Інформаційний лист
КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ»
Війна, епідемії інфекційних хвороб, природні катаклізми… Що може бути іще із переліку жахливих подій таке, що забирає людські життя і погіршує їх якість? Це епідемія неінфекційних хвороб. У структурі смертності навіть на сьогодні вони займають більш як 75 %. Відомо, що ¾ хвороб дорослих беруть свій початок в дитинстві. Спільнота всього світу цим стурбована, бо більшість населення живе в країнах, де надмірна вага й ожиріння вбивають значно більше людей ніж недостатня вага.
Ожиріння у дітей – це не лише медична, а й соціально-психологічна проблема
Україна знаходиться серед Європейських лідерів з поширення ожиріння серед дітей, які будуть, зазвичай, мати його з усіма ускладненнями й в дорослому віці.
Ожиріння – це патологічний стан із надлишковим накопиченням жирової тканини внаслідок дисбалансу між енергоспоживанням і енерговитратами в осіб зі спадковою схильністю і без неї. Ожиріння – хронічне захворювання, і вплив його на очікувану довготривалість життя людини значний, тобто ожиріння можна вважати хворобою, що загрожує життю. За оцінками фахівців уже на сьогодні ожиріння мають 28,4 % чоловіків та 29,4 % жінок.
У 2023-2024 роках вперше в Україні було проведено масштабне дослідження (на замовлення МОЗ України за підтримкою Швейцарської агенції розвитку та співробітництва Офісу ВООЗ в Україні) проблеми надмірної ваги серед молодших школярів. Дослідження охопило 187 шкіл у 20 регіонах країни, загалом було опитано 3557 дітей та 3601 батьків. Результати виявились дуже тривожними: 22,9 % дітей 6-8 років мало надлишкову масу тіла, у 9,13 % діагностовано ожиріння, а у 2,63 % важке ожиріння. Хлопчики проблему з вагою мали частіше ніж дівчатка.
Ожиріння в дитячому віці збільшує серцево-судинну смертність, погіршує якість життя через хвороби серцево-судинної системи, цукровий діабет, артеріальну гіпертензію, дисліпідемію, полікістоз яєчників, як наслідок його безпліддя, проблеми з опорно-руховим апаратом, психічні розлади, онкологічні хвороби в дорослому віці. Надлишкова вага є причиною понад 30 типів онкологічних захворювань. За останні 30 років кількість дітей з ожирінням зросла в чотири рази, а у дорослих вдвічі.
Ніяка урядова програма не врятує дитину від зайвої ваги, якщо вона майже кожного дня буде споживати цукерки, тістечко, млинці, солодкі газовані напої й годинами «зависатиме» в телефоні до появи залежності від гаджетів. Це все відповідальність батьків. До причин ожиріння можна додати й генетичні чинники, але і в цьому випадку додатковий внесок в реалізацію надлишкової ваги вносять висококалорійні продукти, ендокринні чинники, психологічні проблеми (заїдають стрес), а також паління мамою під час вагітності – це вже доведений факт, нездорові харчові традиції сім’ї. Щоб оцінити, чи є у дитини надлишок ваги чи ожиріння потрібно зараз звернутись до дуже цінної підказки в телефоні – калькулятор ваги дітей.
Не існує чарівної таблетки для лікування ожиріння – це справа всієї сім’ї. Лікування базується на принципах збалансованого харчування, розширенні фізичної активності. Повинні бути дозовані фізичні навантаження 60-90 хвилин щодня, сон понад 7 годин і менше як 10-11, зміна харчових звичок всієї сім’ї. Коли турботлива бабуся чи мама купує дитині солодощі, годує тістечками, не спонукає до фізичної активності, хочеться їх запитати: «Чи усвідомлюють вони наслідки таких дій і чи розуміють, що забирають у дитини роки якісного життя».
Вживання всього 5 % зайвих калорій сприяє накопиченню близько 5 кг жирової тканини на рік.
До причин дитячого, а потім дорослого ожиріння відносяться також відсутність грудного вигодовування, незбалансоване харчування в перші 2 роки життя. Дітям до такого віку не потрібно додавати в їжу сіль та цукор.
Менше половини українських дітей харчуються з дотриманням рекомендованих норм. Дані того ж дослідження свідчать: свіжі фрукти щодня їдять менш як 55,3 % дітей, а овочі всього 41,4 %, цукровмісні напої щодня вживає 20,3 %, а цукерки – 17,8 % дітей. У школах, коли відбувається навчання наживо, дітям пропонують їжу за новими вимогами – з обмеженням цукру і солі. Турботливі матусі дають бутерброди з копченою ковбасою, цукерку, пляшечку з солодким чаєм або соком.
На перерві діти біжать до найближчого кіоску за чіпсами та сухариками. У будні 54,4 % школярів проводять більше двох годин за електронними пристроями, у вихідні цей показник зростає до 83,4 %. Така діяльність не пов’язана з навчанням. Результат – діти не готові навіть до фізичних навантажень на уроках фізкультури.
Ожиріння у дітей – це не просто проблема зайвої ваги, це загроза здоров’ю нації.
Тільки усвідомлення батьками й суспільством цієї проблеми дасть шанс її вирішення.
Ганна Мучник – лікар-педіатр
КНП ОМР «Охтирська ЦРЛ»
Дякую, дійсно корисний та цікавий матеріал.