Охтирська центральна районна лікарня

Офіційний інтернет-ресурс КНП ОМР "Охтирська ЦРЛ"

Новини та корисна інформація

05.04.2021

ПЛАН-ГРАФІК на 2021 рік

роботи атестаційної комісії КНП ОМР "Охтирська ЦРЛ"

по атестації на кваліфікаційну категорію молодших спеціалістів з медичною осітою.План-графік атестації


26.03.2021

Про господарсько-фінансове забезпечення діяльності лікарніДіяльність лікарні

Станом на 26.03.2021 року КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ» (далі - лікарня) здійснює надання медичної допомоги жителям Охтирського району на 309 стаціонарних ліжках, в тому числі для лікування коронавірусних хворих 92 ліжка.

На балансі лікарні знаходиться система газопостачання реанімаційна киснева станція, що надає змогу забезпечувати подачу кисню для хворих, які находяться на лікуванні в стаціонарних відділеннях. У зв’зку з навантаженням на кисневу станцію лікарнею укладена угода на постачання кисню медичного для збільшення концентрації кисню.


Лікарня має 190 точок доступу до кисню. Ковідні хворі 100% забезпечені подачею кисню за рахунок централізованого постачання та концентраторів.

З січня 2021 року станом на сьогоднішній день лікарня залучила 249 625 гривень благодійної допомоги на покращення матеріально-технічної бази. Кошти надійшли від підприємств Охтирського району. На ці кошти було придбано медичне обладнання, вироби медичного призначення та лікарські засоби. Також отримано благодійну допомогу у вигляді лікарських засобів, господарчих та медичних матеріалів на суму 17 598,43 гривні.

Для контрактування з НСЗУ подано 12 пропозицій послуг медичних гарантій на 2021 рік. Відповідно до вимог пакетів було закуплено медичного обладнання на суму 525 239,00 гривень, та найближчим часом планується закупити комп’ютерне обладнання на суму 577 000,00 гривень (кошти виділяє Чернеччинська ОТГ).

Управлінням майном Сумської обласної ради було надано Систему ультразвукову діагностичну ACUSON P500 на суму 1 800 000,00 гривень. На даний час йдуть налагоджувальні роботи апаратури. До кінця місяця планується отримання нового комп’ютерного томографу. Приміщення під вищезазначену апаратуру підготовлено.


Станом на 26.03.2021 витрачено коштів:
 • на господарчі товари – 104 706,65 гривень;

 • запасні частини – 14 850,00 гривень;

 • будівельні матеріали – 15 419,00 гривень;

 • на господарчі товари та медичні матеріали (в т.ч. м’який інвентар (постільна білизна, матраци)) – 197 049, 92 гривень.


На сьогоднішній день, через систему закупівель «PROZORRO» лікарня закупила лікарських засобів для лікування хворих на COVID-19:
 • на суму 2 903 752,71 гривень (лікарня займає перше місце по цій позиції серед опорних районних лікарень Сумської області);

 • лабораторних реактивів та реагентів на суму 74 780,00 гривень;

 • медичних матеріалів на суму 174 823,00 гривні.


Станом на 26.03.2021 проведено загальних закупівель (не ковідних):
 • придбання ліків на суму 744 371,77 гривень;

 • реактиви лабораторні на суму 449 903,65 гривень;

 • наркотичних та психотропних препаратів на суму 281 209,00 гривень;

 • медичних матеріалів на суму 381 451,95 гривень.


Придбано витратних матеріалів для проведення процедур гемодіалізу (29 хворих) на суму 1 113 669,72 гривні.


Для забезпечення організації лікувального харчування і роботи дієтологічної системи лікарні було проведено тендерні та безтендерні закупівлі продуктів харчування на суму 415 136,60 гривень. Безтендерні продукти харчування закупаються щомісячно через робочу групу. Наразі у системі «PROZORRO» оголошено закупівлю продукції борошномельно-круп’яної промисловості на очікувану вартість 154 000,00 гривень.


Керуючись наказом № 931 від 29.10.2013 р. «Про удосконалення організації лікувального харчування та роботи дієтологічної системи в Україні» було проведено збільшення калорійності та покращення харчування пацієнтів лікарні за рахунок введення в раціон: масло вершкове, вафлі, печиво (дієтичне), тушонка, сосиски філейні.

Адміністрація
КНП ОМР "Охтирська ЦРЛ"


24.03.2021

Туберкульоз! Боротьба з цією хворбою також актуальнаДень боротьби із туберкульозом 2021

До Всеукраїнського дня боротьби із захворюванням на туберкульоз. Відмічається 24 березня.

Проблем зі здоров'ям у жителів України дуже багато. Останній рік багато з них одійшли нібито на другий план. Думки всіх опанував коронавірус.

А туберкульоз тим часом продовжує забирати свої жертви. Епідемічна ситуація з цією хворобою залишається напруженою. За даними МООЗ у 2019 році було зареєстровано 25237 випадків туберкульозу (йдеться і про рецидиви і про вперше зареєстровані випадки).


На початок 2020 року загальна кількість людей на поточному лікуванні – близько 20000. Загалом за місяць (наприклад, лютий 2020 року) такий діагноз вперше поставлено 1642 нашим співвітчизникам. За рік маємо приблизно 20000 хворих.

Всесвітня організація охорони здоров'я переконана, що близько 25% випадків захворювання залишаються не виявленими. Кожного дня від туберкульозу в Україні помирає 10 осіб.

На Охтирщині за 2020 рік туберкульоз забрав 7 людських життів. Україна посідає друге місце в Європейському регіоні за розповсюдженням мультирезистентної форми хвороби, яка пагано піддається лікуванню навіть найсучаснішими ліками.

Нагадаю: туберкульоз – інфекційне захворювання, яке викликає мікобактерія. Хвороба передається переважно повітряно – крапельним шляхом. У 90% випадків вражаються легені,однак, можуть постраждати й інші органи.


Один хворий відкритою формою здатен заразити більше сотні людей, 10 з них захворіють. Туберкульоз – це соціальна хвороба, захворюваність залежить від рівня життя, якості харчування, матеріально – побутових умов. На сьогодні жертвою хвороби може стати будь – хто: люди з високим та низьким рівнем доходу.


За 2020 рук на облік до фтизіатрів КНП ОМР"Охтирська ЦРЛ" з приводу підступної хвороби взято 22 особи (12 з них жителі міста, 10 – сіл) – проти 19 осіб в 2019 році. Відсоток хворих, що виділяють підступні бактерії і можуть наражати кожного з нас на захворювання, склав 77%. 36,4% пацієнтів мали деструктивну форму захворювання. Важливо знати: 86,4% хворих виявлені завдяки флюорографічному обстеженню.


До медичної реформи флюорографічне обстеження проводили один раз на два роки, а представниками деяких професій – раз на рік, починаючи з 15 років. Це суворо контролювалося як працедавцями так і медичною мережею. Зараз, за новими вимогами, вважають, що діагноз туберкульозу сімейний лікар має запідозрити за допомогою анкети. Маємо зменшення охоплення населення флюорографічним обстеженням.


У 2020 році на Охтирщині всього 18723 людини зробили флюорографію, що на 15% менше, ніж у 2019 році. А лише завдяки цьому, як деякі вважають "застарілому методові", ми завдячуємо виявлення поряд з туберкульозом 7 випадків злоякісних пухлин легенів,79 випадків гострих пневмоній, 430 випадків інших хвороб органів грудної порожнини. Раннє і своєчасне виявлення хворих на туберкульоз, і не тільки, є необхідною умовою для повноцінного лікування, а також має вирішальне значення для попередження інфекції.

Флюографію органів грудної клітини можна пройти в поліклініці КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ» безкоштовно. Щоб не пропустити початкову стадію тубуркульозу, кожній дитині роблять туберкулінову пробу Манту раз на рік до досягнення нею 15 років. У групі ризику щодо зараження туберкульозом- кожна дитина. Контактувати з хворим вона може будь-де. Бентежить, що за 2020 рік лише 58% дітям Охтирщини проведено таке необхідне діагностичне втручання.

Деякі батьки ігнорують запрошення сімейних лікарів зробити пробу на реакцію Манту. Люди міркують, що їх дитину туберкульоз не стосується. Але марно. Хоча в Охтирському районі останнім часом і не було випадків туберкульозу серед дітей, але маємо тривожну інформацію: в Україні почастішали випадки тяжких форм цієї хвороби. .Щеплення від туберкульозу дитина одержує в пологовому будинку. Воно захищає від важких форм туберкульозу: туберкульозного менінгіту, міліарного туберкульозу. Відмовлятися від нього в наш час безглуздо.

Кожна свідома людина має бути відповідальною за своє здоров'я, за здоров'я найрідніших.А для цього перш за все треба вести здоровий спосіб життя, своєчасно обстежуватися, не ігнорувати поради лікарів.

Г.М. Мучник
Зав. кабінетом "Клініка дружня до молоді"
КНП ОМР "Охтирська ЦРЛ"


23.03.2021

ДЯКУЄМО АГРАРІЯМ-МЕЦЕНАТАМ!!!дякуємо задорожний жерновий

Колектив КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ» висловлює найщирішу вдячність


ПСП "Ташань" в особі керівника Жернового Миколи Петровича


та


ФГ "Задорожних" в особі Задорожнього Юрія Григоровича


за розуміння та матеріальну підтримку.В наш нелегкий час стає важко знайти людей, які здатні сприймати чужі проблеми, як свої, і як чудово що такі люди все таки є.

Надаючи допомогу, ви надаєте не просто кошти, а даруєте можливість покращення надання медичного обслуговування населення.

Так як Охтирську центральну районну лікарню визначено опорним закладом охорони здоров’я, передбачено здійснення медичного обслуговування населення в кількості 121 625 мешканців Охтирського району (в т.ч. Тростянецький, Великописарівський райони).


Хочеться ще раз подякувати і низько вклонитися всім аграріям Охтирського району, які підтримують та надають благодійну допомогу нашій лікарні!!


Дуже приємно жити і працювати з людьми, які вболівають за життя і здоров’я мешканців Охтирського району. Поки такі люди живуть і працюють, то буде жити і наша нація українців. Хочеться ще раз щиро подякувати за Вашу підтримку та за Ваші щирі і чуйні серця. За те що Ви не стоїте осторонь проблем простих людей. Нехай Ваша доброта і щедрість повернуться до Вас сторицею.


Бажаємо Вам всіяких благ і процвітань. Нехай Бог Вам пошле міцного здоров’я, радості і щастя!23.03.2021

ВАЖЛИВО!!! ЯК ДІЯТИ ПРИ ПІДОЗРІ НА COVID-19!!!підготовка до тестування ковід 19

Передусім ви маєте дистанційно зв'язатися зі своїм сімейним лікарем.

 

Тобто слід зателефонувати лікареві або написати йому в будь-який зручний для обох месенджер.


Ні в якому разі не потрібно відвідувати поліклініку, щоб не наражати інших пацієнтів на небезпеку зараження коронавірусною інфекцією.

Зважте на те, що первинний центр медико-санітарної допомоги – це заклад, який відвідують батьки з дітьми, що прийшли на щеплення, онкохворі, інші уразливі групи населення, яким зустріч з інфекцією може виявитись фатальною.


Якщо ви ще не обрали сімейного лікаря, або з будь яких причин залишились без нього, Вам необхідно зателефонувати до реєстратури амбулаторії за місцем проживання.


З вами зв’яжеться лікар, який допоможе Вам у вирішенні проблеми.


Нагадаємо:


– амбулаторія ЗПСМ №1 вул. Сумська, 55 (тел. реєстратури 0500595143);


– філія знаходиться по вул. Батюка, 3 (тел. реєстратури 0544 6 6-30-03);


– амбулаторія ЗПСМ №2 вул. Петропавлівська, 15 (тел. реєстратури 0500595118);


– філія по вул. Київська, 96 (тел. реєстратури 05446 6-30-65).


Також нагадуємо, що протягом минулого року в закладі відбулись кадрові зміни: через сімейні обставини звільнились дві лікарки (Падалка А.С. та Дєміхова О.О), в яких було задекларовано близько 4000 пацієнтів.


На жаль, автоматичного переукладання договорів Національною службою здоров’я України не передбачено. Більшість пацієнтів лікарів, що звільнились уже переуклали декларації з іншими лікарями нашого закладу, але певна частина пацієнтів залишилась без сімейного лікаря. З метою максимального охоплення жителів медичною допомогою було прийнято на роботу двох лікарів загальної практики–сімейної медицини – Семенкову Галину Олексіївну та Кириленко Володимира Вікторовича.


Наразі є можливість укласти декларацію з сімейними лікарями Кириленко В.В., Кириленко Ю.Ю, Семенковою Г.О. та лікарем-педіатром Гопко І.М. Процедура перезаключення декларації займає декілька хвилин. Ви маєте змогу звернутись до запропонованих лікарів і заключити декларацію.

Бажаємо здоров’я Вам і Вашим близьким!22.03.2021

Пропонуємо переглянути кілька роликів щодо вакцинації від COVID-19, котра стартувала в Україні:Вакцинація від COVID-19Інфодемія від Лілії РебрикІнфодемія від Щура19.03.2021

Не нехтуймо щепленням від SARS-CoV-2!Вакцинація від ковід 19

Вакцинація від SARS-CoV-2, збудника коронавірусної хвороби COVID-19, стартувала в Україні 24 лютого 2021 року й за планом має здійснюватися в кілька етапів.


Насамперед, передбачено робити щеплення тим, хто має найбільший ризик інфікування, а саме – медичним працівникам. Адже медики першими стикаються із хворими і невідомо, чи є людина хворою саме на COVID-19.


Тому МОЗ України та, власне, регіональний заклад КНП СОР "Сумський обласний клінічний медичний центр соціально небезпечних захворювань" закликають з критичністю ставитися до фейків, котрі поширюються мережею інтернет щодо вакцинації.


Так, поки що не доведено, що щеплення гарантує невразливість. Але вже є дані, що свідчать про більш легкий перебіг хвороби у щеплених людей, порівняно з нещепленими.


Закликаємо медичних працівників Охтирської міської територіальної громади й всієї Сумщини не вагатися, та записатися на вакцинацію від смертельно небезпечної хвороби.


Для цього треба заповнити форму-анкету за посиланням: Вакцинація медичних та фармацевтичних працівників Сумщини.17.03.2021

Що робити, коли COVID-19 забирає життяПоховання померлих від ковід 19

Шановні жителі нашої громади. Коронавірусна хвороба стала лихом не лише для нашої країни, але й для простих людей, котрі, на жаль, через цю інфекцію втрачають близьких та рідних.


Вважаємо за потрібне надати достовірну інформацію, яка стосується поводження з тілами померлих від COVID-19. Відповідні рекомендації затверджені на законодавчому рівні постановою головного державного санітарного лікаря України № 44 від 4 серпня 2020 року.


Вказані рекомендації розроблені на підставі технічного звіту Європейського центру профілактики та контролю захворювань та Тимчасового керівництва Всесвітньої організації охорони здоров'я "Профілактика та інфекційний контроль безпечного поводження з тілом особи, яка померла від COVID-19" у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) та зростанням кількості летальних випадків внаслідок поширення хвороби.


Найперше: потенційний ризик передачі SARS-CoV-2 через контакт з тілами померлих осіб з підозрою або підтвердженим випадком коронавірусної хвороби (COVID-19) вважається низьким.


Ймовірність інфікуватися вища за умови прямого контакту із тілом померлої особи або фізіологічними рідинами, в яких присутній вірус SARS-CoV-2, або в разі прямого контакту із забрудненими об'єктами.

Окремими розділами вказано про заходи безпеки, котрих мають дотримуватися медичні працівники. Що ж стосується родичів та осіб, котрі беруть участь у ритуальних заходах та мають контакт з тілом померлої людини, їм слід дотримуватися стандартних заходів індивідуального захисту. Кількість таких осіб повинна бути зведена до мінімуму.


Щодо підготовки тіла померлої людини до поховання або кремації:

 • підготовка тіла померлої особи до панахиди та/або поховання (кремації) повинна виконуватися з використанням відповідних стандартних заходів безпеки та із застосуванням засобів індивідуального захисту, що дозволяють уникнути ризику інфікування через контакт;

 • тіла померлих мають бути оброблені дезінфекційним розчином;

 • при надмірному утворенні рідини тіло померлого може бути поміщено в герметичний пакет-мішок;

 • родичі та близькі, які бажають бачити тіло померлого, допускаються до нього виключно після його підготовки до поховання та повинні бути проінструктовані щодо заборони торкатися відкритих ділянок тіла та обрядових поцілунків при видачі тіла;

 • до ритуальних обрядів перед похованням, що проводяться в приміщеннях, допускаються особи з розрахунку не більше 1 особи на 5 квадратних метрів та забезпечення дистанціювання у 1,5 метри;

 • поховання (кремація) тіла здійснюється у щільно закритій труні;

 • органи місцевого самоврядування, утворені ними спеціалізовані комунальні підприємства здійснюють облік осіб, які були присутні під час поховання із зазначенням дати і часу перебування: прізвище, ім'я, по батькові, адреси проживання, контактного номеру телефону.


Повну версію Рекомендацій можна переглянути за посиланням: Тимчасові рекомендації щодо безпечного поводження з тілами померлих осіб з підозрою або підтвердженням коронавірусної хвороби (COVID-19).15.03.2021

УВАГА! ОГОЛОШЕННЯ!Вакцинація ковід 19

Запис на вакцинацію від коронавірусної хвороби COVID-19 публічних та громадських діячів.


11 березня 2021 року Міністр охорони здоров’я України Максим Степанов підписав наказ № 443 про внесення змін до Дорожньої карти з впровадження вакцинації проти COVID-19, які дозволяють використовувати можливі залишки вакцин для щеплення.З метою зниження ризиків невикористання доз вакцин, які поставляються у багатодозних флаконах та у випадках, коли під час вакцинальної сесії проти коронавірусної хвороби COVID-19 зафіксована відмова від вакцинації, виявлено протипоказання до вакцинації, зафіксована відсутність людей у кількості, що унеможливлює повне використання відкритих флаконів з вакциною від коронавірусної хвороби COVID-19 (у відповідності до інструкції виробника) та може призвести до утилізації залишку вакцини від коронавірусної хвороби COVID-19 по закінченню сесії, рекомендується першочергово залучати до такої вакцинальної сесії пріоритетні групи ризику з наступного етапу, а в разі відсутності такої можливості, з метою популяризації вакцинації та на підтримку комунікаційної кампанії можливо залучати, шляхом проведення відкритих вакцинальних сесій, до такої вакцинальної сесії публічних та громадських діячів, а саме:

 • учасників бойових дій, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях;

 • народних депутатів України, керівників центральних органів виконавчої влади, обласних державних адміністрацій, обласних рад, органів місцевого самоврядування, лідерів і представників релігійних організацій;

 • видатних письменників, журналістів, спортсменів, музикантів, акторів, співаків, інших діячів сфери культури, старших 60 років.


Вакцинація публічних осіб проводитиметься виключно за добровільною та інформованою згодою.


Записатися на вакцинацію можна заповнивши анкету (єдину та офіційну) за посиланням: форма запису на вакццинацію від COVID-1910.03.2021

Добрі вчинки на користь здоров'я жителів нашої громади завжди викликають повагу!


Гурбанов Ігор

Адміністрація комунального некомерційного підприємства Охтирської міської ради «Охтирська центральна районна лікарня» висловлює найщирішу вдячність СТОВ «Бакирівське» в особі директора Гурбанова Ігора за благодійну грошову допомогу на придбання кріопробірок для збереження та транспортування зразків на COVID-19 та захисних масок для лікарні.Це свідчення небайдужого ставлення до проблем охорони здоров’я і розуміння непересічної важливості в об’єднанні зусиль в боротьбі з поширенням коронавірусної хвороби COVID-19.

Від усього серця бажаємо здоров’я, злагоди, взаєморозуміння, душевного спокою та достатку.

Адміністрація КНП ОМР
"Охтирська ЦРЛ"


07.03.2021

Шановні жінки, в цей чудовий весняний день прийміть найщиріші вітання зі святом 8 Березня!


Із 8 березня!

Мабуть, недарма прихід весни збігається з жіночим святом! Саме зараз природа прокидається і розквітає, прагнучі порівнятися із красою та чарівністю наших жінок! Тому нехай цей день й надалі лишається для Вас (й справжніх чоловіків) символом початком весни, теплих днів, щастя та радості!


Невичерпний оптимізм та людяність наших чарівних фей у білих халатах є чи не найважливішими чинниками, котрі завжди надихають та освітлюють шлях для нас, чоловіків.Завдяки внутрішній силі й енергії жінок, безліч прекрасних ідей втілюються в життя. Ваша мудрість та добре слово надихають до шляхетних вчинків і добрих справ, адже без вашої підтримки неможливі добрі зміни в колективах, суспільстві.


Вдячні Вам! Бажаємо успіхів та натхнення, життєвих перемог та яскравих ідей у тій непростій галузі, котрій Ви присвятили свої таланти і знання.


Але насампеед, світлий образ прекрасної половини людства завжди був символом світла, душевного тепла і родинного затишку. Тому нехай вас ніколи не оминає турбота чоловіків, а любов рідних і близьких зігріває Ваші серця.


Сердечно бажаємо Вам нев'янучої молодості, краси, щастя, здоров'я та миру.


Зі святом весни, ніжності та кохання!


Чоловіча частина колективу Охтирської ЦРЛ01.03.2021

Висловлюємо подяку керівнику ПрАТ "СаД" Віктору СУГАКУ!


Інтернет залежність

Колектив комунального некомерційного підприємства Охтирської міської ради «Охтирська центральна районна лікарня» висловлює керівнику ПрАТ «СаД» Віктору СУГАКУ глибоку подяку та щиру вдячність за систематичну благодійну допомогу у вигляді коштів у 2020 році в сумі 82000,00 грн. на придбання засобів індивідуального захисту (комбінезонів захисних та респіраторів) для захисту медичних працівників від зараження гострою респіраторною хворобою COVID - 19 та 47865,00 грн. в 2021 році для ремонту ультразвукового апарату, який є вкрай необхідний для своєчасної діагностики захворювань населення.Дуже приємно жити поряд з людьми, які вболівають за здоров’я та життя мешканців Охтирської ОТГ та району. Хочеться ще раз щиро подякувати за Вашу підтримку та побажати міцного здоров’я, всіляких благ і процвітань.

Адміністрація КНП ОМР
"Охтирська ЦРЛ"


18.02.2021

«Дещо про одну з небезпек коронавірусної пандемії...»


Інтернет залежність

Про медичні, соціологічні, економічні, психологічні і іще всілякі наслідки коронавірусної пандемії зараз говорять всі: і в спільнотах певних фахівців, і в побуті.


Шановні читачі, а я хочу з вами обговорити дуже важливу проблему, наслідки якої для життя, здоров'я, кар'єри ваших дітей можуть бути непередбачувальними. Замислимося, що можемо зробити, аби хоча б трохи зменшити шкоду від впливу гаджетів.

Інтернет-залежність – це хвороблива залежність, котра проявляється у нав'язливому бажанні підключитися до інтернету, нездатності своєчасно вийти з нього. Людина не може контролювати час користування гаджетом.В основі інтернет-залежності – прагнення відходу від реальності. Її можна порівняти з патологічним потягом до алкоголю, наркотиків. Розвиток залежності від комп'ютерних ігор може розвинутися після 2-3 сеансів.


Залежність від діяльності, пов'язаної з гаджетами, не менш небезпечна, ніж від наркотиків, приводить до значного порушення адаптації в суспільстві (нездатність працювати, створити родину, просто обслуговувати самого себе, почуватися щасливим). Підлітки, що мали гаджет – аддикцію, мали симптоми депресії, тривожності, безсоння, імпульсивної поведінки. Цьому є і пояснення. У мозку залежних відбуваються зміни, схожі з тими, що з'являються після черепно – мозкової травми чи на ранніх проявах недоумковості...

Амеріканськи вчені робили МРТ – сканування мозку дітей, які проводили багато часу за екранами гаджетів, і діагностували навіть феномен, який назвали "низькою цілісністю білої речовини"! А психологічні тести показали зв'язок між високою інтенсивністю використання гаджетів і низьким рівнем мовних навичок та навичок граматики.

Наведу цифри, котрі свідчать про серйозність проблеми. Ще до коронавірусної пандемії, у 2019 році в Україні у 260 навчальних закладах середньої та професійно – техничної освіти було проведено опитування більш ніж 8 тисяч підлітків у віці 14-17 років.


Ось деякі ключові результати: 44,7% підлітків у період із понеділка по п'ятницю проводять в соцмережах 4 години та більше кожного дня. Найвища активність користування соцмережами припадає, звичайно, на вихідні. Практично кожен четвертий (23,9%) повідомив про те, що у нього псується настрій, коли не може проводити час у соцмережі. 43,6% зазначили, що їхні батьки кажуть, що вони проводять забагато часу в соціальних мережах. Кожен десятий (9,4%) підліток зізнався: проводить 6 годин і більше за грою на електронних гаджетах, серед хлопців таких було 14,2%, серед дівчат – 4,9%. 13,9% підлітків зазначають, що у них псується настрій через відсутність можливості грати в ігри на комп'ютері, планшеті, телефоні. 6,2% опитаних повідомили: грали в азартні ігри на гроші більше ніж 2 години один раз протягом останніх 12 місяців. Серед усіх респондентів 6,7% перебували у залежності від азартних ігор (10,8% серед хлопців та 2,9% серед дівчат). Більше третини молодих людей стверджують: мало місце іх цькування через мережу інтернет.


У зв'язку з епідемією коронавірусної інфекції не тільки дозвілля, а і навчальний процес пов'язаний з використанням гаджетів. Діти можуть знаходитись за ними необмежувальний час і мати неконтрольовану дорослими діяльність на теренах інтернету. Отже, можна сподіватися, якщо подібне опитування буде проведено в 2021 році, результати будуть ще жахливішими, як і наслідки.

Наведу деяки з них:

 • м'язова гіпотонія;

 • проблеми з хребтом;

 • короткозорість;

 • проблеми сухого ока;

 • порушення пам'яті;

 • проблеми з увагою;

 • у молодших школярів – симптоми дефіциту уваги та гіперактивності.


Під час використання смартфона, хребет людини відчуває таке ж навантаження, якщо би на шию посадити восьмирічну дитину. Як результат – головні болі, підвищений тиск. Малорухливе життя... З ним пов'язують ожиріння, цукровий діабет II типу, серцево – судинні захворювання.


У 2011 році ВООЗ та Міжнародне агенство вивчення раку класифікувало радіовипромінювання сотових телефонів та інших бездротових пристроїв як потенційний канцероген – отже, очікуємо ще більшу захворюваність на онкологічну патологію. Ігри, сюжети з інтернету, що містять агресивну інформацію, можуть викликати перенесення агресії віртуального світу в реальний. Дитина одержує готову схему поведінки. Залежні від гаджетів ігнорують інтереси друзів, сім'ї, перекладають повсякденні турботи на плечі оточуючих, мають проблеми з навчанням. Такі підлітки відсторонюються від соціальних зв'язків.

Що можуть зробити батьки, щоб проблема залежності не торкнулася їх нащадків?

Знайомство з гаджетами дітей потрібно відтягувати. Дитині до 3 років важливо якомога більше спілкуватися з батьками, а не з маминим смартфоном. Амеріканська академія педіатрії стверджує, що користуватися електромагнітними пристроями дитина 6-18 років повинна не більше 2 годин на день. Діти 3-4 років – не більше 10 хвилин, 6-7 років – 15 хвилин. Батьки повинні привчати дитину ставитися до комп'ютера як до технічного пристрою, а не як до способу отримання емоцій.

Розробіть з дитиною вже з дошкільного віку правила роботи з комп'ютером. Не дозволяйте дитині їсти біля нього! Обговоріть з дитиною, що ви застосуєте, якщо вона порушить домовленість. Не використовуйте комп'ютер, як засіб заохочення. Навчіть дитину планувати тривалість роботи за гаджетом, заздалегідь визначайте початок роботи та її кінець.


Дуже важливо навчити дитину правилам безпеки в інтернеті:

 • ні в якому разі не розміщувати персональну інформацію (адресу, номер телефону тощо), свої і не тільки свої відверті фото;

 • не відкривати файли, котрі прислали невідомі;

 • не додавати незнайомих до свого контакту, бо віртуальні знайомі можуть бути не тими, за кого себе видають;

 • без батьків не зустрічатися з віртуальними знайомими (кожна дванадцята дитина зустрічається з людьми, з якими познайомилась в інтернеті, а це дуже небезпечно!).

Будьте з дітьми відвертими, навчіть розповідати, якщо їх хтось засмутив в мережі інтернет.

Батькам потрібно настроїти дитячий комп'ютер так, щоб дитина не могла потрапляти на небезпечні сайти (ті, що пропагандують суїциди, насилля, жорстокість, сайти порнографічного напрямку, сайти знайомств, наркосайти тощо).

Важливо, щоб те, чому батьки навчають дітей, виконували самі! Довірливі стосунки між дітьми та батьками важливіші, ніж всілякі заборони. Батьки повинні бути в курсі того, з ким і як спілкуються їхні діти. Комп'ютер має знаходитися у зоні видимості дорослих, що дає батькам змогу контролювати час користування та сферу онлайн – інтересів дитини. Привчайте її до таких форм дозвілля як спорт, гуртки, прогулянки на природі, допомога по господарству.

Психологи вважають: головна причина виникнення комп'ютерної залежності – недостатнє спілкування і взаєморозуміння з батьками, однолітками, значущими для дитини людьми.

Батьки відповідальні не тільки за здоров'я, а й за життя, долю, кар'єру дитини. Від них залежить, чи буде дитина щаслива чи нещаслива, залежна чи самодостатня у житті.

Г.М. Мучник
Зав. кабінетом "Клініка дружня до молоді"
КНП ОМР "Охтирська ЦРЛ"


12.02.2021

ПСП "Комишанське" вкотре допомагає хворим людям.ПСП Комишанське

Адміністрація комунального некомерційного підприємства Охтирської міської ради «Охтирська центральна районна лікарня» висловлює щиру подяку директору ПСП “Комишанське”


Дякуємо за благодійну допомогу у вигляді коштів наданих для відділення гемодіалізу лікарні, а саме для придбання препарату «Епобіокрин» розчину для ін’єкцій 2000 МЕ шприц №5 у кількості 49 упаковок на суму 51940,00 грн.

Це вкрай необхідний препарат для лікування симптоматичної анемії, пов’язаної з хронічною нирковою недостатністю у дітей і дорослих на гемодіалізі, дорослих пацієнтів на перитонеальному діалізі, лікування тяжкої анемії ниркового походження, що супроводжується клінічними симптомами, та у дорослих пацієнтів із нирковою недостатністю, які ще не проходили гемодіаліз.

Дякуємо Вам за виявлене милосердя і чуйне ставлення до людей, які потребують допомоги! Бажаємо підприємству ПСП “Комишанське” подальшого благополуччя, процвітання і успіхів.
Адміністрація КНП ОМР
"Охтирська ЦРЛ"


04.02.2021

«Рятування потоплеників – справа самих потоплеників?»Боротьба прти раку

До Всесвітнього дня боротьби проти раку, що відмічається щорічно 4 лютого за ініціативи Міжнародної спілки проти раку. Тема у 2019 – 2020 роках: «Я є й буду».

Така песимістична назва статті мені прийшла на думку після того, коли ознайомилася зі статистикою. У 2020 році діагноз онкологічного захворювання поставлено 222 мешканцям Охтирщини проти 302 у 2019 році, 270 – у 2018 р.; 317 – у 2016 р. і 280 – у 2010 році. Онкологічні хвороби забрали життя в 173 людей, проти 160 – у 2019 р., 168 – у 2010 році. Цифри свідчать не про зменшення захворюваності, а про те, що люди не звертаються за медичною допомогою, коли хвороба не дуже дошкуляє, кожен думає, що минеться.


Спеціалісти не виїжджають, як раніше, на села, не проводять огляди, а до міста не кожен житель села поїде. Сімейні лікарі заклопотані коронавірусною інфекцією. Ось і «маємо, те що маємо».


Щорічно в нашій державі рак уперше діагностують у понад 140 тисяч дорослих осіб і більше ніж 1000 дітей. Смертність від раку в Україні посідає друге місце в загальній смертності населення й поступається за цим показником лише серцево – судинним захворюванням. Щороку від онкології помирають приблизно 65 тисяч наших співвітчизників.

Ще до коронавірусної епідемії в кожного третього – четвертого жителя України діагноз онкологічного захворювання встановлювався на термінальній стадії хвороби, коли врятувати людину майже неможливо.

Експерти визнають, що багато видів раку є виліковними, і чим раніше встановлено діагноз захворювання, тим успішнішим є лікування. За даними ВООЗ середня виживаність при раку I стадії становить 93 %, II стадії – 75 %, III стадії – 55 %, IV стадії – 13 %. Спеціальним лікуванням в Україні охоплено всього 68 % первинних онкохворих. Майже 30 % українців, у яких виявлено онкологічне захворювання, помирають протягом року з моменту встановлення діагнозу. Кожна четверта особа з інвалідністю в Україні має в анамнезі перенесену онкологічну патологію.

На сьогодні в Україні відсутній програмний документ, яким було б визначено основні заходи щодо боротьби з онкологічними захворюваннями на загальнодержавному та місцевому рівнях і згідно з якими такі заходи отримували б належне фінансування.

Рак – це загальне позначення великої групи хвороб. Характерною його ознакою є швидке розмноження аномальних клітин, які здатні поширюватися на інші органи.


Майже третина випадків раку пов’язана з поведінковими факторами ризику: курінням, вживанням алкоголю, нездоровим харчуванням. Безумовно, деяку роль відіграють і генетичні фактори, але провідну роль усе ж мають зовнішні: ультрафіолетове, іонізуюче випромінювання, хімічні канцерогени (речовини, що спричиняють рак): бензпірен, азбест, тютюновий дим, забруднена хімічними речовинами вода та продукти з деякими харчовими добавками, а також інфекції, викликані деякими вірусами та бактеріями. Винуватцями раку печінки є віруси гепатитів B та С, шийки матки, піхви, ануса, статевого члена – вірус папіломи людини.


На цей момент уже відомо, що виникненню 30 – 50 % ракових захворювань можна запобігти, якщо звести до мінімуму фактори ризику, мінімізувати контакт із канцерогенними речовинами й нормалізувати вагу, відмовитись від куріння, вживу нездорової їжі.

Наведу загальновідомі, але, на жаль, більшістю українців нехтувані чинники, котрі рятують життя й дозволять запобігти підступній хворобі.

 • Відмова від паління. Саме з ним пов’язано майже 22 % випадків онкологічних хвороб у світі. Навіть пасивне куріння збільшує ризик раку легенів.

 • Зменшити до мінімуму кількість спожитого алкоголю. З ним пов’язують ризик захворювання на онкологічне ураження товстої кишки, молочної залози, легенів, нирок, печінки.

 • Обмежте споживання технологічно обробленого м’яса (ковбаси, копчені вироби).

 • Слідкуйте за своєю вагою. Якщо в людини є надмірна вага – це ризик онкологічної патології.

 • Рак шкіри може бути пов’язаний із прямим сонячним опроміненням. Тому уникайте перебування під прямими променями.

 • Вірус папіломи людини викликає рак шийки матки, прямої кишки, вульви, статевого члена. Тому будьте відповідальні в міжстатевих стосунках. Вірус папіломи людини передається переважно статевим шляхом. І навіть презервативи для нього не перешкода. Нині вакцинація дівчат у віці 9 – 14 років входить до календаря профілактичних щеплень. 37 з 53 країн Європейського регіону ВООЗ, США, Канади, Австралії. В Україні таке щеплення рекомендоване, але за бажанням його можна отримати в приватних медичних центрах.

 • Рак печінки часто пов’язаний із гепатитами B та С. Щоби йому запобігти, не відмовляйтеся від щеплення проти гепатиту В. Воно входить до календаря щеплень, діти отримують безкоштовно.

 • Жінки повинні годувати своїх немовлят грудним молоком – це також знижує ризик захворювання на рак молочної залози.


Не ігноруйте тими скринінговими заходами, котрі доступні в Україні. Хоча б один раз на два роки проходьте флюорографічне обстеження органів грудної порожнини. Жінки повинні взяти за правило на 6 – 12 день місячних проводити самообстеження молочної залози, починаючи з 40 років, навіть якщо не мають скарг, один раз на два роки робити мамографію молочних залоз, а після 50 років щорічно, раз на рік відвідувати гінеколога, котрий проводить цитологічне дослідження щодо виявлення злоякісних новоутворень шийки матки. PSA – тест рекомендовано робити всім чоловікам старше 50 років для своєчасного виявлення раку передміхурової залози.


Українці повинні довіряти своїм сімейним лікарям і своєчасно проходити обстеження. Сімейний лікар визначиться з його об’ємом.

Головне правило для всіх: якщо вести здоровий спосіб життя, відповідально ставитися до свого здоров’я, не нехтувати рекомендаціями лікарів щодо проходження у визначений час необхідних досліджень, ризик захворіти не тільки на рак, а й на цілу низку хвороб, значно знизиться. Виявлення хвороби на ранній стадії, адекватне лікування збільшує шанс на здорове довголіття.

З метою виявлення онкологічних захворювань жителі Охтирщини безкоштовно можуть зробити флюорографію органів грудної порожнини, мамографію, езофагодуоденоскопію, цитоскопію, ультразвукове обстеження органів черевної порожнини та миски, щитоподібної залози, проконсультуватися хірургом, гінекологом у консультативно – діагностичної поліклініки (для дорослих та дітей) КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ» за направленням сімейного лікаря, з яким укладено декларацію або лікуючого лікаря.

Г.М. Мучник
Зав. кабінетом "Клініка дружня до молоді"
КНП ОМР "Охтирська ЦРЛ"