Охтирська центральна районна лікарня

Офіційний інтернет-ресурс КНП ОМР "Охтирська ЦРЛ"

Новини та корисна інформація

27.12.2019

Вітання з новим, 2020 роком!


Традиційне вітання адміністрації лікарні з Новим 2020 роком

ШАНОВНІ КОЛЕГИ!


ЩИРО ВІТАЮ З НОВИМ РОКОМ ТА РІЗДВОМ ХРИСТОВИМ ВСІХ ЧЛЕНІВ НАШОГО КОЛЕКТИВУ, НАШИХ СЛАВНИХ ВЕТЕРАНІВ, КОЖНОГО, ХТО ПРИСВЯТИВ СВОЄ ЖИТТЯ МЕДИЦИНІ!

Ви, шановні колеги, вкотре довели, що Ваш потенціал, неоціненний досвід і професіоналізм, вміння прийти на допомогу – безмежні, та залишаються найбільшою цінністю галузі.


Всі негаразди та неприємності залиште в минулому році, а під тихий дзвін новорічних іграшок та тріск оплавлених свічок загадайте бажання нових подій, чудових відкриттів, особистих та творчих планів.


Хай у гості до вас прийде новорічна казка та принесе багато сюрпризів і чудес. Хай настрій завжди буде прекрасним і чарівне свято триває весь рік!


Хай колеги, друзі, улюблені і близькі люди радують вас своїм розумінням і підтримкою, надійним плечем, вірною рукою.


Хай 2020 рік принесе вам гармонію, стабільність та спокій!


Я разом з вами під бій новорічних курантів підіймаю келих з шампанським і бажаю вам, вашим родинам міцного здоров’я, сміху, радості, ніяких прикрощів і тривог!


Дуже швидко після новорічних свят до нас прийде Різдво Христове – одне із головних християнських свят, тому хочу вам побажати смачної куті та веселої коляди, яка принесе мир та злагоду.


Хай в сім’ях ваших панує щастя та любов, хай ангел кожного торкнеться своїм крилом та зігріє Різдвяним теплом!


Головний лікар КНП ОМР
«Охтирська ЦРЛ»
В.О. Бабич


07.12.2019

Мовчання про злочин це також злочин...


Кримінальна відповідальність за домашнє насильство

До Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства», яку проводять з 25 листопада по 10 грудня.

За даними Мінсоцполітики, у 2013-2018 роках 90% з тих, хто звертався щодо насильства в сім'ї до органів державної влади, це – жінки, 9% – чоловіки й 1-1,5% – діти. Щороку понад 1,8 мільйона українців потерпають через домашнє насильство.

Дехто вважає, що насильство в сім'ї – це справи сім'ї. "Милі б'ються ніби тішаться." Це не так.

Від 11 січня 2019 року в Україні набули чинності зміни до Кримінального Кодексу, що визнають насильство в сім'ї як злочин. І відповідальність за нього – кримінальна.

Ми, на жаль, живемо в такому суспільстві, де деякі форми домашнього насильства приймаються як нормальна поведінка в сім'ї навіть самою жертвою. Сім'я, де жінка або дитина не стикалися з чоловічою або батьківською нестриманістю, агресивністю, – рідкість. Жертви схильні виправдовувати своїх кривдників з багатьох причин:

 • фінансова залежність;

 • відсутність житла;

 • нерозуміння того, як уникнути агресії;

 • невіра в тих, хто може допомогти.

Домашнє насильство в Україні – причина 300 000 звернень до відділів травматології, 40 000 викликів лікарів. Щороку від домашнього насильства гине 600 жінок. Лише 10% постраждалих звертаються за допомогою.

Статистика у нас та в світі

Дивує те, що в українських жінок знижена самооцінка. Лише 27% з них вважають образи проявом насильства, тільки 32% подібним чином оцінюють приниження. Для 49% респондентів насильство це побої, а 56% згодні вважати насильством зґвалтування в сім'ї. 22% наших співвітчизниць вважають виправданим їх побиття партнером за певних обставин.

У США, Франції таких всього 7%, а от в Росії аж 25%.

За даними соціологічного дослідження, яке проводилося у багатьох країнах, відсоток жінок, котрі хоча б раз в житті зазнали фізичного чи сексуального насилля з боку партнера різний: в Україні таких 13%, в США 36%, у Франції 25%, в Росії 21%. Така невисока частка жінок, що зазнали насильство в Україні пов'язана саме з тим, що деякі види насильства сама жінка вважає за норму подружніх стосунків. Калічаться не тільки жіночі долі. Діти, які зростають в сім'ях з регулярними сімейними конфліктами, втричі частіше стають жертвами насилля або агресорами ніж ті, хто не стикався з подібним в дитинстві.

Дитячі долі

Щороку, 3 мільйони дітей стають жертвами та спостерігають домашнє насильство. З них 10 тисяч залишаються на вулиці і їх забирають до притулків, 120-150 дітей кожного року є самогубцями. Найжахливіше, що більш як 100 дітей під час домашніх сварок убивають. Діти скривджених матерів у 6 раз схильніші до суїциду, а 50% з них надалі зловживають наркотиками чи алкоголем.

Майже 100% матерів, котрі зазнали насильства у період вагітності, народжують хворих дітей: з неврозами, заїканням, енурезом, ДЦП, порушенням психіки. Цьому є пояснення. Діти внутрішньоутробно, на гормональному рівні зазнали стрес.

Діти, котрі пережили будь-який вид насильства, відчувають труднощі в соціалізації, у них порушений зв'язок з дорослими, немає відповідних навичок спілкування з однолітками, вони не мають достатнього рівня знань згідно з віком, частина їх знаходять себе у кримінальному середовищі, вживають психоактивні речовини, схильні до кримінальних правопорушень, надають сексуальні послуги за винагороду.

За визначенням Всесвітньої організації охорони здоров'я, жорстоке поводження з дітьми – це усі види фізичного, емоційного, жорстокого поводження, сексуальне насилля, зневага, експлуатація у комерційних чи інших цілях, що призводить до реальної чи потенційної шкоди здоров'ю, шкодить розвитку, гідності, життю. Згідно з дослідженням Ради Європи, кожна п'ята українська дитина — жертва сексуального насильства, кожна третя фізичного, кожна друга психологічного.

Виховання чи насильство?

Часто діти навіть у благополучних сім'ях стають жертвами насильства. Вражає, що батьки не оцінюють свою поведінку як насильницькі дії, вважають їх методом виховання. Наприклад, льопанці по сідничках. Психологи вважають, чим більше дітей шльопають, тим більше шансів, що вони будуть виявляти агресію до своїх батьків у дорослому віці, будуть схильні до агресивної поведінки, матимуть труднощі у навчанні та проблеми з психічним здоров'ям.

Такі методи виховання принижують дітей. Цьому є наукові підтвердження. Одно з таких досліджень проводили в США. Діти, котрі в перший рік одержували ляпаси, у два роки вже були схильні до агресивної поведінки, у три — мали складнощі з соціальною адаптацією, а у більш старшому віці виявляли агресію до оточуючих.

Нещодавно Шотландія стала країною, котра признала фізичне покарання дітей кримінальним злочином і стала 58-ю країною у світі, яка вважає, що це так.


Дані зовсім свіжого дослідження, яке проводив Київський інститут Охматдит: у 32% випадків кривдником дитини є мати, 21,5%-батько, 10%-вітчим, по 5%-бабусі, тітки, дядьки, інші родичі.


Жорстоке поводження з дітьми залишає наслідки не тільки в подальшій поведінці, здоров'ї, долі скривдженої дитини, а провокує зміни в структурі мозку, уповільнює фізичний розвиток, викликає затримку розвитку мови, поведінкові порушення.

У зрілому віці людям, що піддавались жорстокому поводженню у дитинстві, загрожує підвищений ризик виникнення проблем з фізичним та психічним здоров'ям: депресії, куріння, ожиріння, девіантна сексуальна поведінка, незаплановані вагітності, зловживання алкоголем, наркотиками, серцево-судинні захворювання, самогубства, інфекції, що передаються статевим шляхом.

Запобігти, не мовчати

Потрібно, щоб не було байдужих спостерігачів випадків насильства, а самі жертви мали більше самоповаги та не терпіли знущань. Про випадки насильства в сім'ї необхідно повідомляти правоохоронні органи, служби в справах дітей. Є закон, який насильство в сім'ї вважає злочином, а значить і кара агресору неминуча.

В Охтирському відділку поліції у 2019 році вже відкрито кілька кримінальних справ за статтею 126-1 ККУ «Домашнє насильство». На території обслуговування Охтирського відділу поліції перебуває на обліку, як сімейні насильники, 164 чоловіки.

Інформація про дітей, котрі стали жертвою насилля в сім'ї, в місті Охтирка не надходила. А от у службі в справах дітей Охтирської державної адміністрації є чотири повідомлення про жорстоке поводження з дітьми. Мовчання про злочин — це також злочин. Жорстокість породжує жорстокість.

Г.М. Мучник
Зав. кабінетом "Клініка дружня до молоді"
КНП ОМР "Охтирська ЦРЛ"


19.11.2019

Дифтерія в Україні. Рятуйтесь, хто як може. Ліків не існує!


Дифтерія вже в Україні

Публікацію з такою назвою знайшла в інтернеті, гадаю, що і для моєї статті кращої назви не придумати. За даними МОЗ, станом на 4 листопада в Україні підтверджено 21 випадок дифтерії, в попередні десять років щорічно фіксувалися поодинокі випадки. З досвіду знаю, що епідемія інфекційних хвороб починається саме з поодиноких випадків захворювання. В епоху до щеплень, кожна друга дитина, що захворювала на дифтерію, помирала. Останню епідемію ми мали в дев’яностих роках.

З 1991 року, після офіційного оголошення ВООЗ про початок епідемії в Україні, по 1998 рік, захворіло близько 20 тисяч людей, 696 з них померли, тисячі залишилися інвалідами. Основною причиною епідемії було недоліки в проведенні імунопрофілактики дітей, відсутність планових ревакцинацій дорослого населення.

На сьогодні також маємо вкрай низький рівень вакцинації. Тому хвороба, яка вбила у 90 роках двадцятого сторіччя близько 700 наших співвітчизників, повертається...

Характеристика збудника

Збудник дифтерії може зберігатися у зовнішньому середовищі до 15 діб, передається від хворого або бактеріоносія повітряно-крапельним шляхом, рідше через предмети побуту, якими користувався хворий.

Інкубаційний період захворювання від 3 до 10 діб. Перші симптоми дифтерії нагадують ангіну: підвищення температури, біль в горлі, осиплість голосу, наліт на уражених інфекцією слизових оболонках. Зазвичай – це мигдалики.

З’являється специфічний запах з роту, збільшуються шийні лімфатичні вузли, набряк шиї, при дифтерії гортані «гавкітливий» кашель, утруднений вдих, дифтерійний круп ускладнюється запаленням легенів.

Хворі помирають від інфекційно-токсичного шоку, задухи, гострої ниркової недостатності, міокардиту, паралічу дихальної мускулатури та, як наслідок, зупинки дихання.

Чому не існує ліків?

Уражає життєво важливі органи дифтерійний токсин. Його нейтралізувати може тільки антитоксична протидифтерійна сироватка.

Але сироватка здатна зв’язати лише той токсин, котрий циркулює в крові. Та завжди є отрута дифтерійної палички, котра поглинута тканинами, з цим вже нічого не можна зробити.

На сьогодні, якщо вірити інформації з інтернету, в Україні є всього 200 флаконів сироватки, і ще додатково 150 обіцяли передати міжнародні організації в якості гуманітарної допомоги. Виробляють такий необхідний препарат всього кілька країн: Росія, Болгарія, Індія, Бразилія, Індонезія.

Сироватка російського виробництва не пройшла процедуру перекваліфікування ВООЗ, тому її не можна закуповувати за бюджетні кошти. Потужності інших виробників можуть задовольнити тільки потреби їх країн. Отже, сироватки на випадок епідемії просто немає.

Дифтерія небезпечна тим, що без негайного введення антитоксичної сироватки шанси на життя складають 50%, з сироваткою ризик смертності знижується до 20%.

Лікувати нічим, лише профілактика

Єдиним ефективним методом профілактики підступної хвороби є щеплення. Згідно з календарем щеплень України, вакцинація від дифтерії проводиться у 2, 4, 6, 18 місяців, 6 років, 16 років, і повторюється кожні 10 років. Якщо дорослого не щепили у дитинстві, то треба зробити як мінімум три щеплення вакциною АДП-М. Перша доза, через місяць друга доза, через 6 місяців третя.

Протипоказами до щеплень є такі стани та захворювання:
 • гостра фаза хвороби, температура вища за 38,5;

 • анафілактичний шок на попереднє введення вакцини;

 • хвороби, коли імунітет може не сформуватися;

 • хіміотерапія в онкохворих;

 • вживання великих доз стероїдних гормонів;

 • вживання ліків, які пригнічують імунітет;

 • СНІД.

Вагітні й жінки, які годують груддю дитину, можуть вакцинуватися.

Після щеплення можуть бути болючість і припухлість в місці ін’єкції, підвищення температури – це нормальні явища і вони минають за кілька днів. Боятись щеплень не потрібно, треба боятись серйозних ускладнень від самого захворювання.

Выдсоток щеплень 2016-2018

В Україні на сьогодні вкрай низький рівень вакцинації населення проти дифтерії й правця. Хоча у порівнянні з 2016 роком, імунізація стає більш поширеною, лише коли 95-98% населення будуть мати щеплення від керованих інфекцій (тих, які можемо попередити щепленнями), тоді не потрібно боятися хвороб – вони будуть ліквідовані.

Безкоштовно щеплення від дифтерії та правця можна одержати, звернувшися до педіатра, терапевта чи сімейного лікаря, якщо у вас укладена декларація. Якщо ви, шановний читачу, маєте сумніви щодо необхідності щеплень, раджу прочитати статтю головного лікаря Сумської обласної інфекційної лікарні А. Сніцаря «О Митьке и девяти кругах ада. От инфекциониста».

11 листопада перестало битись серце автора цієї статті, Доктора Сніцаря, головного лікаря Сумської інфекційної клінічної лікарні. Пішов з життя молодим тому, що смерть кожного пацієнта, котрих він рятував, забирала і частину його життя.

Г.М. Мучник
Зав. кабінетом "Клініка дружня до молоді"
КНП ОМР "Охтирська ЦРЛ"


19.11.2019

До Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом. Клініка, дружня до молоді

Засоби профілактики ВІЛ/СНІДу

Комусь факти, які наведені нижче, видадуться нецікавими. Раджу все ж прочитати статтю тому, що ВІЛ стосується кожного. Якщо ти проінформований і попереджений, значить якось захищений…

Кожного дня в Україні реєструють близько 50 випадків ВІЛ-інфекції, 9 випадків смертей від СНІДу. З того далекого 1987 року, коли в Україні зафіксовано перший випадок ВІЛ-інфекції, по 2018 рік офіційно зареєстровано 333717 випадків ВІЛ, 111044 захворювання на СНІД, 48456 смертей від цієї хвороби.


Неупереджена статистика

В Сумській області за 1997-2018 роки, інфікованих 3235, хворих на СНІД 1068 осіб, померли від підступної хвороби 305 осіб. Під диспансерним наглядом в інфекціоніста КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ» на сьогодні перебуває 61 особа з ВІЛ, з них 37 жителів міста і 24 жителів села.

За 2018 рік у Сумській області діагноз ВІЛ-інфекція поставлено 230 особам, в Охтирському районі – 6 за одинадцять місяців 2019 року. Сумщина та Охтирський район відносяться до регіонів з низьким рівнем розповсюдження ВІЛ-інфекції, але ситуація все ж складна та загрозлива.

В Україні підступний вірус має більше 1% населення, у Європі всього 0,1-0,4%. А от у Південній Америці – аж 10-28%. За оціночними даними лише кожний четвертий ВІЛ-інфікований знає, що в нього є підступний вірус. Тож наведені мною цифри можна сміливо множити на чотири. Україна залишається лідером у Європі після Росії за масштабами поширення цієї інфекції.

Заразитись ВІЛ можна незалежно від статі, віку, національності, сексуального орієнтування, матеріального достатку. Інфікуються часто і соціально благополучні верстви населення, тому що згідно зі статистичними даними за 2018 рік, статевий шлях передачі мали 77,3%, ін’єкційний - 21,7% інфікованих.

Ін’єкційні наркомани, повії, чоловіки, які практикують секс з чоловіками, вважаються групою ризику щодо інфікування ВІЛ. Пересічні громадяни, на жаль, вважають, що ризику інфікування у них немає. Турбує той факт, що більшість інфікованих – це підлітки і молодь 15-30 років. Вони недостатньо інформовані про шляхи передачі інфекції, схильні до ризикованої поведінки.

Наведемо правила, котрих треба дотримуватися, щоб не підхопити підступний вірус:
 • утримання від випадкових сексуальних стосунків особливо підліткам;

 • один статевий партнер і вірність йому;

 • безпечний секс: презерватив – необхідний атрибут будь-якого сексу. Навіть один незахищений сексуальний контакт з інфікованою людиною може стати причиною зараження;

 • користуватися тільки стерильними медичними інструментами;

 • не використовувати чужі засоби особистої гігієни (леза, зубні щітки, манікюрне приладдя).

Про ВІЛ у сучасних умовах

ВІЛ-інфекція – це хронічне захворювання, що виникає внаслідок потрапляння в організм вірусу імунодефіциту. Вірус вражає імунну систему, робить людину беззахисного перед будь-якою інфекцією. 5-10 років інфікований може не здогадуватися про хворобу, поки інфекція не переходить в термінальну стадію – СНІД. Допомогти таким хворим часто неможливо.

Сьогодні ВІЛ – не вирок. Вчасне виявлення інфекції, призначення лікарем-інфекціоністом і прийом антиретровірусних препаратів дає змогу людям з ВІЛ жити повноцінно. Ліки інфіковані одержують безкоштовно. Людина почувається здоровою, реалізується у будь-якій сфері діяльності, створює сім’ї і може народжувати здорових дітей

Знати – значить перемогти

Єдиний спосіб за допомогою якого можна дізнатися, чи є в тебе інфекція, - це обстеження на наявність антитіл до ВІЛ. Хворих виявляють лише у випадках, коли вони добровільно обстежувалися або здавали кров на антитіла до ВІЛ, коли готувалися до операції, пологів, перед здачею крові як донори.

В Охтирському районі за 2019 рік обстежено імуноферментним методом через інфекційний кабінет 2113 особи, виявлені антитіла до ВІЛ у 5; швидким тестом обстежено 183 особи, позитивний результат виявлено в однієї. За вимогами МОЗ України, в регіонах необхідно обстежувати на антитіла до ВІЛ мінімум 5% населення. У нас в Охтирці та районі обстежено всього 74% від запланованої кількості обстежень. Регулярне тестування на ВІЛ рекомендовано кожній статевоактивній людині, особливо людям групи ризику.

Обстеження на ВІЛ імуноферментним методом безкоштовне. Здати аналіз крові на антитіла до ВІЛ можна у поліклініці для дорослих та дітей КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ» за адресою: м. Охтирка, вул. Петропавлівська, 15, кабінет 18. Там на вас чекає лікар-інфекціоніст Шаповал Юлія Вікторівна.

Консультування щодо проблем ВІЛ-інфекції можна одержати в кабінеті «Клініка дружня до молоді» за адресою: вул. Петропавлівська, 15 або за телефоном: 4-29-14.
Г.М. Мучник
Зав. кабінетом "Клініка дружня до молоді"
КНП ОМР "Охтирська ЦРЛ"
Юлія Шаповал
Лікар-інфекціоніст КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ»


20.09.2019

Пропонуємо інфолист Клініки, дружньої до молоді з висвітленням проблеми небажаної вагітност

Слайд 6


20.09.2019

Пропонуємо інфолист щодо діяльності Клініки, дружньої до молоді, в м. Охтирка

Слайд 6


01.08.2019

Перевірено міцність стелі нової лікарні

Позаштатна ситуація зі стелею в ортопедичному відділенні Охтирської ЦРЛ стала приводом для багатьох спекуляцій. Та адміністрація лікарні перш за все переймається тим, щоб подібна подія не сталася в майбутньому.
Тому 1 серпня, в присутності спеціально організованої комісії, до складу якої ввійшли головний лікар, відповідальні технічні особи лікарні, та представники обласних будівельних організацій, було проведено перевірку міцності несучих елементів підвісної системи стелі виробництва фірми «Kraft».
Проводилося випробування вантажем 6,2 кг, який підвішувався до несучих елементів стелі в місцях кріплення до залізобетонних плит та в середині прольоту. Випробовувалася стеля не лише в ортопедичному відділені (відновлена), але й в інших приміщеннях.
Випробування довели безпеку несучих елементів підвісної системи стель виробництва фірми «Kraft» при існуючих навантаженнях.


31.07.2019

Стелю ортопедичного відділення відновлено

Вночі 30 липня, в ортопедичному відділенні лікарні сталася позаштатна ситуація. Зі стелі впало близько 19 м. кв. стельової плитки. Вже зранку адміністрація комунального некомерційного підприємства Охтирської міської ради "Охтирська центральна районна лікарня" направила відповідні акти виконавцям та організатору ремонтних робіт про цю подію.
На час усунення дефекту стелі, пацієнтів з палат, прилеглих до місця інциденту, було переведено до інших. Ситуація не вплинула на робочий графік чи режим лікарні, медична допомога надавалася в звичайному порядку.
Станом на 31 липня 2019 року, дефекти стелі усунено коштом організації-виконавця робіт з ремонту за сприяння Управління капітального будівництва Сумської обласної державної адміністрації.


22.07.2019

Про важливість грудного вигодовування

Грудне вигодовування

Здоров'я людини залежить від здоров'я її батьків, від того який був емоційний стан майбутньої мами, як вона харчувалась, від того дня, коли здійснилось чудо: зустрілись дві клітини, і до народження дитини. Значною мірою на здоров'я людини впливає і те, яку їжу вона отримувала протягом першого року життя, чи отримувала унікальний продукт, винайдений матінкою-природою: грудне молоко. Еволюцією передбачено, що малятко від першого крику і до перших кроків повинно споживати саме молоко матусі, а не корови, кози чи штучні суміші, які вчені стараються за властивостями наблизити до грудного молока, але це неможливо...

Щоб привернути увагу суспільства до важливості годування малечі грудним молоком, за ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров'я у 170 країнах світу з 1по 7 серпня проходить Всесвітній тиждень грудного вигодовування. Його мета – інформування теперішніх і майбутніх матусь, а разом з ними теперішніх і майбутніх татусів про важливість грудного вигодовування дитини, як для самої жінки, так і здоров'я малятка в дитинстві та в зрілі роки.

Я не помилилась: саме від уваги татусів, емоційного клімату в сім'ї, харчування мами залежить успішність грудного вигодовування. На сьогодні лікарі рекомендують виключно грудне вигодовування дитини до шести місяців життя, по тому – продовжити з відповідними за віком прикормками до двох років і навіть довше.

Чим грудне вигодовування краще?

Грудне молоко визнано ідеальною їжею для дитини: стерильне, тепле, легко засвоюється, має всі необхідні інгредієнти для успішного розвитку дитини, захищає від інфекційних та алергічних захворювань, сприяє кращому процесу травлення, формуванню повноцінної імунної системи.

Годування груддю економічно вигідне. На сьогодні пачка суміші (а на місяць потрібно 5-7 пачок) коштує від 70 до 200 гривень і більше. Багатьом це не по кишені. І тоді годують дитину чим прийдеться: як правило. коров'ячим молоком

Як наслідок, у дитини низка хвороб: рахіт, анемія, розлади травлення, часті простудні захворювання, котрі мають ускладнення.

Діти, котрих протягом перших місяців годують грудним молоком, рідше мають проблеми зі шлунком, краще розвиваються, рідше хворіють на простудні захворювання, а якщо все ж хворіють, скоріше виліковуються і не мають серйозних ускладнень. У порівнянні з діточками, яких годують штучно, майже ніколи не стають жертвами такого страшного явища, як синдром раптової смерті немовляти.

Грудне вигодовування сприяє правильному формуванню мозку людини. Діти, котрих годувала мама, мають більш високий IG у порівнянні з дітьми, котрі були на штучному вигодовуванні, у них значно рідше виникали проблеми з поведінкою. Вони рідше страждають деякими видами онкологічних захворювань, мають кращий зір, зуби, рідше в дорослому віці потерпають від надлишку ваги, ожиріння, цукрового діабету першого та другого типу, серцево-судинних захворювань, а значить, мають більшу довготривалість і якість життя.

При кожному годуванні в крові мами та малюка підвищується рівень оксиоцину (гормону любові), котрий сприяє формуванню та підтримці емоційного зв'язку між мамою та дитям. А це має позитивний вплив на ставлення мами до дитини і навпаки у майбутньому.

Багато патологічних станів починають проявлятися, коли дитина іде до школи. Відомо, коли дитину годують штучно, в молодшому шкільному віці вона частіше хворіє, що збільшує кількість пропусків, у таких дітей знижена увага, гірша пам'ять, рівень логічного мислення, а з цим пов'язано утримання засвоювання шкільної програми. Такі діти також мають труднощі у спілкуванні, а це може стати підгрунтям для виникнення асоціальних форм поведінки в дорослому віці.

Грудне вигодовування важливе і для здоров'я матусі. Воно сприяє профілактиці мастопатії, пухлин молочної залози, зменшує ризик маткових кровотеч після пологів, запобігає розвитку злоякісних новоутворень матки та яєчників.

Ми допоможемо

Сьогодні в Охтирському районі 81% дітей знаходяться на грудному вигодовуванні до 6 місяців. Це значно більший відсоток ніж, скажімо, 10-15 років тому.

КЗ «Охтирська ЦРЛ» сертифікована, як «Лікарня, доброзичлива до дитини», це значить, що дитина одержує грудь мами вже в пологовій залі, персонал пологового відділення навчає успішному грудному вигодовуванню. Сімейні лікарі, педіатри, лікарі педіатричного відділення консультують матусь, як правильно і успішно проводити грудне вигодовування.

Кожна молода матуся, її сім'я повинні знати,що для малюка немає кращої їжі, аніж грудне молоко, і також створювати мамі умови для того, щоб вона годувала груддю.

Г.М. Мучник
Зав. кабінетом "Клініка дружня до молоді"
КЗ "Охтирська ЦРЛ"


12.06.2019

Професійне свято медичних працівників

День медика 2019
За доброю традицією у третю неділю червня відзначається День медичного працівника — одне з небагатьох свят, яке не втратило свого значення через політичні або економічні мотиви. Його відзначають не тільки лікарі і медсестри, але й усі ті, без чиєї допомоги не обійшлася б медична галузь, хто має відношення до порятунку людських життів.
Ваша праця воістину героїчна і гуманна — зцілювати, повертати людям здоров’я, рятувати життя. Скільки пацієнтів завдяки вашим старанням знову відчули щастя і радість повноцінного життя!
Бажаємо всім працівникам галузі охорони здоров’я, міцного здоров’я, благополуччя, родинного затишку, професійних успіхів і людської шани. З вірою і впевненістю, відданістю клятві Гіппократа прямуйте в майбутнє, направляючи всі зусилля на допомогу хворим задля збереження життя і зміцнення здоров’я населення України. І нехай ваша доброта, турбота і милосердя, щедрість душ, щоденна сумлінна, наполеглива і нелегка праця повернуться до вас сторицею.
Головний лікар Охтирської ЦРЛ
В.О. Бабич


24.05.2019

Всесвітній День без тютюну

День без тютюну
До Всесвітнього дня без тютюну 31травня.
Що краще: камінь чи буруля впадуть на голову?
Або про звичайні та електронні сигарети.

В Україні за добу 250 людей помирають від хвороб, котрі пов’язані з курінням. Щорічно втрачаємо кілька мільярдів доларів внаслідок того, що курці стають непрацездатними внаслідок хвороб, не можуть фінансово забезпечити себе і сім’ї, кошти йдуть також на лікування захворювань, спричиненим активним і пасивним курінням(пасивні курці - це всі ті, хто змушений дихати димом чи парою з вейпів).

Якщо член сім’ї кожного дня викурює пачку сигарет, то за рік набігає кругленька сума – більше 12 тисяч гривень. Грошові втрати від вище названого в кілька разів перевищують доходи держбюджету від тютюнових акцизів.

За даними Державної служби статистики серед чоловіків віком 18-59 років курців 43%, серед жінок того ж віку – 7%. Поширеність куріння серед молоді віком 18-30років така: серед чоловіків – 42,8%, серед жінок – 11,4%. Серед підлітків у віці 16-17 років регулярно курять 6% юнаків і 2% дівчат. А цей контингент – потенційні батьки...

Відомо, що є зв’язок між ризиком уроджених вад серця, проблем зі здоров’ям у діточок, чиї мами були активними чи пасивними курцями. Непокоїть і те, що середній вік, коли людина починає курити, всього 13 років, вперше беруть цигарку до рота часто в 9-10років. Тільки 5-6% курців можуть кинути палити – це пов’язано зі стійкою нікотиновою залежністю. Щоб не втратити споживачів своєї продукції, тютюнова індустрія нав’язує нові вироби, розповсюджує міфи, ніби вони менш шкідливі, і навіть, допомагають позбавитись від залежності. Це, приміром, електронні сигарети (вейпи).


Електронна сигарета складається з акумулятора, датчика, який визначає тиск повітря, мікросхеми, контейнера для рідини і випарника. В результаті випаровування рідини утворюється пар, який вдихає споживач пристрою.Типовий склад рідини для електронної сигарети: нікотин – легкий наркотик, впливає на серцево-судинну і нервову системи, призводить до залежності; пропіленгліколь підсилює смак, стимулює надходження пару в дихальні шляхи; гліцерин – сприяє наочність пару, що видихають; ароматизатори – вони придають пару смак та запах і є алергенами.

Е-сигарети на сьогодні розглядаються як такі, що прилучають людей до никотинової залежністі. Значна кількість молоді починає з електронних сигарет, невздовзі переходять на звичайні тютюнові вироби. Внаслідок хімічних реакцій, що відбуваються при кипінні, утворюється кілька десятків шкідливих сполук(одні з них акролеїн та формальдегід, важкі метали: олово, хром з нагрівального елементу). Людина інгалює вміст е-сигарети. Великі клуби пару, трюки з ним, смакова різноманітність рідини – все це популяризує електронні сигарети серед підлітків та молоді.

У нас в Україні обіг е-сигарет, зокрема, серед дітей, ніяк не регулюється, адже законодавчо вони не належать до тютюнових виробів. Вже два роки в стінах парламенту розглядають законопроект №2820, який би врегулював ринок е-сигарет. Проект пропонує заборонити їх продаж неповнолітнім, зобов’язує виробників вказувати інформацію про ризики для здоров’я, заборонити рекламу даних пристроїв.

В семи штатах Америки заборонено продаж тютюнових виробів та е-сигарет особам до 21 року. В Бразилії, Австралії, Новій Зелландії, Бельгії, Норвегії, Ізраїлі, Сингапурі, Аргентині, Канаді, Уругваї вейпи заборонені взагалі для всіх громадян. В Україні прийняття закону, котрий би обмежував обіг е-сигарет, блокується певними тютюновими лобістами, які керуються власними комерційними інтересами. А влада багатьох країн світу вважає, що обмеження споживання нікотинововмісних виробів буде мати позитивний вплив на здоров’я населення, врятує багато життів. Наші ж законодавці так не вважають. Тому маємо те, що маємо...

Магазини не тільки продають вейпи школярам, але і консультують, як ними користуватися. Батьки не можуть пред’явити претензії продавцям. Адже у законодавстві – ні слова про електронні сигарети.

У 2017 році в Україні проведена четверта хвиля опитування підлітків 13-15 років щодо тютюнопаління. Згідно з даними опитування частка дітей, які споживали е-сигарети, становила 18,4% (хлопці 22,6%, дівчата 14%), що у 2 рази перевищує щоденних курців звичайних сигарет. Досить висока питома частка тих підлітків, які коли-небудь пробували е-сигарети-40,3% опитаних(з них 46,2% хлопців і 34,1% дівчат).

В Охтирці серед старшокласників хоча б раз споживали вейпи 43% опитанних.

При використанні е-сигарет надходження нікотину до організму може бути більшим, ніж при курінні звичайної сигарети. Існують дослідження, які спростовують міф, що за допомогою е-сигарет можна кинути курити. Навпаки: використання пристроїв сприяє виникненню нового, так званого подвійного стилю куріння, тобто споживанню електронних та звичайних сигарет одночасно.

Вейп теж шкідливо

Висновки міжнародного агентства дослідження раку: бездимні пристрої для споживання нікотину викликають рак порожнини рота, підшлункової залози, дихальних шляхів. Дослідження, проведені в країнах Південно-Східної Азії, довели, що жінки- споживачі е-сигарет під час вагітності-народжували дівчаток з меншою вагою тіла, а хлопчиків взагалі не виношували. При довготривалому споживанні вейпів пошкоджуються легені, що призводить до облітеруючого бронхіолі ту (хвороба вейперів) – це легенева недостатність, смерть.

Вчені з Англії з’ясували, що споживачі е-сигарет мають високі ризики розвитку легеневої інфекції, часто вмирають від раку легень. Вторинний аерозоль, який виділяється у повітря під час вейпінгу, містить потенційно шкідливі хімічні речовини. Недарма ВООЗ рекомендує заборонити використання вейпів у закритих приміщеннях. Легені не пристосовані для вдихання як пару, так і диму! Чим раніше дитина почне "парити", тим скоріше виникне залежність. Куріння повільно, але впевненно вбиває людину, погіршує здоров’я майбутніх поколінь.

Зменшення числа курців та вейперів в Україні – це завдання у боротьбі з неінфекційними захворюваннями (інфаркти, інсульти, гіпертонічна хвороба, хронічні обструктивні захворювання легенів), на котрі приходиться більше 80% передчасних смертей, а також сприятиме підвищенню довготривалості життя. Цю проблему однією просвітницькою роботою не вирішити. Її потрібно вирішувати на законодавчому рівні. Щоб уберегти дітей від вживання нікотину(звичайне куріння, вейпи), повинен бути і особистий приклад батьків, негативне ставлення до курців у суспільства.

Г.М. Мучник
Зав. кабінетом "Клініка дружня до молоді"
КЗ "Охтирська ЦРЛ"


10.05.2019

Всесвітній День медичної сестри

День медсестри 2019 рік

Протягом всієї історії людства, ті, хто рятує від хвороб та полегшує страждання, користуються повагою та любов’ю.

Медична сестра – це втілення життєлюбності, це розуміння чужих страждань та біди, це виважена (подеколи й відчайдушна) хоробрість, це людяність, жертовність, душа і серце, віддані на службу здоров’ю людей.

З нагоди професійного свята – Міжнародного дня медичної сестри, висловлюємо найщиріші привітання та вдячність від імені всіх Ваших колег-лікарів та тих, чиє здоров’я залежить від Вашої невтомної самовідданості.

Бажаємо плідної, вдячної праці, здоров’я та миру Вам і Вашим родинам. Нехай кожна та кожен з Вас завжди відчувають свою силу, потрібність та гордість за ту професію, що Ви обрали.


З повагою,
Головний лікар Охтирської ЦРЛ Бабич В.О.
Головна медсестра Охтирської ЦРЛ Полуйко Л.О.


30.04.2019

Всеукраїнський день меланоми – 10 травня

Меланоми

10 травня 2019 року, в Україні проходить Всеукраїнський день меланоми. Інформаційно-просвітницькі заходи у загальнодержавному масштабі проводяться щорічно з 2009 року, згідно з протоколом приєднання України до Всесвітньої програми «Євромеланома», учасниками якого є понад 20 європейських країн.

Мета цього проекту – рання діагностика раку шкіри, привернення уваги суспільства до тих небезпек, які містять в собі навіть невеличкі родимки, інформування людей про шкоду сонячного та штучного ультрафіолетового опромінення, надмірного захоплення засмагою, формування у населення відповідального ставлення до свого здоров’я.

В рамках проведення Всеукраїнського Дня меланоми, лікарі-дерматологи КЗ «Охтирська ЦРЛ» будуть оглядати шкіру всіх, хто звернеться до них.

При підозрі на рак шкіри під час клінічного огляду, пацієнти будуть направлені для дообстеження шляхом дерматоскопії в КЗ СОР «Сумський обласний клінічний диспансер».

Консультації проводитимуться безкоштовно, 10 травня 2019 року з 8:00 до 15:30 за направленням лікарів-дерматологів (треба мати на руках результат аналізу крові на РМП).

Меланома – злоякісна пухлина шкіри, яка виникає внаслідок переродження клітин меланоцитів, які в нормальному стані відповідають за синтез пігменту шкіри, меланіну. Та під впливом ультрафіолету, втрачають диференціровку та трансформуються у злоякісні клітини з утворенням пухлини – меланоми.

В Україні, рівень захворюваності на злоякісні новоутворення шкіри достатньо високий. Смертність від меланоми в Україні сягає 95%, що обумовлено несвоєчасною діагностикою цієї пухлини на ранніх етапах. В значній мірі, це є наслідком пізнього звернення самих хворих за медичною допомогою.

Кількість сонячних днів влітку останніми роками зростає невпинно. Водночас, за всі допустимі норми виходить інтенсивність сонячного випромінювання.

Кожному потрібно знати: довготривале перебування під сонячними променями небезпечно. Особливо ризикують люди зі світлою шкірою, світлим чи рудим волоссям, всі, у кого є на відкритих ділянках шкіри родимки, всі, схильні до сонячних опіків.

Якщо ви помітили, що родимка змінила колір, форму чи розмір, почала легко травмуватись та кровоточити, спричиняє суб’єктивні відчуття (стала симптомною) – не гайте час. Поспішайте до лікарів дерматологів, котрі ведуть прийом за адресою:

м. Охтирка, вул. Петропавлівська, 15.

Телефон для довідок: 6-30-2919.04.2019

Загальнонаціональна акція "За чисте довкілля"

Щороку, у середині квітня, Українна виходить на Толоку. Прибирання території після зими, підфарбовування та підбілювання - все це потрібно нам самим. Адже почуваєш себе набагато комфортніше, коли навколо чистота та файний краєвид.

Провели свою Толоку і ми, колектив Охтирської центральної районної лікарні.

Пропонуємо на цю тему невеличкий фотозвіт.12.04.2019

Вакцинація. Актуально, потрібно, необхідно.

Щеплення

З 24 квітня по 30 квітня, в усьому світі, зокрема і в Україні, проводиться Всесвітній тиждень імунізації, ініційований Всесвітньою організацією охорони здоров'я.

Саме вакцинація стала важливим інструментом забезпечення епідеміологічного благополуччя населення, завдяки імунізації можна попередити мільйони смертей в Україні.

Написати цю статтю мене спонукала інформація з новин, яку я почула 05.03.2019 року: батьки дітей з Луцьку, Одеси, Житоміру вийшли на акцію протесту з того, що їх дітей без довідок про щеплення не допускають до школи. Я не буду агітувати робити щеплення, лише надам деякі факти – висновки робіть самі.

В XIX сторіччі з 20 дітей, 15 помирало від інфекційних хвороб. Ситуація покращилась, коли стали доступними щеплення від найбільш поширених дитячих хвороб.

Думайте самі, вирішуйте самі! Факти, тільки факти...

На сьогодні в Україні діє наказ МОЗ України від 11.08.2014 р. № 551, та наказ МОЗ України від 18.05.1018 р. № 947 «Про внесення змін до календаря профщеплень в Україні». Згідно цих наказів, кожна дитина має право бути захищеною від десяти найбільш поширених збудників дитячих хвороб.

У 2018 році в Україні на кір захворіло 35 120 людей, а за перші два місяці 2019 року - 24000 людей. З початку епідемії 2017 року, кір забрав життя 30 наших співвітчизників. За два місяці 2019 року від ускладнень кору померло 14 людей. Спалах кору в Україні триває, ліків від вірусу не існує. Головна причина спалахів – низьке охоплення щепленнями. Для виробки колективного імунітету в популяції, необхідно, щоб рівень вакцинації сягав 95-98%. Тільки дві дози вакцини забезпечуть захист від хвороби. Безжалісна статистика: з 1000 людей, котрі захворіють на кір, одна людина помре, одна захворіє на енцефаліт зі стійкими неврологічними наслідками, 50 отримають тяжкі ускладнення. Робіть висновки...

Дифтерія. Люди про цю хворобу теж стали забувати, а дарма. У 2018 році в Україні діагноз дифтерія поставлено 9 пацієнтам. Справи давно минулих днів... З 1991 року, після офіційного оголошення ВООЗ про початок епідемії в Україні, по 1998 рік, на дифтерію захворіло близько 20 тисяч людей, 696 з них померли, тисячі залишились інвалідами. Основною причиною епідемії стали недоліки в проведенні імунопрофілактики у дітей, відсутність планових ревакцинацій дорослого населення. Як результат, колективний імунітет до дифтерії знизився до критичного рівня. На сьогодні теж саме. Дифтерія небезпечна тим, що без негайного введення сиворотки, шанси на життя складають 50%, з сивороткою ризик смертності «знижується» до 20%. Для лікування дифтерії в Україні наявні 900 доз сиворотки. Хвороба передається повітряно-крапельним шляхом. Думайте...

Епідемічний паротит. Про нього стали забувати навіть лікарі. Захворюваність, смертність невелика 1:10000 випадків. Але у 20-30% захворівших підлітків-хлопців та дорослих чоловіків буде запалення яєчок (орхіт), у дівчат та жінок в 5% випадків вірус епідпаротита вражає яєчники (оофорит). Ці ускладнення – часта причина незворотної безплідності. У 1 на 200-500 захворівших буде менінгіт чи енцефаліт – як наслідок паралічі, епілептичні напади, нейросенсорна глухота. Думайте...

Правець. За 2018 рік зафіксовано 17 випадків захворювання на правець. Жоден хворий не був щеплений. Правець – гостре інфекційне захворювання, яке вражає нервову систему, викликає судоми, що призводять до смерті. Будь яке пошкодження шкіри чи слизових, забруднення спорами столбнячної палички може викликати захворювання. Смертність від правця сягає 70%. Причина смертності – недбалість самих людей, котрі знехтували завчасним щепленням.

Кашлюк. . Цю хворобу відносять до десяти найбільш вагомих причин смертності дітей ранього віку, тому що саме в них він має тяжкий перебіг, від 3 до 10% маленьких пацієнтів помирають. Заразитися малеча може від дорослих, у котрих єдиний симптом кашлюку – довготривалий кашель.

Hib-нфекція. Саме вона, гемофільна паличка, є причиною кожного п’ятого менінгіту та кожної третьої тяжкої пневмонії в дітей віком до 5 років. Цей збудник викликає тяжкі пневмонії, септицемії, епіглотити. Вакцинація проти Hib в Україні розпочата в 2006 році. Це дало можливість знизити показники смертності дітей до 1 року від пневмонії, септицемії, гнійних менінгітів на 25%. Саме ця вакцина рятує життя багатьом маленьким українцям.

Туберкульоз. В групі ризику зараження кожна дитина. Щеплення діти одержують ще в пологовому будинку. Імунізація зменшує захворюваність у 7-10 разів, захищає від таких тяжких форм, як дисемінований туберкульоз, та туберкульозний менінгіт, наслідки якого смерть або інвалідність. Жахливо: в 2016 році від туберкульозу померло 10 дітей, а в 2017 році – 7 дітей. Всі вони не мали БЦЖ.

Поліомієліт. Це дуже контагіозне захворювання. Збудник – вірус, він вражає нервову систему. У одного з 200 заражених поліомієлітом виникає необоротний параліч. З числа паралізованих 5-10% помирають від параліча дихальної мускулатури. Ліків від поліомієліту не їснує. Запобігти захворюванню можуть тільки щеплення. Сьогодні від поліомієліту страждають діти в Афганістані, Нігерії, Пакистані, Сирії. Коли завезуть вірус до України, страшно навіть уявити скільки буде біди.

Червінка. Це дитяче захворювання. На разі діти хворіють не часто. Але якщо захворіє вагітна жінка, у котрої не було щеплення в дитинстві, або вона не хворіла на це захворювання раніше, буде велика біда. Зараження під час вагітності – можливі викидні, народження мертвої дитини або дитини з вадами розвитку: вроджені вади серця, розумова відсталість, катаракта, глухота, паралічі, мікро та гідроцефалія тощо. На жаль, чудес не буває, 100% ждіть біди.

Гепатит В. Щеплення проти гепатиту В почали робити в Україні в 2000 році. Шляхи передачі інфекції – від матері до дитини, статевий шлях та при медичних і немедичних втручаннях, коли люди контактують з кров’ю, вагінальною рідиною, спермою. Кожного року в Україні на гострий гепатит хворіє 5-6 тисяч осіб, що призводить до появи 250-300 хворих на хронічний гепатит. У дитини, котра заразилась на першому році життя, хронічний гепатит розвивається у 80-90%, у більш старших діток, хронізація процесу у 30-50% випадках. Через багато років після зараження розвивається рак або цироз печінки. Вірус на забруднених кров’ю предметах зберігає свою активність на протязі 7днів. Дитина може заразитися навіть в пісочнику, травмуючись голкою від шприця наркомана.

Ще трохи уваги

Під час епідемій, наприклад натуральної віспи, страх перед смертельною небезпекою переборював страх перед вакцинацією. В Росії перше щеплення проти натуральної віспи зробила імператриця Єкатерина II. Вона надала приклад своїм підданим і видала наказ про обов'язкове щеплення проти натуральної віспи.

Кожен вірить, що саме він не захворіє. Результат ми бачимо: помирають від кору, правцю, очікуємо дифтерію... Лише коли 95-98% населення будуть мати щеплення від керованих інфекцій (тих, які можемо попередити щепленнями) інфекції будуть ліквідовані на території України.

Г.М. Мучник
Зав. кабінетом "Клініка дружня до молоді"
КЗ "Охтирська ЦРЛ"


03.04.2019

Кір. Актуально, як ніколи.

Кір актуальний

26 березня 2019 року КЗ «Охтирська ЦРЛ» відвідала Обласний інфекціоніст Троцька Ірина Олександрівна. Проведено лекції за актуальними на сьогодні темами : «Грип», «Кір». Були присутні лікарі сімейної медицини та вузько фахові спеціалісти з м. Охтирка та районних лікарень, також лікарі Тростянецької, В. Писарівської лікарень. У 2018 році на кір захворіло понад 54 тисячі жителів України: 20204 дорослих та 34247 дітей. З початку року від ускладнень кору померло 16 людей (12 дітей та 4 дорослі людини).

В Сумській області за 2018 рік на кір захворіло більш як 300 людей. Майже всі з захворівших не були щепленими.

З початку 2019 року на кір по Україні захворіло 35 002 людини — 15 886 дорослих і 19 116 дітей. Від ускладнень кору померло 14 людей. Після кількох тижнів зниження, рівень захворюваності на кір в Україні знову зростає. Найбільше нових випадків кору зареєстровано у Києві (260 хворих: 139 дорослих і 121 дитина), Київській (200: 123 дорослих та 77 дітей), Хмельницькій (177: 93 дорослих та 84 дитини); Львівській (165: 48 дорослих та 117 дітей) та Харківській (160: 91 дорослий та 69 дітей) областях.

За перший квартал 2019 року в Сумській області, за даними Лабораторного Центру захворіло на кір 140 осіб (з урахуванням попередніх діагнозів), з них 107 дорослих та 33 дітей, в тому числі протягом останнього тижня – 31(26 дорослих та 5 дітей). Зареєстровано 1 летальний випадок по Буринському району.

Кір — надзвичайно заразне інфекційне захворювання, що передається від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом, тобто під час чхання, кашлю або розмови хворого. Вірус кору може жити в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення.

Інкубаційний період кору (тобто період, коли симптоми ще не проявляються) становить 6—21 днів. Далі починається період захворювання з такими симптомами: висока температура, головний біль, нежить, сухий кашель, збільшення лімфовузлів (зазвичай – шийних), запалення слизової оболонки очей (сльозотеча, світлобоязнь, гнійні виділення), пронос та блювота. На 4—5 день хвороби з’являється червоний висип, який починається зі шкіри голови й обличчя, а згодом розповсюджується на все тіло. Хвороба із симптомами триває до 4 тижнів і більше.

Дев’ять із десяти невакцинованих людей, що контактують із хворим, будуть заражені та захворіють. Захворювання на кір може мати тяжкий перебіг і призвести до серйозних ускладнень — пневмонії, вушної інфекції, запалення мозку (енцефаліту) тощо, а також до інвалідності та смерті.

Специфічного лікування від кору немає. Єдиний спосіб запобігти ускладненням і смерті від кору — вакцинація. Діти й дорослі, які не отримали профілактичне щеплення, перебувають у зоні ризику. Вакциною проти кору Охтирка повністю забезпечена, країна-виробник – Бельгія, вакцина якісна, безпечна, добре переноситься. За питаннями стосовно вакцинації необхідно звертатися до свого сімейного лікаря.

Лікар-інфекціоніст Охтирської ЦРЛ
М.О. Капуста
16.03.2019

Туберкульоз. Стосується кожного

Туберкульоз стосується кожного

Кожного року 24 березня в усьому світі відмічають Всесвітній день боротьби з туберкульозом.

Туберкульоз. Стосується всіх. Минуло 137 років з дня відкриття німецьким мікробіологом Робертом Кохом збудника туберкульозу, 101 рік від отримання вакцини проти туберкульозу, 76 років від синтезу першого протитуберкульозного препарату стрептоміцину.На початку XIX сторіччя від сухот помирав кожен 7 житель Європи. Здається, є всі підстави, щоб знищити хворобу ...

Але з 1995 року експерти Всесвітньої організації охорони здоров’я зареєстрували в Україні епідемію туберкульозу. А це значить, жертвами палички Коха стали більш як 1% наших співгромадян.

Цифри сучасності

Рівень захворюваності на туберкульоз в Україні в 10 разів вищий, ніж в Європі.

У 2017 році в Україні зареєстровано 21995 нових випадків туберкульозу. На вересень 2018 року на обліку стоять 34966 українців, з них 8 тисяч мультирезистентні.

Україна посідає друге місце в Європейському регіоні за розповсюдженням мультирезистентних форм туберкульозу як серед повторних, так і серед нових випадків захворювання.

За останні три роки в Україні туберкульоз забрав більше життів, ніж військові дії на Донбасі. Від сухот протягом останніх трьох років померло 13 тисяч наших співгромадян, тобто кожного дня – 11 чоловік.

В Охтирському районі за 2018 рік стали на облік до фтизіатрів з приводу туберкульозу 21 чоловік проти 19 у 2017 році.

У структурі причин смертності серед всіх інфекційних та паразитарних захворювань на долю туберкульозу припадає більше ніж 80%. Важливо знати, що в умовах епідемії може захворіти кожний. Багато українців не до кінця обстежені, своєчасно не звертаються до лікарів. Частка не діагностованих випадків за розрахунками фахівців складає 25%.

Близько 80% населення України інфіковані мікобактерією туберкульозу. Коли людина слабне під дією несприятливих факторів (погане харчування, шкідливі звички, куріння, стрес) може розвинутися захворювання.

Особливості сьогодення

У наш час епідемія туберкульозу складається з трьох чинників: типовий туберкульоз, хіміорезистентний (це небезпечна форма, не піддається лікуванню сучасними препаратами), поєднання туберкульозу та ВІЛ-інфекції.

Туберкульоз – інфекційне захворювання, яке викликає мікобактерія туберкульозу. Хвороба передається повітряно-крапельним шляхом. В 90% випадків вражає легені, однак можуть постраждати інші органи. Один хворий відкритою формою здатен заразити більше сотні людей,10 з них захворіють.

Турбує, що в Україні зростає захворюваність серед дітей. У 2015 році захворіло на сухоту 826 дітей. В Охтирському районі, на щастя, таких випадків у 2018 році не було. Туберкульоз – і соціальна хвороба, захворюваність залежить від рівня життя, матеріально-побутових умов, якості харчування.

На захворюваність також впливають міграційні процеси, якість профілактики та своєчасність виявлення туберкульозу. В умовах епідемії може захворіти будь-яка людина незалежно від соціального статусу і матеріальних статків.

Бити на сполох треба тоді, коли мають місце такі симптоми: кашель понад два тижні, підвищення температури понад тиждень, утруднене дихання, біль в грудях, поганий апетит, слабкість, втрата ваги, підвищена пітливість, кровохаркання.

В умовах реформування медицини новим у лікуванні туберкульозу в Україні буде те, що такими пацієнтами разом з фтизіатрами будуть опікуватися сімейні лікарі. Саме сімейні лікарі будуть контролювати терапію таких пацієнтів, щоб вони не кидали лікування, приймали протитуберкульозні препарати до повного одужання.

В Україні уже сьогодні впроваджуються нові методи діагностики, з’явилося нове устаткування, яке дозволяє поставити діагноз протягом 2-4 годин після того, як пацієнт звернеться до лікаря.

Сучасні методи лікування дозволять зупинити виділення мікобактерії протягом двох тижнів після початку лікування. Пацієнт не буде небезпечним для оточення і надалі зможе лікуватися амбулаторно. Традиційним методом профілактичного обстеження і ранньої діагностики туберкульозу в Україні є флюорографічне обстеження. ВООЗ вважає, що це застарілий метод. Але саме ним і у нас в районі вдалося діагностувати туберкульоз в 90% випадків.

Більш вагомою специфічністю й інформативністю володіє комп’ютерна томографія. Цей метод дозволяє розпізнати прояви туберкульозу в легенях до 0,5 мм. Але, на жаль, таке дослідження поки що недоступно широкому загалу. Тому потрібно користуватися тими методами діагностики, що є доступними.

Особам віком від 15 років один раз на два роки, а людям з окремого контингенту – один раз на рік треба робити флюорографічне обстеження. Цю процедуру можна пройти в поліклініці КЗ «Охтирська ЦРЛ»безкоштовно. Щоб не пропустити початкову стадію хвороби, кожній дитині роблять пробу на реакцію Манту раз на рік до досягнення нею 18 років. У групі ризику щодо зараження туберкульозом – кожна дитина!

Контактувати з хворим відкритою формою вона може в транспорті, в під’їзді, в черзі й т. і. Тому відмовлятися від обстеження дитини в умовах епідемії батькам безглуздо.

Щеплення від туберкульозу дитина одержує в пологовому будинку. Воно захищає від тяжких форм туберкульозу: таких як туберкульозний менінгіт, міліарний туберкульоз, тощо. Саме імунізація зменшує захворюваність в 7-10 разів. Кожна свідома людина повинна піклуватися про своє здоров’я і здоров'я членів сім’ї. А для цього перш за все треба вести здоровий спосіб життя, своєчасно обстежуватися і не займатися самолікуванням.

Г.М. Мучник
Зав. кабінетом "Клініка дружня до молоді"
КЗ "Охтирська ЦРЛ"


07.03.2019

Зі святом Вас, любі наші жінки!

Адміністрація Охтирської ЦРЛ щиро вітає всіх наших невтомних чарівниць зі справжнім весняним святом!
Здоров'я та щастя всім вам, шани й добробуту!
А 6 березня, у РБК відбувся святковий концерт з нагоди весняного свята та вручення грамот.


06.03.2019

Семінар щодо впровадження медичної реформи на базі Охтирської ЦРЛ

28 лютого 2019 року, Охтирка вкотре успішно продемонструвала високим гостям свою готовність до впровадження медичної реформи в місті та на території, котра буде входити в Охтирський госпітальний округ.

Оглянути приміщення нового корпусу, умови для лікування хворих та устаткування, котре було закуплено для повноцінного виконання покладених на вторинну ланку завдань, прибула численна делегація. До складу делегації входили поважні обласні та районні фахівці.

З Сумської обласної держадміністрації, нас відвідали: начальник управління охорони здоров’я Сумської ОДА Бутенко С., директор Сумського ВП ЦРМС Хоруженко О, головний спеціаліст охорони здоров’я та обласний терапевт Хомета Г., радник з юридичних питань Сумського ЦРМС Лобова М.

Делегація оглянула відремонтовані приміщення нового корпусу та нове, сучасне медичне устаткування, котре було закуплено за 2017 та 2018 роки:

 • цифрову систему рентгеноскопічну типу С-дуга (ЕОП) з рентгенпрозорим операційним столом вартістю 3 559 тис. грн.;
 • два столи операційні на 197,6 тис. грн.;
 • пульсоксиметр за 38,2 тис. грн.;
 • два світильники операційних зі стельовим кріпленням на 198 тис. грн.;
 • три світильника операційних пересувних на 266,1 тис. грн.;
 • шість моніторів пацієнта на 237,6 тис. грн.;
 • три відсмоктувачі медичні на 20,1 тис. грн.;
 • чотири апарати штучного дихання та вентиляції легенів ЮВЕНТ-Т – 2188,9 тис. грн.;
 • комплекс рентгенівський діагностичний КРД 50 за 238,5 тис. грн.;
 • два опромінювачі ртутно-кварцеві УГН-IМ – 17 тис. грн.;
 • апарат для магнітотерапії багатофункціональний МІТ-МТ (МЛТ)1 – 8,3 тис. грн.;
 • набір для лапароскопічних втручань вартістю 1880 тис. грн.;
 • електрокоагулятор за 73,8 тис. грн.;
 • п'ять електровідсмоктувачів сумарно на 41,1 тис. грн.;
 • два підігрівачі рідини – 11,6 тис. грн.;
 • монітор пацієнта для новонароджених – 20,1 тис. грн.;
 • два насоси шприцевих за 46,8 тис. грн.;

Також гості відвідали ті приміщення та відділення нового корпусу Охтирської ЦРЛ, котрі вже введено в експлуатацію: відділення гемодіалізу, отороларингологічне-офтальмологічне, урологічне, відділення екстреної та невідкладної допомоги.26.02.2019

Епідемія наркоманії в Україні

Обережно! Наркотики!

Генеральна Асамблея ООН у 1987 році проголосила 1 березня Міжнародним днем боротьби з наркоманією та незаконним обігом наркотиків, визнавши тим самим важливість проблеми. За оцінками фахівців від 3 до 4 відсотків жителів планети вживають наркотики.


Слово "наркоманія" походить від грецького "narke"- затьмарення свідомості, оніміння, параліч, божевілля, безумство. Це ненормальний стан організму людини, викликаний вживанням наркотичних речовин. Наркотик — це речовина, котра викликає фізичну, психічну залежність, змінює психіку, призводить до фізичної, моральної, соціальної деградації, штовхає людей на злочини.


Шановний читачу, впевнені, що дехто з вас думає: "мене і моїх дітей це не стосується, це десь там далеко, у когось". На жаль, зовсім не так.

Наркоманія - це хвороба?

В Україні наркотична епідемія почалася в дев'яностих. За даними МВС, в Україні 500 тисяч наркозалежних, з них 176 тисяч вживають наркотики регулярно, близько 5 тисяч наркозалежних не досягли 18 років. Фактично цифри можуть бути набагато більшими. За оцінками фахівців кількість людей, котрі вживають психоактивні речовини, може бути більш як п'ять мільйонів. Це пояснюється тим, що левова частка людей, котрі мають проблеми з наркотиками не звертаються за допомогою до фахівців, не виявлені установами МВС. Особливо прикро те, що п'ята частина всіх наркозалежних – це школярі,60% - молоді люди у віці від 16 до 30 років.

Середній вік, у якому людина вперше пробує заборонені речовини, 15-16 років. Але почастішали випадки, коли діти у віці 9-12 років стають жертвами наркотиків.

Кількість наркоманів в Україні кожного року збільшується на 7-11%. З проблемою наркоманії стикається кожна десята українська сім'я. Кожного року від наркотиків помирає до 12 тисяч чоловік. Рівень наркотизації України — найвищій в Європі. Більшість наркозалежних живе в південних областях. Найбільш уражені наркоманією Дніпропетровська, Донецька, Луганська області.

В нашому краю

В Сумській області офіційно на обліку у лікарів наркологів стоїть близько півтори тисячі наркоманів. Щоб припустити реальну цифру таких хворих, треба тих, що стоять на обліку офіційно, сміливо множити на 10!

В Охтирці та Охтирському районі на обліку у наркологів стоїть 64 наркомани. Основна маса з них — споживачі опіоїдів - "ширки". З приводу епізодичного вживання наркотичних речовин стоїть всього чотири підлітки, але їх привезли до лікарні в стадії наркотичного отруєння, тобто не все так гарно на Охтирщині з приводу споживання наркотиків підлітками.

За даними анонімного опитування, яке я і мої колеги – наркологи проводили серед старшокласників і студентів 18-19% респондентів знають, де придбати наркотичні речовини, а 6,7% хоча б раз пробували їх. 17% підлітків вважають, що вживання наркотиків – це нормально для людини або "круто".

На велику кількість наркоманів на теренах Охтирщини натякають шприці, які ми бачимо у під'їздах, пустках, у занедбаних домівках. Періодично на шпальтах місцевих газет з'являються повідомлення про затримку дилерів, котрі розповсюджували амфетамін (психостимулятор), листя коноплі, опій ацетильований (ширка).

Причина та наслідки

Споживання наркотиків нерідко стає частиною молодіжного дозвілля, тому, що серед них популярні міфи про "кайф", з яким не можуть зрівнятися жодні відчуття та радощі, і міф про власну "нарконевразливість".

У зв'язку з фізіологічними особливостями підлітків, наркотична залежність у них розвивається набагато швидше, ніж у дорослих. Лікування наркозалежності дуже складний, тривалий, дороговартнісний процес, на великий жаль, ефективність його мала. Підлітки часто міркують: "наркоманія — це хвороба дурнів та слабаків, а я розумний, у мене сильна воля, можу покинути споживання будь — коли...

Все, зазвичай, починається тоді, коли немає довірливих стосунків з батьками, з їх боку — контролю та цікавості до справ дитини.

Але якщо все ж сталося те, що сталося, і ви, шановні батьки, запідозрили неладне: дитина втратила колишні інтереси, не слідкує за зовнішністю, носить сорочки з довгими рукавами, збуджена або пригнічена, у неї звужені або розширені зіниці, з'явилися нові підозрілі друзі — не гайтеся, поговоріть з дитиною, викличте її на відвертість.

Якщо підозри підтвердились, звертайтесь за кваліфікованою допомогою до наркологів за адресою: вулиця Сумська, 57, телефон для довідок: 4-20-74. Якщо це буде самозвернення, а не стан після передозу, який лікували в лікарні, допомога надається анонімно.

Сльози, благання батьків в ситуації, коли підліток почав споживати наркотики, не допоможуть. Тільки тандем: лікар та батьки. Вони разом врятують підлітка від пастки наркоманії!

Г.М. Мучник
Зав. кабінетом "Клініка дружня до молоді"
КЗ "Охтирська ЦРЛ"
І.Д. Юшкевич
Районний нарколог


16.02.2019

Наркотики - злочин та покарання

Наркотики в Україні

За 2018 рік, Охтирський міськрайонний суд Сумської області виніс 8 вироків стосовно злочинів у сфері обігу наркотичних засобів. Виявлення осіб, що вживають наркотичні засоби, виготовляють їх, збувають, а також здійснюють інші діяння, пов'язані з наркотичними засобами,- це сфера діяльності Національної поліції.


Люди, які розповсюджують, виготовляють наркотичні засоби впевнені, що зможуть уникнути покарання. На їх совісті зламані долі, тисячі смертей, сльози матерів. Є прислів'я: "Скільки мотузці не витися, а кінець буде".


Рано чи пізно кара їх дожене...

Що каже карний кодекс

Стаття 307 КК України передбачає, що незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання чи збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів караються позбавленням волі на строк від 4 до 8 років.

Частина друга, вказаної статті передбачає, що вищезазначені дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, або особою, котра раніше вчинила один зі злочинів, передбачених статтями 308-310, 312, 314, 315,317 КК України, або із залученням неповнолітнього, а також збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів у місцях, що призначені для проведення навчальних, спортивних і культурних заходів, та в інших місцях масового перебування громадян, або збут чи передача цих речовин у місця позбавлення волі, або якщо предметом таких дій були наркотичні засоби, психотропні речовини або їх аналоги у великих розмірах чи особливо небезпечні наркотичні засоби або психотропні речовини – такі дії караються позбавленням волі на строк від 6 до 10 років з конфіскацією майна.

Ст.308 КК України передбачає кримінальну відповідальність за викрадення, привласнення, вимагання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів чи заволодіння ними шляхом шахрайства або зловживання службовим становищем. Такі дії караються позбавленням волі на строк від 3 до 6 років.

Вік кримінальної відповідальності за злочини у сфері обігу наркотичних засобів починається з 16 років.

Україна прийняла Національну стратегію щодо наркотиків до 2020 року, яка покликала гуманізувати законодавство щодо наркоманів і зосередитися більше на лікуванні, а не на покаранні наркозалежних. Вважають, що це допоможе зменшити кількість осіб, котрі вживають наркотичні засоби...

Час це покаже...

На сьогодні, Національній поліції треба посилити активність щодо виявлення злочинів у сфері обігу наркотичних речовин, або хоч трішки зменшити споживання їх підлітками та молоддю.

Діана Сергієнко, студентка 4 курсу
Національного юридичного
університету ім. Я.Мудрого,
волонтер кабінету
"Клініка дружня до молоді"


29.01.2019

Ситуація з кором ще далека від врегулювання.

На щастя, у Сумській області летальних випадків від цієї інфекції ще не зареєстровано, однак небезпека ще не зникла.

Нагадаємо, що кір - небезпечне вірусне захворювання, котре вражає лдей будь-якого віку. Найбільш вразливі - ті, хто не прищеплювався від інфекції. Вакциновані люди, зазвичай на кір не хворіють, або переность хворобу в легких формах.

Вірус передається повітряно-крапельним шляхом при чханні, розмові та кашлі. Дуже контагіозний (заразний). Виділювачем людина стає за 3-4 дні до появи перших симптомів захворювання. Зазвичай це - загальна слабкість, млявість, розлади сну, підвищення температури тіла.

Спочатку все нагадує типове ГРВІ, тому багато хто ігнорує такі прояви, "завдяки" цьому вірус поширюється далі: в шкільних класах, в колективах.

Затим, через кілька днів, температура знижується, може навіть ставати нормальною. Але нежить й кашель зберігаються та з кожним днем стають більш вираженими. Приєднується такий симптом, як боязнь світла: хворій людині важко дивитися на світло, часто з'являється кон'юнктивіт (почервоніння ока, сльозотеча та закисання).

Водночас з очними симптомами, на внутрішній поверхні щік та губ стають помітними дрібні цяточки - вірний симптом кору. Через 4-5 діб від цього моменту, знову підвищується температура тіла до 39-40 градусів. Невдовзі вниникає характерний сип у вигляди чевроних цяток: спочатку за вухами та чолі, котрий потім поступово опускається на обличчя, кінцівки та тулуб. Інколи відімчається діарея.

За умови легкого перебігу, гострі симптоми кору тривають близько тижня. Затим поступово зникає лихоманка, проходить нежить й кашель, на місцях цятоцок виникає шелушіня. Але так буває не завжди.

Ускладнений кір

Вірус завдає шкоди всьому організму людини і тому, особливо у не вакцинованих осіб, часто відмічаються усладнення хвороби:

При всьому цьому, специфічного лікування від кору не існує. Єдиний спосіб вберегтися від інфекції - щеплення. Якщо терміни вакцинації за календарем не дотримувалися, зробити щеплення не пізно ніколи.14.01.2019

В кількох областях Українни ще вирує кір. Попередити ховробу легше, ніж лікувати її наслідки.

Будьте обачливі!

В дев’ятнадцятому сторіччі з 20 дітей, 15 помирало від інфекційних хвороб. Ситуація покращилась, коли стали доступними щеплення від найбільш поширених інфекційних хвороб: кір, червінка, коклюш, дифтерія. Наслідком масових відмов від вакцінацій стала підвищена захворюваність на кір в наш час.

У 2018 році на кір захворіло понад 54 тисячі жителів України: 20204 дорослих та 34247 дітей. З початку року від ускладнень кору померло 16 людей (12 дітей та 4 дорослі людини). Найбільш хворіють на кір у тих областях, де рівень охоплення плановою імунізацією найменший (Львівська, Івано-Франківська, Закарпатська, Тернопільська, Вінницька та Чернівецька області).

В Сумській області за 2018 рік на кір захворіло більше 300 людей. Майже всі з захворівших не мали щеплення. Вже в 2019 році станом на 03.01.19 р. на кір захворіло 8 людей. В Охтирському районі за 2018 рік, кір діагностували у 6 осіб.

Характеристика захворювання

Кір - гостра інфекційна хвороба, для якої характерна загальна інтоксикація, ураження верхніх дихальних шляхів, слизової порожнини рота, зіва, очей та плямисто-папульозні висипки. Інфекція передається повітряно-крапельним шляхом, від хворого, який заразний за 4 дні до появи висипань і перші 3 дні після їх появи.

Це одна з найконтагіозніших (заразних) хвороб. Можна навіть не контактувати з хворим, а знаходячись в сусідньому приміщенні заразитись та захворіти.

Лікування чи профілактика

Специфічного лікування від кору не існує. Ускладнення виникають на всих етапах захворювання і є причиною смерті: пневмонії, гострий некротичний ларингіт, коліт,енцефаліт. Світова статистика невтішна: з п’яти тисяч захворівших – один помре.

Захиститися від кору та ускладнень можна лише щепленням. Тільки вакцинація є надійним засобом профілактики кору. Щеплення проти кору забезпечує надійний захист від інфекції у 95-97% вакцинованих. В Україні за календарем щеплень дитину проти кору вакцинують в 1 рік, ревакцинація має відбуватися в 6 років.

Сучасна вакцина комплексна, забезпечує захист від трьох хвороб (кір, червінка, паротит). Імунізація населення – це питання національної безпеки. Одержати щеплення за календарем і надолужувати пропущені щеплення безоплатно можуть усі діти віком до 18 років, а також дорослі з групи ризику: військові, студенти, освітяни, медичні працівники в амбулаторіях сімейної медицини за місцем проживання.

Якщо дитина не одержала щеплення за календарем, вакцинацію можна починати в будь якому віці до 18 років. Дитина повинна отримати 2 дози вакцини з мінімальним інтервалом 1 місяць.

Наслідки відмови від щеплень

Для запобігання подальшому розповсюдженню захворювання, рівень вакцинованого населення має бути не менше 95%. Батьки повинні знати: відмовлятися від щеплень за календарем своїх дітей на сьогодні безглуздо. Так, на 1 грудня 2018року в Україні зафіксовано 17 захворювань на правець. Смертність від нього сягає 70%.

Спалах дифтерії може бути набагато масштабнішим та страшнішим ніж той, який Україна пережила у 90 роках, коли захворіло близько 20 тисяч людей, з яких 696 померло. Смертність від дифтерії може сягати 50%. За 10 місяців 2018 року в Україні зафіксовано 9 випадків дифтерії.

Відмовляючись від вакцинації дітей, ви наражаєте їх на ризик захворювання з ймовірністю розвитку смертельних наслідків.

А.М. Мучник
Зав. кабінетом «Клініка, дружня до молоді»


10.01.2019

Що треба знати та робити у морозні часи

Морози йдуть

При зниженні загальної температури тіла людини чи локальному охолодженні окремих частин тіла, можуть траплятися відмороження різного ступеню або загальне переохолодження органиізму. Стани серйозні, небезпечні.


Розвитку цих несприятливих для здоров'я станів сприяють різні чинники:
 • Змокла одежа та взуття.

 • Одяг меншого розміру від потрібного.

 • Перебування тіла у вимушеному положенні тривалий час.

 • Втома.

 • Відчуття голоду.

 • Ослаблений загальний стан.

 • Травми та поранення.


Вітер та дощ значно посилюють дію негативних факторів та можуть призвести до переохолодження та відморожень навіть за позитивної температури повітря. А в Охтирці вже відмічено морози більше, ніж 15 градусів нижче 0. Допомога людині, котра замерзла, полягає просто у якнайшвидшому зігріванні. Загальне переохолодження можна легко попередити кількома хвилинами перебування у теплому приміщенні. Гарний ефект дають гарячі напої - чай, кава, свіжий узвар.

Щоб людині можна було уникнути несприятливого впливу холоду, на базі окремих підрозділів Охтирської ЦРЛ створено пункти обігріву. У цих приміщеннях можна зігрітися, випити чого-небудь гарячого.


Знайти пункти обігріву можна за наступними адресами:

 1. 1. Відділення екстреної (швидкої) медичної допомоги вул. Сумська (Фрунзе), 57, працює цілодобово;

 2. 2. Приймальне відділення, вул. Сумська (Фрунзе), 57, працює цілодобово;

 3. 3. Поліклініка, вул. Петропавлівська (Петровського), 15, працює понеділок - п’ятниця з 8.00 – 18.00, субота 8.00 – 15.00, неділя вихідний;

 4. 4. Терапевтичне відділення, вул. Петропавлівська (Петровського), 15, працює цілодобово;

 5. 5. Дитяча поліклініка, вул. Зарічна (50 р. СРС)іР, 32 працює понеділок - п’ятниця з 8.00 – 18.00, субота 8.00 – 15.00, неділя вихідний;

 6. 6. Педіатричне відділення, вул. Зарічна (50р. СРСР)і, 23, працює цілодобово;

 7. 7. ВЗПСМ (філіал), вул. Київська, 96, понеділок - п’ятниця з 7.30 – 17.00, субота та неділя вихідний;

 8. 8. Жіноча консультація, вул. Перемоги (Леніна), 4 понеділок - п’ятниця з 7.00 – 17.00, субота 8.00 – 12.00, неділя вихідний;


Скористатися послугами пунктів обігріву може будь-хто. Просимо також звертати увагу на оточуючих: якщо на вулиці побачили людину, котра замерзає, не проходьте повз. Допоможіть їй дістатися до найближчого теплого місця.27.12.2018

Зимові свята розпочато!

З новим роком!

Хай Новий рік у вишиванці

Розбудить вас щасливо вранці,

І принесе у вашу хату —

Усмішок й радощів багато.

Розбудить приспані надії,

Зерном і щастям вас засіє,

Зігріє миром і любов’ю

І подарує вам здоров’я!


Адміністрація та профспілковий комітет КЗ "Охтиська ЦРЛ"