Дві сторони однієї  медалі  або вся правда про антибіотики

Інформаційний лист відділу з інфекційного контролю

КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ»

До Всесвітнього тижня правильного використання антибіотиків, який проходить з 18 до 24 листопада

Винайдений англійським вченим Олександром Флемінгом антибіотик пеніцилін почали масово застосовувати в 1942 році. Так почалася ера антибіотиків, відкриття котрих вважається найважливішим  досягненням XX століття.  На її початку, коли антибіотики творили  чудеса, їх винахідник застерігав: «Існує небезпека, що  необізнана людина може прийняти недостатню  дозу і піддаючи свої мікроби несмертельній кількості препарату зробить їх стійкими». Більше вісімдесяти  років антибіотики були основою сучасної медицини. Біда у тому, що бактерії постійно змінюються, стають несприятливими до дії антибіотиків. Вигідні мутації бактерії передають один одному. Поява резистентних до антибіотиків бактерій загрожує поверненням в доантибіотичну еру, а це може стати  для  світу апокаліпсисом. Поширення резистентності до антибіотиків збільшується катастрофічними темпами.

Основними причинами тотального поширення  антибіотикорезистентності – надмірне і нераціональне застосування цих ліків, часте використання  їх в сільському господарстві.

          Через 2-3 роки активного споживання нового антибіотика ліки втрачають активність.

Якщо темпи зростання стійкості до антибіотиків не будуть сповільнені, то у 2050 році щорічна смертність від антибіотикорезистентних збудників інфекційних хвороб складатиме щонайменше 10 мільйонів  випадків на рік у світі. За підрахунками ВООЗ приблизно 65 тисяч українців щороку  можуть померти від підступних інфекцій, протистояти яким буде нічим. Це значить, що три з 10 випадків пневмоній призведуть до смерті, п ять з 1000 жінок не виживуть після пологів, лише 25% людей, які хворіють на туберкульоз, матимуть шанс вилікуватися. Без антибіотиків навіть найпростіші операції знову стануть смертельно небезпечними. На придбання антибактеріальних препаратів населення України витрачає 15 мільярдів гривень на рік.

У травні 2015 року на шістдесят восьмій Всесвітній асамблеї охорони здоров’я було прийнято Глобальний план дій боротьби зі стійкістю до протимікробних препаратів. При МОЗ України створено робочу групу з розробки Національної стратегії та плану дій щодо боротьби зі стійкістю до протимікробних препаратів. Важливим кроком для вирішення проблеми є запровадження в Україні Європейських стандартів лікування. Антибіотики мають реалізуватися за рецептом. В ЗОЗ створені  Відділи з інфекційного контролю до складу  яких введено посаду фармацевта клінічного, котрий проводить адміністрування антимікробних препаратів. Є пряма залежність між масштабами застосування антибіотиків і формуванням резистентності до них.

          Головна причина появи резистентних бактерій – безвідповідальне вживання антибіотиків, надмірне і нераціональне їх застосування в тому числі широкого спектру.

 Відповідальність лежить як на людях, які займаються самолікуванням і самі вносять корективи в схему терапії так і на медичних працівниках.

На сьогодні кількість ефективних антимікробних засобів невблаганно зменшується, а перспективи появи нових класів антибіотиків здатних здолати супербактерії ( мультирезистентні) не намічається. З 1980-х років принципово нових антибіотиків практично не з’явилося. Мало охочих інвестувати кошти в наукові дослідження по розробці нових антибіотиків, адже це вважається неприбутковою справою. Війна і епідемія коронавірусної хвороби загострила проблему з супербактеріями.

          Кожен може зробити внесок в подоланні антибіотикорезистентності, як пацієнти, так і медичні працівники.

Пацієнти не повинні займатися самолікуванням, не приймати антибіотики при вірусних інфекціях. Не переривати курс лікування, навіть якщо стало краще.

Ніколи не використовувати ті антибіотики, що залишилися після попереднього курсу лікування. Ніколи не ділитися антибіотиками з іншими. Попереджайте інфекційні захворювання, дотримуйтеся гігієни рук і  респіраторної гігієни (етикет кашлю). Уникайте контакту з хворими людьми. Вчасно робіть щеплення від хвороб котрим можна запобігти.

Для медичних працівників. При контакті з пацієнтами дотримуйтеся таких вимог:

  1. Гігієна рук – згідно наказу МОЗ України від 03.08.2021 р. №1614 «Про організацію профілактики інфекцій та інфекційного контролю в закладах охорони здоров’я та установах/ закладах надання соціальних послуг/ соціального захисту населення».
  2. Чистий інструментарій і чисті поверхні в ЗОЗ, з якими контактують пацієнти.
  3. Виважене призначення антибіотиків згідно до чинних рекомендацій доказової медицини і тільки в тому випадку, коли вони дійсно необхідні, а не на вимогу пацієнта.
  4. Перед призначенням антибіотикотерапії призначайте бактеріологічне дослідження з визначенням чутливості до антибіотику.
  5. Призначайте антибіотик в оптимальній дозі і оптимальному курсі лікування.
  6. Стежте, щоб ваші пацієнти мали щеплення згідно Календаря щеплень.
  7. Постійно нагадуйте пацієнтам, що антибіотики не цукерки і приймати їх потрібно за показанням.
  8. Навчайте пацієнтів, як запобігти інфекціям (гігієна рук, респіраторна гігієна, гігієна помешкань, раціональне харчування, здоровий спосіб життя).

Лікар-педіатр відділу з інфекційного контролю                          Ганна МУЧНИК

Фармацевт клінічний відділу з інфекційного контролю      Наталія СИНЬОГУБ

Охтирська ЦРЛ для пацієнтів

Поширити в соцмережах

Прокоментуйте першими

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *