Інформаційний лист КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ»
7 квітня кожного року всі країни члени ВООЗ відмічають Всесвітній день здоров’я. Свято заснували у 1950 році. Дата святкування обрана на честь прийняття статуту Всесвітньої організації охорони здоров’я у 1948 році. Хоча у цей день треба звернути увагу на важливість збереження та підтримки здоров’я, як найбільшою цінністю кожної людини.
В наш час суцільних стресів і негараздів хтось скептично скаже: «Скільки того життя, про яке здоров’я можна говорити?»
Маємо смертність населення, яка втричі перевищує народжуваність. Помолодшали і в рази збільшилась кількість інфарктів, інсультів, цукрового діабету, онкологічних захворювань і психічних розладів…
Це пов’язано з купою факторів на які окрема людина не може вплинути, але багато чого залежить саме від неї. Палять сигарети, вживають наркотики і алкоголь вже зі шкільних років.
А чим харчуємось? Зверніть увагу, що кладуть в свою продуктову корзину наші земляки: солодощі, алкогольні газовані напої, їжу до складу якої входять трансжири, оброблене м’ясо…
Молоді і зовсім не молоді люди чекають маршруту, коли треба пройти 2-3 кілометра.
Всесвітній день здоров’я кожного року за ініціативи ВООЗ має різні гасла. В 2025 році воно таке: «Здоровий початок життя – запорука благополучного майбутнього». Здоров’я матусь і новонароджених – запорука благополуччя для всіх. Всесвітня статистика вражає: кожного року 300 000 жінок вмирають від ускладнень вагітності та пологів, більше 2 мільйонів немовлят помирають в перший місяць життя. Не будемо занурюватися що у них, а що в нас. З розрахунку на 100 000 населення в Україні показник материнської смертності становить 24, у Польщі 3, у Франції 8.
Україна є серед лідерів з материнської смертності в Європі. Близько 100 жінок кожного року помирає під час вагітності або протягом 42 днів після її закінчення з будь-яких причин, пов’язаних з обтяженою вагітністю або її веденням, але не від нещасних випадків або випадкових причин. За рівнем материнської смертності оцінюється якість охорони здоров’я і економічний розвиток.
Починаючи з 2014 року в Україні має місце стійке зниження народжуваності.
В 2023 році народилось всього 187 000 дітей, на Охтирщині в 2024 році – 204. Збільшилась малюкова смертність в країні – сягнула 7,43 ‰ в 2023 році, а була 6,3 ‰. Про критичний стан репродуктивного здоров’я свідчить низький рівень народжуваності на тлі високого рівня безпліддя, мертвонароджуваності, спонтанних абортів, вроджених вад розвитку, материнської, перинатальної та малюкової смертності. Щороку в Україні в репродуктивний період вступає приблизно 500 000 дівчат та підлітків з купою генітальної та екстрагенітальної патології. А це вже залежить великою мірою як від самих дівчат, так і від суспільства. Наслідок раннього дебюту сексуального життя з 13-15 років, є випадки коли з 12 – це хвороби, що передаються статевим шляхом, небажані вагітності, котрі закінчуються абортами. Зросла захворюваність жінок на запальні і незапальні захворювання статевих органів.
Онкологічні захворювання діагностуються, зазвичай, уже на занедбаній стадії.
В 2022 році серед вперше діагностованого раку яєчників – 66,9 %; раку молочних залоз – 25 %. Інфекції, що передаються статевим шляхом, наслідки абортів підвищують ризик неблагополучного перебігу вагітностей, інфікування плоду, проблем зі здоров’ям майбутньої дитини. У вагітних діагностують анемії, хвороби щитоподібної залози, цукровий діабет, ожиріння – така патологія є причиною пре еклампсії, гестозів, мертвонароджуваності, вад розвитку, збільшенням інвалідизації серед дітей. Впродовж останніх років (на 2022 рік) частота випадків позитивного статусу ВІЛ серед вагітних склала 0,55-0,6 %.
Наявність патології вагітності зумовлює замкнутий цикл: хворий плід – хвора дитина – хворий підліток – хворі батьки… З кожним циклом, тривалість якого складає 20-25 років, патологічна ураженість новонароджених і всієї дитячої популяції зростає.
Про «здоровий початок життя» треба дбати ще до народження дітей, як дівчат, так і хлопчиків. Відповідальне ставлення самої вагітної до свого здоров’я, як і її чоловіка до свого, грудне вигодовування, раціональне харчування, раннє виявлення будь-якої патології і своєчасне лікування, а також правильне статеве виховання з питань профілактики, інфекцій, що передаються статевим шляхом, нетерпимість сім’ї, суспільства до таких явищ, як куріння, алкоголь, наркотики.
Ганна Мучник – лікар-педіатр
КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ»
Прокоментуйте першими