Охтирська центральна районна лікарня

Офіційний інтернет-ресурс КНП ОМР "Охтирська ЦРЛ"

Новини та корисна інформація

27.12.2018

Зимові свята розпочато!

З новим роком!

Хай Новий рік у вишиванці

Розбудить вас щасливо вранці,

І принесе у вашу хату —

Усмішок й радощів багато.

Розбудить приспані надії,

Зерном і щастям вас засіє,

Зігріє миром і любов’ю

І подарує вам здоров’я!


Адміністрація та профспілковий комітет КЗ "Охтиська ЦРЛ"


15.12.2018

Наркоманія стосується кожного!

Наркоманія

Багато хто з вас, шановні читачі, думає, що це не так, це чиїсь діти вживають наркотики, помирають від передозу, а з їх дітьми такого не станеться, тому що статися не може...

Наркоманія в Україні – це загроза національній безпеці. Статистика взятих на облік наркоманів відображає лише вершину «айсберга» під назвою «Наркоманія в Україні». 100 000 наркоманів перебувають на обліку у наркологів. Кількість неврахованих наркоманів в 10-15 разів більше – приблизно 2 мільйона.

З кожним роком майже на 8% збільшується кількість українців, які не можуть жити без наркотиків. За один тільки рік наркоман «підсаджує» на наркотики іще 5-6 осіб, а за деякими розрахунками навіть 10-15 осіб. Тож проблема наркоманії є у кожній десятій сім’ї в Україні. Це жахливо: мати члена сім’ї наркомана, котрий зі своєї волі змушує страджати не тільки самого себе, а й рідних.

Наркотики вживають не тільки підлітки та молоді люди з неблагополучних сімей, а часто і зовні благополучні. Найбільше наркозалежних проживаає у південних областях України: Дніпропетровській, Донецькій, Луганській, Запоріжській, у Києві. У нашій області це теж досить актуальна проблема: на обліку в обласному наркодиспансері перебуває близько 1400 осіб, у тому числі 485 жителів м. Суми.

В Охтирському районі офіційно людей з розладами психіки та поведінки, пов’язаними з вживанням наркотиків 76, та ще 5 підлітків стоять на обліку з приводу епізодичного вживання наркотиків. Це офіційна статистика, але реальне становище набагато більш жахливе.

Нещодавно я йшла біля споруди колишньої 7 школи, несподівано пішов дощь. Вирішила заховатись на ганку школи, заглянула в понівечену споруду, а там – купи використаних шприців. Була школа – став наркопритон.

Наркоманія – це хвороба, що характеризується не переборним потягом до наркотиків, речовин, котрі в маленьких дозах викликають ейфорію, у великих – очманіння, наркотичний сон. Систематичне вживання наркотику викликає потребу у збільшенні дози.

Наслідок вживання – ураження внутрішніх органів, неврологічні, психічні розлади, соціальна деградація. Особливе занепокоєння викликає той факт, що у наркоманії молоде обличчя. Основна категорія людей, що вживають наркотики – це підлітки та молоді люди, яким немає і 30 років. Від першої спроби наркотика до смерті невеликий проміжок часу: від 2 до 7 років. Вилікувати наркозалежного дуже важко, майже 80% наркоманів, що вийшли з лікарні, сідають знову на «голку».

Споживання наркотиків стає частиною молодіжного дозвілля. Підлітки недостатньо усвідомлюють згубність наркоманії. Все більше їх пробують ще в школі або на першому курсі ВНЗ. Студенти сприймають наркотики як прояв «столичного життя», так звану данину моді. Найбільше поширені через юнаків та дівчат психостимулятори.

Для Охтирки це також проблема: нещодавно ми читали на сторінках нашої улюбленої «Роксолани», що арештували людей, які у звичайній квартирі в районі Дачного виготовляли амфетамін, а потім його продавали. Можливо, покупцями були і ваші діти або їх знайомі?

До речі, при анонімному опитуванні, яке я і мої колеги – наркологи проводили в навчальних закладах міста, до 20% старшокласників та студентів знають, де можно придбати наркотики і 8% хоча б раз пробували. При анонімному анкетуванні, проведеному Українським центром здоров’я у школах, з’ясувалось, що кожен 5 учень хоча б раз пробував наркотики, а 15% учнів середніх класів хотіли б це зробити.

Серед початківців, що вживають наркотики, популярні два міфи: міф про «кайф», з яким не можуть зрівнятися жодні відчуття і радощі життя, і міф про власну «нарконевразливість».

Основними причинами вживання наркотиків є:

 • тиск однолітків;

 • обмежити спілкування з дитиною у разі, коли домашнє насильство вчинено стосовно дитини або у її присутності;

 • заборонити наближатися на визначену відстань до місця, де особа, яка постраждала від домашнього насильства, може постійно чи тимчасово проживати, тимчасово чи систематично перебувати у зв’язку із роботою, навчанням, лікуванням чи з інших причин;

 • заборонити листування, телефонні переговори з особою, яка постраждала від домашнього насильства, або контактувати з нею через інші засоби зв’язку як особисто, так і через третіх осіб;

 • направити її для проходження програми для кривдників або пробаційної програми. Вказані вище заходи застосовуються до особи, яка на момент вчинення домашнього насильства досягла 18-річного віку на строк від 1 до 3 місяців і в разі необхідності можуть бути подовжені на визначений судом термін, але не більше, ніж на 12 місяців. Контроль за поведінкою засуджених, до яких застосовано тимчасові обмежувальні заходи, здійснюється кримінально-виконавчою інспекцією за місцем проживання засудженого, а у випадку вчинення злочину військовослужбовцем- командиром військової частини.

Необхідно зазначити, що за домашнє насильство передбачена також адміністративна відповідальність.

А саме: у статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення вказано, що вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень; погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров’ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення, тягнуть за собою накладання штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин або адміністративний арешт на строк до семи діб (на сьогодні неоподаткований мінімум 17грн.).

Отже, як вже зазначено, домашнє насильство- це дуже велика проблема на сьогодні на яку необхідно звертати увагу. Сподіваємося, що введення кримінальної відповідальності за домашнє насильство стане дійсно дієвим засобом захисту і забезпечить мінімізацію випадків домашнього насильства.

Діана Сергієнко,
студентка 4 курсу Національного юридичного університету
ім. Ярослава Мудрого, волонтер кабінету « Кініка дружня до молоді».


13.12.2018

Злочин і кара

Насильство вдома

На сьогодні в Україні постала досить велика проблема, яка має назву домашнє насильство. Досить часто постраждалими від нього є діти, і це доволі страшно. А тому необхідно щось змінювати аби мінімізувати випадки домашнього насильства.

Недарма Верховна рада України прийняла проект закону України «Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України у зв’язку з ратифікацією Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами». Він набуває законної сили у 2019 році.

Завдяки вказаному законопроекту до Кримінального кодексу України включена стаття про домашнє насильство: 126-1 КК України. Проаналізуємо більш детально, що ж таке домашнє насильство згідно з вказаною статтею та яке покарання буде нести кривдник.

Домашнє насильство, тобто умисне систематичне вчинення фізичного, психологічного або економічного насильства щодо теперішнього чи колишнього подружжя або іншої особи, з якою винний перебуває (перебував) у сімейних або близьких до них стосунках, що не спричинило тяжких наслідків караються громадськими роботами на строк від ста п’ятдесяти до двохсот сорока годин або арештом на строк до шести місяців, обмеженням волі на строк до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк.

Варто зауважити, що до Кримінального кодексу України буде включена стаття 96-2-1 про Обмежувальні заходи щодо особи, яка вчинила домашнє насильство.

А саме зазначено, що в інтересах потерпілих від кримінальних порушень, пов’язаних із домашнім насильством, поряд з призначенням покарання, не пов’язаного з позбавленням волі, або звільненням з підстав, передбачених цим Кодексом, від кримінальної відповідальності чи покарання, суд може застосувати до особи, яка вчинила домашнє насильство, один або декілька обмежувальних заходів, відповідно до якого (яких) на засудженого можуть бути покладені такі обов’язки:

 • заборонити перебувати в місці спільного проживання з особою, яка постраждала від домашнього насильства;

 • обмежити спілкування з дитиною у разі, коли домашнє насильство вчинено стосовно дитини або у її присутності;

 • заборонити наближатися на визначену відстань до місця, де особа, яка постраждала від домашнього насильства, може постійно чи тимчасово проживати, тимчасово чи систематично перебувати у зв’язку із роботою, навчанням, лікуванням чи з інших причин;

 • заборонити листування, телефонні переговори з особою, яка постраждала від домашнього насильства, або контактувати з нею через інші засоби зв’язку як особисто, так і через третіх осіб;

 • направити її для проходження програми для кривдників або пробаційної програми. Вказані вище заходи застосовуються до особи, яка на момент вчинення домашнього насильства досягла 18-річного віку на строк від 1 до 3 місяців і в разі необхідності можуть бути подовжені на визначений судом термін, але не більше, ніж на 12 місяців. Контроль за поведінкою засуджених, до яких застосовано тимчасові обмежувальні заходи, здійснюється кримінально-виконавчою інспекцією за місцем проживання засудженого, а у випадку вчинення злочину військовослужбовцем- командиром військової частини.

Необхідно зазначити, що за домашнє насильство передбачена також адміністративна відповідальність.

А саме: у статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення вказано, що вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень; погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров’ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення, тягнуть за собою накладання штрафу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин або адміністративний арешт на строк до семи діб (на сьогодні неоподаткований мінімум 17грн.).

Отже, як вже зазначено, домашнє насильство- це дуже велика проблема на сьогодні на яку необхідно звертати увагу. Сподіваємося, що введення кримінальної відповідальності за домашнє насильство стане дійсно дієвим засобом захисту і забезпечить мінімізацію випадків домашнього насильства.

Діана Сергієнко,
студентка 4 курсу Національного юридичного університету
ім. Ярослава Мудрого, волонтер кабінету « Кініка дружня до молоді».


30.11.2018

Екстрена валізка

Екстрена валізка

Екстрена валіза, як правило, являє собою міцний і зручний рюкзак від 25 літрів і більше, що містить необхідний індивідуальний мінімум одягу, предметів гігієни, медикаментів, інструментів, засобів індивідуального захисту та продуктів харчування.

У рюкзак рекомендується покласти наступне:

 • копії важливих документів в поліетиленовій упаковці. Заздалегідь зробіть копії всіх важливих документів − паспорта, автомобільних прав, документів на нерухомість, автомобіль ій т.і. Документи треба укладати так, щоб у разі необхідності їх можна було швидко дістати. У деяких джерелах так само вказують серед документів тримати кілька фотографій рідних і близьких;

 • кредитні картки та готівку. Нехай у вас буде невеликий запас грошей;

 • дублікати ключів від будинку і машини;

 • карту місцевості, а також інформацію про спосіб зв'язку і зустрічі в умовленому місці зустрічі вашої родини;

 • засоби зв'язку та інформації (невеликий радіоприймач з можливістю прийому в УКХ і БМ діапазоні) та елементи живлення до радіоприймача (якщо потрібні);

 • ліхтарик (краще кілька) і запасні елементи живлення до нього, сірники (бажано туристичні), запальничка, свічки;

 • компас, годинник (перевагу віддавайте водонепроникним);

 • багатофункціональний інструмент, що включає (лезо ножа, шило, пилку, викрутку, ножиці тощо);

 • ніж, сокира, сигнальні засоби (свисток, фальшфеєр і т.д.);

 • декілька пакетів для сміття, об'ємом 120 літрів. Може замінити намет або тент, якщо розрізати;

 • рулон широкого скотчу;

 • упаковка презервативів. Презерватив, за необхідності, може використовуватись для захисту від вологи сірників та запальничок, у якості джгута для зупинки кровотечі, надійного закупорювання ємкостей від комах та піску, перенесення води;

 • шнур синтетичний 4-5 мм , близько 20 м;

 • блокнот і олівець;

 • нитки та голки;

 • аптечка першої допомоги. До складу аптечки обов’язково повинні входити: бинти, лейкопластир, вата, йод, активоване вугілля (інтоксикація), парацетамол (жарознижувальний), пенталгін (знеболююче), супрастин (алергія), иммодиум (діарея), фталазол (шлункова інфекція), альбуцид (краплі для очей), жгут, шприци тощо; ліки що Ви приймаєте (мінімум на тиждень) з описом способу застосування та дози; рецепти; прізвища та мобільні телефони ваших лікарів (слідкуйте за терміном придатності ліків);

 • одяг: комплект нижньої білизни (2 пари), шкарпетки бавовняні (2 пари) і вовняні, запасні штани, сорочка або кофта, плащ-дощовик, в'язана шапочка, рукавички, шарф (може знадобитися в найнесподіваніших ситуаціях), зручне, надійне взуття;

 • міні-палатка, поліуретановий килимок, спальник (якщо дозволяє місце);

 • засоби гігієни: зубна щітка і зубна паста, невеликий шматок мила, рушник (є такі в упаковці пресовані), туалетний папір, кілька упаковок одноразових сухих та вологих серветок, кілька носових хусток, засоби інтимної гігієни, бритву, манікюрний набір;

 • приналежності для дітей (якщо необхідні);

 • посуд (краще металевий): казанок, фляга, ложка, кружка;

 • запас їжі на кілька днів - все, що можна їсти без попередньої обробки і не займає багато місця, довго зберігається (не швидкопсувні), на приклад: висококалорійні солодощі (чорний шоколад (з горіхами), жменю льодяників), набір продуктів (тушонка, галети, суп-пакети, м'ясні та рибні консерви), якщо дозволяє місце - крупа перлова, гречана, рис довгозерний, макарони, вермішель, сухі овочеві напівфабрикати, горілка, спирт питний;

 • запас питної води на 1-2 дні, який треба періодично оновлювати (вода не повинна бути застояною).

У літніх людей, інвалідів та дітей є особливі потреби. За необхідності, цей список доповнюється і коригується. Із практики, загальна вага “Екстреної валізи” не повинна перевищувати 50 кілограмів.29.11.2018

З нагоди міжнародного дня боротьби з ВІЛ/СНІД

День боротьби зі СНІД 2018

Всесвітній день боротьби зі СНІДом вперше відзначався 1 грудня 1988 року з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я після того, як на зустрічі міністрів охорони здоров’я всіх країн прозвучав заклик до соціальної терпимості і розширення обміну інформацією щодо ВІЛ/СНІД у зв’язку з тим, що синдром набутого імунодефіциту набув масштабів пандемії. Від того часу цей день відмічається щорічно. Головна його мета – звернути увагу суспільства на важливу проблему сьогодення.

У 2003 році Всеукраїнська мережа людей, інфікованих ВІЛ/СНІДом, виступила з ініціативою відзначати в Україні 1 грудня ще й День порозуміння з ВІЛ-позитивними людьми задля підвищення рівня толерантного ставлення суспільства до таких осіб. Пропозиція була прийнята. З того часу в нашій країні 1 грудня відмічається Всесвітній день боротьби зі СНІДом та День порозуміння (солідарності) з ВІЛ-позитивними людьми.

Офіційна статистика поширення синдрому набутого імунного дефіциту викликає глибоку тривогу. З часів виявлення цієї хвороби і виділення в окрему категорію пройшло вже багато часу. За опублікованими в 2007-му році даними цей вірус почав розповсюджуватися з Африки приблизно з 1969-го року. Спочатку на Гаїті, потім потрапив в Сполучені Штати Америки, потім далі - по всьому світу. Вчені сподівалися швидко приборкати хвилю цієї епідемії, так як шляхи розповсюдження даного вірусу були встановлені абсолютно точно вже в 1985-му році - через кров. Та й вразила ця недуга в першу чергу людей з нетрадиційною сексуальною орієнтацією, людей, які займаються проституцією, та наркозалежних. Але швидкість і маневреність її розповсюдження поставила під сумнів цю легковажну надію.

Захворюваність на СНІД – це одна із епідемій нашого часу, прозвана чумою 20-го століття. За уточненими даними на планеті понад 40 млн людей на сьогодні інфіковані ВІЛ, майже 25 млн померло від захворювань, пов’язаних з ВІЛ. Не дивлячись на прогресивні досягнення сучасної науки, медики, на превеликий жаль, змушені констатувати, що епідемія ще далеко не закінчена. Її масштаб, цинічність і підступність і досі не можуть залишити байдужою жодну більш-менш розсудливу людину. Адже на рахунку хвороби вже безліч мільйонів людських життів, з кожним роком ця цифра зростає. Усі смерті є неоціненною втратою людського потенціалу, кожна з них асоціюється з важкою трагедією для сім’ї та суспільства. Звичайно ж, вченим і медикам завдяки численним дослідженням вдалося хоч якось медикаментозно приборкати активність вірусу у людському тілі, однак, дорожнеча лікарських препаратів, методів досліджень сприяє розвитку захворювання та його поширенню. Факти вперто свідчать, що навіть низка міжнародних та урядових програм по боротьбі з пандемією ВІЛ-інфекції та СНІДу ще не дозволяють залишити цю епідемію у минулому. Для СНІДу не існує перешкод, він однаково вражає чоловіків, жінок і дітей.

За оцінкою Всесвітньої організації охорони здоров’я Україна продовжує залишатися регіоном з високим рівнем поширення ВІЛ серед країн Центральної Європи та Східної Азії. Сучасний стан розвитку епідемічного процесу ВІЛ-інфекції в Україні характеризується широким поширенням ВІЛ серед різних контингентів населення, у першу чергу, серед осіб, які відносяться до груп з високим ризиком інфікування; нерівномірним поширенням ВІЛ-інфекції за різними територіями України; зміною домінуючих шляхів передачі ВІЛ та переважним ураженням осіб працездатного віку. В умовах соціально-економічної кризи, пов’язаної із військовими діями на сході країни, прогнозується погіршення епідемічної ситуації з ВІЛ-інфекції, що потребуватиме проведення додаткових організаційних заходів та фінансових витрат.

За даними офіційної статистики станом на 01.10. 2018 року в області під медичним наглядом перебуває 1 586 ВІЛ-інфікованих (поширеність становить на 01.10.2017-135,7, Україна – 342,6). Найбільші показники поширеності ВІЛ-інфекції зареєстровані в м. Суми (204,0), м.Ромни (202,7), м. Шостка (182,5,0) та Кролевецькому (184,3) районі. За 9 місяців 2018 року в області зареєстровано збільшення захворюваності на ВІЛ-інфекцію на 19 випадків. Зареєстровано 163 нових випадків ВІЛ-інфекції проти 144 за 9 місяців 2017 року (показник 14,7 проти 13,0 на 100 тис. населення, Україна – 31,7).

В області забезпечений широкий доступ населення до безоплатного тестування на ВІЛ-інфекцію. Протягом 9 місяців 2018 року в медичних закладах області було проведено 44 655 досліджень на наявність антитіл до ВІЛ, що на 12,5% більше аналогічного періоду минулого року, із них 12 594 тис. швидкими тестами, (9 міс. 2017 – 11 342 досліджень). Без урахування донорів (10 385) та вагітних (5 115 досліджень) обстежено 29 155 осіб, що становить 3,2 % обстежень на ВІЛ осіб з груп ризику. Рівень поширеності ВІЛ серед вагітних, які обстежені вперше протягом вагітності, по області за 9 місяців 2018 року становить 0,08%, 9 місяців 2017- 0,25%, (Україна-0,72%).

Станом на 01.10.2018 року під медичним наглядом в області перебуває 101 дитина віком від 0 до 17 років, в тому числі 30 - з встановленим ВІЛ статусом та 71 дитина, народжена від ВІЛ-інфікованих матерів, перебуває в стадії лабораторного дообстеження. Протягом 9 місяців 2018 року зареєстровано 20 дітей, народжених від ВІЛ-інфікованих матерів, та 2 дитини з встановленим ВІЛ-статусом.

Протягом 9 місяців 2018 зареєстровано 1 випадок ВІЛ-інфекції серед підлітків віком 15-17 років (інфікування статевим шляхом).

Серед ВІЛ-інфікованих, зареєстрованих у 2018 році, переважає вікова група 30-39 років (30%), особи вікової групи 40-49 років становлять 25,2%, особи віком старше 50 років становлять – 11,7%, вікової групи 25-29 років – 14,1%, 20-24 роки-3,7%. 25 випадків (15,0%) зареєстровано у вікових групах 0-9 років, 15-17 років, 18-19 років.

Серед зареєстрованих ВІЛ-інфікованих переважають чоловіки, частка яких становить 64,4% (9 міс. 2017 – 58,7%), частка жінок становить 35,6% (9 міс. 2017 – 41,3%).

Домінуючим шляхом передачі ВІЛ-інфекції в області залишається статевий шлях інфікування. Частка осіб, які інфікувалися статевим шляхом, за 9 місяців 2018 року становить 77,6% (9 міс. 2017 -79,7%), у середовищі споживачів ін’єкційних наркотиків – 21,7% (9 міс. 2017 - 20,3%).

Зареєстровано збільшення захворюваності на СНІД з 67 випадків за 9 міс. 2017 до 81 випадків за 9 міс. 2018 року (у показниках з 6,1 на 100 тис. населення до 7,3 на 100 тис. населення – 9 місяців 2018, Україна – 15,6). Найвищі показники захворюваності реєструються у Кролевецькому (23,6 на 100 тис. населення), Конотопському (13,8 на 100 тис. населення), В. Писарівському районах(10,4 на 100 тис. населення), м. Ромни (17,5 на 100 тис. населення) та м. Шостка (14,3 на 100 тис. населення).

Станом на 01.10.2018 року під медичним наглядом в області перебуває 481 хворий на СНІД, поширеність становить 43,6 на 100 тис. населення (на 01.10.2017-41,6 на 100 тис. населення, Україна – 31,7).

Протягом 9 місяців 2018 року знято з обліку 132 особи, з них: 24 дітей, народжених від ВІЛ-інфікованих матерів, у зв’язку зі зникненням антитіл до ВІЛ у крові, 64 особи - у зв’язку зі смертю, 44 особи виїхали за межі області.

Протягом 9 місяців 2018 року в області померло 64 ВІЛ-інфікованих осіб, з них 27 померло від СНІДу та 37 осіб – від інших захворювань (за 9 місяців 2017 року 15 та 15 осіб відповідно).

Серед померлих переважають чоловіки – 70,3%, жінки становлять 29,7%. 43,7% осіб були споживачами ін’єкційних наркотиків

Відзначення Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом супроводжує червона стрічка як символ усвідомлення людьми важливості проблеми СНІДу, прийнятий у всьому світі. Чим більше людей одягнуть червону стрічку, тим сильніше буде чути голос тих, хто потребує уваги до проблеми СНІДу. Червона стрічка - це символ пам'яті про сотні тисяч людей, яких забрала ця жорстока хвороба. Червона стрічка - це символ солідарності з тими, кого епідемія СНІДу торкнулася особисто: з людьми, що живуть з ВІЛ - інфекцією та СНІДом, з їх близькими, рідними і друзями. Червона стрічка - це символ надії, що незабаром буде знайдено ліки, які вилікують від СНІДу, і вакцина, що захистить від зараження. Червона стрічка - це символ підтримки в усьому світі наукових розробок і клінічних випробувань, покликаних знайти нові ліки і вакцину від СНІДу. Червона стрічка - це символ протесту проти істерії і невігластва, проти дискримінації і суспільної ізоляції людей, що живуть з ВІЛ / СНІДом. І в цей день будь-який бажаючий може висловити свою солідарність з проблемою СНІДу, просто хоча б приколовши собі на груди червону стрічку. Адже червона стрічка - заклик до дії.

Сумський обласний центр здоров'я


28.11.2018

Про СНІД не можна забувати, хвороба цього на пробачає. На щастя, ліки існують, й тому ВІЛ - не вирок

День боротьби зі СНІД 2018

До дня боротьби зі СНІД

На шпальтах газет і з екранів телевізорів проблему ВІЛ/СНІДу згадують зазвичай два дні протягом року: 1 грудня, у Всесвітній день боротьби зі СНІДом та 18 травня – на День пам’яті жертв СНІДу. Багато хто з пересічних громадян навіть у ці дні інформацію не сприймає як важливу: «Мене це не стосується, це десь, мені особисто ВІЛ не загрожує». У суспільстві ще зберігається міф, що ВІЛ-інфекція асоційована з асоціальною поведінкою: мовляв, хворіють повії, гомосексуалісти та наркомани.

В реальному житті

В 2017 році у 64% випадків зараження відбулося статевим шляхом. Кожного дня в Україні реєструють близько 50 випадків ВІЛ-інфекції і 8 випадків смерті від СНІДу. Під наглядом медичних працівників знаходиться близько 140 тисяч ВІЛ-інфікованих наших співгромадян. У 42 тисяч хвороба вже на стадії СНІДу.

Більше половини інфікованих звертаються за медичною допомогою вже на стадії СНІДу, коли імунітет практично зруйнований. Останні роки в зв’язку з подіями на Донбасі захворюваність на ВІЛ та смертність від СНІДу збільшились. За 2017 рік вірус знайдено майже в 15 тисяч українців. Те, що в них в організмі підступний збудник, за оцінками медиків, навіть не здогадуються тисячі. Реальна цифра ВІЛ-інфікованих в чотири рази більша.

А це значить, що хвороба може стати фатальною для самих інфікованих, і вони стають джерелом зараження для оточуючих, навіть найрідніших, через незахищені статеві контакти, спільне використання шприців, лез, манікюрного приладдя, тощо.

Смертельна дія вірусу на людину в тому, що він руйнує імунну систему, людина не здатна боротися навіть з тими мікроорганізмами, які зазвичай не є небезпечними. Один з 117 українців, котрі помирають, помирає від ВІЛ.

Найбільша смертність в Дніпропетровській області.Там кожна сорокова смерть пов’язана з ВІЛ. На другому місці Одеська область. У цьому регіоні ВІЛ є причиною кожної 52-ї смерті. В деяких регіонах Західної України смертність від ВІЛ в 5-6разів нижча, ніж по Україні.

Сумська область також має невисокий рівень розповсюдження ВІЛ-інфекції. І все ж...

В нашому регіоні

За розрахунковими даними, оціночна кількість людей, які живуть з ВІЛ, в області становить 2498 осіб, а на диспансерному обліку станом на 01.08.2018 перебуває 1565 осіб. Майже 1000 ВІЛ-інфікованих осіб не знають про свій ВІЛ-статус.

На обліку у інфекціоніста КЗ «Охтирська ЦРЛ» перебуває 62 хворих, з них 36 жителів міста і 26 жителів села.Частіше за інших інфікується молодь 15-24 років.

ВІЛ-інфекція давно перестала бути ознакою соціального неблагополуччя. Із 2008 року основний шлях передачі вірусу ВІЛ – статевий. Актуальним є інфікування чоловіків гомосексуальним шляхом. Багато жінок дізнаються про свій ВІЛ-статус під час вагітності (обстеження на ВІЛ вагітних обов’язкове).

Протягом тривалого часу, іноді до десяти років, вірус може не давати про себе знати. Коли ж з’являються симптоми синдрому набутого імунодефіциту (СНІДу), і людина звертається до лікарів, час для лікування безнадійно згаяно.

Лікування існує

Надзвичайно важливо вчасно діагностувати ВІЛ та розпочати терапію антиретровірусними препаратами. Ці ліки інфікований одержує безкоштовно в Центрі СНІДу в м. Суми або у лікаря інфекціоніста в поліклініці.

Ліки не дають перейти інфекції в термінальну стадію, хвороба не розвивається, людина довгі роки почувається добре. Вірусне навантаження (кількість віруса в крові) мінімальне, хворий майже не є джерелом інфекції, може брати шлюб та народжувати здорових дітей.

В Сумській області станом на 01.10.2018, 1343 особи одержують антиретровірусну терапію.

Кожна свідома людина повинна чітко знати шляхи передачі вірусу: статевий – до 70%; решта – через нестерильні медичні та косметологічні інструменти, які контактують з кров’ю, через контакт з кров’ю та від вагітної мами до дитини під час вагітності, пологів, грудного вигодовування. Єдиним способом, за допомогою якого можна дізнатися, чи не інфікований ти, – пройти обстеження на наявність антитіл до вірусу.

 • (мав/мала незахищені статеві контакти, користувалися однією голкою чи шприцем з будь ким, робили тату, пірсинг, манікюр чи якісь медичні маніпуляції і не впевнені, що інструменти були стерильні;

 • нещодавно у вас виявлена хвороба, яка передається статевим шляхом;

 • вам переливали препарати крові;

 • займалися сексом з тим,хто може відповісти «так» на хоча б одне питання, що були в одній з перерахованих ситуацій).

Чим раніше виявлено ВІЛ, тим більша вірогідність, що лікування буде успішним.

Обстежитися

Право на конфіденційність охороняється законом. Якщо тестування проводиться методом імуноферментного аналізу, воно безкоштовне. Результат отримуєте через два тижні.

Пройти тестування на ВІЛ можна за адресою: м. Охтирка, вул. Петропавлівська 15, кабінет 34.

ВІЛ в організмі не можна знищити, але є ліки, котрі не дають вірусу розмножуватися. Інформацію щодо ВІЛ-інфекції можно одержати в кабінеті «Клініка дружня до молоді» за адресою:вул.Петропавлівська,15 або за телефоном: 4-29-14.

Пам’ятайте: кожна людина заради свого здоров’я і здоров’я своїх близьких повинна пройти тест на ВІЛ.

Почути: «У вас знайдено до ВІЛ антитіла» – на сьогодні не так страшно, як десять років тому. В побуті ВІЛ не передається. В міжстатевих стосунках треба, щоб люди були відповідальні і за себе, і за партнера.

Трохи актуальної інфографіки:
А.М. Мучник
Зав. кабінетом «Клініка, дружня до молоді»


27.11.2018

Охтирська ЦРЛ долучається до ініціативи Міністерства соціальної політики України «now-філософії». Відтепер бренд "Ukraine Now" буде частим гостем на сторінках нашого сайту.

Бренд України


23.11.2018

Насильство над дітьми в сучасномі світі стало індикатором цівілізованості суспільства. Як Україні наблизитися до подолання такої проблеми? Почати варто зі своєї родини.

Насильство в родині

Насилля і діти

З 25 листопада по 10 грудня у 180 країнах світу проводиться акція «Шістнадцять днів проти насилля до жінок та дітей».Україна приєдналася до цієї акції у 2001 році. Її мета –привернення уваги громадськості до проблеми подолання насильства в сім’ї щодо жінок, жорстокого поводження з дітьми, протидії торгівлі людьми.

Сім’я - це люди, які тебе завжди зрозуміють, підтримують, кохають і поважають. В житті, на жаль, часто не так. Жінки та діти становлять 70% усіх жертв насилля в сім’ї. Ось невтішна статистика Департаменту гендерної політики та протидії торгівлі людьми. Кількість звернень щодо насильства в сім’ї,які надійшли протягом 2016року,- 96143 (з них від дітей 821 звернення). Офіційно 979 дітей постраждали від жорстокого поводження у 2016році. У цьому ж році Національна поліція України зареєструвала майже 60000 заяв стосовно домашнього насилля. Кожного року від нього гине близько 600 жінок.

D Охтирському районі у 2018 році не було ні одного повідомлення щодо насилля відносно дітей ні в місті, ні в районі. Але це не значить, що насилля немає... Це верхня частина «айсбергу жорстокості».До поліції звертаються тільки 10-15% постраждалих, а то й менше.В Україні, згідно з результатами опитування 22% жінок у віці 15-49 років зазнали фізичного або сексуального насилля хоча б раз у житті. Третина дітей в Україні спостерігає акти насильства в сім’ї.

Діти, матері яких зазнали знущань, у шість разів частіше намагаються покінчити життя самогубством, 50% з них схильні до зловживань наркотиками та алкоголем,часто стають самі кривдниками або жертвами насилля. На прикладах взаємовідносин у сім’ї дитина навчається спілкуванню з людьми,поведінці, яка зберігається у неї на все життя.

Діти, які звикають до сцен насильства, мають більше шансів вирости агресивними, жорстокими, менш чутливими до чужого горя. До 50% усіх безпритульних жінок та дітей рятуються від насильства в сім’ї деінде. Статистика щодо безпритульних дітей вражає. За різними оцінками їх в Україні від 100 до 130000. Вони живуть в каналізаційних колекторах, підвалах, але можуть винаймати житло і виглядати пристойно.

Майже кожен другий безпритульний ВІЛ-інфікований, більше 80% з них мають шкірно-венерологічні захворювання,кожен другий зловживає алкоголем чи наркотиками. Більшість із цих дітей мають сім’ї,але пішли з них,не витримавши насилля. Прикро, що діти й самі є жертвами домашнього насильства.

За визначенням Всесвітньої організації охорони здоров’я жорстоке поводження з дітьми включає усі види фізичного, емоційного жорстокого поводження, сексуальне насилля, зневагу, експлуатацію у комерційних чи інших цілях, що призводить до реальної чи потенційної шкоди здоров’ю, шкоди розвитку гідності, шкоди життю. Згідно з дослідженнями Ради Европи кожна п’ята українська дитина- жертва сексуального насильства, кожна третя- фізичного, кожна друга- психологічного. 600000 дітей в Україні виховуються в сім’ях зі складними життєвими обставинами, що підвищує ризики скоєння насильства.

У неповних сім’ях діти зазнають усіх видів насилля дещо частіше, ніж у повних. Насильство щодо дітей частіше зустрічається у сім’ях з низькою самооцінкою фінансового становища, ніж у сім’ях, які оцінюють своє матеріальне благополуччя вище.

Середовище, у якому дитина порівняно частіше зазнає насильства,- це місто із населенням більше 500 тисяч. Насильство щодо дітей має і регіональну специфіку. Частіше зазнають насилля діти, які проживають в центральному та південному регіонах.

Згідно із даними ЮНІСЕФ кількість смертей дітей у віці до 19 років, що пов’язані з насиллям, виросло в семи країнах світу. У цьому ганьбливому списку є і наша Україна.

Діти зазнають насильства не тільки вдома, а і в школі. Кожна четверта дитина стикається із травлею у школі, хоча половина з них нікому і нічого не розповідає. У 2017році до вітчизняних психологів поступило близько 109 тисяч звернень з приводу булінгу. Основним правовим документом, що захищає дитину від жорстокості є Конвенція ООН з прав дитини.

В Україні ситуація щодо насилля стосовно дітей стоїть гостро, тому Верховна Рада прийняла проект Закону, який набирає чинності у 2019році: «Про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами».І хоча на думку юрістів закон недосконалий, але де хто з кривдників будуть покарані. Розрізняють чотири основні форми жорстокого поводження з дітьми.

Фізичне насильство

Це ляпаси, штовхання, опіки, удари, кидання предметами, позбавлення їжі та навіть життя. Фізичне насильство розпізнають за зовнішнім виглядом постраждалого: відбитки на тілі паска,синці, опіки, подряпани,тощо. Фізичне насильство-це навмисне нанесення фізичних ушкоджень дитині батьками чи іншими особами, що спричиняють порушення фізичного та психічного здоров’я дитини, можуть потребувати медичного втручання або позбавляють життя.

Сексуальне насильство

Або розбещення- це залучення дитини з її згоди або без такої до сексуальних дій з дорослими або з людиною старшою за неї на три та більше років з метою отримання задоволення або вигоди. Випадки сексуального насильства замовчують, так як воно часто відбувається у сім’ях.

Зазвичай жертвами сексуального насильства є діти молодше 12 років, але найчастіше вік жертв 3-7 років. Дитина не розуміє, що коїться, її легко залякати.

Сексуальне насилля буває з фізичним контактом: згвалтування,поцілунки інтимних місць, милі ляпаси по попці, мастурбація при дитині,коли дорослий треться своїми статевими органами по дитині. Сексуальним насиллям вважається, коли батьки під час купання торкаються інтимних місць дитини з метою отримання задоволення, секс при дитині, демонстративне оголення перед дитиною, залучання дитини до виготовлення порнографічної продукції. 21% дітей сучасних зазнавали сексуального насильства:

Кожного року в Україні відкривають до 300 кримінальних справ за розбещення та згвалтування дітей.

Економічне насильство

Незадоволення основних потреб дитини, відмова чи зволікання у виплаті аліментів, повна відмова дитині в грошах, контролювання дитини за допомогою грошей, використання дитини як засобу торгу при розлученні, примушення дитини тяжко працювати.

Зневага до потреб дитини

Це також форма насильства, котра порушує емоційний стан і може загрожувати життю: відсутність адекватного вікові харчування, одягу, житла,освіти, медичної допомоги, належної уваги, коли дитина стає «жертвою» нещасного випадку. Дитина без нагляду дорослих не може залишатись навіть на кілька хвилин: можуть викрасти, травмується, тощо.

Однією з форм жорстокого поводження з дітьми є медична занедбаність: це зволікання або позбавлення дитини батьками необхідної медичної допомоги, що може нанести шкоду здоров’ю і загрожувати життю. Як приклад- недостатня прихильність до лікування. Дитині діагностували цукровий діабет- мама від ін’єкцій інсуліну відмовляється- як наслідок-кома,ускладнення, смерть.

Психологічне насильство

це періодичний тривалий або послідовний вплив на дитину, спрямований на пригнічення її честі, гідності, стає причиною образ, страху, невпевненості в собі. Навіть на вулиці стаємо свідками, коли на дитину кричать, обзивають нецензурними словами, погрожують, роблять зауваження у зневажливій формі. Постійна критика в сім’ї, яка спрямована не тільки на дитину, а й на близьких їй людей, призводить до розвитку почуття неповноцінності, депресивним формам поведінки, порушення здатності до самореалізації.

Емоційним насильством

Вважається відсутність емоційного контакту батьків з дитиною, коли батьки не проявляють любові, не підбадьорюють, зневажають. Діти, котрі не знаходять підтримки вдома, шукають її на вулиці. Часто батьки говорять: «моя дитина- що хочу, те з нею і роблю».

Всі види жорстокого поводження в дитинстві проявляються порушеннями фізичного та психічного здоров’я як у дитячому, так і в подальшому, дорослому віці.

В зрілому віці люди, що зазнали насильства в дитинстві, мають підвищений ризик виникнення проблем фізичного і психічного здоров’я, таких, як вчинення насильства, або стають жертвами насильства, депресії, ожиріння, мають ризиковану сексуальну поведінку, незаплановані вагітності, алкоголізм та наркоманію, схильність до самогубства, серцево-судинних захворювань, правопорушень.

Діти часто сприймають насильство в родині як форму поведінки, і коли вони стануть дорослими, існує висока ймовірність того, що чинитимуть насильство стосовно своїх дітей, у своїх сім’ях.

Жорстокість породжує жорстокість...

Якщо ви стали свідком жорстокого поводження з дитиною, слід звертатися до правоохоронних органів або до відділу в справах дітей міської та районної адміністрації.

А.М. Мучник
Зав. кабінетом «Клініка, дружня до молоді»


12.11.2018

Бацили сибірської виразки в Україні - спалах небезпечної хвороби

Бацили сибірської виразки

Сибірка

Сибірка - гостра бактерійна хвороба, яка найчастіше перебігає з локальним ураженням шкіри і лімфатичної системи, зрідка - в генералізованій формі.

Етіологія сибірки

Збудником є сибіркові бацили, які існують у вегетативній і споровій формах. Спори дуже стійкі: витримують кип'ятіння 5-10 хв, у дезінфікуючих розчинах гинуть через 1 год і пізніше, у грунті можуть зберігатися десятиліттями.

Епідеміологія сибірки

До сибірки дуже сприйнятливі велика і дрібна рогата худоба, коні, верблюди. Вони є потенційним джерелом зараження людини. У тварин сибірка перебігає у вигляді сепсису з геморагічним запаленням шлунка і кишок, з тривалим проносом і гематурією. Людина заражається через подряпини, порізи, садна на шкірі під час догляду за хворою твариною, її забою, при виконанні земляних робіт, дуже рідко - при споживанні м'яса або через повітря. Ризику зараження найчастіше піддаються пастухи, чабани, доярки, зоотехніки, працівники різниць, м'ясокомбінатів, підприємств по переробці тваринної сировини. Захворюваність вища влітку. Вона спорадична, спалахи трапляються дуже рідко.

Патогенез сибірки

Збудник проникає в організм крізь шкіру, зрідка крізь слизові оболонки дихальних шляхів або травного каналу. Відповідно розвиваються шкірна, легенева або кишкова форми хвороби. При шкірній формі на місці проникнення мікробів виникає серозно-геморагічне запалення з некрозом у вигляді карбункулу. По лімфатичних судинах збудник потрапляє в найближчі лімфатичні вузли, викликаючи їх запалення. Зараження крізь слизову оболонку призводить до розвитку сибіркового сепсису з ураженням внутрішніх органів і тяжкими ускладненнями.

Клініка сибірки

Інкубаційний період триває 2-14 діб.

Локалізована форма

При локалізованій формі найчастіше вражаються обличчя, шия, кисті. Виникає червоно-синюшна плямка, яка швидко трансформується у вузлик і далі в пухирчик. Останній тріскає 1 оголює виразку з темно-коричневим дном і піднятими краями. Вона вкривається чорним струпом. Таким чином утворюється сибірковий карбункул. По його периферії виникають нові пухирчики, які повторюють той же шлях розвитку, внаслідок чого карбункул розширюється. Довкола карбункулу спостерігаються запальний багряно-синюшний валик і масивний набряк тканин. Якщо постукати перкусійним молоточком по набряку, то з'являється драглисте тремтіння (симптом Стефанського). Сибірковий карбункул не містить гною, не болить, супроводжується регіонарним лімфаденітом. Температура тіла досягає 39-40 °С. Хворі скаржаться на загальну слабість, біль голови. Загоювання карбункулу відбувається повільно. Струп відпадає в кінці З-4-го тижня, на його місці залишається рубчик.

Генералізована форма

Генералізована форма перебігає дуже важко, з високою гарячкою, маренням, корчами, геморагічною висипкою, кровотечами, менінгітом. При ураженні легень розвивається двобічна плевропневмонія, яка проявляється сильним болем у грудях, кашлем з кров'янистим мокротинням, тяжкою задишкою і ціанозом. Зрідка домінує симптоматика ураження кишок: різь у животі, рідкі кров'янисті випорожнення, блювання. Внаслідок парезу кишок настає їх непрохідність. Печінка і селезінка збільшені. Фінальними ускладненнями можуть бути перитоніт, геморагічний менінгоенцефаліт, інфекційно-токсичний шок.

Діагностика сибірки

Діагностика сибірки починається з оцінки характерних епідеміологічних і клінічних даних. Важливого значення надають участі хворого в догляді за хворою твариною, її забої, розробці туші, переробці тваринної сировини. При розпізнаванні шкірної форми враховують наявність карбункулу та його клінічні особливості.

Для підтвердження діагнозу домагаються виділення збудника з карбункулу, крові, мокротиння, калу. Цінною є шкірна проба з антраксином, яку роблять на передпліччі. Вона стає позитивною в кінці першого тижня захворювання і залишається такою багато років. Але треба мати на увазі, що проба дає позитивний результат у вакцинованих. З метою виявлення спор у тваринній сировині застосовують реакцію термопреципітації Асколі.

При шкірній формі сибірки треба виключити простий карбункул і фурункул, бешиху, еризипелоїд, вузлувату еритему, шкірну форму чуми, туляремії. У випадку розвитку генералізованої форми сибірки її диференціюють від сепсису і пневмонії іншої етіології, легеневої форми чуми і туляремії. При ураженні кишок треба відмежувати від сальмонельозу, харчових токсикоінфекцій, дизентерії, гострих хірургічних захворювань органів черевної порожнини.

Лікування сибірки

Хворого негайно ізолюють і госпіталізують в інфекційний стаціонар. З етіотропних засобів призначають антибіотики і протисибірковий глобулін. Ефективні бензилпеніцилін, тетрациклін, левоміцетин, гентаміцин у максимальних дозах. Вводять гемодез, реополіглюкін, сольові розчини, глюкокортикоїди тощо. Прогноз при шкірній формі сибірки сприятливий, при генералізованій - сумнівний.

Профілактика сибірки

Важливе значення мають систематичні ветеринарно-санітарні заходи, спрямовані на попередження сибірки у домашніх тварин. Хворих тварин ізолюють, лікують або знищують, дотримуючись правил безпеки. За несприятливих умов слід імунізувати все стадо. Тваринникам і працівникам м'ясокомбінатів, підприємств по переробці шкіри і вовни, роблять профілактичні щеплення живою сибірковою вакциною. При підозрі на зараження проводять екстрену профілактику пеніциліном чи тетрацикліном (по 2 г на добу протягом 5 днів) або вводять протисибірковий глобулін по 20-25 мл внутрішньом'язово.26.09.2018

Окремі показники по використанню коштів КЗ "Охтирська ЦРЛ" за 9 міс. 2018 року

Фінансова звітність 9 місяців 2018


26.09.2018

Це стосується підлітків, їхніх батьків, і не тільки...

Ефективна контрацепція

Як вберегти дитину від темної сторони інтиму?

Про деякі проблеми, пов’язані зі здоров’ям, згадуємо лише тоді, коли самі (чи наші родичі) стикаємося з ними, або дізнаємося про них зі шпальт газет, екранів телевізорів. І зазвичай у всесвітні дні, пов’язані з тією чи іншою хворобою... Щорічно, починаючи з 2007 року, 26 вересня міжнародна спільнота відмічає Всесвітній день контрацепції. За задумом організаторів, він повинен привернути увагу громадськості до проблем, які виникають внаслідок недостатнього статевого виховання і зневаги до методів контрацепції.

Головний девіз цього дня: «Контрацепція-це ваше життя і ваша відповідальність». І хоча засоби контрацепції з кожним роком удосконалюються, Україна увійшла в п’ятірку світових лідерів за кількістю абортів, посідає перше місце за розповсюдженням ВІЛ та хвороб, що передаються статевим шляхом в Європейському регіоні.

Контрацепція – це застосування різноманітних методів, які запобігають настанню вагітності.

В гінекологічному відділенні КЗ «Охтирська ЦРЛ» за 2017 рік було 145 випадків переривань вагітностей до 12 тижнів. Що особливо тривожить, серед цих жінок було 5 неповнолітніх.

Аборт – це травма: фізична, моральна, емоційна, гормональна. Це велике зло і біда. Більше 40% жінок репродуктивного віку хоча б раз у житті робили аборт. Ця операція виправдана лише тоді, коли народження дитини несе загрозу життю матері, коли діагностовані такі захворювання у плоду, що несумісні з життям дитини і якщо в судовому порядку було доведено, що жінку зґвалтували.

Згідно із законодавством України операція штучного переривання вагітності дозволена за бажанням жінки до 12 тижнів, а до 22 тижнів за соціальними показаннями.

Яке ставлення до абортів у світі?

В Афганістані, Єгипті, Іраку, Сирії, Чилі аборти заборонені. В Алжирі, Ізраїлі, Мексиці, Польщі аборти дозволені тільки при загрозі життю та здоров’ю жінки. В Англії, Індії, Люксембурзі, Фінляндії, Іспанії, Японії аборти дозволені за медичними, соціально-економічними показаннями та у випадку зґвалтування.

Проблеми України

Наша країна – лідер з раннього дебюту сексуального життя дітей. Статева неосвіченість зазвичай закінчується абортом або хворобами, що передаються статевим шляхом.

Батьки не готові до розмови з дітьми про статеві стосунки та контрацепцію. Багато дорослих жінок за метод контрацепції вважають перерваний статевий акт, але це ненадійний метод.

Багато хто навіть з дорослих людей за метод планування сім’ї вважають аборт. Чому така мама може навчити доньку?

Батьки також не готові до розмови з дітьми про статеві стосунки та контрацепцію. За даними соціологічного опитування 8% батьків вважають, що на делікатні теми з дітьми повинні говорити вчителі, 52%-вчителі і батьки, 13% вважають, що говорити не треба взагалі, самі дізнаються. В країнах, де статеве виховання на належному рівні, майже немає підліткових вагітностей та лише поодинокі випадки ВІЛ та ІПСШ.

Ефективність сексуальної освіти беззаперечна

Наприклад, у Нідерландах з 11 років повноцінні уроки з сексуального виховання. В Швеції по телебаченню діти можуть дивитися відеороліки з сексуального виховання, а уроки зі статевого виховання там із 7 років.

Такі заходи дали змогу відтермінувати дебют статевого життя, зменшити кількість абортів, виховати відповідальне ставлення до міжстатевих стосунків.

У 14 років говорити про статеві відносини запізно, так як дехто уже проекспериментував. За даними опитування, яке проводили фахівці «Клініки, дружньої до молоді» м. Суми, 4%респондентів мали досвід статевого життя до 13 років, 9% у 13-14 років, 25% у 15-16 років. 20% підлітків вступають в інтимні стосунки у перші дні знайомства.

Важливо, щоб розмову з підлітками проводили батьки однієї з ним статі. Інакше це може викликати у дитини збентеження. Батьки повинні роз’яснити підлітку про відповідальність, наслідки раннього дебюту статевого життя, а також розповісти про методи контрацепції.

Дехто з батьків соромиться про це говорити,а ле потім може бути більш серйозна тема: де зробити аборт, де і як лікувати хвороби, що передаються статевим шляхом? На жаль, з хлопцями на ці теми майже не говорять, вважають, що проблема вагітності вирішується тільки сім’єю дівчинки. З 16 років існує кримінальна відповідальність для хлопця, якщо навіть статеві стосунки були з неповнолітньою за згодою.

Як захищатися?

Я перерахую методи контрацепції, які бажані саме для підлітків.

Презерватив вважається найкращим засобом контрацепції для них. Використання його на 98% захищає від небажаної вагітності і багатьох хвороб, що передаються статевим шляхом, і зокрема ВІЛ, але не захищає від вірусу папіломи людини.

Сперміциди руйнують сперматозоїди, можуть бути рекомендовані підліткам у поєднанні з бар’єрним методом.

Високоефективним методом попередження небажаної вагітності є комбіновані оральні контрацептиви. Ці засоби повинен підібрати лікар. Вони не захищають від хвороб, що передаються статевим шляхом. Актуальною для підлітків є невідкладна контрацепція. Але застосування цих ліків може бути епізодичним методом після незахищеного статевого акту або коли порвався презерватив.

Внутрішньоматкові контрацептиви і фізіологічні методи визначення фертильності, як методи контрацепції, підліткам не рекомендовані.

Найкращій метод контрацепції для підлітків – це утримання! Тільки воно на 100% захищає від вагітності, хвороб, що передаються статевим шляхом, ВІЛ, статусу тимчасового партнера, розчарувань...

Де отримати докладнішу інформацію?

Детальну консультацію про методи контрацепції, підлітки, жінки можуть одержати в жіночій консультації за адресою: вул. Перемоги,4, а підлітки – в кабінеті «Клініка, дружня до молоді»: вул. Петропавлівська, 15 або за телефоном: 4-29-14. Для консультування підлітки можуть приходити і самі, і з батьками.

А.М. Мучник
Зав. кабінетом «Клініка, дружня до молоді»


13.09.2018

Не варто забувати про ботулізм

Ботулізм через рибу

З поверненням теплої погоди, повернулися і деякі неприємні та небезпечні захворювання. Насамперед – інфекційні, одне з яких – ботулізм.

Про цю хворобу відомо вже дуже давно, одна вона і зараз продовжує вбивати. Зовсім нещодавно, двоє людей з Глухова мало не померли після того, як скуштували в’яленої риби. Відмічався подібний епізод рік тому і в Охтирці.

Тому думка, що цей збудник – рідкісний – є грубою помилкою.

Ботулізм викликається анаеробними мікроорганізмами, котрі виробляють екзотоксин. Зовнішній стан та органолептичні дані харчів при цьому не змінюються, може піддуватися консервна бляшанка. Але жодних з цих ознак не буде в рибі. А це, як показує статистика – найрозповсюдженіший механізм зараження.

Симптоми ботулізму полягають у поєднанні кишковивх розладів із неврологічними. Отже якщо у людини на фоні блювання та діареї вниникють ознаки інсуьлту - не можна зволікати жодної хвилиини! Потрібна екстрена медична допомога.

Просимо всіх людей бути відповідальними та уникати ризиків, котрі сприяють зараженню ботулізмом.16.08.2018

До школи за заннями чи хворобами?

Школярі під загрозою

Чому так стрімко гіршає здоров'я у школярів?

Дані Центру медичної статистики МОЗ України свідчать: протягом навчання в школі в 1,5 рази зростає частота порушень зору, у 3 рази – патологія органів травлення, у 2 рази – порушень опорно-рухового аппарату, у 1,5 рази – нервово-психічних розладів. Серед дітей молодшого шкільного віку тільки 12,6 % можуть вважатися здоровими, після закінчення шкільного навчання цей показник зменшується до 4,3%. В середньому на 1 дитину припадає 2,5 захворювання.

Лише 30% дітей шкільного віку можуть виконати фізичні нормативи без ризику для здоров’я. Нині в Україні зареєстровано майже 200 тис. дітей, що мають розлади психіки та поведінки. Ці діти мають ризик розвитку тяжких психічних порушень, акоголізму, наркоманії, асоціальних форм поведінки в майбутньому.

Однією з можливих причин такої поширенності патології психіки є те, що діти в Україні стикаються з проблемою булінгу. В 2017 році ЮНІСЕФ в Україні провели дослідження серед дітей у віці 11-17 років. Жертвами булінгу було визнано 24% дітей.

Часті випадки і жорстокого поводження з дітьми в сім’ї. Мають місце всі види насильства: фізичного, психологічного, економічного, сексуального, нехтування потребами дитини.

НЕздоровий спосіб життя

Україна посідає одне з перших місць серед країн Европейського регіону з розповсюдження ожиріння серед дітей та підлітків. Батьки, на жаль, цю проблему за проблему не вважають. Зазвичай, коли лікар звертає увагу на зайву вагу у дитини, сприймають це, як особисту образу.

В Україні щорічно фіксують до 20 тис. нових випадків ожиріння серед дітей та підлітків. Це офіційно! А скільки не фіксують взагалі?.. Ожиріння призводить до розвитку патології, що раніше зустрічалась тільки у дорослих: метаболічний синдром, артеріальна гіпертензія, ішемічна хвороба серця, жирова хвороба печінки, хвороби опорно-рухового апарату, цукровий діабет другого типу.

Всі ці захворювання стають частою причиною смерті в працездатному віці, інвалідізації. А проблеми починаються з харчових уподобань сім’ї, із цукерочок та пиріжочків, якими показують свою любов матусі та бабусі...

Упродовж двох останніх десятиріч спостерігається щорічне зростання кількості дітей з інвалідністю, у середньому на 16 тис. дітей на рік. На сьогодні таких в Охтирці та районі 251,тільки за 6 міс. 2018 року взято на облік 18 дітей. За даними Центру медичної статистики МОЗ України, загальна кількість дітей з інвалідністю досягла 156 тис. осіб, що становить 2,05 % від загальної чисельності дитячого населення.

Кількість дітей з інвалідністю в країні за останні два десятиріччя зросла в 1,8 рази і це на тлі скорочення кількості дітей в цілому на 3, 16 мільйони. Здоров’я дітей залежить і від віку початку навчання в школі. Відомо, чим більший вік дитини на початок навчання в школі (в інтервалі 6 – 7років), тим буде кращим рівень соматичного здоров’я в підлітковому віці.

Школярі майже не бувають на свіжому повітрі. Навіть якщо дорога до школи триває півгодини повільної ходи – користуються маршруткою чи авто. А школяр повинен мати не менше 10 – 12 годин рухової активності на тиждень! За даними Українського інституту соціальних досліджень ім. О.Яременка, близько половини опитаних школярів практикували фізичну активність лише півгодини або годину на тиждень. Але щодня в будні на перегляд телепередач витрачали 1-4 години 75% школярів! А 65-90 % проводили за компьютером 0,5-3 години. Добовий режим харчування був близьким до рекомендованого лише у 35-45% опитаних. 10 – 35% не вживали овочі і фрукти, або вживали ці продукти 1 раз на тиждень.

За даними мого опитування, до 10% дітей не снідають взагалі. Для багатьох сніданок це – чай, печиво, вафля. Відомо, що ті учні, які не мають повноцінного сніданку, гірше навчаються, частіше хворіють.

Проблема раннього дорослішання

За даними того ж інституту ім. О.Яременка, серед опитаних учнів віком 15-16 років 25% вживали алкоголь до 13 років, а серед дітей 11-12 років 40% мали спробу вживання алкоголю.

Маємо таку ж невтішну статистику і по Охтирці. Часто першу рюмку на свята навіть учневі молодшої школи наливають батьки. Дитина, яка одержала першу рюмку за столом з батьками, втрачає почуття небезпеки і зовсім скоро наллє рюмку в компанії однолітків: «мама наливала, значить можно». Відбувається поступова алкоголізація дитячого населення, яка культивується в родинах, вуличному середовищі, підтримується рекламою алкогольних напоїв.

Перша спроба тютюнопаління, як показало опитування підлітків, відмічалось у 20-25% в 11років, або раніше, а серед дівчат 25-40% в 14-15 років. Турбує, що останнім часом серед учнів навіть середньої і молодшої школи стали популярними і доступними електронні сигарети. Серед старшокласників за даними опитування, котре проводила особисто, є такі класи, у яких до 100% дітей пробували кальян і вважають, що це «круто».

Вживання наркотиків по Україні реєструється у 8-25% серед 13-16- річних учнів та студентів.

Серед багатьох старшокласників за норму вважаються статеві стосунки, кілька статевих партнерів. Це в країні, де кожен сотий – ВІЛ- інфікований, існує епідемія хвороб, що передаються статевим шляхом. 32% першокласників протягом навчального року мають зриви адаптації у вигляді втомлюваності, ємоційної лабільності, загострення хронічних хвороб, появи нових хвороб, частих респіраторних захворювань.

Треба щось робити всім, поки не стало запізно

Хотілось би, щоб батьки замислились, відповідально поставились до здоров’я своїх дітей. Багато що залежить саме від них. Наприклад, харчові уподобання, котрі формуються в сім’ї. Якщо батько на суп, борщ, кашу каже: «Фу!», - таке ставлення до здорової їжі буде і у дитини. Має бути достатнім знаходження на свіжому повітрі, спілкування з дитиною, дружні усіею сім’ею прогулянки та дозвілля, обмеження часу за гаджетами чи телевізором.

Важливий власний приклад батьків щодо невживання алкогольних напоїв, тютюнопаління.

Все це – запорука того, що не будемо мати зривів адаптації у першокласників, здоров’я дітей за роки навчання погіршится хоча б не так значно, як маємо сьогодні.

А.М. Мучник
Зав. кабінетом «Клініка, дружня до молоді»


01.08.2018

Всесвітній тиждень грудного вигодовування в Україні

Всесвітній тиждень грудного вигодовування

Всесвітній тиждень грудного вигодовування в Україні.

З 1 по 8 серпня у всьому світі проводятся заходи, направлені на популяризацію грудного вигодовування. Нагадаємо основні рекомендації ВООЗ та ЮНІСЕФ, котрі стосуються грудного вигодовуввання малюків:

 • забезпечити контакт «шкіра до шкіри» та прикладати дитину до грудей матері якнайшвидше після народження немовляти – протягом першої години життя дитини;

 • забезпечити перебування матері та новонародженої дитини в одній палаті 24 години на добу, щоб мама змогла годувати дитину на вимогу (тобто так часто, як хоче дитина, вдень і вночі);

 • забезпечити виключно грудне вигодовування протягом перших шести місяців з народження – немовлятам не слід давати жодних інших продуктів харчування, навіть воду;

 • не використовувати жодних сумішей, сосок чи пустушок, якщо можливе виключно грудне вигодовування;

 • поступово вводити прикорм, починаючи з шести місяців, але і продовжувати грудне вигодовування до досягнення дитиною віку двох років і старше.

Все це сприяє кращій адаптації немовляти до оточуючого середовища. Також нагадаємо, що молоко матері - єдиний захист дитини від інфекційних хвороб. Тому варто намагатися якнайдовше годувати груддю малюка, навіть при недостатній лактації - хоч трохи та давати його під час кожного годування.30.07.2018

Як вберегтись від дифтерії

Дифтерія наступає! Єдиний надійний метод вберегтися від хвороби – щепитися.

В Україні вже зареєстровано 7 випадків дифтерії. Аби захиститися, необхідна вакцинація. Вакцина безкоштовна та є в усіх районах і містах області.

Нещодавно у Чернігівській області зафіксовані чотири випадки дифтерії. Першим захворів хлопчик 11 років, який, з огляду на тяжкість стану, знаходиться у відділенні реанімації. Серед контактних в осередку виявлено ще три хворих: молодший брат хлопчика, мати та батько. Зараз усі вони госпіталізовані та одержують необхідну медичну допомогу. Таким чином, з початку року в Україні зареєстровано сім випадків захворювання.

Дифтерія – небезпечна інфекційна хвороба, що переважно вражає органи дихальної, серцево-судинної та нервової систем, а також надниркові залози. Носіями збудника дифтерії можуть бути не тільки хворі, а й здорові люди, які не мають ознак захворювання, але під час розмови і навіть дихання виділяють небезпечні мікроби.

Дифтерія підступніша за кір, адже смертність від неї складає 20-50%. Найефективнішим методом профілактики є щеплення. Проте сьогодні в області, як і в Україні загалом, виникла серйозна проблема через велику кількість невакцинованих громадян, хоча обов’язкова імунізація дорослих передбачена Національним календарем щеплень.

Безкоштовна вакцина для профілактики дифтерії, у тому числі у дорослих, є в достатній кількості в усіх містах та районах Сумщини. Для того, щоб щепитися, необхідно лише звернутися до сімейного (дільничного) лікаря.

До речі, ця вакцина захищає і від другої небезпечної хвороби – правця. Нагадаємо, що під час епідемії дифтерії в Україні у 1991-1998 роках захворіло понад 20 тисяч осіб, з яких 700 померло. Кількість захворілих на Сумщині склала понад 700, померло - біля 20.

Ірина Троцька,
обласний інфекціоніст


22.06.2018

До уваги вразливих верст населення

Повідомлення ЛЖВ


13.06.2018

Шановні колеги!

З днем медичного працівника!!

Щиро вітаємо Вас із професійним святом Днем медичного працівника.


Від усієї душі зичимо міцного здоров’я,


Успіхів у роботі, сімейних гараздів, щастя, благополуччя, миру.


Нехай ваша нелегка праця, яка повертає людям здоров’я, приносить радість та людське щастя.


З повагою адміністрація КЗ «Охтирська ЦРЛ»!
25.05.2018

Поради лікаря учням та їх батькам на період ЗНО

ЗНО неминучий період життя для тих, хто хоче здобути вищу освіту. Під час тестування перевіряють не лише знання, але й найрізноманітніші риси людини: якості пам’яті, мислення, вміння зберегти спокій, впевненість у своїх силах.

УНайбільшою проблемою в ситуації тестування стає наше хвилювання, а воно – причиною стресу, і як результат – погіршення здоров’я. Високий рівень хвилювання призводить до ступору і заважає діяльності. Якщо дитина зовсім не хвилюється і нічого не робить, - це також погано. Існує певний, розумний рівень хвилювання, оптимальний для організації діяльності.

ЗНО – потужне джерело стресу, оскільки проходить в незнайомому місці, члени екзаменаційної комісії – незнайомі педагоги. До іспитів треба ставитись відповідально, але не так, ніби вони в житті вирішальні, щоб не трапилось, як у відомому анекдоті: «Бідкається дівчина: ти у мене здоров’я забрав, молодість тобі віддала, кращі роки», а мама їй: «Донечко, не розмовляй з дипломом!».

У підготовці до ЗНО важливу роль відіграють батьки – вони допомагають організувати режим праці та відпочинку. Батьки повинні говорити дитині, що вірять у її здібності і сили, саме вони мають не лише створити дома обстановку дружелюбності і поваги, але й уміти демонструвати любов і повагу до дитини. Слід дати дитині зрозуміти, що нічого страшного не станеться, навіть, якщо результат буде не зовсім такий, який хотілося.

Дитина повинна скласти план занять на кожен день, починати з найважчого, але посильного, легкий матеріал повторювати після обіду. Оптимальна тривалість занять – 40 хв, тривалість перерви у першій половині дня -5-10 хв. Під час відпочинку виконують зарядку, хатні роботи.

Слід пам’ятати про біоритмологічні особливості: «сова» - неефективно працює о 6-8 ранку, а «жайворонки» непрацездатні вночі. Ні в якому разі неможна активізувати мозок енергетичними напоями та кавою - це може призвести до загострення чи появи хвороб: виразка шлунку, безсоння, головні болі.

Кава підсилює нервозність. Заспокійливі медичні препарати не потрібні – вони роблять людину млявою. Спокійний сон знімає розумову втому, відновлює втрачені сили, відіграє важливу роль у механізмах пам’яті. Скорочення сну може призвести до млявості, апатії. Якщо є можливість, бажано до нічного сну додати ще годину денного сну.

Важливим чинником правильної підготовки до ЗНО є харчування. Під час інтенсивної розумової роботи рекомендують чотирьохразове харчування середньої калорійності. Обов’язкові в раціоні мед, горіхи, молочні продукти, м’ясо, овочі, фрукти. Нестача води в організмі знижує швидкість нервових процесів. Треба пити достатньо рідини – краще за все кип’ячену воду.

Ранок перед ЗНО напружений: потрібно гарно виспатись, вчасно прокинутись, щоб не запізнитися, не треба пити заспокійливі. В пункт здачі іспитів треба з’явитись за 30 хв. Документи, одяг треба приготувати з вечора, щоб зранку не шукати, не хвилюватись, нічого не забути.

Одягатись треба по погоді. Якщо буде жарко або ви змерзнете – це вас буде відволікати. В день тестування не вживайте заспокійливі, вони можуть загальмувати здатність мислення, зробити вас сонливими, байдужими до того, що відбувається. Іспити, ЗНО – важливий стан у вашому житті, але найвищі цінності життя – це саме життя та здоров’я. Бажаю вам успішно скласти іспити без шкоди для здоров’я!

А.М. Мучник
Зав. кабінетом «Клініка, дружня до молоді»


24.05.2018

Про прослуховування вебінару

В рамках Тижня безпеки дорожнього руху, який відбудеться 21-27 травня 2018 року в Україні Національною програмою з попередження дорожньо-транспортного травматизму дітей та молоді «Traffic Challenge» 26 травня 2018 року, буде проведено Національний вебінар з безпеки дорожнього руху за програмою «Відповідальні батьки».

У рамках підвищення рівня кваліфікації та підтримки Глобального 10-річчя дій з безпеки дорожнього руху ООН та Тижня безпеки дорожнього руху обов’язковому прослуховуванню вебінару підлягають медичні працівники, зокрема медичний персонал дитячих медичних закладів (лікарень, амбулаторій) та пологових будинків.22.05.2018

Обласна конференція на базі Охтирської ЦРЛ.

16.05.2018 в м. Охтирка відбулася обласна конференція для заступників головного лікаря з медсестринства та головних медичних сестер закладів охорони здоров’я Сумської області під гаслом:«Медсестринство на варті здоров’я нації».

Учасників конференції привітали:

Міський голова Алєксєєв Ігор Юрійович.
Головний лікар Охтирської центральної районної лікарні Бабич Віктор Олександрович.
Завідувач навчально – виробничою практикою Сумського медичного коледжу Білецька Алла Григорівна.
Головний лікар КЗ «Охтирська міська стоматологічна поліклініка» Корабельська Валентина Григорівна.
Головний лікар КЗ «Охтирський районний центр первинної медико – санітарної допомоги» Сорокіна Людмила Миколаївна.
Обласний позаштатний спеціаліст з медсестринства Аніщенко-Ракитянська Олена Едуардівна.
Голова громадської організації «Асоціація молодших медичних спеціалістів Сумської області» Приходько Любов Володимирівна.


17.05.2018

Кримінальні наслідки статевих стосунків


Варто звернути увагу на той факт, що підлітки вважають себе обізнаними у темі статевих відносин і взагалі не думають про наслідки, які можуть настати, у тому числі і кримінальні. На сьогодні у КК України закріплено, що статеві зносини з особою, яка не досягла статевої зрілості, є кримінально караними. Ці дії караються обмеженням волі на строк до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк.

А що взагалі таке статева зрілість, і з якого віку вона настає? Це фізіологічний стан організму людини , який характеризується здатністю до повного виконання статевих функцій. Встановлення статевої зрілості проводиться судово- медичними експертами щодо осіб віком з 14 до 18 років. А кримінальна відповідальність за вказаний злочин настає з 16 років незалежно від добровільної згоди потерпілого.

Проаналізувавши судову практику, можна дійти висновку, що зґвалтування є досить розповсюдженим злочином. Відповідно до ч.1 ст.152 КК України зґвалтування карається позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років. А ч.3 вказаної статті передбачає більш сувору санкцію за зґвалтування неповнолітньої або неповнолітнього, а саме: карається позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років. Кримінальна відповідальність за вказаний злочин настає з 14 років.

На сьогодні Верховна Рада України розглядає законопроект «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо захисту дітей від сексуальних зловживань та сексуальної експлуатації». Законопроект має на меті конкретизацію статті 155 Кримінального кодексу,тобто буде вказуватися конкретна вікова межа особи («що не досягла 16-річного віку»), і це виключатиме можливість будь-яких маніпуляцій нормою закону при встановленні винності діяння і сприятиме спрощенню завдання правоохоронних органів встановлення вини при скоєнні такого злочину. Відповідно до вказаного законопроекту, кримінальну відповідальність за статеві зносини з особою, що не досягла 16-річного віку, буде нести лише повнолітня особа, тобто з досягненням нею 18 років.

Цей законопроект ще не увійшов у дію. Отже, на сьогодні у Кримінальному Кодексі України вказано, що з 16 років настає кримінальна відповідальність за статеві зносини з особою, що не досягла статевої зрілості, а тому необхідно підходити до цього питання відповідально, і підліткам завжди пам’ятати про наслідки, які можуть настати.

Діана Сергієнко
студентка 3 курсу Національного юридичного
університету ім. Ярослава Мудрого
волонтер кабінету «Клініка, дружня до молоді».


07.05.2018

З Днем медичної сестри!!!


З днем медичної сестри


07.05.2018

Згадай тих, хто помер від СНІДу і подумай про себе...


Кожного року в третій тиждень травня у світі відмічають Міжнародний день пам’яті жертв СНІДу. Його мета згадати тих, хто помер від СНІДу, привернути увагу громадськості до проблем носіїв ВІЛ інфекції, змусити людей замислитися, що епідемія підступної хвороби може торкнутися кожного з нас.

За останні 25 років у світі померло від СНІДу 25 мільйонів чоловік, в Україні – більше 44-х тисяч, у Сумській області більше 250-і випадків, в Охтирському районі причиною смерті СНІД став у 23-х осіб. Під медичним наглядом у закладах охорони здоров’я у Сумській області перебувають більше півтори тисячі людей , що мають підступний вірус, в Охтирському районі- 57. Кожного дня в Україні реєструеться в середньому 48 нових випадків ВІЛ- інфекції.

За розрахунками, свій ВІЛ-статус знає лише кожен 2-4 ВІЛ – інфікований, так як від зараження до появи перших симптомів, тобто переходу ВІЛ-інфекції у СНІД, проходить іноді до 10 років. У суспільстві ще зберігається міф, що ВІЛ- інфекція пов’язана з асоціальною поведінкою: часта зміна статевих партнерів, інє’кційні наркотики. На сьогодні 64% Українців інфікуються статевим шляхом, більшість інфікованих – це молоді люди від 15 до 30 років.

Розповсюдженню інфекції сприяють і ранній початок статевого життя ( він в Україні 15 років), і часта зміна статевих партнерів, а також низька обізнаність населення про шляхи передачі ВІЛ- інфекції та засоби її профілактики.

За даними опитування, тільки 24% підлітків правильно визначають шляхи передачі ВІЛ, більше 50% вважають, що ризику інфікування у них немає. Ті, кому за 30-40, ще менш обізнані в цій проблемі. У людей немає відчуття ризику, їм ввижається, що біда може трапитись з ким завгодно тільки не з ними. «Все, як по нотам», «ДОступний, РЕгулярний секс з МІнімальним ризиком: із презервативом», - сповіщають багато численні бігборди в Києві, Сумах...

Багато молодих людей відмовляються навіть від такого доступного, як презерватив, захисту від ВІЛ та інфекцій, що передаються статевим щляхом, мотивуючи це незручностями. Але ці незручності – ніщо в порівнянні з тим, до чого можуть призвести ВІЛ- інфікування та небажана вагітність.

Якщо в когось була ситуація, коли могли заразитися: мали не захищені статеві контакти, користувалися однією голкою чи шприцем з будь-ким, робили тату, пірсинг, маникюр і не впевнені, що інструменти були стерильними, мали секс з тим, хто може відповісти « так», що був в одній з перерахованих ситуацій, -треба здати аналіз на антитіла до ВІЛ. Знання свого ВІЛ статусу важливе. ВІЛ- інфіковані стоять на обліку в центрі СНІДу, обстежуються, їх забезпечують ліками, які не дають перейти інфекції в СНІД, і вони довгі роки можуть радіти життю. Якщо ВІЛ- інфікована людина буде додержуватися методів захисту, не заразить оточуючих.

За 2017 рік тільки 2 217 наших земляків обстежились на антитіла на ВІЛ, це меньше трьох відсотків. І якщо взяти до уваги, що 302 з обстежених донори; 650 – вагітні, 336 – призовники та абітурієнти військових закладів, частка обстежених з ризиковою поведінкою незначна. Той, хто здає тест на ВІЛ, має право на анонімність, може вказати тільки ім’я, навіть вигадане. Право на конфеденційність охороняється законом. Тестування на ВІЛ в Україні є безкоштовним.

Пройти обстеження можна за адресою: м. Охтирка, вул. Петропавлівська, 15, каб.34. Консультування щодо проблеми ВІЛ- інфекції можна одержати в кабінеті «Клініка, дружня до молоді» за адресою: вул. Петропавлівська ,15 ( приміщення старої поліклініки) або за телефоном 4-29-14. Люди , будьте обачливі, вірні сім’ї, коханим, відповідальними в статевих стосунках і тоді ВІЛ обійде вас стороною!

А.М. Мучник
Зав. кабінетом «Клініка, дружня до молоді»


23.04.2018

23-30 квітня 2018 року проголошено тижнем імунізації


Міністерство охорони здоров’я України пропонує ознаоймитися з інтерактивним ресурсом стосовно проведенння щеплень.

за цим посиланням (відкриється у новому вікні)


Календар профілактичних щеплень

Імунізація рятує мільйони життів і отримала широке визнання як один з найдієвіших та витратоефективних засобів в сфері охороні здоров’я. Разом з тим в світі нараховується більше 19 мільйонів невакцинованих чи недостатньо вакцинованих детей, що ризикують захворіти потенційно смертельними захворюваннями. Кожна десята така дитина жодного разу не була вакцинована і, скоріше за все, взагалі ніколи не була під наглядом системи охорони здоров’я.

Всесвітній тиждень імунізації проводиться в останній тиждень квітня, щоб привернути увагу до колективних дій, необхідних для захисту кожної людини від вакцинокерованих хвороб. Тема цього року: «Наш спільний захист. Вакцина діє». Це заклик до людей на всіх рівнях— від спонсорів до широкого загалу — робити більше для розширення охоплення імунізацією, щоб забезпечити добробут кожного з нас.

Для цього уряди мають вкладати сили та гроші в зусилля з імунізації, активісти — першочергово пропагувати вакцини, а звичайні люди — проходити вакцинацію та піклуватися про вакцинацію членів своєї родини.

Мета кампанії 2018 року

Мета Всесвітнього тижня імунізації 2018 р. полягає в тому, щоб підкреслити необхідність активізації зусиль з імунізації в усьому світі та, зокрема, показати, яку роль в цих зусиллях може відіграти кожна людина – від спонсора до рядового члена суспільства.

В рамках кампанії 2018 р. ВООЗ та її партнери ставлять перед собою наступні задачі:

 1. звернути увагу на важливість вакцинації та існуючі “прогалини” в глобальному охопленні імунізацією;

 2. знову нагадати країнам-донорам про цінність вакцин та про важливість інвестицій в зусилля з імунізації;

 3. розповісти про те, як кожна людина — від донорів до звичайних громадян — може й повинна сприяти прогресу в сфері забезпечення вакцинами.

Прогрес в ході Десятиріччя вакцин

Глобальний план дій щодо вакцин (ГПДВ), схвалений 194 державами-членами на Всесвітній асамблеї охорони здоров’я в травні 2012 р., має до 2020 р. попередити мільйони випадків смерті від хвороб, які можна попередити за допомогою вакцин, за рахунок загального доступу до імунізації. Незважаючи на покращення, досягнуті в окремих країнах, та значний глобальний показник впровадження нових вакцин, виконання всіх задач ГПДВ, пов’язаних з елімінацією хвороб, включаючи кір, краснуху, а також правець матерів та новонарождених, відбувається з відставанням від графіку.

Щоб забезпечити виживання та добробут людей на всій планеті, країни мають докласти більш узгоджених зусиль для досягнення цілей ГПДВ до 2020 року. Крім того, країнам, що досягли поставлених цілей або прогресу в їх досягненні, слід и далі докладати зусиль в цьому напрямку, щоб не залишити жодну людину без вакцин, що можуть врятувати її життя.

Чому сьогодні імунізація важлива як ніколи

Розширення доступу до імунізації грає ключову роль в досягненні мети в сфері сталого розвитку. Планова імунізація є наріжним каменем ефективної первинної медико-санитарної допомоги та загального охоплення послугами охорони здоров’я, бо вона забезпечує контакт з центром надання медико-санітарної допомоги вже на початку життя та дає кожній дитині шанс на здорове життя з самого народження.

Крім того, імунізація є однією з основних стратегій досягнення інших пріоритетних цілей в сфері охорони здоров’я — від боротьби з вірусним гепатитом до стримування стійкості до протимікробних препаратів, забезпечення платформи для охорони здоров’я підлітків та підвищення якості дородової допомоги та допомоги новонародженим.05.04.2018

7 квітня - Всесвітній день здоров’я!


Всесвітній день здоров'я

«Будьте здорові – решта все додається», «Все має сенс, поки ми здорові», «Здоров'я не можна купити ні за які коштовності». Наявність або відсутність у людини цього найціннішого стану докоріню визнає її повсякденне життя, соціальне благополуччя.

На жаль, здорові люди рідко замислюються над тим, як правильно і розумно влаштовувати свій побут, життєдіяльність, щоб їх здоров′я залишалося міцним. 7 квітня Україна і ще 143 країни світу, що входять до складу Всесвітньої організації охорони здоров′я, святкують Всесвітній день здоров′я. Уперше святкування відбулося у 1950 році.

Вже тоді глобальною ідеєю заходу була пропаганда здорового способу життя і боротьба з розповсюдженням різноманітних захворювань. На зборах ВООЗ була прийнята резолюція: присвячувати кожного року свято окремій темі, яка має велике значення для суспільства.

Тема Всесвітнього для здоров′я у 2018 році така: «Загальне охоплення послугами охорони здоров′я: для всіх і всюди, а гасло « Здоров′я – для всіх!».

За визначенням ВООЗ: «Здоров′я – це не тільки відсутність хвороб, а фізичне, психологічне та соціальне благополуччя.

Залежить здоров′я на 10% від рівня медицини, на 20% від оточуючого середовища, на 20% від спадковості і на 50% від способу життя. Загальне охоплення послугами охорони здоров′я означає, що всі люди можуть отримувати якісні послуги охорони здоров′я там і тоді, де і коли вони їх потребують, не відчуваючи при цьому фінансові труднощі.

В Україні про таке можна тільки мріяти. Хоча вже сьогодні діє програма « Доступні ліки», коли хворому з гіпертонічною хворобою, цукровим діабетом другого типу, бронхіальною астмою треба тільки звернутися до сімейного лікаря, щоб отримати рецепт, а потім безкоштовно одержати ліки в аптеці.

Прийнятий « Національний перелік лікарських засобів» у якому 427 найменувань міжнародних непатентованих назв ліків. Усіма ними держава гарантує забезпечити хворих у разі стаціонарного лікування. На сьогодні стан здоров′я громадян України на грані катастрофи. Одним з основних індикаторів якості системи охорони здоров′я за критеріями ВООЗ є очікувана тривалість життя.

У рейтингу країн світу за рівнем її тривалості життя, складеному за підсумками 2015 року, Україна посідає 111 місце з 190 країн світу з середньою тривалістю життя 71 рік.

Деталі захворюваності

Вже протягом кількох десятиліть смертність у нашій державі перевищує народжуваність. Різниця у середній тривалості життя між чоловіками і жінками в багатьох регіонах становить 10 років і більше. На жаль, кожен третій чоловік в Україні, не доживає до 60 років. До речі, в Охтирському районі померло на 489 чоловік більше ніж народилося.

Україна посідає перше місце в Европейському регіоні за розповсюдженням ВІЛ/СНІДу, досі маємо епідемію туберкульозу, Україна посідає і перше місце за кількістю психічних розладів у Европі, від різноманітних нервових розладів страдає кожен третій Українець. Маємо епідемію неінфекційних хвороб, таких як гіпертонічна хвороба, цукровий діабет. Кількість хворих на цукровий діабет наближається до 2 мільйонів. Кожна п′ята доросла людина має підвищення артеріального тиску. В Україні смертність від цих хвороб найвища в Европейському регіоні і складає 86% від усіх інших причин смертності.

На обліку у наркологів офіційно стоять більше 600 000 наших співвітчізників з діагнозом алкоголізм, наркотики вживають більше 2 мільйонів людей, від хвороб, пов′язаних з палінням, кожного року помирає більше 100 000 чоловік.

Маємо значну онкологічну захворюваність. У 22% онкохворих причина хвороби – куріння, яке провокує рак легень, губ, гортані, сечового міхура. Доведено, що навіть пасивні курці ризикують отримати рак легень.

Кризі загального здоров′я населення, демографічній кризі сприяє незадовільний матеріальний стан, далеко не найкраща екологія, незавжди достатня і доступна медична допомога. Але найголовніша причина – в нас самих. Це безвідповідальне ставлення до свого здоров′я, відсутність прагнення до здорового способу життя.

Кожна людина має великі можливості для підтримки свого здоров′я: це фізична активність, правильне харчування, відмова від вживання алкоголю, наркотиків, негативне ставлення до куріння, а також регулярний моніторинг власного здоров′я для своєчасної діагностики, починаючи із перших симптомів захворювань.

Зазвичай, українці несвоєчасно звертаються до лікаря, тому виявляють захворювання у занедбаній стадії, коли сучасній медицині допомогти вже важко.

Витоки проблем

Більшість хвороб дорослих мають коріння у дитячому віці. Серед дітей дошкільного віку тільки 12,6% можно умовно вважати здоровими. До моменту закінчення загальноосвітньої школи кількість здорових дітей зменшується у 5,4 рази, а кількість дітей, що мають хронічні захворювання, зростає у 4,4 рази. Лише 30% школярів можуть виконати фізичні нормативи ХХ сторіччя без ризику для здоров′я.

Погіршення здоров′я дітей у сучасних умовах пов′язано з рядом чинників:

 1. Негативною екологією..

 2. Дефіцитом фізичної активності.

 3. Значним інформаційним навантаженням.

 4. Нераціональним та незбалансованим харчуванням.

 5. Порушенням режиму праці та відпочинку.

 6. Інтенсифікацією навчального процесу з невідповідністю технологій та методик виховання віковим та функціональним особливостям дітей.

 7. Буллінгом (цькуванням дитини в колективі).

 8. Вживанням алкоголю, наркотиків, тютюнопалінням.

До речі, за даними міжнародного опитування українські підлітки посідають перше місце в Європейському регіоні за вживанням алкогольних напоїв та тютюнопалінням. На жаль, цьому сприяє суспільство і сім′я. Діти бачать приклад батьків, і першу рюмку дуже часто одержують саме з їх рук.

Погіршенню репродуктивного здоров′я, розповсюдженню хвороб, що передаються статевим шляхом, сприяє ранній початок статевого життя. До 15 років цей досвід мають 25% школярів, а до 17 років 17% мають вже більше 6 статевих партнерів. Підліткові вагітності закінчуються часто психологічними травмами, абортами, безпліддям.

До речі, за даними статистики в Україні у 2016 році офіційно зареєстровано 38 998 випадків жіночого безпліддя і 11 000 чоловічого.

Викликає занепокоєння факт збільшення захворюваності та поширеності в Україні новоутворень серед дітей та аномалії розвитку. Серед причин інвалідності дітей на перших щаблях:

 1. Вроджені вади розвитку.

 2. Хвороби нервової системи.

 3. Розлади психіки та поведінки.

 4. Ендокринні захворювання.

В Україні – епідемія ожиріння серед дітей. Надлишок ваги не викликає хвилювання у батьків – а це фактор ризику цукрового діабету II типу, серцево-судинної патології.

Зараз у державі є серйозна проблема зі щепленнями, що є загрозою її безпеці. Україна посідає останнє місце у світі за рівнем планової вакцинації дітей (51%), а це може стати причиною спалаху таких небезпечних і часто смертельних хвороб, як дифтерія, правець, кір, кашлюк.

Діти навчаються відповідальному ставленню до здоров′я у родині. Реформи в охороні здоров′я населення можуть поліпшити лише на 10% здоров′я, на 50% воно залежить від нас самих, від того яка у нас фізична активність, особливості харчових уподобань, чи своєчасні звернення до лікарів з метою обстеження, а також чи є прихильність до лікування хвороб, які будуть виявлені на початкових стадіях. Будьте здорові!

А.М. Мучник
Зав. кабінетом «Клініка, дружня до молоді»


13.03.2018

24 березня - Всесвітній день боротьби з туберкульозом.


Туберкульоз ще не подолано

На шпальтах газет, з екранів телевізорів та в радіопередачах про туберкульоз згадують, на жаль, нечасто, зазвичай – в березні. Цьому є пояснення. 24 березня за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я по всьому світу відзначають День боротьби з туберкульозом.

Саме цього дня у 1882році німецький мікробіолог Роберт Кох заявив про зроблене ним відкриття збудника туберкульозу, що стало першим кроком на шляху диагностики і лікування небезпечного захворювання. На той період від туберкульозу помирав кожен сьомий житель Європи.

В теперішній час у більшості європейських країн на туберкульоз майже не хворіють. Україна за критеріями ВООЗ віднесена до країн з високим рівнем розповсюдження туберкульозу. В 1995 році у нас проголошено епідемію туберкульозу, а це значить, що більше 1% наших співгромадян хворіють на нього, інфікованість дорослого населення мікобактеріями досягла 100%, школярів 30-40%,підлітків 50-70%. У 2016 році в Україні офіційно зареєстровано 23 296 нових випадків туберкульозу, під диспансерним наглядом знаходиться до 600 тисяч людей.

Особливо тривожить те, що хворіють діти. У віці від 0 до 14 років іх було 560, підлітків 15-17 років – 219. До 1 року в 2016 році на сухоти захворіли 47 дітей, 10 - померли. Реальне число хворих відрізняється від офіційної статистики - їх значно більше.Часто діагноз ставлять після смерті - під час розтину. Сам хворий і його родичі вважали, що кашель був пов'язаний з хронічним бронхітом.

На 1 березня 2018року під наглядом лікарів фтизіатрів КЗОЦРЛ знаходяться 109 хворих на туберкульоз. За 2017рік захворіли 19 дорослих і одна дитина. У 2016 році таких було 33. І це свідчення не зниження захворюваності, а того, що люди не звертаються до лікарів, своєчасно не роблять флюорографію органів грудної порожнини.

Так, за 2017 рік таких досліджень зроблено на 600 менше,ніж за 2015 рік. Саме завдяки такому доступному і безкоштовному для громадян методу обстеження діагноз поставлено майже 90% хворих.

Характеристика хвороби

Туберкульоз-інфекційне захворювання, що спричиняється мікобактеріями. Хворіють незалежно від статі, віку,соціального становища. Під загрозою знаходиться кожен з нас. У транспорті, в приміщенні, в установах можна зустрітися з палочкою Коха.

Бактерії потрапляють у повітря, коли хворий активною формою туберкульозу легенів говорить, кашляє. Люди, що знаходяться поряд з хворим, вдихають бактерії і інфікуються. Бактерії туберкульозу стають активними, якщо імунна система організму не здатна зупинити їх розмноження, тоді розвивається активна форма.

Основними причинами підвищення захворюваності серед дітей в Україні є збільшення кількості дітей, які не мають щеплень від туберкульозу (БЦЖ). Причини: відмова батьків та періодична відсутність вакцини, відмови від реакції Манту та періодична відсутність туберкуліну, захворюваність серед дорослого населення, яка тісно пов’язана з міграцією, економічними негараздами, бідністю, розповсюдженістю табакопаління і вживання алкоголю та наркотиків.

Найбільшу тривогу викликає те, що Україна стала однією з провідних країн у світі за мультирезистентними формами туберкульозу, котрі погано піддаються традиційному лікуванню. Основна причина масштабного розповсюдження резистентних до лікування бацил те, що в умовах економічного кризису були порушені стандарти лікування, коли хворі замість чотирьох препаратів одержували один чи два. Особливістю епідемії туберкульозу в Україні є те, що вона об’єднала в собі три складові: епідемію звичайного туберкульозу,епідемію мультирезистентного туберкульозу і епідемію поєднання туберкульозу і вірусу імунодефіциту людини.

Принципи боротьби з туберкульозом

На сьогодні в Україні діє Національна програма протидії туберкульозу. Кожна людина повинна знати, що ліки від туберкульозу гарантовані державою. Маємо сучасні прискорені методи діагностики туберкульозу і визначення опірності до протитуберкульозних препаратів. Зазвичай хворий вже не виділяє бацили через 2 тижні після початку лікування і може лікуватися амбулаторно.

Хвороба може себе довгий час не проявляти або є незначні симптоми: підкашлювання, втомлюваність, пітливість,знижений апетит. Для профілактики туберкульозу кожній дитини на 5 добу життя, в 7 років вводять вакцину проти туберкульозу. Імунізація зменшує захворюваність в 7-10 років.

Щоб не пропустити початкову стадію хвороби, кожній дитині роблять внутрішньошкірну пробу Манту один раз на рік до досягнення 18 років.Так як частіше за інші органи вражаються легені, для своєчасної діагностики особам віком від 15 років один раз на 2 роки, а окремим контингентам людей 1 раз на рік, треба робити флюорографічне обстеження.

В умовах реформування медичної галузі на лікарях первинної ланки лежить задача скринінгу та своєчасного виявлення туберкульозу серед населення, а фтизіатри займаються лише його підтвердженням та лікуванням. Кожна свідома людина повинна сама опікуватись своїм здоров'ям і здоров'ям своїх дітей.

Профілактичні заходи

Якщо хто палить, зловживає алкоголем, треба знайти силу волі, щоб побороти ці хвороби, а гроші, що зекономили при відмові від сигарет та алкогольних напоїв, витрачати на продукти харчування.Опірність організму залежить від харчування та способу життя (гігієна помешкання, фізична активність).

Якщо турбує кашель більше, ніж два тижня, не займайтесь самолікуванням. Регулярно проходьте флюорографічне обстеження. Його можна зробити у поліклініці по вулиці Петропавлівській, 15. Зробити реакцію Манту дитині і ревакцинацію БЦЖ у 7 років можна у Центрах первинної медичної -санітарної допомоги міста Охтирка та Охтирського району. Про небезпеку туберкульозу треба пам'ятати постійно, а також дбати про його, профілактику не тільки 24 березня! Будьте здорові!

А.М. Мучник
Зав. кабінетом «Клініка, дружня до молоді»


22.01.2018

Обережно: дифтерія. МОЗ закликає вакцинувати дітей і вакцинуватися дорослим


У зв’язку з небезпечністю хвороби та низьким рівнем охоплення щепленнями в Україні, МОЗ рекомендує вакцинацію для дітей і ревакцинацію для дорослих. Для лікування дифтерії в Україні наявна протидифтерійна сироватка.

Єдиний спосіб захиститися від дифтерії і попередити розвиток небезпечних ускладнень – вакцинація для дітей і ревакцинація для дорослих (кожні 10 років).

Під час епідемії дифтерії в Україні з 1991-го до 1998-го року, спричиненої низьким охопленням дітей вакцинацією та відсутністю ревакцинації дорослих, на дифтерію захворіли близько 20 тисяч людей, 696 з них померли.

Нагадуємо, що вакцинація від дифтерії призначена не лише дітям, а і дорослим.

В Україні щеплення від дифтерії дітям можна зробити безоплатно цільноклітинною вакциною проти кашлюку, дифтерії та правцю АКДП, яка забезпечує найкращий захист. Також наявна безкоштовна вакцина для профілактики дифтерії та правця АДП та вакцина для профілактики дифтерії та правця із зменшеним вмістом антигена АДП-М, яку застосовують для дорослих.

Як і будь-який лікарський препарат, вакцини можуть викликати реакції, проте ризик померти від дифтерії набагато вищий, ніж ризик серйозної реакції на вакцину. Серйозні реакції на вакцини вкрай рідкісні. Побічні ефекти, такі як болісні відчуття і припухлість в місці ін'єкції або невелике підвищення температури, це звичайне явище.

На 1 січня 2018 в Україні наявні 2,7 млн доз вакцини АКДП, 700 тис доз АДП та 6,1 млн доз АДП-М.

За 11 місяців 2017 року 45,4% дітей віком 18 місяців отримали три дози вакцини АКДП, 38,7% дорослих захищені від дифтерії вакциною АДП-М.

Для лікування дифтерії в Україні наявні 900 доз протидифтерійної сироватки, які як гуманітарну допомогу Україна отримала наприкінці 2017 року. Препарати мають сертифікат якості GMP, що гарантує, що продукція постійно виробляється і контролюється за стандартами якості, які відповідають її призначенню, та відповідно до вимог реєстраційного досьє. Також на 2018 рік МОЗ заклав в бюджет 40,2 млн гривень для закупівлі сироваток та імуноглобулінів для лікування хворих на небезпечні інфекційні захворювання, що супроводжуються високим рівнем смертності, серед яких і дифтерія. Препарати будуть придбані через міжнародні організації і відповідним чином зареєстровані, наразі йде планування закупівель.

Дифтерія небезпечна тим, що без негайного введення сироватки близько 50% хворих можуть померти, навіть з сироваткою залишається ризик смерті до 20%.

Інфекція передається повітряно-крапельним шляхом. Коли дифтерійна бактерія потрапляє у дихальну систему, вона виробляє токсин, що руйнує тканини дихальної системи. Захворювання проявляється у вигляді ангіни, коли у горлі утворюються плівки, що можуть ускладнювати дихання та ковтання.

Токсин може спричинити:

 • Cлабкість.

 • Біль у горлі.

 • Лихоманку.

 • Набряк залоз у шиї.

Токсин також може потрапити у кров і вразити серце, нирки і нервову систему.

Ускладнення від дифтерії можуть включати:

 • Блокування дихальних шляхів.

 • Пошкодження серцевого м'яза (міокардит).

 • Ушкодження нерва (поліневропатія).

 • Легеневу інфекцію (дихальну недостатність або пневмонію.18.01.2018

Що треба знати та робити у морозні часи

При зниженні загальної температури тіла людини, або при локальному зниженні температури будь-якої ділянки тіла, можуть виникати переохолодження, або навіть відмороження різних ступенів


Розвитку цих несприятливих для здоров'я станів сприяють різні чинники:
 • Змокла одежа та взуття.

 • Одяг меншого розміру від потрібного.

 • Перебування тіла у вимушеному положенні тривалий час.

 • Втома.

 • Відчуття голоду.

 • Ослаблений загальний стан.

 • Травми та поранення.


Вітер та дощ значно посилюють дію негативних факторів та можуть призвести до переохолодження та відморожень навіть за позитивної температури повітря. А в Охтирці вже відмічено морози більше, ніж 15 градусів нижче 0. Допомога людині, котра замерзла, полягає просто у якнайшвидшому зігріванні. Загальне переохолодження можна легко попередити кількома хвилинами перебування у теплому приміщенні. Гарний ефект дають гарячі напої - чай, кава, свіжий узвар.

Щоб людині можна було уникнути несприятливого впливу холоду, на базі окремих підрозділів Охтирської ЦРЛ створено пункти обігріву. У цих приміщеннях можна зігрітися, випити чого-небудь гарячого.


Знайти пункти обігріву можна за наступними адресами:

 1. 1. Відділення екстреної (невідкладної) медичної допомоги вул. Сумська (Фрунзе), 57, працює цілодобово;

 2. 2. Педіатричне відділення, вул. Велика Зарічна, 23, працює цілодобово;

 3. 3. Консультативно-діагностична поліклініка, вул. Петропавлівська (Петровського), 15, працює понеділок - п’ятниця з 8.00 – 18.00, субота 8.00 – 15.00, неділя вихідний;

 4. 4. Терапевтичне відділення, вул. Петропавлівська (Петровського), 15, працює цілодобово;

 5. 8. Жіноча консультація, вул. Перемоги (Леніна), 4 понеділок - п’ятниця з 7.00 – 17.00, субота 8.00 – 12.00, неділя вихідний;


Скористатися послугами пунктів обігріву може будь-хто. Просимо також звертати увагу на оточуючих: якщо на вулиці побачили людину, котра замерзає, не проходьте повз. Допоможіть їй дістатися до найближчого теплого місця.