркотиків.

Яка ситуація у нас?

Більшість випадків інфікування ВІЛ в Україні сьогодні реєструється у молодих людей віком від 15 до 29 років. У місті Охтирка перший випадок ВІЛ – інфікування зареєстрований у 1990 році. За період від реєстрації першого випадку ВІЛ – інфекції у 1990 році до 01.10.2017 року в районі офіційно зареєстровано 96 ВІЛ – інфікованих.

Станом на 01.10.2017рік під наглядом у інфекціоніста КЗ «Охтирська ЦРЛ» перебуває 57 ВІЛ – інфікованих, з них жителі міста – 36 осіб, жителів села – 21 особа.

Що сприяє такій статистиці?

ВІЛ – інфіковані довгі роки можуть навіть не здогадуватись, що у них є підступний вірус. Чоловіки вступають в статеві контакти з різними жінками, жінки також міняють статевих партнерів. Хтось користується чужими лезами, не стерильними шприцами, манікюрним приладдям – хвороба розповсюджується.

Про те, що людина хвора, вона дізнається тільки тоді, коли хвороба переходить в стадію СНІДу, і допомогти такому пацієнту дуже складно. Велике значення має діагностика інфекції на ранніх стадіях: сам інфікований відразу після постановки діагнозу ВІЛ – інфекції буде знаходитись на обліку в Центрі СНІДу, отримуватиме безкоштовно ліки, які не дадуть підступному вірусу руйнувати імунну систему.

Такий ВІЛ – інфікований буде жити звичайним життям, тривалість якого буде такою ж, як і в середньому в популяції. Крім того, якщо така людина свідома та відповідальна, вона буде користуватись методами захисту (секс з презервативом, індивідуальні леза, манікюрне приладдя, тільки стерильний мед інструментарій) і не буде сприяти зараженню оточуючих.

Вагітних жінок, донорів, військових у нас обстежують обов’язково, обстежуються хворі і за клінічними показаннями за направленням лікаря. За 2017 рік таких було 1699. А от з профілактичною метою наші співгромадяни обстежуються дуже рідко – поодинокі випадки.

Хто застрахований від зараження?

Люди вважають, що ВІЛ їх не стосується, ризику бути ураженим немає. Це, на жаль, не так. Ви зобов’язані пройти обстеження на наявність ВІЛ – інфекції, якщо хоча б раз у житті були у таких ситуаціях:

 • Мав/мала незахищені статеві контакти.

 • Користувалися однією голкою чи шприцом з будь ким.

 • Робили тату, пірсинг, манікюр чи якісь медичні маніпуляції і не впевнені, що інструменти були стерильні.

 • Нещодавно у Вас виявлена хвороба, яка передається статевим шляхом.

 • Вам переливали препарати крові.

 • Займалися сексом з тим, хто може відповісти «так», що був в одній з перерахованих ситуацій.

Знання свого ВІЛ статусу дуже важливе! Той, хто здає тест на ВІЛ, має право на анонімність, може вказати тільки ім’я, навіть вигадане. Право на конфіденційність охороняється законом.

Тестування на ВІЛ в Україні є безкоштовним. Пройти тестування на ВІЛ можна за адресою: м. Охтирка, вул. Петропавлівська 15, кабінет 34.


Консультування щодо проблеми ВІЛ – інфекції можна одержати в кабінеті «Клініка, дружня до молоді» дитячої поліклініки за адресою вул. Сумська, 57.


Люди будьте обачливі, вірні сім’ї, розсудливі і відповідальні в статевих та міжособистісних стосунках, гуманні. Тоді біди, і не тільки у вигляді ВІЛ – інфекції , обійдуть Вас стороною.

А.М. Мучник
Зав. кабінетом «Клініка, дружня до молоді»
Правила поводження після вакцинції
За рівнем поширеності ВІЛ-інфекції Україна посідає одне з перших місць в Європі. Офіційно на обліку в Центрах СНІДу за період 1987-2016р.р.в Україні зареєстровано 29 3739 випадків ВІЛ – інфекції серед громадян України, у тому числі 90 833 випадків захворювання на СНІД та 40 816 випадків смерті від захворювань, зумовлених СНІДом.


30.10.2017

Яблуневий садочок

Влітку на території дитячої лікарні було спиляно 32 дерева. Кожне з них було визнано аварійним та було оформлено всі дозвільні документи. Пустувала площа недовго: 28 жовтня було організовано суботник, на якому небайдужі наші працівники висадили 40 нових молодих яблуньок 5 різних сортів.

До початку робіт

Для порівняння, нижче - фото вже з висадженими деревами

Після початку робіт

Яблуневий сад з’явився завдяки безпосередній підтримці міського голови Алєксєєва Ігоря Юрійовича та керівника міської партійної організації аграрної партії України Сугака О.В., котрий надав посадковий матеріал. Керівництво Охтирської ЦРЛ закликало персонал лікарні залучитися до висадки дерев, на що відгукнулось немало працівників господарчого блоку та рядових медиків. Вранці, 28 жовтня 2017 року, о 9 годині ранку розпочались роботи. Злагоджені дії дозволили швидко розпочати висадку. Скориставшись нагодою, також було прибрано від палого листя територію дитячої лікарні.

Прибирання території

Не стояла осторонь керівна ланка.

Головний лікар Охтирської ЦРЛ, Бабич В.О. прибув на місце суботника одним з перших та безпосередньо долучився до трудового процесу.

Саджав дерева головний лікар

Компанію йому склали головна медична сестра Полуйко Л.О. та завгосп ЦРЛ Сопітько М. А

Саджав дерева головний лікар

Вихідний день не завадив попрацювати на озеленення нашого міста і завідувачці педіатричним відділенням Максименко О.В.

Саджав дерева головний лікар

Дякуємо всім медичним працівникам, хто не залишився байдужим та взяв участь у суботнику. Сподіваємось, що поласувати смачними яблуками можна буде вже наступного сезону.30.10.2017

У лікарні стало комфортніше

Після майже 20 років простою, в районній поліклініці та терапевтичному відділенні нарешті запрацювали ліфти. Адміністрацією ЦРЛ організовано та проведено в повному обсязі роботи з оновлення технічного устаткування та оформлено весь потрібний пакет документів.

Тепер можна цілком обґрунтовано сказати, що доступ до медичної допомоги значно полегшився. І це відчують на собі не лише жителі міста Охтирка, але й району.

Можна передбачити, що найвищу оцінку таким приємним нововведенням дадуть наші пацієнти із захворюваннями опорно-рухового апарату та люди похилого віку. Адже для них пересування сходами створює значні та суттєві незручності.

Для мешканців тих територіальних громад, зокрема – Кирікіквській, котрі приєдналися до території обслуговування Охтирської ЦРЛ, ця подія мабуть, стане не такою знаковою, бо вони одразу матимуть комфортний та зручний сучасний засіб – ліфт в поліклініці та лікарні.23.10.2017

Пам’ятка щодо запобігання поліомієліту

Поліомієліт представляє собою гостре інфекційне захворювання вірусної етіології, яке виникає в результаті інфікування одним з трьох типів вірусів поліомієліту.

Клінічні прояви поліомієліту поліморфні. У понад 90% інфікованих осіб інфекція є безсимптомна, у 4-8% захворювання перебігає в абортивній формі без рухових порушень. Абортивна форма поліомієліту може проявлятися у вигляді гострої респіраторної інфекції, гострої кишкової інфекції, у 1% хворих розвивається серозний менінгіт. Лише у 1-10 з кожних 1000 сприйнятливих до захворювання осіб (0,1 -1,0%) розвивається паралітична форма хвороби з ураженням мотонейронів клітин переднього рогу спинного мозку з наступним стійким випадінням їх функцій, розвитком паралічів і парезів.

  Клінічні ознаки паралітичних форм поліомієліту:

 • гострий початок захворювання з загально-інфекційного синдрому;

 • головний біль;

 • біль у горлі;

 • нежить;

 • диспепсичні розлади - блювота і пронос;

 • розвиток гострих в’ялих паралічів виникає від декількох годин до 1-5 днів;

 • частіше страждають проксимальні відділи кінцівок;

 • парези і паралічі мають асиметричне "мозаїчне” розташування;

 • знижений тонус м’язів;

 • уражаються м’язи ніг, рук. тулуба;

 • зміна походки;

 • знижені сухожильні рефлекси;

 • чутливість збережена;

 • швидкий розвиток атрофії м'язів.

Як можна заразитися вірусом поліомієліту?

Джерелом інфекції є хворі на паралітичні та непаралітичні форми поліомієліту або вірусоносії. Передача збудника поліомієліту відбувається від людини до людини. Основний механізм передачі вірусу – фекально-оральний. Вірус може передаватися через брудні руки, іграшки, інфіковану воду та їжу, а також може передаватися переносниками – мухами. Слід пам’ятати, що вірус поліомієліту може тривалий час зберігатися у навколишньому середовищі – до 3-4 місяців у воді, до 6 місяців з фекаліями в ґрунті. Також можлива передача вірусу повітряно-крапельним шляхом. Заразними при поліомієліті є виділення з верхніх дихальних шляхів та випорожнення.

Як довго є заразним хворий на поліомієліт?

З верхніх дихальних шляхів вірус виділяється тільки в гострому, препаралітичному періоді, з випорожненнями - більш тривалий час. Найбільш інтенсивне виділення вірусу від хворого відбувається в перші два тижні захворювання, але може продовжуватися до 4-6 тижнів від початку захворювання.

Як попередити зараження на поліомієліт?

Ізоляція осіб, що прибули з країн-сндемічних по поліомієліту з проявами гострої респіраторної інфекції, гострої кишкової інфекції, серозного менінгіту, в'ялих паралічів з обов’язковим їх дворазовим обстеженням на поліомієліт.

На контактних осіб накладається карантин строком на 21 день з моменту ізоляції хворого. За ними організується нагляд педіатра (щоденно) та невролога (одноразово, в разі необхідності).

У вогнищі інфекції проводять поточну та заключну дезінфекцію з використанням дезінфікуючих засобів.

При загрозі виникнення ПОЛІОМІЄЛІТУ в країні всім дітям у віці до 5 років, що не були щеплені або щеплені з порушенням графіку, проводять термінову вакцинацію живою поліомієлітною вакциною.

Часте миття руки с милом.

Провітрювання приміщення декілька разів на день.

Проведення вологого прибирання приміщень.

Вживання тільки кип’яченої або спеціальної води для пиття, добре вимитих овочів та фруктів, бажано з милом.

Що сприяє розвитку паралітичних форм поліомієліту?

Відсутність або неповний курс вакцинації проти поліомієліту.

Вагітність.

Інтенсивні фізичні навантаження.

Внутрішньом'язеве введення лікарських препаратів.

Травми.

Оперативні втручання, особливо тонзил та аденектомія.

Тісний, тривалий контакт з хворим.

Тісний, тривалий контакт з хворим.

Під час загрози спалаху поліомієліту нові діти в загальноосвітні навчальні, оздоровчі та санаторно-курортні заклади не приймаються.

Припиняється відвідування дитячої установи сторонніми особами.

Проводиться вологе прибирання приміщень не менше двох разів на день.

Приміщення, в яких знаходяться діти повинні бути вентильованими. їх необхідно провітрювати декілька разів на день.

Діти повинні дотримуватись правил особистої гігієни (часте миття рук з милом протягом дня).

Виключається переведення дітей з групи в групу.

Діти повинні щоденно оглядатися лікарем чи педіатром і при появі перших ознак захворювання (підйом температури тіла, головний біль, катаральні прояви, диспепсичні розлади, біль у кінцівках, пітливість) необхідно госпіталізувати до інфекційного відділення.

Що повинні робити батьки, щоб попередити зараження дитини на поліомієліт?

Обов’язкове дотримання графіку профілактичних щеплень.

Уникати дитині місць великого скупчення людей.

Уникати контакту з особами, що перебували в країнах-ендемічних по поліомієліту та відвідування країн - ендемічних по поліомієліту.

Навчити дітей мити руки з милом.

Провітрювати приміщення декілька разів на день.

Проводити вологе прибирання оселі.

Давати дитині тільки кип’ячену воду, добре вимиті овочі та фрукти.

Що робити батькам, якщо дитина захворіла на поліомієліт?

При появі перших ознак захворювання (підйом температури тіла, головний біль, катаральні прояви, диспепсичні розлади, біль у кінцівках, пітливість) необхідно звернутись до лікаря.

Хворого необхідно госпіталізувати в дитячу інфекційну лікарню або дитяче інфекційне відділення. Виділити йому окремий посуд, рушники, предмети особистої гігієни.

У приміщеннях, в яких перебувала хвора дитина, необхідно провести вологе прибирання з застосуванням дезінфікуючих засобів.

  При яких ознаках захворювання у дитини необхідно негайно звернутися за медичною допомогою?

  Це:
 • підвищення температури тіла;

 • головний біль;

 • біль у горлі;

 • нежить;

 • диспепсичні розлади - блювога і пронос;

 • біль в кінцівках;

 • неможливість стати на ніжки;

 • підвищена пітливість.27.06.2017

Що важливо знати про кір?

З початку 2017 року, вже понад 750 людей із 15 регіонів України захворіли на кір. Більшість із них – діти. Таке зростання захворюваності перш за все пов’язане з недостатнім рівнем проведення профілактичних щеплень. У 2016 році лише 45% дітей в Україні зробили щеплення від кору. На обов’язкову ревакцинацію прийшли лише 30% дітей.

Що це за хвороба?

Кір – небезпечне вірусне захворювання, що є однією із основних причин дитячої смертності у світі. Інфекція дуже швидко поширюється – вірус кору надзвичайно заразний, передається при кашлі, чханні чи тісному контакті з хворим.

При всьому тому, у всіх цивілізованих країнах світу світі прагнуть елімінувати кір взагалі. Там, де вакцинація від захворювання охоплює більшість населення, люди перестають хворіти на кір. І неприйнятною є ситуація, коли в час доказової медицини, лікарі чи інший медичний персонал відмовляє молодих батьків від щеплення дітей.

  Кір здатна спровокувати серйозні ускладнення, особливо у дітей віком до 5 років. Зокрема, може спричинити:
 • Запалення середнього вуха (отит).

 • Запалення дихальних шляхів (бронхіт).

 • Пневмонію.

 • Діарею.

 • Енцефаліт (запалення мозку) і навіть призвести до смерті.

Спеціального лікування від цього захворювання нема. Найкращий та найнадійніший захист від кору – вакцинація.

В Україні використовується комплексна потрійна вакцина від кору, паротиту і краснухи (КПК). Вона безпечна, ефективна, і забезпечує тривалий захист. Для найкращого захисту дитина повинна отримати дві дози КПК вакцини. Якщо з якихось причин ваша дитина не була вакцинована відповідно до календаря профілактичних щеплень, зверніться за консультацією до лікаря.

Нагадаємо, що за останні 15 років зріст захворювання в Україні спостерігався тричі – у 2001, 2006 та 2012 роках. У ці роки захворюваність зростала у десятки і сотні разів. Зокрема, у 2012 році захворіли близько 13 тисяч людей. Для того, щоб попередити захворювання і уникнути ускладнень, проконсультуйтеся зі своїм лікарем щодо вакцинації.

Інформація про наявність вакцини : https://goo.gl/DRpRGW

Календар профілактичних щеплень : https://goo.gl/WbQTlU

Статистика захворювання на кір : https://goo.gl/BnJjZR


Інфографіка кір


26.06.2017

Важлива інформація про ботулізм, надана МОЗ України


Ботулізм – небезпечна хвороба, що виникає в наслідок впливу токсинів бактерій ботулізму і характеризується тяжким ураженням центральної і вегетативної нервової системи.

Причиною є мікроорганізм Clostridium botulinum, який широко розповсюджений у природі та зазвичай перебуває у ґрунті. Він утворює спори, вкрай стійкі до впливу хімічних і фізичних факторів: ця форма мікробу витримує кип'ятіння протягом 5 годин і гине при 120°С лише через ЗО хвилин.

Ці бактерії синтезують одну з найсильніших у природі отрут – ботулотоксин. Його смертельна доза для людини складає усього лише 0,3 мкг.

  Зараження людини ботулізмом відбувається при вживанні продуктів тваринного і рослинного походження:
 • Забруднених клостридіями фруктів і овочів.

 • При порушеннях правил консервації продуктів.

 • Через ковбаси, шинку, копчену рибу.

 • Останніми роками не останню роль грають консервовані в домашніх умовах гриби.

Хвора людина виділяє до зовнішнього середовища бактерії з фекаліями, блювотними масами.

Потрапляючи до травного тракту, ботулотоксин не руйнується ферментами, а всмоктується у кров і розноситься по організму, "осідаючи" у різних відділах нервової системи. Результат – парези і паралічі м'язів гортані, глотки та дихальних м'язів. Порушення дихання та ковтання призводить до аспіраційної (через потрапляння вмісту шлунку до легень) пневмонії. Може розвинутися сепсис (зараження крові).

Зараження дорослої людини відбувається, як правило, через шлунково-кишковий тракт, однак відомі два винятки, що трапляються дуже рідко –ботулізм грудних дітей, у яких токсин продукуєтся в кишечнику вегетативними формами збудника, і раневий ботулізм, коли розмноження клостридій і токсиноутворення відбувається в загниваючих, некротованих (відмерлих) тканинах рани.

Клінічний перебіг
Інкубаційний період (від моменту проникнення збудника в організм до клінічних виявів хвороби) триває від декількох годин до 2-5 діб. Відомо, що чим важче захворювання, тим коротший інкубаційний період. При важких формах він складає, у середньому, близько добу.

  Виділяють 3 синдроми ботулізму:
 • Паралітичний – визначається за ознаками ураження центральної нервової системи.

 • Гастроінтестинальний – на першому місці стоять тяжкі розлади шлунково-кишкового тракту.

 • Загальнотоксичний – підвищення температури тіла, слабість, остуда, головний біль.

Зазвичай хвороба маніфестує себе з симптомів гастроінтестинального синдрому – людину турбують нудота, блювання, біль у животі, рідкі випорожнення без патологічних домішок. Це триває, у середньому, 20-24 години.

В подальшому розвивається неврологічна симптоматика: порушення зору – одна з найперших ознак ботулізму (хворого турбує "сітка" перед очима, двоїння предметів, важкість читання, що пов'язано з паралічем очних м'язів). Одночасно виникають спрага, виникає сухість слизових оболонок, розлади ковтання, може змінюватися тембр голосу.

Хворі скаржаться на відчуття "грудки" у горлі, біль під час ковтання, подразнення в горлі – ці симптоми обумовлені ураженням ковтальних м'язів. Іноді в таких хворих помилково діагностують ангіну, оскільки є температура.

Неврологічна симптоматика триває кілька днів і супроводжується загальнотоксичним синдромом – хворі скаржаться на сильний головний біль, запаморочення, безсоння, загальну слабкість, підвищення температури тіла. У важких випадках, при ураженні нервів, котрі контролюють роботу дихальних м'язів, пацієнтів турбує відчуття нестачі повітря, тягар в грудній клітці, дихання стає поверхневим. Розвивається дихальна недостатність, що є причиною смерті при ботулізмі.

Лікування

При будь-якій підозрі на ботулізм, хворого необхідно якнайшвидше направити до інфекційного відділення, адже тільки там йому зможуть надати належну медичну допомогу, спрямовану на нейтралізацію, зв'язування і виведення токсинів з організму.

Госпіталізація також сприяє попередженню сімейного спалаху, оскільки хвора людина виділяє збудника хвороби у великій кількості.

Для нейтралізації ботулотоксину використовують спеціальні сироватки (внутрішньом'язово) протягом 1-4 діб. З огляду на те, що в шлунково-кишковому тракті спори можуть перетворюватися у вегетативні форми, для їх знищення використовують антибіотики (левоміцетин, препарати тетрацикл і нового ряду).

При розладах дихання вдаються до штучної вентиляції легень. Для кращого насичення крові киснем та підвищення захисних сил організму використовують гіпербаричну оксигенацію.

Ускладнення

  Ускладнення виникають дуже часто. Найчастіші такі:
 • Токсичний міокардит (ураження м'язів серця).

 • Пневмонія (запалення легень).

 • Сепсис (зараження крові).

Після виписки зі стаціонару хворі перебувають під наглядом лікарів від 14 діб до півроку з періодичними обстеженнями: ЕКГ, аналіз крові, огляди невропатолога, кардіолога, інфекціоніста.

Профілактика

Оскільки основною причиною виникнення ботулізму є вживання в їжу неякісне приготовлених, зіпсованих продуктів, найголовнішою у профілактиці цього захворювання є насторога населення щодо правил домашнього консервування овочів, фруктів, грибів, м'яса, щодо необхідності ретельного дотримання технології.

Для руйнування ботулотоксину перед вживанням консервів доцільно прогрівати до 120°С протягом 30 хвилин, або автоклавувати.

В жодному разі не можна вживати в їжу м'ясні та рибні консерви, якщо залізна банка роздута, деформована.

Для профілактики захворювання всім людям, що вживали разом із хворими на ботулізм інфіковані продукти, вводять сироватки типу А, В, Е (проти найбільш небезпечних для людини типів клостридій) і наглядають за ними протягом 10-12 днів.


Інфографіка ботулізм


19.06.2017

Інформація

"Про хід виконання урядової програми «Доступні ліки» в м.Охтирка"


1 квітня 2017 року стартувала Урядова програма «Доступні ліки». На 2017 рік Уряд виділив під програму "Доступні ліки" 500 млн гривень Мета програми «Доступні ліки» – забезпечити кожного громадянина України необхідними лікарськими засобами, які покращать якість їхнього життя і запобіжать виникненню ускладнень та передчасної смертності.

Пацієнти тепер можуть отримати ліки від серцево-судинних захворювань, діабету ІІ типу та бронхіальної астми безкоштовно або з незначною доплатою. Механізм відшкодування вартості ліків успішно діє в багатьох країнах світу та передбачає забезпечення пацієнтів безкоштовними ліками або значною знижкою на препарати.

У більшості розвинених країн існує практика державної регуляції цін на лікарські засоби. Це дозволяє уникнути необґрунтованого завищення цін на ліки.

Задля забезпечення доступності ліків в Україні, МОЗ встановлено граничну оптово-відпускну ціну лікарських засобів по 21 міжнародній непатентованій назві (МНН або діюча речовина), які ввійдуть до програми реімбурсації.

Граничну оптово-відпускну ціну розрахують, базуючись на медіанній ціні на лікарський засіб у 5 сусідніх країнах – Польщі, Словаччині, Угорщині, Чехії та Латвії. Це країни ЄС, де вже давно сформована система регулювання цін на лікарські засоби та механізм відшкодування вартості ліків. Оскільки виробникам вигідно реалізувати ліки за такою ціною в сусідніх країнах, отже, так само має бути і в Україні.

На офіційному сайті Міністерства охорони здоров’я є інтерактивна карта з адресами партнерських аптек. Також МОЗ оприлюднило перелік ліків, які стовідсотково компенсуються державою і не потребують додаткової оплати в аптеках. Згідно з переліком, повністю безкоштовними будуть 18 препаратів від серцево-судинних захворювань, найдорожчий препарат у цій категорії коштує 147,89 грн.

В категорії діабет ІІ типу пацієнти зможуть отримати без доплат два препарати, і три препарати – для лікування бронхіальної астми.

Пріоритетність надали лікуванню цих хвороб, оскільки саме вони найбільше впливають на показники смертності населення або суттєво знижують якість життя пацієнта та ефективно лікуються на амбулаторному рівні.

Смертність від серцево-судинних хвороб складає 65% від загальної смертності населення в Україні. Відповідно до статистичних даних за 2015 рік, на діабет ІІ типу страждає один мільйон осіб. Це у 6 разів більше, ніж на діабет І типу (інсулінозалежний). Хворих на бронхіальну астму зареєстровано 210 тис., за статистикою 2015-го. Здебільшого, це діти та молодь.

Реєстр оптово-відпускних цін визначає максимальну ціну препарату, який може взяти участь в урядовій програмі «Доступні ліки».

Держава компенсує вартість найдешевшого лікарського засобу, який подав заявку на участь в програмі «Доступні ліки». Тобто, такий препарат пацієнт матиме змогу отримати безкоштовно.

Дорожчий препарат, ціна на який не перевищує граничну референтну, пацієнт може отримати, доплативши різницю між мінімальною ціною та роздрібною ціною обраного препарату.

Ліки, ціна на які перевищує референтну ціну в 5 сусідніх країнах, не підпадають під програму відшкодування.

Уряд не буде обмежувати вільний ринок ліків. Якщо пацієнт бажає придбати випробувані ним ліки, не маючи рецепта від свого лікаря, – він може це зробити у будь-якій аптеці.

Проте у такому випадку аптека не матиме підстав для того, щоб відпустити даний лікарський засіб безкоштовно або зі знижкою.

Аптеки на добровільних умовах укладають договір з розпорядником коштів (у нашому випадку з КЗ "Охтирська ЦРЛ") для участі у програмі «Доступні ліки». Аптечний заклад, який уклав договір про відшкодування вартості лікарських засобів з місцевим органом влади – є учасником Програми. Кількість аптек, що можуть брати участь у програмі не обмежена.

Реєстр лікарських засобів по програмі «Доступні ліки», вартість яких підлягає відшкодуванню, включає 157 торгових назв лікарських засобів призначених для лікування серцево-судинних захворювань, цукрового діабету ІІ типу та бронхіальної астми, які пацієнт може отримати безоплатно або з частковою доплатою.

Для ефективного використання бюджетних коштів рецепт лікарі КЗ "Охтирська ЦРЛ" виписують не за комерційною назвою, а на основі міжнародної непатентованої назви (діючої речовини) лікарського засобу. В аптеці пацієнт може вибрати та отримати найдешевший лікарський засіб безкоштовно, або обрати іншу торгову марку, доплативши певну суму.

За отриманням рецепту на ліки від серцево-судинних захворювань, цукрового діабету ІІ типу та бронхіальної астми, що увійшли до програми «Доступні ліки», потрібно звертатись до лікарів первинної ланки КЗ "Охтирська ЦРЛ". Рецепт на препарати за програмою «Доступні ліки» має право виписати лише лікар первинної ланки – сімейний лікар чи терапевт, що працює в поліклініці чи сімейній амбулаторії КЗ "Охтирська ЦРЛ" чи має власну практику. Рецептурні бланки ф-1 за якими відпускаються лікарські засоби, вартість яких підлягає відшкодуванню, повинні мати кутовий штамп закладу охорони здоров'я та завірятися підписом і особистою печаткою лікаря, круглою печаткою суб'єкта господарювання, що провадить діяльність, пов'язану з медичною практикою та додатково завіряються печаткою червоного кольору «Вартість підлягає відшкодуванню». Тобто на рецепті ставиться тільки один підпис – лікаря.

Строк дії рецепта становить 30 календарних днів з моменту його виписки.

Препарати, які увійшли до програми, застосовуються для амбулаторного лікування хронічних захворювань. Це лікування передбачає, що лікар супроводжує пацієнта тривалий час – призначає обстеження, підбирає необхідні медичні препарати, спостерігає за процесом лікування, корегує його в разі потреби, призначаючи інший препарат чи змінюючи дозування.

У лікарів стаціонарних відділень лікарень інше завдання – надати спеціалізовану медичну допомогу людині, вивести її з критичного стану за порівняно короткий термін. Вони не супроводжують своїх пацієнтів після проведення курсу лікування і виписки з медичного закладу.

Станом на 16.06.2017 на виконання урядової програми «Доступні ліки» КЗ «Охтирська ЦРЛ» укладено 4 договори по відшкодуванню витрат, понесених у зв'язку з відпуском лікарських засобів, вартість яких повністю чи частково відшкодовується, а саме з Комунальним підприємством «Центральна районна аптека №4» яке розташоване за адресою: м. Охтирка, пров. Харківський,15; Аптека №7 «РАДІЙ ЛТД», яка розміщена за адресою м.Охтирка, вул. Незалежності, 19; ТОВ «Медара» за адресою м.Охтирка, пров. Харківький 10/3; ТОВ «Сумський центр здоров’я» за адресою м.Охтирка, вул. Київська, 34.

Станом на 16.06.2017 лікарями поліклініки КЗ «Охтирська ЦРЛ» було виписано і фактично отоварено аптечними закладами міста рецептів по урядовій програмі 2372 на загальну суму 103436,83грн., на 01.06.2017 було виписано і отоварено з початку дії програми – 1091 на загальну суму 46437,15грн. Аптечним закладам (учасникам програми) здійснюється відшкодування коштів за відпущені препарати на підставі поданих аптеками звітів про відпущені лікарські засоби (які подаються 2 рази на місяць).

За інформацією аптечних закладів міста, які беруть участь в урядовій програмі «Доступні ліки» питання наповнення аптек необхідним асортиментом в квітні – травні 2017 стояло дуже гостро. Це насамперед було пов’язано з відсутністю на складах фірм-поставщиків лікарських засобів, які входять до реєстру лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню, згідно з урядовою програмою «Доступні ліки» з нульовою вартістю для пацієнта. Тому у багатьох жителів міста на руках є рецепти, отримати ліки за якими вони не в змозі, оскільки пацієнти не мають бажання здійснювати доплату за медичні препарати.

МОЗ України протягом квітня – травня поточного року проведено ряд зустрічей з представниками аптечних закладів, дистриб’юторських фармацевтичних компаній, виробників лікарських засобів на яких обговорювались питання відсутності повного асортименту ліків в аптечних закладах які є учасниками Урядової програми. Споживання препаратів, вартість яких повністю або частково відшкодовується державою, суттєво збільшилося.

У свою чергу виробники лікарських засобів під час останньої зустрічі поінформували про збільшення обсягів виробництва з метою усунення дефектури лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню.

Зі сторони МОЗ України планується на базі «Е-Health» створення електронного реєстру/електронного рецепта/електронного звіту про відшкодування під час реалізації програми реімбурсації ліків.

Введення в дію такого електронного ресурсу, вирішить ключові питання, що виникають під час реалізації програми «Доступні ліки».16.06.2017

Шановні колеги !

З днем медичного працівника!!
Джерело листівки - art-shop.com.ua

Висловлюємо найтепліші слова вдячності представникам найгуманнішої у світі професії, тим, хто не жаліючи зусиль і часу приймає на себе важкий тягар людського болю і страждань, оберігає найцінніше, що є у людини — її життя.


Адже здоров'я нації є базовою умовою нормального розвитку країни, її благополуччя.


Прийміть побажання міцного здоров'я і благополуччя Вам, Вашим рідним і близьким.


Нехай збудуться всі Ваші задуми, а віра і оптимізм завжди залишаються з Вами!


З повагою головний лікар КЗ «Охтирська ЦРЛ» В.О.Бабич


Голова профспілки О. І. Бездрабко11.05.2017

День медсестри - міжнародне свято!

З днем медичної сестри!

З нагоди Вашого професійного свята – міжнародного дня медичної сестри прийміть щирі вітання та безмежну вдячність за Ваші чуйні серця, за врятовані життя, за повернуте здоров’я мешканців нашого міста та району!


Протягом тисячоліть люди, які рятують від хвороб і гоять рани, користуються постійною любов’ю та повагою.


Ваші талановиті руки дарують людям радість життя, вселяють віру у зцілення.


Хай усе хороше, зроблене з душею та натхненням, повертається до Вас сторицею! Нехай кожна мить життя радує своєю неповторністю!


Зі святом Вас! Щастя Вам і добра!


З повагою головний лікар КЗ «Охтирська ЦРЛ» В.О.Бабич26.04.2017

Окремим наказом головного лікаря КЗ "Охтирська ЦРЛ" від 14.04.2017 № 204, затверджено Антикорпційну програму комунального закладу "Охтирська центральна районна лікарня"


З повним тесктом документу можна ознайомитися за цим посиланням. Щоб завантажити верcію для друку, натисніть тут.

24.04.2017

З нагоди Українського тижня імунізації, який проводиться з 24.04 по 30.04, пропонуємо деяку інформацію стосовно засад вакцинації в нашій країні.

Щеплення є дієвим профілактичним заходом

Основним завданням «Українського тижню імунізації», є інформувати населення про вакцинацію, адже це найбільш ефективний інструмент захисту від інфекційних хвороб та важлива умова збереження національної безпеки країни.

На жаль, рівень щеплень дітей в України за даними 2016 року, далекий від рекомендованого ВООЗ 95%. Лише спільними зусиллями громадськості, медиків та представників влади, які визнають цю проблему, Україна може досягти змін на краще.

Тільки запровадження тотальної імунізації дозволило уникнути епідемій в національному масштабі. Саме завдяки цьому, в кінці 70-х років XХ століття зникла натуральна віспа.

Робити щеплення моїй дитини чи ні? Це відповідальне рішення кожні батьки приймають самі. Спочатку потрібно сформувати свою думку за наступними пунктами:

 1. Чи знаю я, що вакцинація – найкращий спосіб захисту від інфекційних захворювань.

 2. Вакцинація від конкретного захворювання захищає тільки від цього захворювання.

 3. Вакцинація – це «школа» для імунної системи.

В організм дитини вводитися ослаблений або вбитий мікроб-збудник тієї інфекції, від котрої робиться щеплення. В результаті у малюка виробляються антитіла до збудника, нібито він вже переніс захворювання. Це і є імунітет.

Захист може зберігатися на рік, п'ять років і більше. Тому часто потрібні повторні вакцинації (ревакцинації), після яких формується стійкий імунітет.

Сучасні вакцини містять в собі убитих збудників, їх окремі частини або білки. Імунні клітини «вчаться» на прикладі компонентів вакцини, як протистояти конкретному захворюванню, виробляючи захисний рівень антитіл. Захворіти при застосуванні таких вакцин не можна, тому що в них немає живих збудників, здатних викликати хворобу.

Зараз за допомогою вакцинації можна захиститися від майже 30 небезпечних інфекційних захворювань. До вакцинації слід підготуватися:

 1. Відвідати педіатра для оцінки стану здоров'я дитини. Як правило, здоровій дитині робити аналізи перед вакцинацією немає необхідності.

 2. Дізнатися схему вакцинації – в які терміни і скільки доз необхідно ввести.

 3. Дізнатися, коли потрібно провести ревакцинацію (тобто ввести підтримуючу дозу вакцини для подовження захисту).

 4. Дізнатися яку вакцину вводять дитині, шлях її введення.

 5. Дізнатися інформацію про можливі поствакцинальні реакції і що потрібно робити в разі їх виникнення.

В Україні, як і в багатьох інших країнах, є 2 варіанти вакцинації Вашої дитини в залежності від того, кому належить право вибору вакцини.

Перший варіант - вакцинація за рахунок держави. Держава приймає рішення якими вакцинами і від яких захворювань захистити Вашу дитину і безкоштовно надає вакцини. Ваше право вибору в цьому випадку: погодитися або відмовитися від пропозиції.

Вакцинація за кошти батьків. Лікар обговорює з Вами захворювання, від яких можна захиститися за допомогою вакцинації, інформує про всі зареєстровані в країні вакцини і відмінності між ними. Ви самі приймаєте рішення про вибір вакцини для вакцинації Вашої дитини і купуєте її за рецептом лікаря в аптеці.

У дитячій поліклініці безкоштовно можна прищепити дитину тільки від таких захворювань: туберкульозу, кашлюку, дифтерії, правця, гепатиту В, поліомієліту, гемофільної інфекції, кору, краснухи, епідемічного паротиту.

Перевага віддається комбінованим вакцинам. «Комбінована» означає, що вакцина захищає дитину від декількох захворювань одразу в одній вакцині, «трьохкомпнентна» означає, що вакцина містить компоненти трьох збудників захворювань, 6-ти компонентна вакцина захищає дитину від шести захворювань відразу.

Це дозволяє захистити дитину від більшого числа захворювань за допомогою однієї ін’єкції, що зменшує стрес дитини від вакцинації. Імунна система має властивість виробляти захисний рівень антитіл окремо до кожного антигену.

У комбінованих вакцинах імунітет формується до кожного компоненту окремо.

Захистіть себе і своїх близьких від інфекційних захворювань!


22.03.2017

Туберкульоз - хвороба підступна

В Україні, епідемія туберкульозу була оголошена Всесвітньою організацією охорони організацією охорони здоров’я у 1995 році. На той час захворюваність становила понад 50 випадків на 100 тис. населення. Найвищий рівень було відмічено у 2005 році, коли хворіли 84 людини на 100 тис. З 2006 року ситуація щодо захворюваності на туберкульоз в Україні демонструє різноспрямовану тенденцію. Так, до 2014 року відмічалося суттєве зниження показників, котре скало 59,5 випадків на 100 тис, а у 2015 році, цей показник становив 55,9. За результатами 2016 року було зафіксовано 60,0 випадків захворювання на 100 тис. населення країни. Тобто до вирішення цієї проблеми ще далеко.

У людини, туберкульоз викликається мікобактерією туберкульозу (m. tuberculosis). Пріоритетний шлях передачі – аерогенний. Джерело – хвора на відкриту форму туберкульозу легень людина.

У повітря, мікроб потрапляє під час кашлю та чхання з часточками слину та мокротиння. При розмові також спостерігається виділення інфекції, однак у значно меншій кількості, ніж під час чхання та кашлю. Під час цих процесів, людина розпилює аерозоль з дрібних крапельок слини та мокротиння, котрі несуть на собі мікобактерії.


Характеристика мікобактерії

Вражає життєздатність цього мікроорганізму. Так, у єгипетської мумії, вік якої складав 2700 років, було виявлено ураження хребта, подібне до туберкульозного. При детальному дослідженні, були виявлені мікобактерії туберкульозу, котрі зберегли здатність викликати активне захворювання у сучасної людини.

Цей збудник не піддається впливу етилового спирту, не відразу гине у кип’ятку. Він більш тривалий час опирається впливу дезінфікуючих засобів. На крапельках аерозолю в повітрі, здатність викликати захворювання, зберігається протягом 6 годин. Мікроб добре зносить низькі температури та заморожування. На сторінках книг, виживає до 3 місяців, у вуличному пилу – 14 днів, у сирі та маслі – 8 місяців. Під розсіяними променями сонця (як наприклад у приміщеннях) – до 5 місяців, у підвальних приміщеннях та помийних ямах – півроку.

Однак, прямі сонячні промені вбивають бактерію протягом 90 хвилин, ультрафіолет – за 2-3 хвилини.

Такі особливості збудника прийняті до уваги, тому при дезінфекційних заходах, застосовуються значно більші концентрації деззасобів та збільшується експозиція, ніж при будь-яких інших інфекційних захворюваннях.

Саме неймовірна здатність витримувати несприятливий вплив факторів зовнішнього середовища і обумовлює високі показники інфікування населення на туберкульоз.


В чому полягає цінність вакцинації БЦЖ?

Більш масовим захворюванням запобігає вакцинація. Ще у пологовому будинку робиться щеплення ослабленим штамом БЦЖ (Bacillus Calmette—Guérin). Ефективність вакцинації неодноразово піддавалася сумніву, однак доведено, що щеплення на кілька порядків знижує ймовірність розвитку розповсюджених форм туберкульозу під час первинного инфікування. Мається на увазі дисемінований туберкульозний процес, при якому уражаються майже всі органи людини, і легені в тому числі.

Недолік вакцини БЦЖ в тому, що з часом, імунітет від неї наближається до нуля і виникає потреба у ревакцинації. Тому і передбачено періодичне проведення проби Манту з використанням туберкуліну. У цьому препараті взагалі відсутні мікобактерії. Рідина містить лише фрагменти оболонки мікобактерій. Позитивна проба Манту свідчить про те, що у людини сформовано протитуберкульозний імунітет, тому відпадає потреба у подальших щепленнях.

Якщо раніше туберкульоз був ознакою низького соціального стану і хворіли на нього ті, хто не мав змоги дотримуватися елементарних правил гігієни та харчування, то на теперішній час ситуація змінилась.

Окрім недоїдання та зловживання алкоголем, імунітет суттєво знижують психоемоційні навантаження та стреси. Тому, на жаль, будь-яка людина може захворіти на активну форму туберкульозу.

Активне захворювання легень – найбільш небезпечний з епідемічного боку процес. Симптомів, властивих лише для туберкульозу легень, нема. На стан здоров’я треба звернути увагу, якщо турбують:

 • Кашель або покашлювання протягом 14 днів та більше;

 • Безпричинне та тривале підвищення температури тіла ближче до вечора;

 • Нічна пітливість;

 • Швидке схуднення.

Будь-яка ознака з цього переліку – привід пройти позачергове рентгенологічне обстеження та упевнитися, що людина не становить епідемічної небезпеки для членів родини та колег.

Якщо ж людина захворіла на туберкульоз, розроблено низку заходів, котрі проводяться з боку лікувального протитуберкульозного закладу та територіального підрозділу санітарної служби. Ці заходи мають на меті найшвидше лікування хворої людини та попередження захворювання у середовищі оточуючих.


Основи лікування

Лікування хворої людини розпочинається в умовах стаціонару, якщо при обстеженні підтверджено факт бактеріовиділення при мікроскопії зразка. За умов, що епідемічна небезпека відсутня, передбачене амбулаторне лікування.

Значна стійкість збудника призводить до того, що лікувальний процес триває не менше, ніж 6 місяців. Приблизно 98% випадків туберкульозу легень успішно виліковуються за умови дотримання режиму лікування самою хворою людиною.

Завдяки допомозі міжнародних фінансових організацій, лікарські засоби для лікування безпосередньо туберкульозу – безкоштовні.

Доведено, що смертності від туберкульозу сприяє розповсюдженість зловживання алкогольними напоями та нехтування рекомендаціями лікарів-фтизіатрів стосовно безперервного лікування.