Охтирська центральна районна лікарня

Офіційний інтернет-ресурс КНП ОМР "Охтирська ЦРЛ"

Новини та корисна інформація

29.12.2021

Зі святами, колеги!

З новим 2021 роком!


Вітаємо працівників Охтирської ЦРЛ з Новим 2022 роком та різдвяними святами!


І нехай попередній рік не був для нас надто поблажливим: ми стикнулися з надважким епідемічним викликом.


Довелося долати цілу низку організацйних складнощів, пов'язаних із болючим впровадженням медичної реформи вторинної ланки.

Та зараз, коли на порозі стоїть Новий рік, давайте лишимо позаду всі негаразди року старого. Нехай весь негатив залишиться у минулому і стане досвідом, котрий допоможе нам у майбутньому!

Бажаємо, щоб у Новому році всіх нас не полишав оптимізм, давайте зберігати позитивний настрій і робити все, щоб зміни на краще не забарилися!

Всім нам статку, натхнення та любові до близьких, до себе!

Радощів Вам та Вашим родинам! І нехай смуток жодного разу не торкнеться нікого з Вас!

Зі святами!


Адміністрація КНП ОМР "Охтирська ЦРЛ"28.12.2021

Учням, їхнім батькам і вчителям дещо про коронавірус SARS-COV-2 і як з ним жити...


коронавірусна інфекція

Все живе співіснує із вірусами. Протягом еволюції вони пристосувалися заражати своїх хазяїнів, а ті, у свою чергу, якось пристосувалися до “своїх” вірусів та навчилися жити з ними. Розвиток цивілізації, міграція населення, зміни клімату призвели до того, що багато хвороб, котрі вражали людей, що жили на визначеній території, почали розповсюджуватися на цілі контингенти.

У людини на шкірі, слизових оболонках і навіть у крові мешкає велика кількість вірусів, бактерій, грибів. Дещицю з них отримуємо під час народження від матері, інші заселяють нас упродовж життя.

Більша кількість наших “квартирантів” умовно патогенна, але коли у нас погіршується здоров'я, можуть викликати хвороби. Без де кого людина не може існувати: вони виконують багато функцій для нашого життєзабезпечення: допомагають перетравлювати їжу, синтезують вітаміни і деякі необхідні речовини тощо.


Є і дуже небезпечні організми. Це збудники небезпечних хвороб. Люди, котрі вже перехворіли ними, зазвичай, мають опірність до них. Популяції людей, котрі протягом довгого часу знаходилися у контакті з цими збудниками, стають нечутливими до них.


Більшість же винуватців небезпечних хвороб — це нові збудники, котрі нещодавно потрапили до людини. Їх реальні хазяїни — дикі тварини, з якими людина нечасто зустрічалася.

Людство знищувало ліси, змінювало своєю діяльністю клімат. От і збільшилась вірогідність зустрічі з деякими мікроорганізмами. Найближчий родич нашого коронавірусу SARS – COV-2 мешкав на кажанах.

Віруси, бактерії для свого існування змушені пристосовуватися. На земній кулі кожні 3-4 місяці реєструють виникнення нових збудників хвороб людини чи повернення вже знайомого збудника з новими якостями. Так, за останні 20 років людство зіткнулося з шістьома найбільш небезпечними збудниками хвороб: SARS, MERS, Eболу, пташиного грипу, свинячого грипу та COVID-19. Нові збудники хвороб будуть з'являтися частково у зв'язку з більш тісним контактом з дикими тваринами, частково — внаслідок випадкових комбінацій нових мутацій вже відомих вірусів. Зараз людство потерпає від коронавірусу з Китаю SARS-COV-2.

Що значить назва СОVID-19?

СОV- скорочення від CoronaVirus -так називають родину вірусів, які зовнішньо нагадують сонячну корону через відростки на поверхні у формі шипів. COVID- 19 — це захворювання (Д - скорочення від англійського слова disease- хвороба), спричинене вірусом.

Віруси це неклітинні інфекційні агенти. Вони складаються з нуклеїнових кислот (ДНК або РНК) і білкової оболонки. Віруси можуть відтворюватися лише всередині живих клітин.

Міграція людей, перевезення товарів сприяють швидкому охопленню новою хворобою материків та контингентів. Увесь час, відколи з'явилася людина, і доки буде існувати, будуть з'являтися нові і нові збудники, а значить, і хвороби, котрі здатні уражати усі версти населення.


Епідемія — медичний термін, що характеризує раптове перевищення сталої захворюваності для певної хвороби.

Пандемія — сильна епідемія, що поширилась на території кількох країн, континентів. ВООЗ характеризує поняття пандемія, як поширення нового захворювання у всесвітніх масштабах і пов'язує з появою нового збудника, до якого людська популяція не мала імунітету (не вміє протистояти).


На початку пандемії тяжчий перебіг коронавірусної хвороби спостерігався у людей поважного віку, котрі мали купу супутніх захворювань, як-то: цукровий діабет, ожиріння, гіпертонічна хвороба. На сьогодні, як збудник, в Україні переважає “Дельта”-варіант коронавірусу. Він значно небезпечніший для дітей, ніж штам, що викликав захворювання на початку 2020 року. Діти, молодь, як і люди поважного віку, можуть попадати до лікарень з тяжким перебігом хвороби.

Маємо ще тривожну інформацію: з'явився у світі внаслідок мутації новий штам вірусу “Омікрон”. За прогнозами, він може поширюватися в рази швидше, ніж штам “Дельта”.


Коронавірусна хвороба передається повітряно - крапельним шляхом від хворої людини, а також через дотик із забрудненими крапельками слизу (слина, виділення з носа) поверхнями. Коронавіруси можуть жити на предметах до п'яти діб, але заразність їх зменшується вже через 3 години..


Більшість людей, що хворіють на COVID-19, переносять його, як звичайну ГРВІ. Власне, хвороба і є гострою респіраторною вірусною інфекцією, але вона викликана невідомим раніше збудником. І для декого він може бути причиною тяжкого запалення легенів.

Правила захисту

Кожна свідома людина повинна знати та дотримуватися правил, котрі рятують життя:

 • не підходити ближче , ніж 1,5 метра до людей, котрі мають нежить, підвищену температуру, кашель;

 • - обов'язково мити руки з милом, коли приходите з вулиці, туалету, громадських місць, перед прийомом їжі, а також мити обличчя.

Звичайне мило розчинює ліпіди (жири) мембрани вірусу, а значить, інактивує сам вірус. Руки треба мити не абияк, а щонайменше 20 секунд. Саме за цей термін відбувається взаємодія молекул мила з мембраною вірусу. Дія антисептика схожа на дію мила, однак, він не змиває бруд зі шкіри і може бути менш ефективним.


Чисті руки — це дуже важливо! Інфекція зазвичай потрапляє до людини через слизові оболонки рота, носа, очей, якщо їх торкатися забрудненими руками.


Шановні, навчіться дотримуватися правил респіраторної гігієни: прикривайте рот, ніс під час кашлю, чхання одноразовою серветкою. У разі виникнення симптомів респіраторної інфекції, слід залишатися вдома, утримуватися од відвідування місць скупчення людей заради себе та оточуючих.

Щоб якомога менше людей одержувало вірус від заражених, ефективні карантинні обмеження, самоізоляція контактних, носіння масок, респіраторів, тимчасова заборона діяльності установ, де може бути скупчення людей.


В умовах пандемії щеплення від коронавірусу дуже актуальні, оскільки від них залежить збільшення несприйнятливих до хвороб людей.

Якщо людина щеплена проти якогось збудника, після контакту з ним інфекція не розів'ється. У випадку з коронавірусом людина має менше шансів мати тяжкий перебіг захворювання, якщо все ж таки захворіє. Щеплений, але захворівший виділяє вірус меншу кількість днів, тобто і меншу кількість людей може заразити. При достатньо великому рівні вакцинованих людей, вірус має зникнути або майже зникнути з планети. Цьому є приклади: завдяки вакцинації на всіх континентах людство розпрощалося з чорною віспою, майже не маємо випадків поліомієліту. Наразі більше 26 млн. українців мають щеплення.

Під час щеплення від COVID-19 людині вводять вбитий вірус або його частинку (S-білок,- у більшості вакцин від коронавірусу). Організм на введення відносно нешкідливої субстанції буде синтезувати антитіла. Ці ж нейтралізуючи антитіла будуть розпізнавати живий вірус і знешкоджувати його при зустрічі.

Недостатня кількість щеплених — основний фактор розповсюджування інфекційних захворювань.

У вакцинованих людей приблизно в п'ять разів більше шансів не заразитися, в 10 разів більше шансів уникнути госпіталізації і в 11 разів менше ризик смерті від коронавірусу. МОЗ України 13 жовтня дало дозвіл на щеплення від коронавірусу дітей. Ще раніше дозволено вакцинувати дітей від COVID-19 групи ризику. Вакцинувати дітей рекомендують тільки Comirnaty від Phizer/ BіоЛТес. Ці щеплення проводять за схемою: 2 рази по 0,3 мл. з інтервалом між першою та другою дозами 21-28 днів. Щеплення в Україні дозволені дітям з 12 років з дозволу батьків і в обов'язковій їхній присутності.

Phizer/BioNTech протипоказана тільки тим дітям, у котрих були серйозні алергічні реакції на компоненти вакцини, або тим, що перенесли міокардит та перикардит.

На сьогодні від коронавірусу в Україні мають щеплення більше ніж 40 000 дітей у віці від 12 років. До речі, у США вакцинують дітей з 5 років. Щеплення від коронавірусу одержують малюки у Великобританії, ЕС, у багатьох країнах світу.

Варіант “Дельта” небезпечний для дітей, тому їх треба вакцинувати заради їх здоров'я та життя дорослих, котрих діти заражають.

Щодо навчання

У 2021-2022 навчальному році освітній процес у закладах загальної середньої освіти організовується з неухильним дотриманням протиепідемічних заходів.

Так, учні повинні кожного ранку перед приходом до школи вимірювати температуру. У випадку підвищеної чи наявних респіраторних симптомів як-то: нежить, кашель, біль в горлі, залишатися вдома.

Шановні батьки, на сьогодні вам вхід у приміщення закладу освіти заборонений, і ви повинні піклуватися щоб у ваших дітей були засоби індивідуального захисту (маски або респіратори).

Хочеться нагадати учням: використані маски та рукавички потрібно викидати у спеціальні контейнери з надписом “Використані маски та рукавички”, що знаходяться у школі. Під час перерви провітрюйте класи,старайтеся якомога менше виходити в коридор і спілкуватися з учнями інших класів! У заклади освіти входити та пересуватися по ним потрібно у масці, під час занять її можна не використовувати. Учні 1-4 класів можуть ходити по школі без маски.

Щоб маски захищали від інфекції, треба навчитися правильно їх використовувати:

 1. а) не торкатися зовнішньої сторони маски під час її носіння;

 2. б) знімати маску за резинки, не торкаючись її передньої частини та шкіри обличчя;

 3. в) не використовувати одноразові маски повторно;

 4. г) після зняття або дотику до використаної маски, слід помити руки з милом або обробити їх спиртовим антисептиком;

 5. д) одягати маску потрібно так, аби вона щільно прилягала до обличчя, закриваючи рот та ніс;

 6. є) зберігати маску треба в чистому пластиковому пакеті, який призначений лише для цього;

 7. ж) не варто одягати пошкоджену, брудну чи вологу маску, носити таку, яка не прилягає щільно до обличчя, користуватися чужою маскою.

Маска працює, якщо її носити правильно.

Карантин — це не канікули. Учні та їхні батьки повинні намагатися правильно організувати робочий день, аби повернення з карантину до школи відбувалося максимально комфортно.

Слід дотримуватися режиму дня дитини: прокидатися і лягати спати бажано в один і той самий час, як зазвичай. А ще слід скласти хоча б умовний розклад дня.

Робіть фізичні вправи, гуляйте на свіжому повітрі, раціонально харчуйтеся!

Батьки повинні обмежувати час знаходження дитини в інтернеті та цікавитися, що там діти дивляться. Батькам необхідно якомога більше спілкування з дітьми, тому що брак спілкування з друзями викликає у дитини тривогу і засмучує її.

Батьки, нагадайте дітям: не потрібно спілкуватися в інтернеті з незнайомими людьми — це небезпечно. Вони можуть бути не тими, за кого себе видають.

Хвилювання у період карантину — це нормально. Якщо тривожні думки займають увесь час — не дратуйтеся, займіться чимось, що вас відволікає: спортом, читанням, роботою по дому тощо.

Ганна Мучник
Зав. кабінетом "Клініка дружня до молоді"
КНП ОМР "Охтирська ЦРЛ"


22.12.2021

За підтримки М.М. Задорожнього лікарня отримала нову рентгенологічну систему


Новий рентген за підтримки М.М. Задорожнього

Охтирську ЦРЛ 21 грудня відвідав депутат Верховної Ради, Микола Миколайович Задорожній, за чиєї допомоги лікарня отримала нову цифрову рентгенівську систему X-MIND PRIME 3D.

Зустрічали гостя медичний директор КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ» Хоруженко Віта Вікторівна, заступник директора з питань дитинства та материнства Загребельна Людмила Петрівна і завідувач рентгенологічним відділенням Білоног Віктор Степанович.

За словами Віктора Степановича, така обновка є вкрай потрібною для лікарні, адже після отримання статусу опорної лікарні, кількість населення, котру має обслуговувати Охтирська ЦРЛ, збільшилася на порядок. І тих діагностичних можливостей, котрих раніше було достатньо, вже не вистачає для якісної лікувально-діагностичної роботи.

Новий рентген за підтримки М.М. Задорожнього

Устаткування ще не введено в експлуатацію, але вже в повному комплектному стані отримано лікарнею та ведуться роботи з підготовки приміщення для розміщення обладнання.

Рентгенівська система замінить рентгенапарат випуску 70-х років минулого сторіччя, який вже не підлягає ремонту. Завдяки цьому, щонайменше вдвічі збільшяться діагностичні можливості рентгенологічного кабінету Охтирської ЦРЛ, а якість обстежень стане на порядок вищою.

Новий рентген за підтримки М.М. Задорожнього

Микола Миколайович Задорожній і надалі пообіцяв підтримувати ініціативи адміністрації лікарні, котрі мають на меті поліпшення якості та доступності медичної допомоги мешканцям громади.01.12.2021

До Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом, що відзначається 1 грудня


До дня проти ВІЛ 2021

На телеканалі Інтер мало не кожну годину повторюють рекламу щодо використання презервативів.

На сьогодні проблема ВІЛ нібито відійшла на другий план. Але Covid-19 – не єдина інфекція, якій варто приділяти увагу. Захворюваність та наслідки зараження ВІЛ залежать від відповідальності людини.

Довідкова інформація: СНІД - це кінцева стадія інфекційного захворювання, викликаного вірусом імунодефіциту людини. Вірус вражає клітини крові, котрі відповідають за захист від вірусів, мікробів, грибів, до яких чутливі і зовсім не чутливі люди з нормальною імунною системою.

Хвороба передається статевим шляхом, через кров та від вагітної жінки до дитини під час патологічного перебігу вагітності, пологів, грудного вигодовування.

На початок 2020 року в Україні у закладах охорони здоров'я під медичним наглядом перебувало 169 787 ВІЛ - інфікованих осіб. За оновленими оцінювальними даними в Україні живе понад 250 000 ВІЛ - позитивних людей, і 32% з них не здогадуються, що в них є підступний вірус. Наша країна знаходиться на 2 місці у Східній Європі та Центральній Азії за кількістю людей, які живуть з ВІЛ, на першому місці - Росія.

Кожного місяця 2021 року діагноз “Віл - інфікований” офіційно реєструють в Україні до 1,5 тисячі наших громадян. У структурі шляхів передачі ВІЛ гетеросексуальний шлях зареєстрований у більше ніж 70% хворих, гомосексуальний - у 3% осіб. Актуальним залишається шлях інфікування ВІЛ через вживання ін'єкційних наркотиків.


На кінець 2021 року у інфекціоністів КНП ОМР “Охтирська ЦРЛ” з діагнозом ВІЛ на обліку стоять 74 хворих, з них жителів міста - 50, жителів села - 24. За 2021 рік на облік стало 3 людини, 8 померло від СНІДу.


Діагноз ВІЛ - інфікування можна поставити тільки при визначенні антитіл у крові до підступного вірусу. Обстеження в Україні безкоштовне. Як і в попередні роки перевіряють свій ВІЛ - статус тільки за необхідності : перед операціями, військовослужбовці, донори та вагітні. І, як і у попередні роки, майже ніхто не прийшов на обстеження після ситуацій з підвищеним ризиком інфікування: незахищені статеві контакти, маніпуляції, після проведення яких не впевнені в стерильності інструментів, котрі контактували з вашою кров'ю. Адже ВІЛ - це гемоконтактна хвороба.

Так, “твоє здоров'я - твоя відповідальність”. Презерватив - необхідний атрибут майже кожного статевого контакту.

Є і моральна сторона інтимних взаємостосунків. З цього приводу хочеться процитувати відомого поета Едуарда Асадова : “А ведь должен чем- то отличаться человек от кошек и собак. Пусть любовь начнется, но не с тела, а с души, вы слышите, с души».

Найбільш ефективний спосіб профілактики - утримання від випадкових статевих контактів, вірність одному партнеру, користування стерильними інструментами при проведенні медичних, косметичних процедур, нанесенні татуювання, невживання наркотиків.


На сьогодні ВІЛ - це не вирок. ВІЛ - позитивні люди отримують безкоштовні ліки, котрі пригнічують розмноження вірусу, люди живуть звичайним життям. В нашій громаді таких 37 чоловік.


Відповідно до рекомендацій ВООЗ на 2016-2019 роки “На шляху прискорення подолання СНІДу, припинення епідемії ВІЛ - інфекції” необхідно вжити заходів для того, щоб до кінця 2020 року 90% людей, що живуть з ВІЛ, знали про свій ВІЛ - статус, 90% людей, які знають про свій позитивний ВІЛ - статус, отримували лікування і 90% людей, які лікуються, мали не визначені рівні вірусного навантаження.

Рекомендації є, але вони, як і багато законів у наш час, не виконуються. Люди не усвідомлюють, що їхнє здоров'я, здоров'я їхніх рідних та їхніх коханих залежить від відповідальності. Для цього треба бути обережними в міжстатевих стосунках, знати ризики зараження, а також пройти тестування на антитіла до ВІЛ.


Безкоштовне та анонімне обстеження можна зробити за адресою: м. Охтирка, вул. Петропавлівська,15 кабінет №34. Треба мати направлення від сімейного лікаря чи інфекціоніста.

Докладну інформацію щодо ВІЛ - інфекції можна одержати в кабінеті “Клініка дружня до молоді” за адресою: м. Охтирка, віл. Сумська, 55 або за телефоном: 4-29-14.

Ганна Мучник
Зав. кабінетом "Клініка дружня до молоді"
КНП ОМР "Охтирська ЦРЛ"


29.11.2021

До Всеукраїнської акції “16 днів проти насильства” з 25 листопада по 10 грудня


Оздоровчий табір

Назву статті мені підказав мій сусід: хлопчик 5-6 років.

...На початку осені двоє хлопчиків жбурляли яблука в стіну будинку. Не просто жбурляли, а робили це з якоюсь одержимістю і злістю. Я зробила зауваження. Один з хлопчаків перестав жбурляти, у другого сталася істерика, зі злістю кинув ще кілька яблук і з плачем пішов геть.

“Треба навчитися стримувати злість”- сказав хлопчик, що залишився.

А чи вміють стримувати злість українці?

З початком епідемії коронавірусної інфекції збільшилися випадки домашнього, і не тільки, насильства. Охтирський район не виключення. До Охтирського відділу поліції за 10 місяців 2021 року було 478 звернень щодо насильства в сім'ї, з них 6 - щодо насильства стосовно дітей. За цей же період 2020 року таких звернень було 295, а в доковідний період - 2019рік - 162.

Насильство в сім'ї буває фізичне, психологічне, економічне, сексуальне. Постраждалі не завжди звертаються до правоохоронних органів за допомогою через страх помсти або вважають побої, погрози, згвалтування, приниження за нормальні стосунки в сім'ї. Практично дуже мало сімей, в яких жінка або дитина не стикнулася з чоловічою або батьківською нестриманістю чи агресією.

Я відкрила “Журнал обліку фактів звернень та доставлення до відділення екстреної медичної допомоги КНП ОМР “Охтирська ЦРЛ” осіб у зв'язку із заподіянням тілесних ушкоджень кримінального характеру” за 2021 рік. Мене охопив жах відносно кількості та характеру звернень у зв'язку з тілесними ушкодженнями, одержаними від членів сім'ї, “друзів”, сусідів, знайомих і просто незнайомих людей


Таких звернень за десять місяців було аж 164! Це синці, колото - різані рани, струси головного мозку, переломи кісток носа, щелепи тощо.


Вражають такі історії: незнайомий побив, вдарив пляшкою по голові, бризнув балончиком з хімічною речовиною і постраждалий отримав опіки шкіри. Травми від незнайомих отримали 56 постраждалих

Однією з найбільших цінностей, що є у людини, - це сім'я. Щастя, коли тебе чекають вдома, можуть зрозуміти, підтримати...

Я підрахувала всі випадки, коли тілесні ушкодження вчиняли члени сім'ї: дійсні та колишні. У 20 випадках агресором щодо жінки був чоловік, в 22 випадках - співмешканець, в 2 випадках - колишній чоловік, в 4 випадках агресором була дружина, та в 4 випадках - співмешканка, в 6 випадках тілесні ушкодження наносив брат, у 3 випадках - мати.

У відділі з питань соціальної підтримки сімей, дітей та молоді управління соціального захисту населення за 10 місяців було 108 звернень щодо насильства в сім'ї, в 93 випадках насильство скоєно щодо жінок, в 11 випадках - щодо чоловіків і в 4 випадках - щодо дітей.


Згідно з дослідженнями Ради Європи кожна п'ята українська дитина - жертва сексуального насильства, кожна третя - фізичного, кожна друга - психологічного. У дітей із сімей, де коїться насильство, зазвичай, є порушення психіки, в підлітковому віці вони схильні до правопорушень, в дорослому віці - також, як і їхні батьки, - будуть чинити насилля в сім'ї, - іншого сценарію подружнього життя вони просто не знають. Іще у таких дітей має місце відсутність самоповаги, напади страхів, депресії, роздуми про самогубство, суїцидальні спроби. 50% дітей скривджених матерів у подальшому зловживають наркотиками та алкоголем. Діти навіть у зовні благополучних сім'ях - жертви домашнього насильства тому, що батьки не оцінюють свою поведінку як насильницькі дії, вважають їх методом виховання, не стидаються при дітях з'ясовувати стосунки.


Якщо дорослі не вміють стримувати злість, хто навчить цьому дітей?

Агресивні комп'ютерні ігри, фільми... У період карантину діти, за бажанням, можуть в них грати, дивитися необмежений час. А ці заняття порушують психіку, роблять дітей агресивними, як і негативний приклад дорослих.

В “Журналі обліку фактів звернення та доставлення до відділення екстреної медичної допомоги” є відомості про 5 випадків травм, які дітям нанесли однолітки. Бійки дітей, на жаль, - це вже наше сьогодення. З'явилася і нова технологія цькування - кібербулінг. Під час зустрічей зі школярами я пропонувала відповісти на запитання: чи одержували повідомлення, електронні листи образливого характеру, чи стикалися з розміщенням своїх фото в інтернеті без згоди? Таких серед школярів 6-8 класів до 25%.


Сімейним кривдникам хочу нагадати, що з 2019 року діє Закон України “Про попередження насильства в сім'ї. Жертвам сімейного і не тільки сімейного насильства треба звертатися по допомогу до поліції, якщо постраждалі діти - до служби у справах дітей.


60% жертв домашнього насильства мовчать...Приховування фактів насильства - це ненормально, воно породжує низку всіляких, іноді невиправних бід. І щоб цього не було, треба і дорослим навчитися і навчити дітей стримувати злість.

Пам'ятайте: життя - бумеранг. Будьте доброзичливими до оточуючих.


Якщо ви стали жертвою або свідком насилля, звертайтеся за допомогою до Охтирського відділу поліції ГУНП в Сумській області - телефон: 102. У випадках насильства стосовно дітей - до служби у справах дітей.

Жертви домашнього насильства, котрі проживають в м. Охтирка та районі, безоплатну правову допомогу можуть отримати за адресою: вул. Перемоги, 13 або за телефоном: 4-22-33.

Ганна Мучник
Зав. кабінетом "Клініка дружня до молоді"
КНП ОМР "Охтирська ЦРЛ"


12.11.2021

Доступні ліки за напрямом «Розлади психіки та поведінки»: питання - відповідіПсихіатрічні ліки безкоштовно

Для яких діагнозів передбачені безоплатні ліки за напрямом «Розлади психіки та поведінки»?

В програму реімбурсації включені ліки для лікування діагнозів «Шизофренія, шизотипові стани та маревні розлади», «Розлади настрою [афективні розлади]», «Невротичні, пов'язані зі стресом та соматоформні розлади» - це основні діагнози, які має більшість пацієнтів із психічними розладами.


Як отримати ліки за програмою “Доступні ліки”?

Щоб скористатися програмою “Доступні ліки” потрібно відвідати свого лікуючого лікаря - невролога чи психіатра. Це необхідно, щоб лікар створив індивідуальний план лікування і вніс його в електронну систему охорони здоров’я.

Якщо ви не маєте лікуючого лікаря - потрібно його обрати в будь-якому медичному закладі, який має договір з НСЗУ за напрямом амбулаторної допомоги та відповідного фахівця.

Щоб потрапити на первинну консультацію до невролога для встановлення діагнозу та складання індивідуального плану лікування безоплатно, потрібно електронне направлення. Його зможе виписати ваш сімейний лікар.


Для звернення до психіатра електронне направлення не потрібно.


Електронний рецепт для пацієнтів із епілепсією, невротичними розладами зможе виписати невролог або психіатр - в тому числі і дитячі лікарі за цими спеціальностями.

Електронний рецепт для пацієнтів із психічними розладами виписуватиме виключно психіатр, у тому числі - і дитячий.


Сімейні лікарі електронні рецепти за напрямами “Розлади психіки та поведінки” та “Хвороби нервової системи” не виписують.


В індивідуальному плані невролог або психіатр фіксує встановлений діагноз та призначення відповідних ліків.

Надалі на основі індивідуального плану лікування буде формуватися електронний рецепт. З електронним рецептом пацієнт обирає будь-яку аптеку, в будь-якому регіоні країни, яка має договір з НСЗУ за таким напрямком реімбурсації.


Як знайти аптеку, де можна отримати безоплатно ліки від розладів психіки, поведінки?

Аптеку у вашому населеному пункті можнай знайти на дашборді НСЗУ. Зайдіть в розділ “Е-дані”. Далі оберіть “Аналітичні панелі (дашборди).

Оберіть дашборд з назвою “Електронна карта аптек-учасниць програми реімбурсації лікарських засобів”.

Перед вами відкривається аналітична панель з картою. У полях зліва оберіть потрібну область. Нижче - ваш населений пункт. І в пункті “Тип договору” - “Розлади психіки й поведінки та епілепсія”.

За обраними фільтрами з’являться аптеки на карті вашого населеного пункту з адресою та номерами телефонів.


Нагадуємо, щоб докладніше ознайомитися з інформацією щодо дій пацієнта з розладами психіки, поведінки та епілепсією для одержання препаратів за програмою “Доступні ліки”, можна переглянути відео від НСЗУ.05.11.2021

4 КРОКИ ПАЦІЄНТА З РОЗЛАДАМИ ПСИХІКИ, ПОВЕДІНКИ ТА ЕПІЛЕПСІЄЮ ДО “ДОСТУПНИХ ЛІКІВ”


4 кроки до безкоштовних ліків

Розроблено та впроваджено механізм, за яким до програми "Доступні ліки" включено препарати для лікування розладів психіки та поведінки, епілепсії


Людині треба лише звернутися до лікуючого лікаря, пройти огляд та отримати електронний рецепт на необхідні лікарьскі засоби.


Щоб докладніше ознайомитися з інформацією щодо дій пацієнта з розладами психіки, поведінки та епілепсією для одержання препаратів за програмою “Доступні ліки”, рекомендуємо переглянути відео.03.11.2021

МОЗ пропонує комплексний підхід щодо організації надання якісної паліативної допомоги

МОЗ України розроблений проект Стратегії розвитку паліативної допомоги в Україні на період до 2027 року та конкретний план заходів щодо її реалізації.

Цей документ передбачає створення соціально-медичних центрів, які будуть надавати комплекс послуг паліативним пацієнтам та членам їх родин.

Відомо, що в Україні зростає потреба у наданні якісної паліативної допомоги. Кількість населення, що потребує паліативної допомоги, складає понад 600 тисяч пацієнтів щорічно, члени їх родин також потребують супроводу та підтримки. За підрахунками авторів Стратегії щорічно, понад 1,5 млн населення потребують паліативної допомоги.

Станом на сьогодні, створено 2 центри, 7 хоспісів та понад 60 самостійних відділень паліативної допомоги, що забезпечує доступ до 1500 стаціонарних паліативних ліжок. Крім того, в Україні функціонує 7 виїзних служб надання паліативної допомоги вдома для дорослих та дітей. Та за оцінками експертів, потреба у паліативній допомозі в Україні задоволена лише на 15%.


Стратегія пропонує системно врегулювати організаційні основи надання паліативної допомоги, зокрема, розробити правові та організаційні механізми, що стимулюють ефективну діяльність у галузі охорони здоров’я і забезпечують розвиток мережі паліативних установ охорони здоров’я.


Документ також передбачає розвиток кадрових ресурсів для роботи стаціонарних і виїзних служб паліативної допомоги, створення системи мотивації та заохочення для залучення кадрів, які надають паліативну допомогу, створення нової спеціальності молодшого медичного працівника — «доглядальниця»; проведення наукових досліджень щодо нозологічних, соціальних, психологічних та інших особливостей паліативного стану дітей та внесення відповідних змін у чинні медичні стандарти і клінічні протоколи, розробку нових медичних стандартів і клінічних протоколів.
02.11.2021

Як не дати дитині втратити ресурс свого здоров'я


Здоров'я це все

На початку осені багато дітей переступають вперше поріг садочків і шкіл. Це дуже важлива подія для малечі. "Чи приживеться малеча в дитячому садочку, чи не отримає психічної травми?"- турбуються рідні. Згадалася притча про зайчика, котрого підселили поряд з кліткою вовка. Вовк зайцю не міг нічим зашкодити, але вухань худнув, нічого не їв...

Щось схоже відбувається і з дітьми, якщо їх не підготували до нового періоду життя. Щоб малюк почувався у садочку добре, його заздалегідь треба навчити спілкуватися з дітьми та дорослими. Важливо, аби дитина вміла самостійно їсти, користуватися горщиком.

Домашній режим заздалегідь необхідно наблизити до режиму садочка. З метою покращення адаптації дитини до нового колективу, в перші два тижня скоротіть час перебування в дошкільному закладі. Якщо дитину завчасно підготувати до дитячого садочка, навчити її обслуговувати саму себе, період адаптації пройде без особливих проблем.

Турбує стан здоров'я дітей. Він стрімко погіршується під час навчання: за статистичними даними лише 15-20% дітей народжуються здоровими, кожна третя дитина має функціональні відхилення, у кожної п'ятої відмічаються нервові розлади. Лише 1,1% дітей — практично здорові, в середньому на 1 дитину припадає 2,5 захворювання. Серед підлітків шкільного віку дедалі більше зростає поширеність усіх захворювань. В 11 класі здорових дітей майже немає. Хто в цьому винен? Сім'я? Школа? Суспільство? В першу чергу — сім'я. Будь-які хворобі починаються в дитинстві. Перерахую лише деякі фактори, котрі мають найбільш вагомий вплив на здоров'я і котрі можуть контролювати батьки.

Харчові уподобання йдуть із сім'ї. Збалансоване харчування — необхідна складова збереження здоров'я. І ніякі обмежувальні заходи щодо цукру, солі, жирів у харчуванні дітей у школі не будуть мати позитивної дії на здоров'я, якщо це не усвідомлять батьки, не виключать, чи хоча б не обмежать у раціоні дитини шкідливі продукти.

Доведено: діти, які постійно снідають, менше хворіють, краще встигають у школі. Сніданок повинен бути повноцінним: овочі, злакові (каші), білки (м'ясо, риба, яйця, сир), а не чай з булочкою ( одні вуглеводи і ніяких вітамінів). Для перекусів давайте дитині в школу не солодощі, а фрукти, сухофрукти і питну воду (не чай чи компот). Іще для успішного засвоювання їжі ні в якому разі не можна приймати її перед гаджетом.


Лише кожен п'ятий школяр та кожен десятий студент мають достатній рівень рухової активності, що є одним із найнижчих показників у Європі.


Прикро, що школярі майже не бувають на свіжому повітрі, без потреби годинами сидять з мобільними телефонами чи перед екраном комп'ютера. Безконтрольна діяльність з гаджетами є небезпечною як для психічного, так і фізичного здоров'я. Порушення: зору, в кістково-м'язовій системі, нервовій та серцево-судинній — не змусять себе довго чекати. Батьки повинні контролювати час знаходження дитини з гаджетом.

Вміння раціонально планувати й використовувати свій час — одне з основних вмінь, що сприяє успішному навчанню і збереженню здоров'я.

Шановні батьки, передбачайте 1-2 години перерви для прогулянки вашої дитини на свіжому повітрі. Не рекомендовано посилювати інтенсивність навантаження у навчанні за рахунок сну. Сон знімає розумову втому, забезпечує відновле6ння сил. Довготривалість сну повинна бути не менше 8-9 годин. Дуже актуальною для наших школярів є надлишок маси тіла, ожиріння. Основна причина: малорухомий спосіб життя та нераціональне харчування. А наслідок — цукровий діабет II типу, ішемічна хвороба серця, онкологічні захворювання. На жаль, батьки не вважають це за проблему, а марно! Є така класифікація ожиріння: перша стадія — коли всім подобається, друга — коли над людиною піджартовують, третя — коли всі її вже жаліють... Важливо, щоб батьки усвідомили серйозність проблеми на 1-й стадії хвороби, а краще не допустили її розвитку.

Сподіваюсь, шановні батьки, що ви усвідомите свою відповідальність за здоров'я дітей і зробите все, що від вас залежить, аби по закінченні навчання у школі ваші діти були здорові. А ще прикладом своєї сім'ї навчите дітей, що курити — то "не круто", вживати алкоголь та наркотики — "не круто", а бути здоровим — "це круто!"

Ганна Мучник
Зав. кабінетом "Клініка дружня до молоді"
КНП ОМР "Охтирська ЦРЛ"30.10.2021

Друга субота жовтня – Всесвітній день хоспісів та паліативної допомоги


Допомога паліативним пацієнтам

Паліатив – одна з табуйованих тем, про які незручно говорити. Люди бояться смерті і бояться говорити про смерть, особливо якщо це стосується дітей.

Міністерство охорони здоров’я вважає, що паліативні пацієнти є пріоритетом держави, бо кожна людина має право піти гідно.

За стандартами Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) необхідним мінімумом є 100 ліжок для паліативних хворих на 1 млн. населення. Тобто для України ця потреба становить 4 200 ліжок.В країні наявні 1247, ще 148 538 пацієнтів отримують допомогу вдома – при потребі близько 600 000.

Понад 80% пацієнтів не мають доступу до знеболення через зарегульованість галузі, небажання лікарів виписувати рецепт і остраху кримінальної відповідальності.


Українське законодавство дозволяє сімейному лікарю виписувати рецепт на опіоідні препарати для знеболення на 15 днів, але до МОЗ постійно надходять скарги від пацієнтів, які не можуть отримати потрібні препарати з різних причин.


З 2011 року паліативна допомога як окремий вид медичної допомоги закріплена законодавчо: Закон України від 07.06.2011 р. № 3611-VI «Про внесення змін до Основ законодавства України про охорону здоров’я щодо удосконалення надання медичної допомоги».


Виписування знеболювальних препаратів регулюють Наказ Міністерства охорони здоров’я України від 19.07.2005 р. № 360 «Про затвердження Правил виписування рецептів та вимог-замовлень на лікарські засоби і вироби медичного призначення, Порядку відпуску лікарських засобів і виробів медичного призначення з аптек та їх структурних підрозділів, Інструкції про порядок зберігання, обліку та знищення рецептурних бланків та вимог-¬замовлень» та Постанова Кабінету Міністрів України від 03.06.2009 р. № 589 «Про затвердження Порядку провадження діяльності, пов’язаної з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, та контролю за їх обігом».


МОЗ працює над програмою паліативних заходів, паліативна допомога включена в програму медичних гарантій у законопроектах, що запустять медреформу, заходи з паліативу внесено до Національного плану заходів по Конвенції ООН про права дитини.

Попри те, що робота не припиняється, Україна знаходиться тільки на початку шляху до організації належної паліативної допомоги.

Разом з громадськими організаціями, лікарями та іншими фахівцями галузі потрібно розробляти плани лікування, вчити медиків правильної діагностики, поводженню з пацієнтами та їхніми близькими, навчати філософії паліативу.

Паліатив – це не питання знеболення, штучного дихання чи підгузків, а питання гідності.

Джерело - МОЗ України
01.10.2021

З 1 ЖОВТНЯ РЕІМБУРСАЦІЮ ІНСУЛІНІВ АДМІНІСТРУВАТИМЕ НСЗУ


Безкоштовні інсуліни

Відповідно, алгоритм дій лікаря-ендокринолога та маршрут пацієнта до безоплатного інсуліну дещо зміниться.

З 1 жовтня і до кінця року на програму виділено 660 млн грн. Цього достатньо, щоби забезпечити всіх пацієнтів інсуліном безоплатно – за умови запровадження та дотримання певних чітких правил.

Отже, що потрібно знати пацієнтам.

1. Держава гарантує пацієнтам з цукровим діабетом доступ до базового лікування інсулінами. Базове лікування – це можливість для пацієнтів, які потребують інсулінотерапії, отримати необхідну форму препаратів інсуліну, згідно категорії та стану пацієнта – безоплатно.


2. Рецепт на препарати інсуліну стає електронним. За е-рецептом пацієнт отримує інсулін або безоплатно, або з невеликою доплатою. Електронний рецепт дійсний на всій території України.


3. Щоб отримати електронний рецепт з 1 жовтня, пацієнтам необхідно мати індивідуальний план лікування. В якому ендокринолог фіксує в діагноз із визначенням типу та дозування інсуліну. Такий план складає ендокринолог. Тому варто відвідати ендокринолога, щоб лікар створив індивідуальний план в електронній системі охорони здоров’я.


4. До речі, в подальшому електронний рецепт зможе також виписати і семейний лікар або лікарка. Тому тим, хто ще не обрав лікаря, який надає первинну медичну допомогу, потрібно це зробити вже зараз.


5. Зверніть увагу, сімейний лікар виписує електронний рецепт відповідно до плану лікування, який складено ендокринологом. Змінити призначення ендокринолога сімейний лікар не зможе. Тому при закінченні кількості інсуліну за планом лікування сімейний лікар направляє пацієнта до ендокринолога для коригування або створення нового плану. А до кого звертатись за повторним рецептом, пацієнт обирає самостійно. Це сприятиме кращому доступу до потрібних лікарських засобів.


Детальніше: відеороз'яснення від НСЗУ11.09.2021

Відпочинок у дитячому оздоровчому таборі "Космос". З погляду лікаря.


Оздоровчий табір

Всупереч епідемії коронавірусної інфекції цього літа табір відкрився, і я працювала в ньому лікарем всі три зміни упродовж яких оздоровлено 810 дітей з багатьох куточків України.

Були відпочиваючі із м. Київ і області, Бориспіля, Харкова, Одеси, чимало приїхало з Полтавської, Чернигівської областей, міста Ромни. Батьки цих дітей — працівники НГВУ, а за місцем проживання, табори відпочинку розформовано.

Про табір "Космос" люди знають в усіх куточках України. І навіть за повну вартість купували батьки дітям путівки. З міста Охтирка і сіл Охтирського району відпочила 551 дитина. Мали можливість оздоровлення діти пільгового контингенту : сироти, з малозабезпечених, багатодітних сімей, позбавлені батьківського піклування, а також діти, батьки котрих брали участь у бойових діях на Сході. Упродовж трьох змін таких було 173 — 21% від усіх відпочиваючих.

Табір — це свіже повітря, насичене фітонцидами дубів — велетнів, котрі ростуть на території, це достатня рухова активність, якої зазвичай недовистачає у наших школярів. Спортивні змагання, заняття з хореографами, походи до річки, - вони відбувалися кожного дня. Навіть"посидіти в телефоні" не вистачало часу. У їдальні завжди було дуже важливе для здоров'я дитини смачне, збалансоване харчування якісними продуктами.


З 1 січня 2021 року вступив в силу новий санітарний регламент для закладів освіти. Ним передбачено низку обмежень у харчуванні: зокрема, солі, цукру, жиру з урахуванням рекомендованих ВООЗ.


Харчування дітей цього року в таборах відпочинку проводилось згідно норм, рекомендованих для дітей МОЗ попередніх років, тобто без нововведень. Норма споживання цукру для дитини кожного дня — 60 грамів, хоча ВООЗ рекомендує 50 грамів. І навіть без цукерок, котрі діти одержували в якості призів, виходило кожного дня до 100 грамів цукру. Спостерігаючи за дітьми, я кожного дня задавала собі питання: "Чи зацікавлені батьки у здоров'ї дітей?" І кожного разу відповідь була: "Ні і ще раз ні!" - при відвідинах батьки привозили дітям цілі клунки цукерок, печива, чипсів.

У таборі працювали чудові кухарі, в меню були страви, пропоновані відомим шеф — кухарем Євгеном Клопотенко: картопля по — селянські, м'ясо курки з паприкою чи в паніровці, салат з капусти з додаванням зеленого горошку і насіння. Одержували кожного дня фрукти: сливи, персики, банани, виноград, нектарини. На другу вечерю — кефір або ряжанку з випічкою..

Харчування дитини кожного дня коштувало більше 130 гривень. А тепер дайте відповідь: "Чи буде дитина їсти борщ, суп, котлету, якщо перед цим з'їла купу солодощів?" Коли дитина зі скаргами на нудоту приходила до медпункту, я її питала: "А скільки цукерок ти з'їла?" Відповідь: "До десяти".

Оздоровлення у таборі — це можливість для дитини хоча б два тижні харчуватися здоровою їжею. Для багатьох цього не сталося через солодощі, котрі везли батьки. А ще діти не привчені споживати овочі, салати, каші, перші страви, рибу, молочні продукти. Батькам корисно знати: зловживання солодощами підвищує ризик виникнення карієсу, ожиріння, цукрового діабету, гормональних порушень в статевій сфері. Нейробіологи США з'ясували, що солодке затримує розумові здібності дітей. Надлишкова вага в дитинстві — фактор ризику соціально значущих хвороб.


У кожному загоні було 2- 4 дитини з ожирінням. Страшно мені, як лікарю, дивитися на підлітка 12 років з вагою більше 80 кг. Батьки, на жаль, не вважають це за проблему.


Окрема розмова про питну воду. Батьки чомусь привозили її в табір. Навіть не солодка газована вода, а просто газована сприяє виникненню захворювань шлунку, остеопорозу. Солодкі газовані напої з цукрозамінниками викликають порушення мікрофлори кишковика, заважають контролювати цукор в організмі, як наслідок — в майбутньому цукровий діабет і навіть онкологічні захворювання (дія деяких консервантів). Мінеральні води — це ліки, і як усякі ліки, їх треба приймати дозовано і за потребою. Вони впливають на роботу шлунково — кишкового тракту.

Табір забезпечений своєю артезіанською водою, котра надходить з глибини 120 метрів. Це "жива вода". Вона не має мікропластику як бутильована вода, не пройшла десятки кілометрів іржавими трубами, а просто піднята з надр землі. Так, у ній забагато заліза, але його не більше, ніж дозволено для артезіанської води, котру можуть вживати діти, а ще вона стерильна. У воді з водогонів може бути невелика кількість кишкових паличок. Чи було доцільно привозити воду для пиття дітям? Думаю, доцільніше набирати воду в бутлі в таборі і везти додому...

Ліки... це окрема "пісня". Батьки дітям в табір давали їх цілі пакунки. А батьки і діти попереджались, що в шухлядах не повинно бути ніяких медикаментів, а якщо у дитини є медичні проблеми, залиште ліки в медпункті. З приводу і без приводу при мінімальній скарзі, наприклад, на головний біль, дітям батьки дають навіть такі ліки, в інструкції на котрі зазначено, що протипоказання — дитячій вік. Зазвичай, якщо у дитини болить голова, їй достатньо полежати в тиші, заспокоїти, поговорити.

Якось в медичному пункті залишили передачу для дівчинки 7 років з Прилук. Я поцікавилася її змістом: цукерки, вафлі, попкорм і аскорбінова кислота. Дитина, звісно з'їсть не одну таблетку, а всі 10. Навіть незначне передозування вітаміну C може супроводжуватися нападом блювоти, головним болем, ураженням нирок і підшлункової залози. Я мамі цієї дівчинки зателефонувала. "Це ж вітамінки" - відповіла вона. " Це ліки і їх треба приймати за призначенням", - зазначила я. Ліками для надання невідкладної допомоги медпункт табору був забезпечений у достатній кількості. Ліків у дітей взагалі не повинні бути, можливі отруєння, якщо відпочивальники будуть їх приймати на свій розсуд.

Іграшки. Коли ви купуєте їх дитині, подумайте: наскільки вони безпечні. Спінер: якщо його крутити біля очей можна травмувати рогівку. Попригунчик: таку забавку я забрала в дитини: симпатичний пластмасовий мишко на пружинці. Він може підстрибнути до 2 метрів і вибити око. Іграшки з магнітами або маленькими батарейками. Вони смертельно небезпе6чні, якщо дитина випадково проковтне магніт або батарейку. Скільки трагедій сталося внаслідок цього...

Шановні батьки, сподіваюсь ви зробили висновки, що здорове харчування, дозвілля разом з дітьми, довірливе спілкування з ними саме це доказ батьківської любові, а не цукерки та небезпечні забавки...

Гадаю, що в 2022 році табірні оздоровчі зміни відбудуться і ви виправите свої помилки, щодо оздоровлення дітей.

Ганна Мучник
Зав. кабінетом "Клініка дружня до молоді"
КНП ОМР "Охтирська ЦРЛ"


11.08.2021

Відверта розмова про наркоманів і наркотики


Ні наркотикам

На жаль, багато громадян у нашому суспільстві, коли йдеться про проблему наркоманії, як страуси, котрі аби не бачити небезпеки, ховають голову в пісок, так само переводять розмову на іншу тему: не хочуть усвідомлювати: не має нічого жахливішого, а ніж мати у сім'ї наркомана, який змушує страждати всіх оточуючих.

Нагадаю вам, шановні читачі: недарма 26 червня, починаючи з 1987 року, за рішенням Генеральної Асамблеї ООН у всьому світі відзначається як Міжнародний день боротьби зі зловживанням наркотичними засобами та їх незаконним обігом.

На сьогодні в усьому світі процвітає наркобізнес. Щорічні прибутки від незаконного обігу наркотичних речовин перебільшують сотні мільярдів доларів США. За даними ГПУ в Україні у 2018 році вилучено 2662,4 кг наркотичних засобів та психоактивних речовин. 77,2% вилучень припало на канабіс, 17% – на макову соломку.

За даними Національної поліції України та Служби безпеки України викрито 130 підпільних лабораторій, де виготовляються наркотичні речовини. Активно розширюються канали розповсюдження психоактивних речовин через інтернет – сайти, поштові та контейнерні перевезення.

Чи допоможуть ці заходи хоча б трохи покращити ситуацію зі здоров'ям дітей? Вважаю, що ні. І ось чому.


Протягом останнього часу в Україні кількість тих, що вживають наркотики, збільшується на 5 – 10% щороку. Наркозалежність "молодшає"! Нікого вже не дивує, коли хлоп'я 10 – 12 років розказує, що курив "травку"...


За даними МВС на сьогодні в Україні налічується близько 500 000 наркоманів, з них 171 тисяча вживає наркотики регулярно. Близько 5000 наркозалежних не досягнули 18 років. Серед молоді популярні нові психоактивні речовини, а це близько 250 видів. З кожним їх днем стає все більше. Станом на 01.01.2019 року в Україні під наглядом у наркологів перебуває 62 243 особи із розладами психіки та поведінки через уживання психоактивних речовин. На обліку у наркологів КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ» 128 осіб з цим діагнозом.

За купами шприців, котрі бачимо в під'їздах, в зонах відпочинку, занедбаних будівлях, можна припустити, що наркоманів на Охтирщині дуже багато...

У 2019 році в Україні проводили соціологічне опитування серед підлітків та молоді, щодо вживання психоактивних речовин. Навіть організатори опитування вражені тим, що дівчата вже частіше за хлопців споживають наркотики. 18,3% дівчат 15-17 років мають досвід уживання будь – яких наркотичних речовин протягом життя проти 16,8% хлопців... Серед молоді 18 – 24 років кожен п'ятий має знайомих наркоманів. Жахливо те, що 46% опитаних переконані: знайти наркотики дуже легко. Це значить, що суспільство не стає на заваді розповсюджувачам отруйного зілля, а молодь недостатньо усвідомлює згубність наркоманії.

Підлітки починають вживати наркотики, якщо ті є в колі друзів, хочеться спробувати за компанію, здаватися дорослими, намагаються наслідувати поведінку старших дітей, для задоволення. Дехто вважає, що після марихуани легше спілкуватися з оточуючими.

Починають вживати психоактивні речовини діти як із заможних, так і не дуже заможних сімей, повних чи неповних. Ці сім'ї об'єднує те, що в них немає сімейної близькості, довірливих стосунків. Батьки іноді вважають, що увагу можна замінити грошима. А вони повинні відверто говорити з дітьми про все, у тому числі і про наркотики, не залякувати, а пояснювати: наркотичні речовини згубно впливають на організм, викликають залежність, а це негативно позначиться на мріях та планах.


Важливо, аби дитина відчула любов та підтримку батьків. Поясніть, що наркоманія – це не забава, а серйозна хвороба, яка характерізується непереборним потягом до наркотиків, а вони в малих дозах викликають ейфорію, у великих – оглушення, наркотичний сон, смерть від передозу. Психоактивні речовини чинять руйнівний вплив на організм: вражаються внутрішні органи, виникають неврологічні, психічні розлади.


Батьки повинні знати, що саме може відбуватися з дитиною, котра почала вживати психоактивні речовини: змінюється поведінка: дитина роздратована чи млява, зникає з дому, з'являються нові друзі, може бути стан, який нагадує сп'яніння: зіниці розширені чи звужені, невпевнена хода, сповільнена чи пришвидшена мова, сліди від ін'єкцій, змінюється режим сну.

Якщо підліток признався, що вживав психоактивні речовини, це означає що між батьками і ним є довіра. Треба відверто поговорити з дитиною. Сльози, благання, погрози не допоможуть. Потрібна допомога фахівців – наркологів. А до них у нас можна звернутися за адресою: вул. Сумська, 55.

Коли це самозвернення, допомога надається анонімно. Особа, яка добровільно прийшла до лікувального закладу і розпочала лікування від наркоманії, звільняється від кримінальної відповідальності.

Проблеми наркоманії у сім'ї треба попереджувати. А це залежить від батьків, їхньої уваги та прикладу для дітей.

Ганна Мучник
Зав. кабінетом "Клініка дружня до молоді"
Ірина Юшкевич
лікар нарколог КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ»
КНП ОМР "Охтирська ЦРЛ"


26.07.2021

Цифрова дерматоскопія – сучасна діагностика захворювань шкіри

Діагностика хвороб шкіри дерматоскопія

Дерматоскопія (дермоскопія, епілюмінесцентна мікроскопія) - неінвазивний діагностичний метод для раннього виявлення меланоми та диференційної діагностики інших пігментних новоутворень шкіри.


Пацієнтів, хто бажає пройти обстеження, запрошуємо звернутись до шкірно-венерологічного диспансерного відділення за адресою: вул. Петропавлівська, 15, у реєстратуру. При собі мати електронне направлення від сімейного лікаря, сухі серветки, 1 пару латексних рукавичок.

Перелік пігментних утворень шкіри вже сам по собі вражає та включає доброякісні, передракові та злоякісні новоутворення шкіри:

 • вроджений пігментний невус;

 • пограничний невус;

 • складний невус;

 • Шпіц-невус;

 • невус Ріда, Мішера, Унна;

 • блакитний, диспластичний невус (невус Кларка);

 • невус сальних залоз Ядассона;

 • злоякісне лентиго;

 • меланоз Дюбрея;

 • себорейний кератоз;

 • актинічний кератоз;

 • дерматофіброма;

 • гемангіомa;

 • сонячне лентиго;

 • лентиго у вигляді чорнильної плями;

 • хворобa Боуєна;

 • пігментована форма базальноклітинного раку шкіри та ін;

Серед пігментних утворень шкіри особливе місце займає меланома шкіри, захворюваність на яку неухильно зростає.

Меланома - злоякісна пухлина меланоцитарного генезу та відноситься до категорії найбільш агресивних пухлин з лімфо- і гематогенним шляхом метастазування. Відрізняється вкрай несприятливим прогнозом. Коли меланома прогресує до метастатичної стадії, потужні механізми резистентності метастатичних пухлин до хіміотерапії, променевої терапії, біологічного втручання, роблять сучасні методи лікування не ефективними. Тому раннє виявлення і хірургічне видалення пухлини - єдиний підхід до зменшення летальності.

Дерматоскопія - метод дослідження, що дозволяє візуалізувати структури епідермісу та сосочкового шару шкіри, які невидимі для неозброєного ока.

Переваги дерматоскопїї:

 • Неінвазивний метод дослідження дозволяє візуалізувати морфологічні структури епідермісу та сосочкового шару дерми, які невидимі для неозброєного ока.

 • Дерматоскопія є більш точним методом, ніж клінічне обстеження

 • Майже всі дерматоскопічні структури мають чітку морфологічну кореляцію.

 • Асоціація дерматоскопічних ознак в одному елементі та їх розташування дуже часто дозволяють чітко визначити тип новоутворення шкіри.

При консультації хворого з новоутвореннями шкіри слід пам'ятати, що крім дерматоскопічних ознак та алгоритмів необхідно враховувати важливі для діагнозу анамнестичні дані: обтяжений сімейний та особистий онкологічний анамнез, в тому числі по меланомі, наявність сімейного синдрому множинних диспластичних невусів, екзогенні фактори ризику виникнення меланоми (наявність сонячних опіків, неконтрольоване УФ-опромінення, відвідування соляріїв, епізоди випадкової травматизації невуса) або самодеструктивні дії пацієнта по її видаленню.

Крім того необхідно враховувати індивідуальні особливості пацієнта, загальну кількість меланоцитарних невусів, появу нових і зміни інших раніше існуючих.

Висновок

Використання цифрової дерматоскопії відкрило великі можливості і для теледерматології - передачі цифрових зображень через канали зв'язку для отримання висновку від віддаленого консультанта, так іноді необхідної другої думки.

Крім того, дерматоскопія останнім часом активно використовується в діагностиці хронічних запальних дерматозів, себорейного дерматиту, екземи, розацеа, псоріазу, дискоїдного червоного вовчака, червоного плоского лишаю, хвороби Дар'є, шкірного саркоїдозу, мастоцитозу, піогенної гранульоми, саркоми Капоші, корости, педикульозу, контагіозного молюска, ксантогранулеми, пурпури, гострокінцевих кондилом, бородавок, хвороб нігтів (виділено окремий напрямок - оніхоскопія) і дерматоскопія волосся і шкіри скальпа (тріхоскопія).

Дерматоскопія є незаміннім методом в екстреній діагностиці новоутворень шкіри, їх моніторингу та скрінінгових профоглядах.

Пацієнтів, хто бажає пройти обстеження, запрошуємо звернутись до шкірно-венерологічного диспансерного відділення за адресою: вул. Петропавлівська, 15, у реєстратуру. При собі мати електронне направлення від сімейного лікаря, сухі серветки, 1 пару латексних рукавичок.16.07.2021

Дякуємо за допомогу лікарні!

Подяка Солошенко М.В.

Адміністрація КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ» висловлює подяку від усього серця Іванівській дослідно-селекційній станції Інституту біоенергетичних культур і цукрових буряків Національної академії аграрних наук України в особі директора Солошенко Михайла Васильовича за надання благодійної допомоги на покращення матеріально-технічної бази лікарні.


Бажаємо Вам щастя, здоров’я, відмінного настрою, благополуччя, затишку та достатку. Приємно знати, що є добрі люди, які завжди знайдуть бажання і час прийти на допомогу!26.06.2021

Екологічний аспект вживання тютюну

kurinnya-ekologiya

Тютюн забруднює навколишнє середовище:

 • Тютюнові відходи містять понад 7000 токсичних хімічних речовин, у тому числі, канцерогени. Разом з тютюновим димом в навколишнє середовище викидаються тисячі тонн токсичних речовин і парникових газів. Тютюновий дим залишається стійким джерелом токсикантів довгий час після погашення сигарети.

 • Недопалки є найпоширенішим видом сміття у світі. Щороку близько 4,5 трильйона недопалків потрапляють у навколишнє середовище. На сигаретні недопалки припадає 30-40% усього сміття, що збирається під час прибирань прибережних і міських районів.

 • Саме тліючі залишки від сигарет є частою причиною лісових пожеж.

Детальніше на сайті ВООЗ


Також нагадуємо, що можна отримати консультацію у діжітал фахівця ВООЗ


Сайт-допомога тим, хто бажає кинути курити: перейти за посиланням24.06.2021

ТІ таргетує жінок

Таргетування жінок

Цілеспрямований маркетинг, направлений на жінок, простежується з 20-х років XX століття.


Так, у 1927 р. в жіночих журналах почала з’являтися реклама з жінками, які курять.


Тонкі сигарети

У 1968 році презентовано спеціальну марку для жінок — це були сигарети нової тонкої форми, створені спеціально для того, аби бути більш привабливими для жінок.

«Легкі» та «м’які» сигарети

Коли жінки почали задумуватися про довготривалі ризики для здоров’я, пов’язані з курінням, тютюнові компанії почали пропонувати жінкам «легкі» та «м’які» сигарети як «безпечніший» варіант. Однак, доведено, що безпечного куріння не існує.


Ароматизовані сигарети

Почалося все з сигарет з ментолом, але з роками та з розвитком технологій з’явилася сила силенна різноманітних смаків — полуниця, ваніль, шоколад, яблуко і т.д.. Це був ще один хитрий маркетинговий хід — зробити сигарети «приємнішими на смак».


Упаковка сигарет

За допомогою привабливого для жінок дизайну тютюнові компанії залучають до лав курців нових споживачів.


Захистити жінок від маніпулятивного маркетингу може вдосконалення законодавства. І саме такі зміни пропонує проєкт закону № 4358.
Закликаємо не піддаватися на рекламу і кидати курити. Адже, ті, хто кидають, ті виграють!

Також нагадуємо, що можна отримати консультацію у діжітал фахівця ВООЗ

Сайт-допомога тим, хто бажає кинути курити: перейти за посиланням23.06.2021

Здорове харчування дитини – доказ батьківської любові


Здорове харчування дітей

У наш час багато хвороб, котрі мають значний вплив на довготривалість життя і смертність, помолодшали. Нікто вже не дивується, коли у підлітка трапляються недитячі захворювання: інсульт, цукровий діабет IIтипу, метаболічний синдром, неалкогольна жирова хвороба печінки, гіпертонічна хвороба. Однією з причин таких хвороб є нераціональне харчування. Треба бити на сполох.

Однією з перших "ластівок", котрі повинні зменшити проблеми зі здоров'ям дітей (а відповідно і всієї нації) є наказ МОЗ України №2205 від 25.09.2020р. "Про затвердження Санітарного регламенту для закладів середньої освіти".Він набрав чинності з 01.01.2020 року. Паралельно зросли скарги дітей на нібито несмачні страви у шкільній їдальні: несолодкі пиріжки і чай, "недосолена" їжа, не дають сосиски.

Але усі ці зміни відповідають новим вимогам. Наведу деякі приклади: "При приготуванні хлібо – булочних та борошняних кулінарних виробів у тісто додається не більше 5г цукру та 0,45г солі на 100г готового продукту. Дозволено при семиденному харчуванні не більше двох порцій смаженої їжі. Більше діти не одержують м'ясні та рибні продукти промислового виробництва (ковбаси, сосиски, рибні консерви). Зі шкільних буфетів зникли кондитерські вироби зі вмістом цукру понад 10г на 100г готової продукції, продукти із вмістом частково гідрогенізованих рослинних жирів, а також газовані напої. В щоденному шкільному меню повинні бути злакові, овочі, фрукти, молочні продукти, м'ясо.

Чи допоможуть ці заходи хоча б трохи покращити ситуацію зі здоров'ям дітей? Вважаю, що ні. І ось чому.


Від того чим і як харчуються у сім'ї, залежать харчові уподобання, як надалі дитина організовуватиме своє харчування.


У 2018 році проведене соціологічне дослідження в межах міжнародного проєкту. Опитано кілька тисяч підлітків щодо їхніх харчових уподобань. За даними дослідження 7,8% дітей 11 – річного віку не снідають у будні дні, а в 17 – річному віці ця частка сягає 15,6%. 42,4% опитаних вживають колу та інші шкідливі напої один та більше разів на тиждень, 41,7% учнів ніколи або тільки 1 – 2 рази на тиждень вживають фрукти, зате солодощі – 5 – 6 разів. Більше ніж один раз на день солодощі їдять 49,8% опитаних. Щодня вживають фрукти та овочі 42,2% і 51,2% підлітків відповідно. А в раціоні дитини овочі та фрукти повинні бути 5 разів, треба , щоб дитина їла по 500 – 800г овочів та фруктів щоденно!

Фахівці вважають: відсутність повноцінного сніданку загрожує діабетом IIтипу, гіпертонією, серцево – судинними захворюваннями. Це пов'язано з коливанням цукру в крові, зниженням чутливості тканин до інсульту. На жаль, приблизно 20% опитаних мною учнів 4 – 7 класів на сніданок мають чай з булочкою чи печивом.

Зазвичай вважається: солодке сприяє підвищенню ваги. Небезпека не тільки в тому. Солодке негативно впливає на гормональну систему. Підвищується викид інсуліну. Як наслідок – збільшується рівень кортизолу, котрий викликає дисбаланс жіночих статевих гормонів, далі – ендометріоз навіть у дівчат, гормонозалежні пухлини.

Підвищується рівень жіночих статевих гормонів у юнаків та чоловіків. Амеріканські вчені з'ясували, що прихильність до солодкого в дитинстві пов'язана з функціонуванням мозку в майбутньому. Солодке затримує розумові здібності дитини. Порушення пам'яті пов'язують зі змінами мікрофлори кишківника. Солодкі газовані напої як із цукром, так і з цукрозамінниками, сприяють розвитку захворювань шлунково – кишкового тракту, цукрового діабету, алергії, крихкості кісток, руйнування зубів.

Улюблена їжа дітей – сосиски. Дослідження канадських вчених з'ясувало: вживання усього двох сосисок на тиждень або обробленого м'яса збільшує ризик серцево – судинних захворювань і передчасної смерті. Обробленим є м'ясо, котре коптили, солили, додавали хімічні консерванти.


Україна серед європейських лідерів за поширенням ожіріння. Приблизно 58% українців старше 18 років і 1,3% дитячого населення мають зайву вагу. Цифра значно занижена. У країнах Европи 10 – 15% дітей мають надлишок маси. Ця недуга пов'язана з нераціональним харчуванням, гіподінамією, стресами, порушенням роботи ендокринної системи.


У 2016 році я робила медичний огляд школярів гімназії. Серед учнів 5 – 10 класів ожиріння чи надлишок ваги мали 6% дітей. Це значить, що кожному з них загрожує кардіоваскулярна патологія, порушення психологічної адаптації та якості життя, цукровий діабет IIтипу, атеросклероз. Якщо крім дитини зайву масу має хоча б один із батьків, скоріше за все, у харчуванні цієї сім'ї переважають висококалорійні продукти. Надлишок всього 50 ккал на день ( а це одна шоколадка, цукерочка) призводить до збільшення маси тіла на 2кг за рік. Батьки рідко визнають ожиріння дитини як захворювання. Якщо проблема не визнана, тоді навряд чи будуть робити щось, аби допомогти дитині бути здоровою.

Ожиріння, як правило, призводить до цукрового діабету IIтипу. На нього страждає більше мільйона українців. Хворі на цю хворобу мають ризики розвитку інфаркту, інсульту в 2 – 3 рази вищі, ніж у інших. Внаслідок ураження судин вони сліпнуть, виникають гангрени кінцівок, фінал – ампутація кінцівки.

В умовах коронавірусної епідемії нагадаю, що летальність серед хворих на цукровий діабет 7,3% проти 2% серед усіх захворівших. Кожні 15 років кількість хворих на цукровий діабет подвоюється.

Попередження дитячого ожиріння і низки хвороб, пов'язаних з нераціональним харчуванням, – один із основних напрямків профілактики найпоширеніших неінфекційних захворювань сучасності. Це повинні в першу чергу усвідомити батьки. Новий Санітарний регламент стане тільки дієвий, коли діти будуть навчені батьками споживати здорову їжу, коли на перервах не будуть бігати в магазин біля школи і купувати солодкі газовані напої, чіпси, сухарики, цукерки. Заборони вчителів та медичних працівників не вживати некорисну їжу будуть недієвими, якщо діти бачать, як харчуються батьки. Все починається із сім'ї...

...Нещодавно біля буфету "Тет-а-тет" зустріла дівчину 15 – 16 років, котра має вагу більше 80кг. Вона йшла з мамою, жувала пиріжок, ще один пиріжок тримала в руці. Хотілось їх зупинити і сказати мамі: "Як же тільки треба не любити свою дитину, щоб продовжувати купувати їй пиріжки?"

Г.М. Мучник
Зав. кабінетом "Клініка дружня до молоді"
КНП ОМР "Охтирська ЦРЛ"


22.06.2021

Кинути курити – найкраще рішення!

Кидай курити

Повірте, кинути курити — одне із кращих рішень у вашому житті! Це під силу кожному, однак декому доведеться докласти трохи більше зусиль.


Ось поради лікаря, фахівця з відмови від куріння Отто Стойки.


Лише невеликий відсоток людей може кинути курити з першої спроби — більшості потрібно декілька.


У цьому немає абсолютно нічого страшного, адже в процесі ви напрацьовуєте досвід, який вам допоможе при наступній спробі.

Для початку пройдіть декілька тестів:


1. Оцінка причин залежності від тютюнокуріння.
2. Рівень фізичної залежності від нікотину.
3. Готовність кинути курити.

Тепер створіть свій власний план відмови від куріння:

 • Призначте дату відмови від куріння протягом двох наступних тижнів.

 • Повідомте родину та друзів про своє рішення — кидати курити простіше з підтримкою найближчих.

 • Сформулюйте та запишіть причини відмови від куріння.

 • Складіть перелік ситуацій, коли ви зазвичай курите, аби з’ясувати, що може спровокувати закурити.

 • Позбавтеся усіх нагадувань про куріння. Викиньте з дому, машини та робочого місця усі тютюнові вироби, запальнички, попільнички. Натомість, у ті місця, де ви раніше зберігали сигарети, можна покласти льодяники, соломинки, призначені лікарем препарати для припинення куріння (якщо у вас високий ступінь залежності) тощо.

 • Подумайте про невеликі заохочення для себе за певні досягнення (наприклад, коли протрималися без сигарет тиждень тощо).

 • Перегляньте поради від ВООЗ, якщо сильно тягне закурити

 • Глибоке дихання: зробіть 10 глибоких вдихів, щоб розслабитися, поки бажання не пройде.

 • Випийте води.

 • Зробіть щось інше, щоб відволіктися: приймайте душ, читайте, гуляйте, слухайте музику!

Шукайте більше лайфхаків з відмови від куріння на тематичному сайті.

А за потреби не соромтеся звернутися за професійною допомогою до сімейного лікаря, нарколога чи психотерапевта — це суттєво підвищить шанси на успіх!

Також нагадуємо, що можна отримати консультацію у діжітал фахівця ВООЗ19.06.2021

Вітання з професійним святом!

День медичного працівника 2021

Висловлюємо найтепліші слова вдячності представникам найгуманнішої у світі професії, тим, хто не жаліючи зусиль і часу приймає на себе важкий тягар людського болю і страждань, оберігає найцінніше, що є у людини — її життя. Адже здоров'я нації є базовою умовою нормального розвитку країни, її благополуччя.

Прийміть побажання міцного здоров'я і благополуччя Вам, Вашим рідним і близьким.

Нехай збудуться всі Ваші задуми, а віра і оптимізм завжди залишаються з Вами!

Адміністрація КНП ОМР "Охтирська "ЦРЛ"


17.06.2021

Презентація стікер-паку для телеграму

Презентація стікер-паку для телеграму

Спілуквання через месенджери набуло неабиякого поширення

Скористаймось цим у боротьбі за здоров'я!

Сусід, що курить в під'їзді, друг, який кинув, але знову тягне сигарету до рота. Тютюновий дим до ранкової кави на терасі кафешки... Куріння викликає так багато емоцій.

Але курити – шкідливо. А виражати свої почуття – корисно для ментального здоров'я.

У рамках кампанії "Кидай курити зараз!", було розроблено стікер-пак для Телеграм, який допоможе влучно проявляти емоції та нагадувати про ризики вживання тютюну.

Завантажуйте стікер-пак тут

Приємного спілкування та міцного здоров'я!15.06.2021

Які переваги отримують ті, хто кидає курити?

Переваги у тих, хто кинув курити

ВООЗ та МОЗ надають беззаперечні факти переваги відмови від куріння.

Найголовніше - це переваги для здоров'я:

 • Протягом 2-12 тижнів поліпшується кровообіг та збільшується на 30% об'єм роботи легень.

 • Протягом 1 року ризик розвитку ішемічної хвороби серця знижується вдвічі, порівняно із курцями.

 • Через 5-15 рокіd, ризик інсульту скорочується до рівня тих, хто не курить.

 • Через 10 років наполовину зменшується ризик розвитку раку легень, у порівнянні із курцями.

 • Докладніше на сайті ВОЗ

Переваги для родини:

 • Коли ви кинете курити, ви зробите величезну послугу своїй родині та друзям. Адже від тютюнового диму страждаєте не лише ви, як курець, але й усі, хто вас оточує, як пасивні курці. Окрім того, ви матимете усі шанси прожити довше, тож зможете більше часу провести зі своєю родиною.

Фінансові переваги

Скільки куріння коштує для вас? Скористайтеся калькулятором, щоб це з'ясувати

Просто введіть кількість сигарет, яку ви викурююте за день, кількість сигарет у пачці та її вартість, а також зазначте стаж куріння.

Кинути курити може кожний. І це кардинально змінить твоє життя!


Ті, хто кидають – ті виграють!

Отримай консультацію у діжітал фахівця ВООЗ

Сайт-допомога тим, хто бажає кинути курити: перейти за посиланням10.06.2021

Наслідки від куріння

Куріння це палити гроші

Пропонуємо кілька фактів, котрі переконують, що курити – дійсно шкідливо.09.06.2021

Чи можливо в Україні прийняти антитютюнове законодавство?


Мішенню тютнових корпорацій та агресивного маркетингу нових тютюнових виробів є люди, котрі ще не курять.

І найчастіше, це – українська молодь

Саме на неї полюють тютюнові компанії: через соціальні мережі, популярних блогерів та яскраві вивіски на вітринах магазинів.

Чи можливо захистити наймолодших та послабити вплив тютюнової індустрії на законодавчому рівні?


Звісно! Адже доведено, що запровадження нецінових заходів контролю над тютюном є ефективним способом захистити дітей та молодь від залучення до початку куріння. І саме такі зміни пропонує проєкт закону № 4358!


Прочитати статтю Антитютюнове законодавство — чи є шанс на ухвалення?08.06.2021

Хочеш кинути курити, та не вистачає рішучості?


Чи, можливо, вважаєш, що куріння не шкодить твоєму здоров'ю?


Ми не будемо знову розказувати, що куріння скорочує тривалість життя, а дим цигарок впливає на здоров'я оточуючих.

Чи про те, що тютюн спричиняє залежність. Упевнені, що ви це чули десятки разів.

Пропонуємо прочитати аналітичну статтю і прийняти самостійне, правильне рішення.

Прочитати статтю Кинути курити: що для цього потрібно03.06.2021

Про антитютюнове законодавство

Законопроєкт #3458 передбачає запровадження прогресивних норм, що повинні зменшити привабливість та доступність тютюнових виробів.


Завдяки нови нормам вдасться запобігти зростанню тютюнової залежності серед українців.


А отже – покращити здоров'я нації, зменшити для людини витрати спочатку на тютюнові вироби, а потім – на лікування.Для цього пропонуються такі заходи:


 • збільшення до 65 % медичних попререджень на пакуваннях тютюнових виробів для куріння;

 • заборона реклами, стимулювання продажу та спонсорства електроних сигарет та тютюнових виробів для електричного нагрівання;

 • заборона продажу тютюнових виробів для електричного нагрівання неповнолітнім;

 • запровадження стандартизованих вимог до вмісту та технічних характеристик електронних сигарет та рідин;

 • заборона тютюнових виробів із ароматизаторами;

 • розширення переліку громадських місць, вільних від куріння, включно із забороною куріння пристроїв для нагрівання тютюну у цих місцях.


Підтримайте законопроєкт № 4358 у другому читанні та врятуйте нові покоління від епідемії тютютну!


01.06.2021

Ті, хто кидають, ті – виграють

Усе починається невинно, але потім настає залежність. Виникають проблеми зі здоров'ям, у тому числі з ментальним.


Ви програєте своє життя, але ще не все втрачено!


Кинути курити може кожний. І це кардинально змінить твоє життя!


Ті, хто кидають – ті виграють!


Сайт-допомога тим, хто бажає кинути курити: перейти за посиланням


До речі, на сайті ВООЗ можна пообіцяти кинути курити, заповнивши форму: перейти за посиланням31.05.2021

Діти потребують захисту


День захисту дітей 2021

День захисту дітей...Сім'ї, установи, суспільство сурмлять, що їх люблять, цінують. Чи це справді так? Давайте разберемося.

У 2020 році зафіксовано найнижчу народжуваність за останні 10 років – в Україні народилося усього 295 457 малят проти 413 000 у 2010 році. Загалом за роки незалежності чисельність дитячого населення зменшилася майже удвічі.

Охтирщина – не виняток. У 2020 році народилася усього 291 дитина у м.Охтирка і 108 в селах району. Усього за останній рік почали свій життевий шлях на Охтирщині 399 діточок, проти 683 в 2011 році і 1239 в 1995 році.

За останні десятирічча значно виросла захворюваність маленьких українців. За деякими класами хвороб, як – то: новоутворення, захворювання ендокринної і системи кровообігу, уроджені аномалії – більше ніж на 100%. За даними досліджень фахівців лише 1,1% дітей є пракично здорові. В середньому на одну дитину припадає 2,5 захворювання.


70% дітей, які готуються до школи, вже мають порушення стану здоров'я, а 30% - хронічні захворювання. Понад половини дітей цього віку має розумову та фізичну працездатність, що не відповідає їхньому фізичному й психічному навантаженню у школі. 75% дітей живуть в неповних сім'ях. Згідно з дослідженнями Ради Європи кожна п'ята українська дитина – жертва сексуального насилля, кожна третя – фізичного, кожна друга – психологічного. 600 000 дітей в Україні виховуються у сім'ях зі складними життєвими обставинами.


За 2020 рік в Україні відбулося 70 423 судів щодо стягнення аліментів, цього ж року за фактами насильства над дітьми, які спричинили їхню смерть, правоохоронці відкрили 259 кримінальних впроваджень. Україна входить до трійки країн світу, де найбільше виробляється і продається дитячих порно. У 2020 році відкрито 410 кримінальних справ щодо сексуального насильства над дітьми. Щорічно близько 2,5 тисяч дітей в Україні намагаються здійснити самогубство.

За різними оцінками кількість безпритульних дітей в Україні – від 100 000 до 130 000. Діти йдуть на вулицю частіше всього із – за конфліктів, жорстокого поводження у сім'ї. Майже кожен другий безпритульний інфікований ВІЛ, чи хворобами, котрі передаються статевим шляхом.

Для кожної епохи характерні свої методи знущання над дітьми. У XVIII–XIX ст. це були різки, а зараз – кібербулінг. Адже 67% дітей стверджують, що стикалися в інтернеті з тим, що їх засмучувало. Тільки в Сумській області за 2020 рік неповнолітні були потерпілими у 146 крімінальних провадженнях, пов'язаних з кіберзлочинцями. Азартні ігри, порносайти, жорстокі комп'ютерні ігри доступні нашим дітям і переслідують їх. Саме вони вже зламали і іще зламають не одну дитячу долю!

В Україні епідемія неінфекційних хвороб, таких, як серцево – судинні захворювання, цукровий діабет, онкологічні захворювання, хронічні захворювання органів дихання. 2/3 випадків беруть початок з дитинства. Харчові уподобання закладаються у сім'ї, і їх не можна назвати здоровими. 7,8% дітей 11- річного віку і 15% п'ятнадцятирічних не снідають у будні. А відсутність повноцінного сніданку загрожує ожірінням, діабетом II типу в майбутньому.


Сніданок допомагає адекватно реагувати на стрес, покращує імунітет. Тільки 50% підлітків вживають такі необхідні для здоров'я фрукти, овочі, молочні продукти. Зате 17% підлітків щодні вживають солодкі газовані напої.


Хтось скаже:"безгрошів'я, не можемо дати дітям належне харчування"...А лише у 2020 році офіційно на алкогольні напої українці витратили 210 міліардів гривень! Статистики по витратам на тютюнові вироби не знайшла, але гадаю, що вона також вражаюча.

В Україні регулярно курять 33% чоловіків і 4,5% жінок. Їхні діти – пасивні курці. Вдихання тютюнового диму протягом перших місяців життя збільшує ризик госпіталізацій малечі на 45%. Це пов'язано з порушенням роботи імунної та дихальної систем.

За даними дитячого фонду ЮНІСЕФ за 2019 рік 50% українських підлітків мають досвід куріння, 86% – вживання алкогольних напоїв, 2,6% старшокласників вживають алкогольні напої кілька разів на місяць., 18% пробували наркотики. 70% українських дітей вперше спробували алкогольні напої з рук батьків. Більшість підлітків зазначили, що їм легко дістати алкогольні напої, сигарети, а 12,3% учнівської молоді – маріхуану (опитування проводили по цьому наркотику).

Україна займає одне з перших місць у світі за рівнем дитячого алкоголізму. Суспільство, на жаль, толерантне до тих, хто робить алкоголь, тютюнові вироби, наркотики доступними для дітей. Заради грошей декому не шкода руйнувати дитячі житті. Зараз у магазинах з'явилися безтютюнові нікотиновмісні пеки. У побуті їх можуть називати "снюс" – їх закладають за губу. На продаж нікотинових пеків закон, що забороняє продавати тютюнові вироби неповнолітнім, не розповсюджується. Їх легко можуть купити навіть школярі. Як наслідок: порушення пам'яті, серцево – судинні захворювання, головні болі...і навіть смерть.

Воєнні дії на Сході. Вимушена міграція понад 200 000 дітей, тисячі засинають під гуркіт гармат...


Нашим підліткам бракує сексуальної освіти. Як наслідок, у 2019 році офіційно 800 дівчаткам зробили аборти, понад 4000 неповнолітніх стали мамами...


Скоро почнуться канікули. Чи будуть працювати табори відпочинку і пришкільні табори – відкрите питання. Батьки заклопотані своїми справами, отже, діти застаються без нагляду. За літо 2019 року, ще до коронавірусної пандемії, у водоймах України втопилося 53 дитини, у ДТП загинув 51 неповнолітній. Кожного дня в Україні пропадає в середньому 16 дітей. Більшість з них, звістно, знаходять. Але дехто пропадає безслідно.

Сподіваюсь, що у День захисту дітей, прочитавши мою статтю, ви, шановні читачі, усвідомите, що діти, дійсно, потребують захисту і кожен з вас хоча б спробує зробити щось таке, аби наш світ став не таким жорстоким до дітей.

Г.М. Мучник
Зав. кабінетом "Клініка дружня до молоді"
КНП ОМР "Охтирська ЦРЛ"


29.05.2021

Про те, як пов'язане здоров'я українців з надприбутками тютюнового бізнесу

До Всесвітнього дня без тютюну, котрий відмічають 31 травня з ініціативи ВООЗ (з 1988 року)


День боротьби з курінням 2021

Ось що кажуть лікарі

В Україні нараховується більше 9 мільонів активних курців, котрі складають третину працездатного населення. У віці 13 – 15 років палять понад 30% юнаків та дівчат. Країна на 17 місці у переліку країн – лідерів за загальною кількістю курців. На хвороби, пов'язані з тютюнопалінням припадає кожного року більше 37 000 смертей серед чоловіків у віці 35 -39 років. Тож паління – справа не особиста, а сім'ї та суспільства.

Витрачаються кошти на тютюнові вироби, страждає бюджет сім'ї. Курці хворіють, живуть на 5 – 10 років менше, ніж некурці – з цим пов'язані також неабиякі витрати.

Оточуючі курця також мають низку хвороб, витрачають кошти на ліки. Курці порушують права некурців бути здоровими та дихати свіжим повітрям. Суспільство толерантно ставиться до курців, нехтує інтересами некурців. Наприклад, офіциант чи бармен, котрі знаходяться в накуреному приміщенні 10 годин на тиждень, мають ризик померти від інфаркту серця на 27% більше, від інсульту на 23%, хронічного обструктивного захворювання легенів на 42% більше, ніж працівник підприємства, де не палять.

Ще у 2012 році прийнято Закон України, котрий забороняє палити у громадських місцях. Закон є, але його ніхто не виконує. Маємо те, що маємо. Палять лікарі і медичні сестри, палять вчителі, не сором'ячись учнів. І тим є з кого брати приклад... Кожен четвертий підліток в Україні першу цигарку викурює у віці 10 років. Це дані ВООЗ. За результатами опитування, яке я проводила в школах міста, серед шестикласників кожен 10-й учень "куштував" цигарки.

Україна щорічно (це дані 2017 року, але наразі ситуація не покращилась) втрачає більше 3 міліардів доларів через куріння населення. Фінансові втрати зумовлені тим, що курці стають непрацездатними внаслідок хвороб, не можуть фінансово забезпечувати себе та свої сім'ї. Справжні економічні втрати держави є більш вагомими, якщо враховувати видатки на лікування захворювань, спричинених курінням. Сума втрат майже втричі перевищує доходи держбюджету від тютюнових акцизів.

ВООЗ вважає, що найзначнішою попереджувальною причиною смерті в наш час є куріння. Сьогодні тютюнові компанії запропонували альтернативні шляхи вживання нікотину: вейпи та тютюнові вироби електричного нагрівання. Це пов'язано з тим, що все більше країн приймають закони, котрі обмежують куріння. Тютюнові компанії підштовхують курців переходити на новітні способи вживання тютюну як більш безпечні. Це міф. Немає досліджень, котрі свідчать, що перехід на електронні сигарети, навіть курцями зі стажем, є вдалим рішенням.

Основною аудіторією нових гаджетів є підлітки й молодь. За даними Українського інституту соціальних досліджень станом на 2019 рік 50% підлітків 14 – 17 років хоча б раз користувалися електронними сигаретами. За даними опитування, яке я проводила в школах міста, навіть серед п'ятикласників пробували електронні сигарети 15% учнів, серед старшокласників таким був кожен другий.

В Україні яскраві вітрини із цигарками можна побачити і в супермаркетах, і в кіосках. Школярам не тільки продають вейпи, а ще й консультують, як ними користуватися. У світі ж чимало країн, що повністю заборонили електронні сигарети та ТВЕН (тютюнові вироби електричного нагрівання) на рівні Законів. Ці заборони включають в себе не тільки виробництво чи продаж таких виробів, а й навіть ввезення їх туристами для особистого користування.

Нарешті і в Україні з 1-го січня цього року набрав чинності закон, котрий забороняє продаж неповнолітнім електронних сигарет, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, а також пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згорання. Законодавці встановили відповідальність за продаж підакцизних товарів неповнолітнім в розмірі штрафу від 6800 до 13600 гривень. Інтереси бізнесу найзначущіші!.. До прийняття цього Закону продаж звичайних сигарет неповнолітнім також був заборонений...

За даними Європейського опитування підлітків в Україні 2019 року 43,8% респондентів вважали, що придбати сигарети достатньо легко. Так, треба думати буде й із новими гаджетами доставки тютюну, доки закон, дійсно, не стане дієвим, доки здоров'я підростаючого покоління не буде вважатися найвищою цінностю суспільства.

...Вже навесні від школярів дізналася про зовсім як для України новий метод вживання нікотину – СНЮС – це тютюн бездимний, але також шкідливий. Його закладають за губу й одержують дозу нікотину там, де не можна палити. СНЮС популярний у Швеції. Не знаю,чи можна придбати легко у нас справжній СНЮС, але таким терміном на побутовому рівні сьогодні називають нікотинові пеки – безтютюнові вироби, до складу яких входить нікотин. Путанина викликана схожестю використання нікотинововмісних пеків шляхом закладання за губу. На оборудки з ними новий Закон не поширюється, вони не є тютюновими виробами.

Шановні батьки, нікотинововмісні пеки продаються в Охтирці в магазинах тютюнових виробів. Вони знаходяться в маленьких коробочках, схожих на ті, що з льодяниками. Діти закладають їх за губу, одержують дозу нікотину з усіма наслідками для здоров'я. Пеки можуть викликати отруєння: підвищується слиновиділення, пітливість, з'являються болі в животі, порушується свідомість. Передозування нікотину може призвести навіть до зупинки серця. Обізнаність і цікавість школярів з приводу цих пеків вражає! Отож, цікавтися тим, що знаходиться в кишенях ваших дітей і на що вони витрачають гроші.

Поки інтереси тютюнового бізнесу і деяких можновладців важливіші здоров'я населення, щасливого майбутнього підростаючого покоління, діти будуть вживати сигарети, алкоголь і новинку, що з'явилась нещодавно на ринку України: безтютюнові нікотинововмісні пеки з підсолоджувачами, тому що, недивлячись на закон все це можна продавати, навіть дітям, безкарно...20.05.2021

НЕ МОВЧИ!!!

Домашнє насильство набагато більше поширене ніж вважається. Особливо актуальною ця тема стала із введенням обмежувальних заходів, карантину. Нагадуємо: мовчати про домашнє насильство не можна!
11.05.2021

12 травня – Міжнародний день медичної сестри!День медестри 2021 року

Адміністрація КНП ОМР "Охтирська ЦРЛ" щиро вітає медичних сестер зі святом – Всесвітнім Днем Медичної сестри!

 

У цей день хочеться подякувати Вам за віддану працю, побажати удачі і впевненості, міцного здоров'я і благополуччя, Божої благодаті!
07.05.2021

Щодо проблеми суіциду – до вирішення ще далеко... На жаль...Проблема суіциду

Останні місяці з телеекранів та моніторів комп'ютерів ледве не кожного дня надходить тривожна інформація, що дитина скоїла спробу суїциду чи таки пішла з життя внаслідок суїциду. Як керівник кабінету "Клініка дружня до молоді" не можу бути осторонь цієї проблеми. Сподіваюсь, що ви, шановні читачі нашої газети "Роксолана"(а вас більше 20 тисяч), усвідомите серйозність проблеми, звернете увагу на дітей, щоб, боронь, Боже, не сталася біда і серед них.

Батьки піклуються, щоб дитина була нагодована, модно вдягнута, мала гаджет не гірше, ніж у друзів. Про внутрішні переживання, як правило, не йдеться, я не згущую фарби.


В рамках дослідження "Здоров'я та поведінкові орієнтації учнівської молоді у 2017-2018р.р. у Європі та Канаді" проанкетовано більш ніж вісім тисяч підлітків з різних регіонів України. Пропонувалося відповісти на запитання про те, наскільки легко їм розмовляти з батьками про речі, котрі дійсно їх турбують. 17% підлітків 13 років важко про такі речі розмовляти з матір'ю, 23% – з батьком.

Аналогічне опитування я провела серед семикласників однієї зі шкіл міста. Результати ще більш не втішні: 25% підлітків не можуть поділитися своїми секретами з мамою і 30% – з батьком. Розкрити свою душу вчителю згодні всього 13% семикласників.

Суїциди та суїцидальні спроби були завжди. На пам'ять прийшли випадки з моєї сорокарічної практики педіатра. Наведу їх, щоб ви зрозуміли: причиною жахливого кроку можуть бути, на перший погляд, не серйозні причини.

..."Талановита дівчина, люблячі батьки. Помер улюблений кіт. Це стало причиною, що дівча напилося таблеток. На щастя, медична допомога була своєчасна.


...Розійшлися батьки – дівчина випила купу таблеток. І цього разу медична допомога надана своєчасно.


...Дев'яності роки. Хлопець із соціально неблагополучної сім'ї зажадав музичний центр. У бабусі було психічне захворювання, прийняв її сильнодіючі ліки. Ледве врятували. Через кілька років по тому хлопець став утоплеником. Що це було? Повторний суїцид чи нещасний випадок?"

Протягом останніх 15 років щорічно від самогубств в Україні гине у середньому 80 дітей молодше 14 років, понад однієї тисячі – підлітків. Проблема глобальна. За період 1991 р. по 2015р. за власною волею в Україні з життя пішло 288 587 осіб. В структурі зовнішніх причин смерті самогубства посідають перше місце (22%), випереджаючи вбивства, дорожньо – транспортні травми тощо. Особливо страшно, коли суїциди скоюють діти.

У 2020 році зафіксовано 137 завершених суїцидів серед дітей від 8 до 17 років. За даними Держстату частіше всього суїциди скоюють підлітки від 14 до 17 років. 152 дитини пішли на самогубство ймовірно через участь у небезпечних групах. За інформацією кіберполіції сьогодні більше 13 000 дітей щодня заходять у такі групи.

Куратори підштовхують дітей до самогубств, вимагаючи зняти процес на відео. На чорному інтернет – ринку такий контент коштує великих грошей. Куратори також можуть тестувати різноманітні моделі маніпулятивного впливу. Не батьки, а незнайомці будують довірливі взаємостосунки з дитиною, часто вибирають тих, котрі пишуть у соціальній мережі, що їх не люблять, не розуміють. Дитина довіряє незнайомцу, може погодитися з ним зустрічатися, переслати відверті фото, котрі можуть бути причиною шантажу, доведення до самогубства.


Діти групи ризику щодо скоєння суїцидів – це ті, у кого негаразди в сім'ї, у 75% батьки розлучені, не складаються стосунки з однолітками, нещасне кохання, булінг, мають психічні розлади: панічні атаки, тривожні стани, депресії. За даним ЮНІСЕФ 67% дітей – жертви булінгу в школі. Діти відчувають, що у них не має захисту з боку дорослих, шукають його в мережах.


З тією групи семикласників, з котрими я проводила опитування, відвідували небезпечні групи 11%, мали кривдників через соціальні мережі 39%. Майже всі школярі гарно обізнані з мережою Тік Ток. Якщо вірити інформації з інтернету, саме в цій мережі популярні різного роду стріми на виконання завдань у прямому ефірі. На жаль, такі селфі можуть бути останніми в житті дитини.

Батьки недостатньо спілкуються з дітьми, не знають, що їх турбує. 20% семикласників, з якими я проводила опитування, зазначили, що батьки не розмовляють з ними про справи на роботі, не радяться з приводу якихось побутових справ. Чого ж тоді діти будуть відкривати душу таким батькам...

Психологічний сенс підліткового суїциду – крик про допомогу, спроба привернути увагу до себе, своєї проблеми. Смерть підліток представляє у вигляді сну, відпочинку від неприємностей, засобу покарати кривдника, втечею від наслідків складної життєвої ситуації. Як педіатр, хочу порадити батькам більше спілкуватися з дітьми! Нагадаю деякі поради психологів.

Контролювати емоційний стан дитини (стала більш закрита, груба, має перепади настрою). Слідкуйте (не нав'язливо) за сторінками в соцмережі, котрі відвідує дитина, знайдіть час та перегляньте з дітьми відео, роліки, які полюбляють діти. Можна запідозрити схильність підлітка до суїциду за суїцидальними думками, фантазіями на тему смерті, котрі він озвучує.

Батькам треба звернути увагу на те, що малює дитина, як багато часу проводить за гаджетами, а головне, треба дати дитині зрозуміти, що батьки її люблять такою, якою вона є, розуміють, завжди прийдуть на допомогу. Не залишайте дитину наодинці з її проблемами, цікавтеся її життям, показуйте свою любов і увагу, обговорюйте різні життеві ситуації, навчіть ефективному їх вирішенню. Дізнайтеся про цінності дитини, що її хвилює,чого прагне досягнути в житті. Вводити нові життєві цінності треба обережно, не висміюйте дитину!

Знайдіть сміливість і вибачтеся перед своїми дітьми, якщо ви не праві. Цим покажете, що поважаєте почуття дитини і даєте і їй право на помилку. Батькам не можна контролювати кожен дитячий крок! Тоді дитина закриїться, навчиться приховувати свої секрети.


Не можна забороняти спілкуватися в соцмережах. Підліток потайки буде це робити. Не можна лаяти дитину, принижувати, порівнювати з іншими (це викликає почуття самотності, непотрібності, неповноцінності), а також ігнорувати маніпулятивні фрази дитини на тему смерті ("Краще б я вмер").


Участь батьків у житті своїх дітей може захистити їх від великої кількості небезпек...І від суїцидів також. З народження дитина повинна знати, що найвища цінність, яка є у людини це її життя.


Г.М. Мучник
Зав. кабінетом "Клініка дружня до молоді"
КНП ОМР "Охтирська ЦРЛ"


28.04.2021

Всесвітній тиждень імунізаціїТиждень вакцинації 2021

В Україні, як і в усьому світі, за ініціативи ВООЗ щорічно, починаючи з 2005 року, в останній тиждень квітня проводяться заходи присвячені Всесвітньому тижню імунізації.

Саме завдяки щепленням на нашій планеті ліквідовано або зменшенно поширеності кількох інфекційних захворювань, що забирали тисячі людських життів.

Щороку від інфекційних хвороб в Україні помирає 300 – 350 дітей, більшість з них навіть не захворіли б, якби їм вчасно зробили щеплення. В Україні діє Національний календар профілактичних щеплень, останній раз його переглядали в 2018 році. Кожна дитина отримує щеплення від 10 хвороб: туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюка, правця, гепатиту В, гемофільної інфекції, краснухи, паротиту.


З 2022 року до цього переліку додастся вакцінація від пневмококку, дасть змогу значно зменшити захворюваність на пневмонії, отити, синусіти, менінгіти, які викликані цим патогеном.

Кабінети вакцинації працюють в центрах первиної медичної допомоги. Всі ці щеплення входять до гарантованих державою медичних послуг, тобто вони безоплатні. Дорослі також кожні 10 років повинні отримувати щеплення проти правця та дифтерії. Бажано дотримуватися календаря профщеплень – там оптимальні строки проведення їх. Якщо в силу певних причин дитина відстає від календаря, сімейним лікарям складається індивідуальний графік щеплення. Деякі хвороби: кір, паротит, правець не мають специфічного лікування – отже щеплений – значить захищений.

На жаль відсоток дітей щеплених з приводу різних хвороб недостатній. Часто батьки відмовляються від щеплень. Але пам'ятайте: Верховний Суд України підтвердив, що вакцінація є обов'язковою, невакцінованим дітям не можна відвідувати садочки та школи. Пояснення цьому таке: індивідуальний інтерес в разі відмови від вакцинації протиставляється загальному інтересу суспільства, загальне благо на безпеку та охорону здоров'я має перевагу.

Треба на тільки забезпечити право дитини на освіту, а забезпечити безпеку та здоров'я всіх дітей. Згідно з діючими нормами закону відвідувати державні заклади освіти можуть діти, які отримали щеплення за календарем щеплень, або в разі, якщо у дитини не має щеплень, у неї є протипокази до вакцінації.


Вакцінація – це питання національної безпеки. Так званий колективний імунітет, коли від певної хвороби вакциновані щонайменше 95% населення, створює щит, захищає від хвороб людей, які не можуть вакцинуватися з медичних причин.


Держава, встановивши заборону відвідувати навчальні заклади дитиною, яка не має щеплень, реалізує свій обов'язок щодо забезпечення безпеки, життя, здоров'я всіх учасників освітнього процесу в тому числі і самої нещепленої дитини. Слідкуйте за календарем щеплень, своєчасно відвідуйте сімейного лікаря для їх проведення.


Г.М. Мучник
Зав. кабінетом "Клініка дружня до молоді"
КНП ОМР "Охтирська ЦРЛ"


05.04.2021

ПЛАН-ГРАФІК на 2021 рік

роботи атестаційної комісії КНП ОМР "Охтирська ЦРЛ"

по атестації на кваліфікаційну категорію молодших спеціалістів з медичною осітою.План-графік атестації


26.03.2021

Про господарсько-фінансове забезпечення діяльності лікарніДіяльність лікарні

Станом на 26.03.2021 року КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ» (далі - лікарня) здійснює надання медичної допомоги жителям Охтирського району на 309 стаціонарних ліжках, в тому числі для лікування коронавірусних хворих 92 ліжка.

На балансі лікарні знаходиться система газопостачання реанімаційна киснева станція, що надає змогу забезпечувати подачу кисню для хворих, які находяться на лікуванні в стаціонарних відділеннях. У зв’зку з навантаженням на кисневу станцію лікарнею укладена угода на постачання кисню медичного для збільшення концентрації кисню.


Лікарня має 190 точок доступу до кисню. Ковідні хворі 100% забезпечені подачею кисню за рахунок централізованого постачання та концентраторів.

З січня 2021 року станом на сьогоднішній день лікарня залучила 249 625 гривень благодійної допомоги на покращення матеріально-технічної бази. Кошти надійшли від підприємств Охтирського району. На ці кошти було придбано медичне обладнання, вироби медичного призначення та лікарські засоби. Також отримано благодійну допомогу у вигляді лікарських засобів, господарчих та медичних матеріалів на суму 17 598,43 гривні.

Для контрактування з НСЗУ подано 12 пропозицій послуг медичних гарантій на 2021 рік. Відповідно до вимог пакетів було закуплено медичного обладнання на суму 525 239,00 гривень, та найближчим часом планується закупити комп’ютерне обладнання на суму 577 000,00 гривень (кошти виділяє Чернеччинська ОТГ).

Управлінням майном Сумської обласної ради було надано Систему ультразвукову діагностичну ACUSON P500 на суму 1 800 000,00 гривень. На даний час йдуть налагоджувальні роботи апаратури. До кінця місяця планується отримання нового комп’ютерного томографу. Приміщення під вищезазначену апаратуру підготовлено.


Станом на 26.03.2021 витрачено коштів:
 • на господарчі товари – 104 706,65 гривень;

 • запасні частини – 14 850,00 гривень;

 • будівельні матеріали – 15 419,00 гривень;

 • на господарчі товари та медичні матеріали (в т.ч. м’який інвентар (постільна білизна, матраци)) – 197 049, 92 гривень.


На сьогоднішній день, через систему закупівель «PROZORRO» лікарня закупила лікарських засобів для лікування хворих на COVID-19:
 • на суму 2 903 752,71 гривень (лікарня займає перше місце по цій позиції серед опорних районних лікарень Сумської області);

 • лабораторних реактивів та реагентів на суму 74 780,00 гривень;

 • медичних матеріалів на суму 174 823,00 гривні.


Станом на 26.03.2021 проведено загальних закупівель (не ковідних):
 • придбання ліків на суму 744 371,77 гривень;

 • реактиви лабораторні на суму 449 903,65 гривень;

 • наркотичних та психотропних препаратів на суму 281 209,00 гривень;

 • медичних матеріалів на суму 381 451,95 гривень.


Придбано витратних матеріалів для проведення процедур гемодіалізу (29 хворих) на суму 1 113 669,72 гривні.


Для забезпечення організації лікувального харчування і роботи дієтологічної системи лікарні було проведено тендерні та безтендерні закупівлі продуктів харчування на суму 415 136,60 гривень. Безтендерні продукти харчування закупаються щомісячно через робочу групу. Наразі у системі «PROZORRO» оголошено закупівлю продукції борошномельно-круп’яної промисловості на очікувану вартість 154 000,00 гривень.


Керуючись наказом № 931 від 29.10.2013 р. «Про удосконалення організації лікувального харчування та роботи дієтологічної системи в Україні» було проведено збільшення калорійності та покращення харчування пацієнтів лікарні за рахунок введення в раціон: масло вершкове, вафлі, печиво (дієтичне), тушонка, сосиски філейні.

Адміністрація
КНП ОМР "Охтирська ЦРЛ"


24.03.2021

Туберкульоз! Боротьба з цією хворбою також актуальнаДень боротьби із туберкульозом 2021

До Всеукраїнського дня боротьби із захворюванням на туберкульоз. Відмічається 24 березня.

Проблем зі здоров'ям у жителів України дуже багато. Останній рік багато з них одійшли нібито на другий план. Думки всіх опанував коронавірус.

А туберкульоз тим часом продовжує забирати свої жертви. Епідемічна ситуація з цією хворобою залишається напруженою. За даними МООЗ у 2019 році було зареєстровано 25237 випадків туберкульозу (йдеться і про рецидиви і про вперше зареєстровані випадки).


На початок 2020 року загальна кількість людей на поточному лікуванні – близько 20000. Загалом за місяць (наприклад, лютий 2020 року) такий діагноз вперше поставлено 1642 нашим співвітчизникам. За рік маємо приблизно 20000 хворих.

Всесвітня організація охорони здоров'я переконана, що близько 25% випадків захворювання залишаються не виявленими. Кожного дня від туберкульозу в Україні помирає 10 осіб.

На Охтирщині за 2020 рік туберкульоз забрав 7 людських життів. Україна посідає друге місце в Європейському регіоні за розповсюдженням мультирезистентної форми хвороби, яка пагано піддається лікуванню навіть найсучаснішими ліками.

Нагадаю: туберкульоз – інфекційне захворювання, яке викликає мікобактерія. Хвороба передається переважно повітряно – крапельним шляхом. У 90% випадків вражаються легені,однак, можуть постраждати й інші органи.


Один хворий відкритою формою здатен заразити більше сотні людей, 10 з них захворіють. Туберкульоз – це соціальна хвороба, захворюваність залежить від рівня життя, якості харчування, матеріально – побутових умов. На сьогодні жертвою хвороби може стати будь – хто: люди з високим та низьким рівнем доходу.


За 2020 рук на облік до фтизіатрів КНП ОМР"Охтирська ЦРЛ" з приводу підступної хвороби взято 22 особи (12 з них жителі міста, 10 – сіл) – проти 19 осіб в 2019 році. Відсоток хворих, що виділяють підступні бактерії і можуть наражати кожного з нас на захворювання, склав 77%. 36,4% пацієнтів мали деструктивну форму захворювання. Важливо знати: 86,4% хворих виявлені завдяки флюорографічному обстеженню.


До медичної реформи флюорографічне обстеження проводили один раз на два роки, а представниками деяких професій – раз на рік, починаючи з 15 років. Це суворо контролювалося як працедавцями так і медичною мережею. Зараз, за новими вимогами, вважають, що діагноз туберкульозу сімейний лікар має запідозрити за допомогою анкети. Маємо зменшення охоплення населення флюорографічним обстеженням.


У 2020 році на Охтирщині всього 18723 людини зробили флюорографію, що на 15% менше, ніж у 2019 році. А лише завдяки цьому, як деякі вважають "застарілому методові", ми завдячуємо виявлення поряд з туберкульозом 7 випадків злоякісних пухлин легенів,79 випадків гострих пневмоній, 430 випадків інших хвороб органів грудної порожнини. Раннє і своєчасне виявлення хворих на туберкульоз, і не тільки, є необхідною умовою для повноцінного лікування, а також має вирішальне значення для попередження інфекції.

Флюографію органів грудної клітини можна пройти в поліклініці КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ» безкоштовно. Щоб не пропустити початкову стадію тубуркульозу, кожній дитині роблять туберкулінову пробу Манту раз на рік до досягнення нею 15 років. У групі ризику щодо зараження туберкульозом- кожна дитина. Контактувати з хворим вона може будь-де. Бентежить, що за 2020 рік лише 58% дітям Охтирщини проведено таке необхідне діагностичне втручання.

Деякі батьки ігнорують запрошення сімейних лікарів зробити пробу на реакцію Манту. Люди міркують, що їх дитину туберкульоз не стосується. Але марно. Хоча в Охтирському районі останнім часом і не було випадків туберкульозу серед дітей, але маємо тривожну інформацію: в Україні почастішали випадки тяжких форм цієї хвороби. Щеплення від туберкульозу дитина одержує в пологовому будинку. Воно захищає від важких форм туберкульозу: туберкульозного менінгіту, міліарного туберкульозу. Відмовлятися від нього в наш час безглуздо.

Кожна свідома людина має бути відповідальною за своє здоров'я, за здоров'я найрідніших.А для цього перш за все треба вести здоровий спосіб життя, своєчасно обстежуватися, не ігнорувати поради лікарів.

Г.М. Мучник
Зав. кабінетом "Клініка дружня до молоді"
КНП ОМР "Охтирська ЦРЛ"


23.03.2021

ДЯКУЄМО АГРАРІЯМ-МЕЦЕНАТАМ!!!дякуємо задорожний жерновий

Колектив КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ» висловлює найщирішу вдячність


ПСП "Ташань" в особі керівника Жернового Миколи Петровича


та


ФГ "Задорожних" в особі Задорожнього Юрія Григоровича


за розуміння та матеріальну підтримку.В наш нелегкий час стає важко знайти людей, які здатні сприймати чужі проблеми, як свої, і як чудово що такі люди все таки є.

Надаючи допомогу, ви надаєте не просто кошти, а даруєте можливість покращення надання медичного обслуговування населення.

Так як Охтирську центральну районну лікарню визначено опорним закладом охорони здоров’я, передбачено здійснення медичного обслуговування населення в кількості 121 625 мешканців Охтирського району (в т.ч. Тростянецький, Великописарівський райони).


Хочеться ще раз подякувати і низько вклонитися всім аграріям Охтирського району, які підтримують та надають благодійну допомогу нашій лікарні!!


Дуже приємно жити і працювати з людьми, які вболівають за життя і здоров’я мешканців Охтирського району. Поки такі люди живуть і працюють, то буде жити і наша нація українців. Хочеться ще раз щиро подякувати за Вашу підтримку та за Ваші щирі і чуйні серця. За те що Ви не стоїте осторонь проблем простих людей. Нехай Ваша доброта і щедрість повернуться до Вас сторицею.


Бажаємо Вам всіяких благ і процвітань. Нехай Бог Вам пошле міцного здоров’я, радості і щастя!23.03.2021

ВАЖЛИВО!!! ЯК ДІЯТИ ПРИ ПІДОЗРІ НА COVID-19!!!підготовка до тестування ковід 19

Передусім ви маєте дистанційно зв'язатися зі своїм сімейним лікарем.

 

Тобто слід зателефонувати лікареві або написати йому в будь-який зручний для обох месенджер.


Ні в якому разі не потрібно відвідувати поліклініку, щоб не наражати інших пацієнтів на небезпеку зараження коронавірусною інфекцією.

Зважте на те, що первинний центр медико-санітарної допомоги – це заклад, який відвідують батьки з дітьми, що прийшли на щеплення, онкохворі, інші уразливі групи населення, яким зустріч з інфекцією може виявитись фатальною.


Якщо ви ще не обрали сімейного лікаря, або з будь яких причин залишились без нього, Вам необхідно зателефонувати до реєстратури амбулаторії за місцем проживання.


З вами зв’яжеться лікар, який допоможе Вам у вирішенні проблеми.


Нагадаємо:


– амбулаторія ЗПСМ №1 вул. Сумська, 55 (тел. реєстратури 0500595143);


– філія знаходиться по вул. Батюка, 3 (тел. реєстратури 0544 6 6-30-03);


– амбулаторія ЗПСМ №2 вул. Петропавлівська, 15 (тел. реєстратури 0500595118);


– філія по вул. Київська, 96 (тел. реєстратури 05446 6-30-65).


Також нагадуємо, що протягом минулого року в закладі відбулись кадрові зміни: через сімейні обставини звільнились дві лікарки (Падалка А.С. та Дєміхова О.О), в яких було задекларовано близько 4000 пацієнтів.


На жаль, автоматичного переукладання договорів Національною службою здоров’я України не передбачено. Більшість пацієнтів лікарів, що звільнились уже переуклали декларації з іншими лікарями нашого закладу, але певна частина пацієнтів залишилась без сімейного лікаря. З метою максимального охоплення жителів медичною допомогою було прийнято на роботу двох лікарів загальної практики–сімейної медицини – Семенкову Галину Олексіївну та Кириленко Володимира Вікторовича.


Наразі є можливість укласти декларацію з сімейними лікарями Кириленко В.В., Кириленко Ю.Ю, Семенковою Г.О. та лікарем-педіатром Гопко І.М. Процедура перезаключення декларації займає декілька хвилин. Ви маєте змогу звернутись до запропонованих лікарів і заключити декларацію.

Бажаємо здоров’я Вам і Вашим близьким!22.03.2021

Пропонуємо переглянути кілька роликів щодо вакцинації від COVID-19, котра стартувала в Україні:Вакцинація від COVID-19Інфодемія від Лілії РебрикІнфодемія від Щура19.03.2021

Не нехтуймо щепленням від SARS-CoV-2!Вакцинація від ковід 19

Вакцинація від SARS-CoV-2, збудника коронавірусної хвороби COVID-19, стартувала в Україні 24 лютого 2021 року й за планом має здійснюватися в кілька етапів.


Насамперед, передбачено робити щеплення тим, хто має найбільший ризик інфікування, а саме – медичним працівникам. Адже медики першими стикаються із хворими і невідомо, чи є людина хворою саме на COVID-19.


Тому МОЗ України та, власне, регіональний заклад КНП СОР "Сумський обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань" закликають з критичністю ставитися до фейків, котрі поширюються мережею інтернет щодо вакцинації.


Так, поки що не доведено, що щеплення гарантує невразливість. Але вже є дані, що свідчать про більш легкий перебіг хвороби у щеплених людей, порівняно з нещепленими.


Закликаємо медичних працівників Охтирської міської територіальної громади й всієї Сумщини не вагатися, та записатися на вакцинацію від смертельно небезпечної хвороби.


Для цього треба заповнити форму-анкету за посиланням: Вакцинація медичних та фармацевтичних працівників Сумщини.17.03.2021

Що робити, коли COVID-19 забирає життяПоховання померлих від ковід 19

Шановні жителі нашої громади. Коронавірусна хвороба стала лихом не лише для нашої країни, але й для простих людей, котрі, на жаль, через цю інфекцію втрачають близьких та рідних.


Вважаємо за потрібне надати достовірну інформацію, яка стосується поводження з тілами померлих від COVID-19. Відповідні рекомендації затверджені на законодавчому рівні постановою головного державного санітарного лікаря України № 44 від 4 серпня 2020 року.


Вказані рекомендації розроблені на підставі технічного звіту Європейського центру профілактики та контролю захворювань та Тимчасового керівництва Всесвітньої організації охорони здоров'я "Профілактика та інфекційний контроль безпечного поводження з тілом особи, яка померла від COVID-19" у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) та зростанням кількості летальних випадків внаслідок поширення хвороби.


Найперше: потенційний ризик передачі SARS-CoV-2 через контакт з тілами померлих осіб з підозрою або підтвердженим випадком коронавірусної хвороби (COVID-19) вважається низьким.


Ймовірність інфікуватися вища за умови прямого контакту із тілом померлої особи або фізіологічними рідинами, в яких присутній вірус SARS-CoV-2, або в разі прямого контакту із забрудненими об'єктами.

Окремими розділами вказано про заходи безпеки, котрих мають дотримуватися медичні працівники. Що ж стосується родичів та осіб, котрі беруть участь у ритуальних заходах та мають контакт з тілом померлої людини, їм слід дотримуватися стандартних заходів індивідуального захисту. Кількість таких осіб повинна бути зведена до мінімуму.


Щодо підготовки тіла померлої людини до поховання або кремації:

 • підготовка тіла померлої особи до панахиди та/або поховання (кремації) повинна виконуватися з використанням відповідних стандартних заходів безпеки та із застосуванням засобів індивідуального захисту, що дозволяють уникнути ризику інфікування через контакт;

 • тіла померлих мають бути оброблені дезінфекційним розчином;

 • при надмірному утворенні рідини тіло померлого може бути поміщено в герметичний пакет-мішок;

 • родичі та близькі, які бажають бачити тіло померлого, допускаються до нього виключно після його підготовки до поховання та повинні бути проінструктовані щодо заборони торкатися відкритих ділянок тіла та обрядових поцілунків при видачі тіла;

 • до ритуальних обрядів перед похованням, що проводяться в приміщеннях, допускаються особи з розрахунку не більше 1 особи на 5 квадратних метрів та забезпечення дистанціювання у 1,5 метри;

 • поховання (кремація) тіла здійснюється у щільно закритій труні;

 • органи місцевого самоврядування, утворені ними спеціалізовані комунальні підприємства здійснюють облік осіб, які були присутні під час поховання із зазначенням дати і часу перебування: прізвище, ім'я, по батькові, адреси проживання, контактного номеру телефону.


Повну версію Рекомендацій можна переглянути за посиланням: Тимчасові рекомендації щодо безпечного поводження з тілами померлих осіб з підозрою або підтвердженням коронавірусної хвороби (COVID-19).15.03.2021

УВАГА! ОГОЛОШЕННЯ!Вакцинація ковід 19

Запис на вакцинацію від коронавірусної хвороби COVID-19 публічних та громадських діячів.


11 березня 2021 року Міністр охорони здоров’я України Максим Степанов підписав наказ № 443 про внесення змін до Дорожньої карти з впровадження вакцинації проти COVID-19, які дозволяють використовувати можливі залишки вакцин для щеплення.З метою зниження ризиків невикористання доз вакцин, які поставляються у багатодозних флаконах та у випадках, коли під час вакцинальної сесії проти коронавірусної хвороби COVID-19 зафіксована відмова від вакцинації, виявлено протипоказання до вакцинації, зафіксована відсутність людей у кількості, що унеможливлює повне використання відкритих флаконів з вакциною від коронавірусної хвороби COVID-19 (у відповідності до інструкції виробника) та може призвести до утилізації залишку вакцини від коронавірусної хвороби COVID-19 по закінченню сесії, рекомендується першочергово залучати до такої вакцинальної сесії пріоритетні групи ризику з наступного етапу, а в разі відсутності такої можливості, з метою популяризації вакцинації та на підтримку комунікаційної кампанії можливо залучати, шляхом проведення відкритих вакцинальних сесій, до такої вакцинальної сесії публічних та громадських діячів, а саме:

 • учасників бойових дій, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях;

 • народних депутатів України, керівників центральних органів виконавчої влади, обласних державних адміністрацій, обласних рад, органів місцевого самоврядування, лідерів і представників релігійних організацій;

 • видатних письменників, журналістів, спортсменів, музикантів, акторів, співаків, інших діячів сфери культури, старших 60 років.


Вакцинація публічних осіб проводитиметься виключно за добровільною та інформованою згодою.


Записатися на вакцинацію можна заповнивши анкету (єдину та офіційну) за посиланням: форма запису на вакццинацію від COVID-1910.03.2021

Добрі вчинки на користь здоров'я жителів нашої громади завжди викликають повагу!


Гурбанов Ігор

Адміністрація комунального некомерційного підприємства Охтирської міської ради «Охтирська центральна районна лікарня» висловлює найщирішу вдячність СТОВ «Бакирівське» в особі директора Гурбанова Ігора за благодійну грошову допомогу на придбання кріопробірок для збереження та транспортування зразків на COVID-19 та захисних масок для лікарні.Це свідчення небайдужого ставлення до проблем охорони здоров’я і розуміння непересічної важливості в об’єднанні зусиль в боротьбі з поширенням коронавірусної хвороби COVID-19.

Від усього серця бажаємо здоров’я, злагоди, взаєморозуміння, душевного спокою та достатку.

Адміністрація КНП ОМР
"Охтирська ЦРЛ"


07.03.2021

Шановні жінки, в цей чудовий весняний день прийміть найщиріші вітання зі святом 8 Березня!


Із 8 березня!

Мабуть, недарма прихід весни збігається з жіночим святом! Саме зараз природа прокидається і розквітає, прагнучі порівнятися із красою та чарівністю наших жінок! Тому нехай цей день й надалі лишається для Вас (й справжніх чоловіків) символом початком весни, теплих днів, щастя та радості!


Невичерпний оптимізм та людяність наших чарівних фей у білих халатах є чи не найважливішими чинниками, котрі завжди надихають та освітлюють шлях для нас, чоловіків.Завдяки внутрішній силі й енергії жінок, безліч прекрасних ідей втілюються в життя. Ваша мудрість та добре слово надихають до шляхетних вчинків і добрих справ, адже без вашої підтримки неможливі добрі зміни в колективах, суспільстві.


Вдячні Вам! Бажаємо успіхів та натхнення, життєвих перемог та яскравих ідей у тій непростій галузі, котрій Ви присвятили свої таланти і знання.


Але насампеед, світлий образ прекрасної половини людства завжди був символом світла, душевного тепла і родинного затишку. Тому нехай вас ніколи не оминає турбота чоловіків, а любов рідних і близьких зігріває Ваші серця.


Сердечно бажаємо Вам нев'янучої молодості, краси, щастя, здоров'я та миру.


Зі святом весни, ніжності та кохання!


Чоловіча частина колективу Охтирської ЦРЛ01.03.2021

Висловлюємо подяку керівнику ПрАТ "СаД" Віктору СУГАКУ!


Інтернет залежність

Колектив комунального некомерційного підприємства Охтирської міської ради «Охтирська центральна районна лікарня» висловлює керівнику ПрАТ «СаД» Віктору СУГАКУ глибоку подяку та щиру вдячність за систематичну благодійну допомогу у вигляді коштів у 2020 році в сумі 82000,00 грн. на придбання засобів індивідуального захисту (комбінезонів захисних та респіраторів) для захисту медичних працівників від зараження гострою респіраторною хворобою COVID - 19 та 47865,00 грн. в 2021 році для ремонту ультразвукового апарату, який є вкрай необхідний для своєчасної діагностики захворювань населення.Дуже приємно жити поряд з людьми, які вболівають за здоров’я та життя мешканців Охтирської ОТГ та району. Хочеться ще раз щиро подякувати за Вашу підтримку та побажати міцного здоров’я, всіляких благ і процвітань.

Адміністрація КНП ОМР
"Охтирська ЦРЛ"


18.02.2021

«Дещо про одну з небезпек коронавірусної пандемії...»


Інтернет залежність

Про медичні, соціологічні, економічні, психологічні і іще всілякі наслідки коронавірусної пандемії зараз говорять всі: і в спільнотах певних фахівців, і в побуті.


Шановні читачі, а я хочу з вами обговорити дуже важливу проблему, наслідки якої для життя, здоров'я, кар'єри ваших дітей можуть бути непередбачувальними. Замислимося, що можемо зробити, аби хоча б трохи зменшити шкоду від впливу гаджетів.

Інтернет-залежність – це хвороблива залежність, котра проявляється у нав'язливому бажанні підключитися до інтернету, нездатності своєчасно вийти з нього. Людина не може контролювати час користування гаджетом.В основі інтернет-залежності – прагнення відходу від реальності. Її можна порівняти з патологічним потягом до алкоголю, наркотиків. Розвиток залежності від комп'ютерних ігор може розвинутися після 2-3 сеансів.


Залежність від діяльності, пов'язаної з гаджетами, не менш небезпечна, ніж від наркотиків, приводить до значного порушення адаптації в суспільстві (нездатність працювати, створити родину, просто обслуговувати самого себе, почуватися щасливим). Підлітки, що мали гаджет – аддикцію, мали симптоми депресії, тривожності, безсоння, імпульсивної поведінки. Цьому є і пояснення. У мозку залежних відбуваються зміни, схожі з тими, що з'являються після черепно – мозкової травми чи на ранніх проявах недоумковості...

Амеріканськи вчені робили МРТ – сканування мозку дітей, які проводили багато часу за екранами гаджетів, і діагностували навіть феномен, який назвали "низькою цілісністю білої речовини"! А психологічні тести показали зв'язок між високою інтенсивністю використання гаджетів і низьким рівнем мовних навичок та навичок граматики.

Наведу цифри, котрі свідчать про серйозність проблеми. Ще до коронавірусної пандемії, у 2019 році в Україні у 260 навчальних закладах середньої та професійно – техничної освіти було проведено опитування більш ніж 8 тисяч підлітків у віці 14-17 років.


Ось деякі ключові результати: 44,7% підлітків у період із понеділка по п'ятницю проводять в соцмережах 4 години та більше кожного дня. Найвища активність користування соцмережами припадає, звичайно, на вихідні. Практично кожен четвертий (23,9%) повідомив про те, що у нього псується настрій, коли не може проводити час у соцмережі. 43,6% зазначили, що їхні батьки кажуть, що вони проводять забагато часу в соціальних мережах. Кожен десятий (9,4%) підліток зізнався: проводить 6 годин і більше за грою на електронних гаджетах, серед хлопців таких було 14,2%, серед дівчат – 4,9%. 13,9% підлітків зазначають, що у них псується настрій через відсутність можливості грати в ігри на комп'ютері, планшеті, телефоні. 6,2% опитаних повідомили: грали в азартні ігри на гроші більше ніж 2 години один раз протягом останніх 12 місяців. Серед усіх респондентів 6,7% перебували у залежності від азартних ігор (10,8% серед хлопців та 2,9% серед дівчат). Більше третини молодих людей стверджують: мало місце іх цькування через мережу інтернет.


У зв'язку з епідемією коронавірусної інфекції не тільки дозвілля, а і навчальний процес пов'язаний з використанням гаджетів. Діти можуть знаходитись за ними необмежувальний час і мати неконтрольовану дорослими діяльність на теренах інтернету. Отже, можна сподіватися, якщо подібне опитування буде проведено в 2021 році, результати будуть ще жахливішими, як і наслідки.

Наведу деяки з них:

 • м'язова гіпотонія;

 • проблеми з хребтом;

 • короткозорість;

 • проблеми сухого ока;

 • порушення пам'яті;

 • проблеми з увагою;

 • у молодших школярів – симптоми дефіциту уваги та гіперактивності.


Під час використання смартфона, хребет людини відчуває таке ж навантаження, якщо би на шию посадити восьмирічну дитину. Як результат – головні болі, підвищений тиск. Малорухливе життя... З ним пов'язують ожиріння, цукровий діабет II типу, серцево – судинні захворювання.


У 2011 році ВООЗ та Міжнародне агенство вивчення раку класифікувало радіовипромінювання сотових телефонів та інших бездротових пристроїв як потенційний канцероген – отже, очікуємо ще більшу захворюваність на онкологічну патологію. Ігри, сюжети з інтернету, що містять агресивну інформацію, можуть викликати перенесення агресії віртуального світу в реальний. Дитина одержує готову схему поведінки. Залежні від гаджетів ігнорують інтереси друзів, сім'ї, перекладають повсякденні турботи на плечі оточуючих, мають проблеми з навчанням. Такі підлітки відсторонюються від соціальних зв'язків.

Що можуть зробити батьки, щоб проблема залежності не торкнулася їх нащадків?

Знайомство з гаджетами дітей потрібно відтягувати. Дитині до 3 років важливо якомога більше спілкуватися з батьками, а не з маминим смартфоном. Амеріканська академія педіатрії стверджує, що користуватися електромагнітними пристроями дитина 6-18 років повинна не більше 2 годин на день. Діти 3-4 років – не більше 10 хвилин, 6-7 років – 15 хвилин. Батьки повинні привчати дитину ставитися до комп'ютера як до технічного пристрою, а не як до способу отримання емоцій.

Розробіть з дитиною вже з дошкільного віку правила роботи з комп'ютером. Не дозволяйте дитині їсти біля нього! Обговоріть з дитиною, що ви застосуєте, якщо вона порушить домовленість. Не використовуйте комп'ютер, як засіб заохочення. Навчіть дитину планувати тривалість роботи за гаджетом, заздалегідь визначайте початок роботи та її кінець.


Дуже важливо навчити дитину правилам безпеки в інтернеті:

 • ні в якому разі не розміщувати персональну інформацію (адресу, номер телефону тощо), свої і не тільки свої відверті фото;

 • не відкривати файли, котрі прислали невідомі;

 • не додавати незнайомих до свого контакту, бо віртуальні знайомі можуть бути не тими, за кого себе видають;

 • без батьків не зустрічатися з віртуальними знайомими (кожна дванадцята дитина зустрічається з людьми, з якими познайомилась в інтернеті, а це дуже небезпечно!).

Будьте з дітьми відвертими, навчіть розповідати, якщо їх хтось засмутив в мережі інтернет.

Батькам потрібно настроїти дитячий комп'ютер так, щоб дитина не могла потрапляти на небезпечні сайти (ті, що пропагандують суїциди, насилля, жорстокість, сайти порнографічного напрямку, сайти знайомств, наркосайти тощо).

Важливо, щоб те, чому батьки навчають дітей, виконували самі! Довірливі стосунки між дітьми та батьками важливіші, ніж всілякі заборони. Батьки повинні бути в курсі того, з ким і як спілкуються їхні діти. Комп'ютер має знаходитися у зоні видимості дорослих, що дає батькам змогу контролювати час користування та сферу онлайн – інтересів дитини. Привчайте її до таких форм дозвілля як спорт, гуртки, прогулянки на природі, допомога по господарству.

Психологи вважають: головна причина виникнення комп'ютерної залежності – недостатнє спілкування і взаєморозуміння з батьками, однолітками, значущими для дитини людьми.

Батьки відповідальні не тільки за здоров'я, а й за життя, долю, кар'єру дитини. Від них залежить, чи буде дитина щаслива чи нещаслива, залежна чи самодостатня у житті.

Г.М. Мучник
Зав. кабінетом "Клініка дружня до молоді"
КНП ОМР "Охтирська ЦРЛ"


12.02.2021

ПСП "Комишанське" вкотре допомагає хворим людям.ПСП Комишанське

Адміністрація комунального некомерційного підприємства Охтирської міської ради «Охтирська центральна районна лікарня» висловлює щиру подяку директору ПСП “Комишанське”


Дякуємо за благодійну допомогу у вигляді коштів наданих для відділення гемодіалізу лікарні, а саме для придбання препарату «Епобіокрин» розчину для ін’єкцій 2000 МЕ шприц №5 у кількості 49 упаковок на суму 51940,00 грн.

Це вкрай необхідний препарат для лікування симптоматичної анемії, пов’язаної з хронічною нирковою недостатністю у дітей і дорослих на гемодіалізі, дорослих пацієнтів на перитонеальному діалізі, лікування тяжкої анемії ниркового походження, що супроводжується клінічними симптомами, та у дорослих пацієнтів із нирковою недостатністю, які ще не проходили гемодіаліз.

Дякуємо Вам за виявлене милосердя і чуйне ставлення до людей, які потребують допомоги! Бажаємо підприємству ПСП “Комишанське” подальшого благополуччя, процвітання і успіхів.
Адміністрація КНП ОМР
"Охтирська ЦРЛ"


04.02.2021

«Рятування потоплеників – справа самих потоплеників?»Боротьба прти раку

До Всесвітнього дня боротьби проти раку, що відмічається щорічно 4 лютого за ініціативи Міжнародної спілки проти раку. Тема у 2019 – 2020 роках: «Я є й буду».

Така песимістична назва статті мені прийшла на думку після того, коли ознайомилася зі статистикою. У 2020 році діагноз онкологічного захворювання поставлено 222 мешканцям Охтирщини проти 302 у 2019 році, 270 – у 2018 р.; 317 – у 2016 р. і 280 – у 2010 році. Онкологічні хвороби забрали життя в 173 людей, проти 160 – у 2019 р., 168 – у 2010 році. Цифри свідчать не про зменшення захворюваності, а про те, що люди не звертаються за медичною допомогою, коли хвороба не дуже дошкуляє, кожен думає, що минеться.


Спеціалісти не виїжджають, як раніше, на села, не проводять огляди, а до міста не кожен житель села поїде. Сімейні лікарі заклопотані коронавірусною інфекцією. Ось і «маємо, те що маємо».


Щорічно в нашій державі рак уперше діагностують у понад 140 тисяч дорослих осіб і більше ніж 1000 дітей. Смертність від раку в Україні посідає друге місце в загальній смертності населення й поступається за цим показником лише серцево – судинним захворюванням. Щороку від онкології помирають приблизно 65 тисяч наших співвітчизників.

Ще до коронавірусної епідемії в кожного третього – четвертого жителя України діагноз онкологічного захворювання встановлювався на термінальній стадії хвороби, коли врятувати людину майже неможливо.

Експерти визнають, що багато видів раку є виліковними, і чим раніше встановлено діагноз захворювання, тим успішнішим є лікування. За даними ВООЗ середня виживаність при раку I стадії становить 93 %, II стадії – 75 %, III стадії – 55 %, IV стадії – 13 %. Спеціальним лікуванням в Україні охоплено всього 68 % первинних онкохворих. Майже 30 % українців, у яких виявлено онкологічне захворювання, помирають протягом року з моменту встановлення діагнозу. Кожна четверта особа з інвалідністю в Україні має в анамнезі перенесену онкологічну патологію.

На сьогодні в Україні відсутній програмний документ, яким було б визначено основні заходи щодо боротьби з онкологічними захворюваннями на загальнодержавному та місцевому рівнях і згідно з якими такі заходи отримували б належне фінансування.

Рак – це загальне позначення великої групи хвороб. Характерною його ознакою є швидке розмноження аномальних клітин, які здатні поширюватися на інші органи.


Майже третина випадків раку пов’язана з поведінковими факторами ризику: курінням, вживанням алкоголю, нездоровим харчуванням. Безумовно, деяку роль відіграють і генетичні фактори, але провідну роль усе ж мають зовнішні: ультрафіолетове, іонізуюче випромінювання, хімічні канцерогени (речовини, що спричиняють рак): бензпірен, азбест, тютюновий дим, забруднена хімічними речовинами вода та продукти з деякими харчовими добавками, а також інфекції, викликані деякими вірусами та бактеріями. Винуватцями раку печінки є віруси гепатитів B та С, шийки матки, піхви, ануса, статевого члена – вірус папіломи людини.


На цей момент уже відомо, що виникненню 30 – 50 % ракових захворювань можна запобігти, якщо звести до мінімуму фактори ризику, мінімізувати контакт із канцерогенними речовинами й нормалізувати вагу, відмовитись від куріння, вживу нездорової їжі.

Наведу загальновідомі, але, на жаль, більшістю українців нехтувані чинники, котрі рятують життя й дозволять запобігти підступній хворобі.

 • Відмова від паління. Саме з ним пов’язано майже 22 % випадків онкологічних хвороб у світі. Навіть пасивне куріння збільшує ризик раку легенів.

 • Зменшити до мінімуму кількість спожитого алкоголю. З ним пов’язують ризик захворювання на онкологічне ураження товстої кишки, молочної залози, легенів, нирок, печінки.

 • Обмежте споживання технологічно обробленого м’яса (ковбаси, копчені вироби).

 • Слідкуйте за своєю вагою. Якщо в людини є надмірна вага – це ризик онкологічної патології.

 • Рак шкіри може бути пов’язаний із прямим сонячним опроміненням. Тому уникайте перебування під прямими променями.

 • Вірус папіломи людини викликає рак шийки матки, прямої кишки, вульви, статевого члена. Тому будьте відповідальні в міжстатевих стосунках. Вірус папіломи людини передається переважно статевим шляхом. І навіть презервативи для нього не перешкода. Нині вакцинація дівчат у віці 9 – 14 років входить до календаря профілактичних щеплень. 37 з 53 країн Європейського регіону ВООЗ, США, Канади, Австралії. В Україні таке щеплення рекомендоване, але за бажанням його можна отримати в приватних медичних центрах.

 • Рак печінки часто пов’язаний із гепатитами B та С. Щоби йому запобігти, не відмовляйтеся від щеплення проти гепатиту В. Воно входить до календаря щеплень, діти отримують безкоштовно.

 • Жінки повинні годувати своїх немовлят грудним молоком – це також знижує ризик захворювання на рак молочної залози.


Не ігноруйте тими скринінговими заходами, котрі доступні в Україні. Хоча б один раз на два роки проходьте флюорографічне обстеження органів грудної порожнини. Жінки повинні взяти за правило на 6 – 12 день місячних проводити самообстеження молочної залози, починаючи з 40 років, навіть якщо не мають скарг, один раз на два роки робити мамографію молочних залоз, а після 50 років щорічно, раз на рік відвідувати гінеколога, котрий проводить цитологічне дослідження щодо виявлення злоякісних новоутворень шийки матки. PSA – тест рекомендовано робити всім чоловікам старше 50 років для своєчасного виявлення раку передміхурової залози.


Українці повинні довіряти своїм сімейним лікарям і своєчасно проходити обстеження. Сімейний лікар визначиться з його об’ємом.

Головне правило для всіх: якщо вести здоровий спосіб життя, відповідально ставитися до свого здоров’я, не нехтувати рекомендаціями лікарів щодо проходження у визначений час необхідних досліджень, ризик захворіти не тільки на рак, а й на цілу низку хвороб, значно знизиться. Виявлення хвороби на ранній стадії, адекватне лікування збільшує шанс на здорове довголіття.

З метою виявлення онкологічних захворювань жителі Охтирщини безкоштовно можуть зробити флюорографію органів грудної порожнини, мамографію, езофагодуоденоскопію, цитоскопію, ультразвукове обстеження органів черевної порожнини та миски, щитоподібної залози, проконсультуватися хірургом, гінекологом у консультативно – діагностичної поліклініки (для дорослих та дітей) КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ» за направленням сімейного лікаря, з яким укладено декларацію або лікуючого лікаря.

Г.М. Мучник
Зав. кабінетом "Клініка дружня до молоді"
КНП ОМР "Охтирська ЦРЛ"