Інформаційний лист відділу з інфекційного контролю
КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ»
Для осені, початку зими характерно підвищення захворюваності на респіраторні інфекції як серед дітей, так і серед дорослих. Це зокрема пов’язано з поверненням дітей до дитячих колективів де створюються умови для швидкого поширення вірусів. Дорослі більше перебувають в закритих приміщеннях. Охтирщина не виняток. Так за останній тиждень з 11 – 17 листопада маємо 185 випадків гострих респіраторних вірусних захворювань, по місту 128 – більше, ніж за попередні тижні. Це офіційні цифри, коли люди звертались до сімейних лікарів. А скільки людей з симптомами застуди займаються самолікуванням? Не випадково є таке прислів’я: «Кожен може дати пораду, як виховувати і як лікувати».
Війна, епідемія коронавірусної інфекції, доступність ліків, неконтрольоване вживання антибіотиків призвели до розповсюдження в Україні мультирезистентних штамів мікробів, тобто таких, на які антибіотики не діють. Поява резистентних до антибіотиків бактерій загрожує поверненням в доантибіотичну еру, а це значить, що люди будуть помирати від нібито не тяжких раніше інфекцій. 3 з 10 випадків пневмоній призведуть до смерті, 5 з 1000 жінок не виживуть після пологів, навіть найпростіші операції стануть смертельно небезпечними.
Дані статистичного опитування жителів України свідчать, що 65% з них вважає, що грип, застуду потрібно лікувати антибіотиками. Багато так і робить: самі собі призначають при легкому нежитю або підвищенню температури і цим наражають на небезпеку не тільки себе, а і оточуючих. Бактерії адаптуються до антибіотиків, у них виникають гени антибіотикорезистентності (не чутливості до ліків), цими генами мікроби діляться з нормальною мікрофлорою, умовно патогенною і патогенною. Виникають супербактерії. Антибіотик, навіть самий сучасний, в майбутньому не допоможе вам і оточуючим, котрі мають підступні мікроорганізми. Присутній ризик ускладнень з боку органів травлення ( нудота, блювота, діарея), печінки, нирок аж до гепатитів і нефритів обумовлених антибіотиками. Популярні фторхінолони можуть призвести до розриву зв’язок, серцевої недостатності і навіть смерті від аневризми і розриву аорти.
Неконтрольоване та неправильне вживання ліків навчає бактерії виживати під час прийому антибіотиків. ГРВІ, грип, коронавірусну хворобу не лікують антибіотиками, ці ліки не полегшать ваш стан, не наблизять до одужання, а навпаки призведуть до ускладнень в стані здоров’я, як на тепер так і в подальшому, так як вбивають корисні бактерії, котрі допомагають перетравлювати їжу, впливають на наш захист від інфекцій і навіть психічний стан і настрій.
ЗАБОРОНЕНО:
- лікувати вірусні захворювання антибіотиками;
- використовувати антибіотики, які залишилися від хвороб, що ви перенесли раніше;
- самостійно зупиняти лікування раніше призначеного часу. В організмі можуть залишитися найбільш стійкі патогени і тоді очікуй повторні ангіни чи отити.
Щоб не захворіти потрібно вести здоровий спосіб життя, правильно харчуватися. Провітрюйте приміщення. Навіть, якщо хтось і виділяє підступні віруси, це зменшить дозу і оточуючі не захворіють. Важливо, щоб ви самі і ваші діти не були пасивними курцями. Сигаретний дим, пар електронних сигарет негативно впливають на слизисті дихальних шляхів, котрі є першим захистом від збудників респіраторних інфекцій. Робіть щеплення від хвороб, завдяки котрим їх можна запобігти.
ГРВІ, грип, коронавірусна інфекція не лікуються антибіотиками, вони не полегшать ваш стан.
Якщо все ж захворіли, залишайтеся вдома, пийте багато рідини (компоти, чай з лимоном збагатять вас вітаміном С). Якщо температура піднімається вище 38,5 градусів, або сильно болить голова, прийміть парацетамол або ібупрофен. Ці ліки можна приймати по ситуації, а не курсом 3 рази на день, як раде реклама по телевізору. НЕ силуйте дитину їсти, їжа повинна бути та, що легко засвоюється (супи, каші, пюре). Дотримуйтесь ліжкового режиму.
Якщо симптоми ГРВІ не минають впродовж 5 днів, маєте високу температуру, задишку, поспішайте звернутися до лікаря.
З 18 по24 листопада проходить Всесвітній тиждень правильного використання антибіотиків. В період підйому захворюваності на респіраторні інфекції це повинно нагадати кожному, що антибіотики — не цукерки. Призначати і приймати треба їх відповідально, щоб ми не повернулися в доантибіотичну еру, коли цілі цивілізації вимирали від підступних інфекцій.
Прокоментуйте першими