Не забуваймо про ризик зараження ВІЛ!

Інформаційний лист відділу з інфекційного контролю КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ»

До Всесвітнього дня  боротьби зі СНІДом (відмічають 1 грудня)

Ризики інфекційних і неінфекційних хвороб, ризики, ризики, ризики. Наша психіка вже відмовляється сприймати таку інформацію. Але коли попереджений про них і свідомо можеш на небезпечні ситуації впливати, вважається що хоча б частково є захищеним.

Під час активних бойових дій зростають ризики інфікування ВІЛ інфекцією. Крім загальновизначених контактів (повторне спільне використання голок і шприців, незахищені статеві контакти) має місце збільшення кількості травм, поранень, оперативних втручань, менший доступ до бар’єрної контрацепції, більша кількість випадків сексуального насильства.

За оціночними даними Центру громадського здоров’я, станом на 01.01.2023 року в Україні проживає близько 257 тисяч ВІЛ – позитивних людей. З них лише 77 % знає про свій статус, а АРТ–отримує лише 77%. Майже половина людей із ВІЛ інфекцією дізнається про свою хворобу на пізніх стадіях, коли допомогти вже дуже важко.

          На обліку в кабінеті «ДОВІРА» у інфекціоніста Охтирської ЦРЛ перебуває 86 осіб (проти 76 в 2023 році), з них 43 проживає в місті Охтирка, 43 в селах, АРТ–терапію  отримує 63 особи (75%). За останній рік поставлено на облік 23 особи.

У середньому щодня в Україні реєструється 30 випадків захворювання на ВІЛ-інфекцію, 9 випадків захворювання на СНІД та 3 смерті від хвороб зумовлених СНІДом. У структурі шляхів інфікування ВІЛ-інфекцією переважна частина випадків припадає на статевий шлях (80%), проте зберігається актуальність парентерального шляху інфікування внаслідок вживання наркотичних препаратів в ін’єкційний спосіб (19,2%). Найбільша кількість зареєстрованих випадків серед осіб вікової групи 30-49 років (69%).

Симптоми ВІЛ варіюють в залежності від стадії інфекції. Тільки у 30% інфікованих впродовж перших тижнів після зараження може бути підвищена температура, нездужання. В цей період людина найбільш заразна, хоча антитіла в крові не будуть знайдені. Потому більшість інфікованих іноді навіть до 10 років почувають себе задовільно, можуть бути збільшені лімфатичні вузли. Наступний етап хвороби – людина починає втрачати вагу, хворіє пневмоніями, синуситами, отитами. Хвороба поступово переходить у СНІД. Хворі страждають на  туберкульоз, криптококовий менінгіт, онкозахворювання, тяжкі інфекції, на які люди з нормальною імунною системою зазвичай не хворіють.

Діагноз ВІЛ-інфекція можна поставити, коли будуть знайдені антитіла до ВІЛ. Таке дослідження роблять вагітним, перед операцією, коли готуються до донорства або в разі тяжких інфекцій. На жаль, за власної ініціативи після  випадкових незахищених статевих контактів, маніпуляцій коли стерильність інструментів можна ставити під сумнів, звертаються не часто.

На сьогодні ВІЛ не вирок. Інфекція з розряду смертельних перейшла в хронічну. Якщо хворобу своєчасно діагностують, людина одержує пожиттєво медикаменти і ВІЛ не перейде в СНІД. На сьогодні в умовах війни до війська можуть бути призвані ВІЛ інфіковані громадяни за умови систематичного прийому антиретровірусної терапії.

          Якщо знаєш шлях інфікування, можеш оцінити свій ризик зараження і змінити поведінку на менш ризиковану.

Найбільший ризик інфікування ВІЛ мають споживачі ін’єкційних наркотиків, чоловіки котрі мають сексуальні стосунки з чоловіками, особи що надають сексуальні послуги за винагороду, а також статеві партнери людей цих категорій.

Тестування на ВІЛ – найкращий спосіб профілактики ВІЛ. Адже щойно людина дізнається про свій позитивний статус, вона зазвичай змінює поведінку, приймає рішення про використання бар’єрної контрацепції, починає приймати  антиретровірусні препарати і таким чином припиняє передачу віруса іншим.

Тестування на ВІЛ в Україні безоплатне, отримати послуги з тестування на ВІЛ-інфекцію можна у сімейного лікаря і анонімно в кабінеті «Довіра» за адресою вул. Петропавлівська 15 кабінет №65.

          Аналіз на антитіла до ВІЛ рекомендовано здавати усім людям 1-2 рази на рік, які живуть статевим життям.

Шановні колеги та небайдужі люди, пам’ятаємо, коли необхідно запропонувати людині обстежитися на ВІЛ: в разі, якщо у нього є немотивована втрата ваги, лімфаденопатія, лихоманка невідомого ґенезу протягом 1 місяця, рецидивуючі бактеріальні інфекції, кандидоз ротової порожнини, туберкульоз, перед усіма оперативними втручаннями, людям котрі практикують ризиковану щодо ВІЛ поведінку.

Своєчасно поставлений діагноз – це успішне лікування. Ліки отримують безкоштовно в кабінеті «Довіра».

Обстеження на ВІЛ свідчить про відповідальну поведінку і є доказом любові і піклування до найрідніших. 

 

Лікар-інфекціоніст кабінету «Довіра» Шаповал Ю.В.

Лікар-педіатр відділу інфекційного контролю Мучник Г.М.                

Поширити в соцмережах

Прокоментуйте першими

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *