Туберкульоз. Загроза сьогодення!

Інформаційний лист відділу з інфекційного контролю КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ»

24 березня – Всесвітній день боротьби із захворюванням на туберкульоз. Адже в цей день у 1882 році Роберт КОХ оголосив про виявлення бактерії, що спричиняє це захворювання.

На сьогодні маємо збільшення захворюваності на туберкульоз в Україні. Це пов’язано зі стресами, війною, зниженням рівня життя, зростання вживання алкоголю, наркотиків, міграцією населення, перебуванням великої кількості людей в укриттях під час повітряних тривог, неповноцінним харчуванням тощо. Туберкульоз залишається основною причиною смерті серед інфекційних хвороб.

У 2023 році в Україні зафіксовано офіційно майже 20 тисяч нових випадків захворювання на активний туберкульоз. Серед захворівших понад 600 дітей віком до 14 років і понад 200 підлітків 15-17 років. Згідно з даними Центру громадського здоров’я показник захворюваності на 7,3% вище ніж у 2022 році. За даними ВООЗ в Україні щороку не виявляється близько 30000 нових випадків захворювання. 23% нових випадків туберкульозу не піддаються лікуванню звичайними протитуберкульозними препаратами, вони викликані резистентними мікобактеріями. 40% нових випадків мають деструктивну форму.

В Україні інфіковано 90% населення, в країнах західної Європи 5-10%. Інфікована людина має ризик захворіти, коли опірність організму погіршується. Дуже високий ризик мають ті, хто перебуває в постійному контакті з хворим на туберкульоз, люди з ВІЛ, ті хто вживає наркотики, алкоголь, люди з ослабленою імунною системою, діти.

За 2024 рік на облік до фтизіатра нашої лікарні стало 30 хворих. У 2019 році таких було 19 осіб. На щастя дітей та підлітків серед захворівших не маємо.

Туберкульоз – це інфекційне захворювання, котре викликається мікобактерією туберкульозу, уражає всі органи, найчастіше легені й характеризується специфічними запальними змінами. Джерело зараження – хвора людина. Поширюється інфекція аерогенним (повітряно-пиловим та крапельним) шляхом.

Турбує той факт, що захворюваність на туберкульоз серед працівників закладів охорони здоров’я збільшилась у 2024 році та сягнула 156 осіб (2022 рік -148).

До первинної профілактики туберкульозу відносять вакцинацію.

Дитина має отримати щеплення БЦЖ на 3-5 добу життя. Але на 01.12.2024 року рівень охоплення щепленнями від туберкульозу в Україні всього 82,5 %. Причин цьому багато, але важливо знати, що саме щеплення захищають від тяжких інвалідізуючих форм туберкульозу: туберкульозного менінгіту, міліарного туберкульозу.

Вторинна профілактика туберкульозу містить в собі ранню діагностику захворювання. З цією метою лікарі будь-якої спеціальності, до яких звертаються пацієнти, проводять анкетування для визначення ризику захворювання.

На сьогодні масовий скринінг на туберкульоз методом флюорографічного обстеження вважається недоцільним, але його потрібно проводити особам групи ризику захворювання на туберкульоз:

  • людям віком 60+;
  • мігрантам, переселенцям;
  • хворим на цукровий діабет;
  • онкохворим;
  • тим хто має хронічні захворювання легенів;
  • вживає наркотики;
  • перебуває в СІЗО;
  • мали контакти з хворими, що виділяють мікобактерії.

Туберкулінову шкірну пробу (реакція Манту) або тест вивільнення інтерферону роблять перед щепленням БЦЖ, якщо дитина старше 2 місяців, дітям що були в осередковому контакті з хворими на туберкульоз роблять шкірний туберкуліновий тест або тест вивільнення інтерферону. Дітям, котрим діагностували латентну туберкульозну інфекцію, повторюють тест двічі на рік впродовж двох років з моменту початку лікування або смерті останнього випадку туберкульозу в осередку.

30 травня 2023 року Верховна рада України прийняла Закон України «Про подолання туберкульозу в Україні». Заходи діагностики туберкульозу і препарати для лікування в Україні безкоштовні для людей завдяки програмі медичних гарантій. Приймаючи ліки, пацієнти припиняють виділяти мікобактерії вже за 2-3 тижні і не потребують ізоляції.

В Охтирці, щоб правильно призначити лікування і визначитись з діагнозом фтизіатр має можливість застосовувати сучасне обладнання. В нашій лабораторії є система молекулярно-генетичного дослідження «Gene Xpert». Людина з підозрою на туберкульоз здає мокроту. Найсучасніше обладнання може визначити в ній специфічне для мікобактерій ДНК.

Кожна свідома людина має бути відповідальною за своє здоров’я та здоров’я навколишніх.

При появі скарг на нездужання: кашель більш як два тижні, втрата ваги, пітливість у ночі, упродовж останнього часу підвищення температури, задишка при незначному фізичному навантаженні, треба не зволікати, а йти до сімейного лікаря.

Батьки не повинні відмовлятися від вакцинації, тому що це злочин перед дитиною! Шановні батьки, якщо вам стало відомо, що в оточенні дитини хтось захворів на туберкульоз (сімейний лікар може не володіти такою інформацією), треба негайно його про це сповістити, щоб своєчасно провести необхідні діагностичні дослідження. Якщо туберкульоз діагностовано в не занедбаній стадії, хвороба успішно виліковується.

Поширити в соцмережах

Прокоментуйте першими

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *