Інформаційний лист
КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ»
З 24 квітня по 30 квітня проходить Всесвітній тиждень імунізації. Мета цієї події – підвищення серед населення розуміння важливості вакцинації для попередження небезпечних хвороб.
Український календар щеплень на сьогодні найменший в Європі та передбачає захист проти 10 інфекцій. В більшості країн Європейського союзу обов’язкова вакцинація дітей передбачає захист від 12 до 17 інфекцій і включає щеплення від ротавірусу, пневмокока, папіломавірусної інфекції, менінгокока, вітряної віспи та грипу. В Україні захищати своїх дітей від цих інфекцій рекомендовано за власні кошти батьків.
Війна, міграція населення, відсутність даних про вакцинацію, зруйновані заклади охорони здоров’я, відмови батьків – як наслідок маємо зменшення рівня охоплення обов’язковими щепленнями дітей і зростання кількості вакцинокерованих інфекцій. Маємо невтішну статистику. На 01.12.2024 року рівень охоплення дітей щепленнями проти туберкульозу склав 82,5%; гепатиту B до року 83,2%; КПК в I рік 86%, в 6 років 77,1%, проти дифтерії й правця до 1 року 83,3%, проти кашлюка 83,3%; поліомієліту до 1 року 82,5; гемофільної інфекції 90,8%.
Ці показники недостатні, щоб забезпечити захист населення від спалахів та епідемій. Для створення колективного імунітету рівень вакцинації має сягати 95%, як наслідок такого неподобства маємо збільшення захворюваності на кашлюк в 30 разів в порівнянні з 2023 роком.
З початку повномасштабного вторгнення зареєстровано 22 випадки правця, 4 випадки дифтерії. Дуже лячно, що за січень – лютий 2025 року зареєстровано 324 випадки кору (найбільше на Закарпатті), а це у 23 рази більше в порівнянні з таким самим періодом 2024 року. Відомо, що кір дуже контагіозне захворювання, якщо люди перебувають в замкнутому приміщенні (сховище, магазин, клас) то 9 з 10 захворіють, якщо не мали щеплень. Маємо трьох людей померлих від сказу на Харківщині у 2024 році – а це вже про власну недбалість – коли люди були покусані тваринами та не звертались за медичною допомогою.
На жаль, багато людей з недовірою ставляться до щеплень, батьки відмовляються захистити своїх дітей через незнання, байдужість.
В Україні обов’язкова вакцинація дітей згідно з календарем щеплень прописана Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», а саме частина 2 статті 15 Закону. Це не є порушенням права на освіту. У випадку свідомого рішення відмови від вакцинації дитини батьки можуть обрати для неї іншу форму навчання. Це не чиясь примха, не вигадка лікарів, а вимога Закону України з метою створення безпечного середовища для здобувачів освіти. Дітям, котрі без об’єктивних причин не мають щеплення, відвідування дитячих закладів не дозволяється.
В країнах Європейської спільноти обов’язкові щеплення для школярів в Бельгії, Болгарії, Італії, Латвії, Мальті, Угорщині, Польщі, Словаччині, Німеччині, Франції, Чехії. В Німеччині за відмову від обов’язкового щеплення проти кору батьки мають заплатити штраф 2500 євро, в Бельгії має випадок терміну у в’язниці за відмову від щеплень проти поліомієліту. Обов’язковими для відвідувачів шкіл щеплення є у всіх штатах США. В Австралії вакцинація не є обов’язковою для відвідування школи, але вона обов’язкова для отримання соціальних виплат на дітей. Японію по праву називають однією з найвакцинованіших країн світу.
На сьогодні МОЗ оприлюднило проєкт наказу про внесення змін до Календаря щеплень. Наказ буде чинним з 2026 року. Щеплення проти гепатиту B будуть проводитися у віці 2, 4, 6 та 18 місяців незалежно від маси тіла при народженні, щеплення в першу добу мають отримати діти лиш в деяких ситуаціях, які визначені наказом. Щеплення проти туберкульозу буде проводитися через 24 години від народження. Діти, яким виповнилося 9 місяців (8 місяців включно) будуть мати щеплення проти туберкульозу без попереднього проведення туберкулінової шкірної проби або тесту вивільнення гамма – інтерферону в разі відсутності відомого контакту з людиною, яка хворіє на туберкульоз. Вакцинація проти поліомієліту буде проводитися лише інактивованою поліомієлітною вакциною.
Вакцинація дітей проти кору, епідемічного паротиту і краснухи проводиться у віці 12 місяців та у 4 роки.
Починаючи з січня 2026 року вакцинація проти папіломавірусної інфекції буде обов’язковою для дівчат у віці від 12 років до 13 років 11 місяців 29 днів.
Зміни, які запропоновані для Українського Календаря з 2026 року дозволяють гармонізувати підходи до імунізації з Європейськими стандартами.
Щороку вакцинація у світі запобігає до 5 мільйонів смертей від вакцинокерованих інфекцій.
Шановні батьки, будьте відповідальними за здоров’я дітей та своєчасно відвідуйте сімейних лікарів для одержання щеплень. Не зважаючи на війну в Україні вакцин для обов’язкових щеплень достатньо.
Ганна Мучник – лікар-педіатр
КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ»
Прокоментуйте першими